Комисия по жалбите и петициите на гражданите
1. Изслушване на представител на Министерство на образованието и науката относно неправомерни действия на директора на ЕГ "Проф. Асен Златаров" - гр. Велико Търново, свързани с преместване и записване на ученици в паралелки с държавен план прием. Разглеждане на жалба наш Вх. N 0126.
2. Информация за провеждане на приемна за граждани в гр. Благоевград на 25 ноември 2005 г.
П Р О Т О К О Л
N 6
На 24 ноември 2005 г., четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията по жалбите и петициите на гражданите.
Заседанието се проведе при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Изслушване на представител на Министерство на образованието и науката относно неправомерни действия на директора на ЕГ "Проф. Асен Златаров" - гр. Велико Търново, свързани с преместване и записване на ученици в паралелки с държавен план прием. Разглеждане на жалба наш Вх. N 0126.
2. Информация за провеждане на приемна за граждани в гр. Благоевград на 25 ноември 2005 г.
Заседанието бе открито в 14.40 часа и ръководено от господин Йордан Бакалов - председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Добър ден, колеги.
Разполагаме с необходимия кворум. Откривам заседанието на Комисията по жалбите и петициите на гражданите.
Както вече сте информирани, дневният ред на комисията е:
1. Изслушване на представител на Министерство на образованието и науката - в случая това е зам.-министър господин Кирчо Атанасов, относно неправомерни действия на директора на ЕГ "Проф. Асен Златаров" - гр. Велико Търново, свързани с преместване и записване на ученици в паралелки с държавен план прием. Разглеждане на жалба наш Вх. N 0126.
По тази точка ще докладва, както вече ви казах, зам.-министър Кирчо Атанасов и главният експерт Янита Димитрова.
2. Информация за провеждане на приемна за граждани в гр. Благоевград, която ще се състои утре - на 25 ноември 2005 г., от 14,30 ч., където ще участвам.
Колеги, имате ли предложения за други точки, които да бъдат включени в дневния ред? Няма.
Моля, който е съгласен с този дневен ред, да гласува.
Има ли против и въздържали се? Няма.
Дневният ред се приема.
ПЪРВА ТОЧКА
Изслушване на представител на Министерство на образованието и науката относно неправомерни действия на директора на ЕГ "Проф. Асен Златаров" - гр. Велико Търново, свързани с преместване и записване на ученици в паралелки с държавен план прием. Разглеждане на жалба наш Вх. N 0126.
Давам думата за кратък доклад на Янита Димитрова - главен експерт в Комисията по жалбите и петициите на гражданите, за да представи жалбата, след което ще дам думата на зам.-министър Атанасов.
ЯНИТА ДИМИТРОВА: Благодаря, господин председател.
Уважаеми дами и господа, на вниманието на Комисията по жалби и петиции на гражданите бе представен сигнал N 0126 от Светослав Големанов относно неправомерни действия на директора на ЕГ "Проф. Асен Златаров" госпожа Евдокия Буюклиева, свързани с преместване и записване на ученици.
Този случай не е прецедент. По своя характер е обществено значим проблем. Навежда доводи за корупция, което е и основния мотив комисията да го разгледа на свое редовно заседание.
В писменото изложение гражданинът сочи факти, които навеждат също доводи за злоупотреба със служебно положение, като например записването на ученичката Павлина Димитрова Узунова в VIII-ми клас на Езиковата гимназия, получила на приемния изпит по математика слаб (2.00), която е в родствени връзки с директора на гимназията - нейна внучка.
В сигнала се сочи и фактът, че началника на Регионалния инспекторат на Министерството на образованието и науката във Велико Търново госпожа Комитова е била пом.-директор в същото училище, като причинно-следствена връзка за закононарушенията и бездействията на контролните органи.
Каква е правната регламентация на визирания проблем?
Съгласно чл. 50, ал. 1 от Правилника за приложение на Закона за народната просвета приемането на учениците в VIII-мии ХIХ-ти клас в държавни и общински училища - средни общообразователни гимназии, профилирани гимназии и профилирани паралелки и т.н., се извършва след проверка на възможностите при условия и ред определени с Наредба на министъра на образованието и науката. Това е Наредба N 11/28.03.2005 г. за приемане на учениците в държавни и общински училища. Внимание от този нормативен акт за разглеждания казус представлява именно чл. 14, ал. 2, който постановява, че учениците се приемат след полагане на приемни изпити и чл. 15, ал. 1, т. 1, където са разписани изискванията към учениците при кандидатстване, а именно - да са получили оценка най-малко среден (3.00) на всеки от приемните изпити.
Условията и редът за преместване в паралелка на същото или друго училище са разписани в чл. 51, чл. 52 и чл. 53 от от Правилника за приложение на Закона за народната просвета. Съгласно чл. 52, ал. 1 от Правилника, учениците могат да се преместват над утвърдения държоавен план прием при следните случаи - при социални и здравословни причини, при смяна на местоживеенето, поради смяна на местоработата на родителите или настойниците.
Регионалният инспекторат на МОН е извършил проверка по този сигнал. Пред мен е Констативният протокол N 238/26.10.2005 г., отразил е нарушенията на директора на училището. Дефакто са нарушени всички горецитирани нормативни разпоредби. Нещо повече, комисията е констатирала, че освен внучката на директорката в гимназията е записана и ученичката Цвета Тотева, която също има слаб (2,313) по математика. Комисията е направила извода, че изнесените факти във вестник "Борба" - местният вестник във Велико Търново отговарят на истината и директорът е нарушил нормативните разпоредби, свързани с преместване и записване на ученици в гимназията.
От изложеното се навежда изводът, че се използва една елегантна форма за нарушаване на закона, като алгоритъмът е - записване в частно училище след получена двойка на приемните изпити в държавно или общинско училище и втората стъпка е преместване на ученика в желаното училище на по-късен етап, а понякога и по-безогледно в началото на учебната година.
Тук се налага и риторичният въпрос - защо има въобще такива изпити, след като се нарушава принципът на равнопоставеност и на справедливост, което неминуемо травмира децата, демотивира ги и които с недостиг от 1/100 деца понякога не успяват да се класират в желаното училище, а други - успяват и с двойки?
Надявам се, че господин Атанасов - зам.-министър на образованието и науката ще внесе яснота по повдигнатите сериозни проблеми. Благодаря.
ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Благодаря Ви.
Господин Атанасов, имате думата, за да отговорите на конкретните въпроси по жалбата и след това да преминем към въпросите на колегите, ако имат такива да Ви зададат.
ЗАМ.-МИНИСТЪР КИРЧО АТАНАСОВ: Благодаря.
Уважаеми господин председател, дами и господа! Предлагам на вашето внимание информация за неправомерните действия на директора на ЕГ "Проф. Асен Златаров" - Велико Търново и взетите от МОН мерки за предотвратяване на подобни нарушения в бъдеще.
В отговор на Ваше писмо до министъра на образование и науката по повод сигнала на господин Светослав Големанов, изпратен в МОН относно допуснати нарушения при приема на ученици в VIII-ми клас на ЕГ "Проф. Асен Златаров" - Велико Търново, МОН изразява следното становище:
Първо, публикацията на бр. 202 в. "Борба" - Велико Търново от 20 октомври т.г. журналисти информират за неправомерен прием на ученичката Павлина Узунова в VIII-ми клас на ЕГ. Във връзка с публикацията са извършени проверки от Регионалния инспекторат по образованието - Велико Търново и от Инспектората на МОН.
Второ, за резултатите от проверката на Инспектората на МОН министър Даниел Вълчев е информиран с доклад вх. N 802/3.11.2005 г.
Основните констатации в доклада са следните:
Ученичката Павлина Узунова е положила изпити по български език и литература на който е получила добър (4,375), а по математика слаб (2,782).
Ученичката Цвета Тотева е положила изпит по български език и литература на който е получила добър (3,750), а по математика слаб (2,313).
Павлина Узунова е записана за ученичка в VIII-ми клас на Частна ЕГ "Езиков свят"- София. тя не посещава учебните занятия в училището. На 13.10.2005 г. й е издадено отпусно удостоверение от училището.
Цвета Тотева е записана за ученичка в Първа частна езикова гимназия "Уилям Шекспир" - София.
На 15 септември 2005 г. Павлина Узунова посещава учебни занятия в VIII-д клас на ЕГ без да е записана за ученичка в училището. От 3.10.2005 г. със заповед на директора на ЕГ Цвета Тотева е записана за ученичка в VIII-б клас. На 17.10.2005 г. със заповед на директора на ЕГ Павлина Узунова е записана също за ученичка в VIII-д клас.
При преместването на Павлина Узунова от Частната езикова гимназия "Езиков свят"- София и на Цвета Тотева от Първа частна английска гимназия "Уилям Шекспир" - София в ЕГ "Проф. Асен Златаров" - Велико Търново, директорът на ЕГ "Проф. Асен Златаров" госпожа Евдокия Буюклиева е допуснала следните нарушения:
1. На чл. 147, ал. 1, т. 1, т. 9 и т. 12 от Правилника за приложение на Закона за народната просвета, като е допуснала в ръководеното от нея училище да се обучава ученичка, която не е записана по надлежния ред;
2. На чл. 52, ал. 1 т. 2 и ал. 2 на Правилника за приложение на Закона за народната просвета като е приела ученици над утвърдения държавен план прием при отсъствие на документи, удостоверяващи смяна на местоживеенето на детето, поради смяна на местоработата на родителите;
3. На чл. 51, ал. 5 от Правилника за приложение на Закона за народната просвета като не е определила полагане на предварителни изпити при преместване на ученици, въпреки различията в училищните учебни планове.
Трето, МОН дава следните отговори на въпросите, поставени в писмото на господин Светослав Големанов:
1-ви въпрос: "Кой, как, защо и с каква цел е разпоредил да не се спазва Наредбата за прием?".
Отговор: МОН и Регионалният инспекторат по образованието в гр. Велико Търново не са разпореждали да не се спазват разпоредбите на наредба N 11/28.03.2005 г. за приемане на ученици в държавни и общински училища.
Ученичките Павлина Узунова и Цвета Тотева са записани в VIII-ми клас на ЕГ "Проф. Асен Златаров" - Велико Търново от директора на училището не по реда и условията, определени с Наредба N 11, а по процедурите за преместване от едно училище в друго, съгласно Правилника за приложение на Закона за народната просвета и в негово нарушение.
2-ри въпрос: "Защо Регионалният инспекторат по образование, организиращ и контролиращ приема е допуснал умишлено това грубо нарушение и се гаври с родителите и учениците, които не са успели да се класират?".
Отговор: В плана на дейността на Регионалният инспекторат по образование - Велико Търново за учебната 2005/2006 г. е предвидена тематична проверка по изпълнение на държавния прием в средните училища съобразно Наредба N 11/2005 г. с краен срок м. февруари 2006 г.
След публикацията на в. "Борба", началникът на РИО госпожа Зоя Комитова разпорежда със заповед проверка в ЕГ "Проф. Асен Златаров". В резултат на проверките, извършени на 24-ти - първата проверка, и на 26 и 28-ми октомври т.г. - втората проверка, са констатирани нарушения от страна на директора на училището Евдокия Буюклиева, които обуславят налагане на дисциплинарни наказания по Кодекса на труда.
На 31.10.2005 г. госпожа Буюклиева подава заявление за пенсиониране. Дисциплинарното наказание не й е наложено, тъй като на същия ден е излязъл и протоколът от проверките.
3-ти въпрос: "Защо ръководството на Езикова гимназия не спазва Наредбата, а умишлено я нарушава?".
Отговор: Съгласно чл. 147, ал. 1, т. 9 от Правилника за приложение на Закона за народната просвета директорът, като орган за управление на училището, организира приема на ученици.
Госпожа Буюклиева, като директор на ЕГ, е записала за ученици в VIII-ми клас Павлина Узунова - внучка на госпожа Буюклиева, и Цвета Тотева в нарушение на разпоредбите на чл.52, ал. 1, т. 2 и ал. 2 от Правилника за приложение на Закона за народната просвета, като е приела ученици над утвърдения държавен прием при отсъствие на документи, удостоверяващи смяна на местоживеенето на детето, поради смяна на местоработата на родителите му; и нарушение на чл. 51,ал. 5 от Правилника за приложение на Закона за народната просвета като не е определила приравнителни изпити на преместените ученици въпреки различията в училищните учебните планове.
4-ти въпрос: "Защо след прием на ученичка със слаба оценка не се направи компромис и за прием на всички останали ученици, които имат слаби оценки?".
Отговор: По отношение на Павлина Узунова и Цвета Тотева не е направен компромис, а е извършено дисциплинарно нарушение. Предложението въз основа на това нарушение, да се променят условията и редът за прием в VIII-ми клас, определени с Наредба N 11, след като приемът за уч. 2005/2006 г. е извършен съгласно тези условия и ред, е необоснован.
5-ти въпрос: "Това ли са изискванията на държавата за спазване на законите от ръководители на регионални звена и директори на училища?".
Отговор: МОН чрез своите специализирани звена контролира спазването на нормативните актове. При всяко констатирано нарушение от виновното длъжностно лице се търси отговорност, съгласно Кодекса на труда и Закона за държавния служител.
6-ти въпрос: "Записаната незаконно Павлина Димитрова Узунова вече знае, че за нея не важат никакви правила и закони. Тя ще остане ли ученичка в Езиковата гимназия, след като няма такива права?".
Отговор: В Закона за народната просвета и Правилникът за неговото прилагане няма текстове, предвиждащи отстраняване на ученици от училище, поради неправомерното им записване, което е извършено от директора на училището. Предвиденото в чл. 139, ал. 1, т. 3 от Правилника за приложение на Закона за народната просвета преместване в друго училище се налага на ученик за неизпълнение на задълженията му. В хода на извършените проверки не са констатирани нарушения от страна на Павлина Узунова и Цвета Тотева.
В конкретния случай отговорност следва да се търси от виновните им длъжностни лица.
С оглед предотвратяване на подобни нарушения в бъдеще МОН счита за необходимо прецизирането на разпоредбите в Правилника за приложение на Закона за народната просвета регламентиращи преместването на ученици в училища за държавен прием след полагане на приемни изпити и то в началния клас - VIII-ми.
МОН изпрати до всички регионални инспекторати на образованието писмо с изх. N 9105-435/23.11.2005 г., с разпореждане в срок до 12 декември т.г. да се извърши проверка за изпълнение на държавния план прием за VIII-ми и IХ-ти клас и да се докладва за всички констатирани нарушения. Писмото е подписано от министър Даниел Вълчев.
ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Уважаеми колеги, имате думата за изказвания и въпроси.
Ако няма въпроси, бих искал да попитам зам.-министър Атанасов - тъй като в момента текат проверки в други инспекторати, има ли констатирани други подобни случаи?
Аз искам да изразя своето лично мнение, че лично аз не съм против преместването, когато се касае за битови проблеми, несъвместимост на класовете и т.н., но съм против, когато се приемат ученици, които не са успели да получат оценки над среден (3.00).
Това е моят въпрос: Има ли при такива проверки в други инспекторати констатирани подобни нарушения?
ЗАМ.-МИНИСТЪР КИРЧО АТАНАСОВ: Във всички регионални инспекторати има планове за дейността, като една от първите точки на плана, това е "Проверка на план прием". Сроковете са различни - някои са до края на м. октомври, някои са до края на м. ноември, има и до края на м. февруари. Общо взето през първия срок всички трябва да извършат такива проверки на места. Регионалните инспекторати не са задължени да ни информират за тези проверки, а специално в случаите, когато примерно нарушенията са в професионални училища, които са под контрола на министъра на образованието и науката и той трябва да вземе съответните наказателни мерки. Тогава сме уведомявани.
Сега, за да можем да изпреварим събитията, преди да завършат всички проверки, ние пришпорваме малко нещата, като им даваме срок до 12 декември т.г., да ги завършат и да ни информират. Тогава ние ще знаем какъв е размерът на тези нарушения.
ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: След 12 декември т.г. ние можем да получим тази информация.
ЗАМ.-МИНИСТЪР КИРЧО АТАНАСОВ: Да, ще можете.
ИВАН ИЛЧЕВ: Господин председател, най-напред искам да се извиня за своето закъснение, но имах и друг ангажимент.
Искам да споделя, че на първо място съм удовлетворен, че на това наше писмо, което е подписано на 2 ноември и МОН бързо е реагирало - днес е 24-ти ноември т.г. Аз поне от 3-4 месеца не съм виждал толкова бърза реакция. Това, първо.
Второ, каква ще бъде съдбата на двете деца оттук нататък, защото така или иначе са учили?
Трето, понеже виждам тук писма освен до министъра, и до министъра, добре ще бъде да разберем какво ще бъде становището на Комисията по образованието, която е всъщност по-компетентния орган, ако това не обижда нашата комисия? Благодаря.
ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Имате думата, господин Атанасов.
ЗАМ.-МИНИСТЪР КИРЧО АТАНАСОВ: По отношение съдбата на двете деца, аз отговорих, че няма процедура в Правилника, нито в Закона, те да бъдат изведени от училището, а само когато те бъдат наказани. Това е по чл. 139 от Правилника за приложение на Закона за народната просвета. Там изрично са разписани в кои случаи могат да бъдат изведени ученици от училище.
ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Уважаеми колеги, тук е мястото да ви представя един проект за решение на нашата комисия и съобразно въпросите и дискусията до момента, да го коментираме.
Проектът за решение гласи следното:
1. Да се направи обстоен преглед и промяна на нормативните актове, уреждащи приема и преместване на учениците с оглед пресичане на пътищата за нарушаването им.
2. Да се засили контролът върху приемането и преместването на учениците от РИО и респективно МОН.
3. Министърът на образованието и науката да предприеме всички предвидени в закона мерки за търсене на отговорност от виновните длъжностни лица и да уведоми комисията своевременно.
Това са предложенията, като проекторешения, които исках да предложа на вашето внимание, за да ги дискутираме с въпросите и отговорите, които ще получите, като накрая преминем към гласуване.
Имате думата за допълнения, предложения, редакция на този проект за решение. Очаквам вашите предложения.
Без да сме го коментирали с МОН, доколкото разбирам, министерството е започнало да работи по този проект за решение.
Имате ли въпроси, изказвания?
Ако нямате въпроси към господин Атанасов, да го освободим, да коментираме проекторешението и преминем към гласуване.
Господин зам.-министър Атанасов, благодаря Ви за своевременната и бърза реакция! Надявам се, че отговорът за извършените проверки ще го получим в комисията, за да можем да уведомим и господин Големанов.
ЗАМ.-МИНИСТЪР КИРЧО АТАНАСОВ: Да.
ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Благодаря Ви. Довиждане!
Колеги, имате ли редакция по представените точки от проекторешението?
ИВАН ИЛЧЕВ: С риск да се повторя, напълно подкрепям казаното от Вас - по принцип не е зле да има разместване на ученици от едно училище в друго. То се налага от живия живот, но нека да отговарят на критериите. Добър подход ще бъде - обикновено с дневния ред да добавим и проекта за решение. В случая напълно подкрепям и моите мисли се покриват с този проект за решение. Подкрепям проекта за решение.
ПРЕДС. ЙОРДАН БАКАЛОВ: Има ли други желаещи да вземат думата?
Бих искал да изкажа някои свои мисли. Не е въпросът - как да се каже, че тези деца са приети с двойки. Въпросът е в това, че тези 13-14-годишни деца още на тези години са научили, че има и друга възможност за постигане на определен резултат. А този резултат е в нарушение на закона, което според мен не е много добре за бъдещето им възпитание. Въпреки, че не сме Комисия по образованието и науката, нито комисия за децата, ние бяхме длъжни да реагираме бързо и аз самият съм благодарен на МОН, че реагира много бързо. Забавянето от една седмица дойде не толкова от комисията, а от това, че трябваше да обсъждаме бюджета, иначе още през миналата седмица щяхме да обсъдим този въпрос.
Ако няма други предложения, предлагам да преминем към гласуване на проекторешенията. Доколкото виждам, няма желаещи за изказване.
Който е съгласен с така предложеният проект за решение на Комисията по жалбите и петициите на гражданите, което да бъде изпратено също до МОН, моля да гласува.
Има ли против? Няма. Въздържали се? Няма.
Решението е прието.
ТОЧКА ВТОРА
Информация за провеждане на приемна за граждани в гр. Благоевград на 25 ноември 2005 г.
Тя гласи следното:
"Комисията по жалбите и петициите на гражданите в Четиридесетото Народно събрание с председател Йордан Бакалов организира приемна за граждани на 25.11.2005 г. от 14,30 ч. в зала 101 на Община - Благоевград.
Участващи: н.п. Йордан Бакалов, Васил Иванов-Лучанов, Екатерина Михайлов, Иглика Иванова, Муса Палев."
Това са хората, които ние сме гласували по график. Естествено, всички останали сте поканени.
Останалите, които са поканени, това е вече традиция при нас - самите народни представители, в случая това са от избирателния район на Благоевград. Кои от тях ще решат да присъстват на тази приемна, това е техен избор, ние не можем да ги задължим.
Ще участват експертите към нашата комисия - Владимир Джаферов, Янита Димитрова, Малина Ангарева, Янко Симеонов и Тонка Колева.
Ще има пресконференция с журналисти с начален час 16.00 ч.
Това е организацията на Приемната. Някои от вас са присъствали на първата Приемна в гр. Пловдив. Това, което получаваме в нашата комисия, ще го получим и там. Оттам нататък ще решаваме проблемите.
Има ли въпроси? Няма.
Всички сте поканени да участвате на Приемната.
Благодаря ви за участието на днешното заседание.
Закривам заседанието на комисията.
(Закрито в 15.10 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Йордан Бакалов
Стенограф:
Катя Бешева