Отчет за дейността на Комисията по европейските въпроси (Комисия по европейска интеграция) за периода август 2005 г. - май 2007 г.
01/06/2007
Хармонизация
Хармонизацията на българското законодателство с правото на ЕС бе основната задача на Комисията през разглеждания период. За времето от август до декември 2005 г. Народното събрание е приело 45 закона, свързани с европейската интеграция.
През периода януари – април 2006 г. са проведени 11 заседания, на които са обсъдени и приети становища по 19 хармонизационни законопроекта.
През периода май-декември 2006 г. са проведени 25 заседания на Комисията на които са приети 80 становища по проекти на закони, свързани с хармонизацията на българското законодателство с правото на ЕС. Това прави по 3,2 законопроекта на заседание.
През периода януари – май 2007 г. са проведени 12 заседания на които са приети 27 становища по хармонизационни проекти или по 2,25 становища на заседание.
Подробна информация за приетите хармонизационни закони се съдържа в приложената справка. (виж рубриката "Документи)
Парламентарен контрол по европейските въпроси
През периода август - декември 2005 г. бяха изслушани следните информации:
на съвместно заседание с Комисията по правните въпроси на г-н Георги Петканов, министър на правосъдието и на г-н Румен Петков, министър на вътрешните работи относно партньорската проверка по Глава 24 “Правосъдие и вътрешни работи”;
на г-жа Меглена Кунева, министър по европейските въпроси за посещението на министър-председателя на Република България, г-н Сергей Станишев, в Брюксел на 29 август 2005 г.;
на Министерството на културата за партньорския преглед на ангажиментите на Република България в присъединителния процес, в областта на аудиовизуалната политика.
През 2006 и 2007 г. бяха изслушани с цел получаване на актуална информация:
На 26 януари 2006 г. от министъра на земеделието и горите г-н Нихат Кабил относно готовността за партньорската проверка на Европейската комисия по Глава 7 “Селско стопанство” и по-специално за мерките във ветеринарната медицина; условията за живот на селскостопанските животни; състоянието на предприятията за преработка на храни и някои други въпроси, където са отбелязани недоизпълнени ангажименти в последния мониторингов доклад. Заседанието бе съвместно с Комисията по земеделието и горите.
На 16 февруари 2006 г. от министъра на регионалното развитие и благоустройството г-н Асен Гагаузов и от министъра на финансите г-н Пламен Орешарски относно готовността за партньорска проверка по глава 21: "Регионална политика и координация на структурните инструменти" и по-специално за готовността на България да използва структурните фондове на Европейския съюз, за постигнатото укрепване на институционалните структури, развитието на административния капацитет, финансовото управление и контрол. Заседанието бе съвместно с Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство.
На 1 март 2006 г. от министъра на правосъдието г-н Георги Петканов и от министъра на вътрешните работи г-н Румен Петков относно резултатите от партньорската проверка за готовността на България по Глава 24 “Правосъдие и вътрешни работи”. Заседанието бе съвместно с Комисията по правни въпроси и Комисията по вътрешен ред и сигурност.
На 13 юли 2006 бе изслушана информация от посланика на Финландия за приоритетите на финландското председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2006 г.
На 8 февруари 2007 бе изслушана информация на посланика на ФР Германия – г-н Михаел Гайер, във връзка с германското председателство в Съвета на ЕС.
На 1 март 2007 бе обсъдена позицията на Република България за Заседанието на Съвета на ЕС на 5 март 2007 г. в Брюксел по някои основни въпроси (Лисабонска стратегия за устойчив растеж и заетост, глобална конкурентноспособност, енергийна политика, по-добро управление и др.), свързани с подготовката на Европейския съвет на 8 и 9 март 2007 г. и бе изслушан заместник министър-председателят и министър на външните работи Ивайло Калфин.
На 22 март 2007 се проведе дискусия с г-жа Гергана Грънчарова – министър по европейските въпроси относно ефективното участие на Република България в работата на институциите на Европейския съюз и бе изслушана информация относно Национална програма за реформи (2007 – 2009 г.) и Резюме на предизвикателствата, политиките и управлението, приети от Министерския съвет.
На 5 април 2007 г. бе изслушана информация относно Доклада за извършеното от България по показателите за напредък в областта на правосъдието и вътрешните работи.
В края на 2005 и 2006 г. бяха приети становища по Законодателната и работната програма на Европейската комисия за 2006 и съответно за 2007 г., а през м. май 2007 г. бе прието становище на комисията по Годишната стратегия на Европейската комисия за 2008 г.
Във връзка с новите функции на Комисията по европейските въпроси бяха проведени следните мероприятия:
На 26 юли 2006 г. на Работна среща с народни представители и експерти бе Представен анализ на тема: “Модели на парламентарен контрол по европейските въпроси в някои страни-членки на ЕС”. След презентацията се проведе дискусия.
На 17 ноември 2006 се проведе обсъждане на тема: “Трансформиране на Комисията по европейска интеграция в Комисия по европейските въпроси, предстоящи задачи и предложения за дейността на парламента в контекста на членството на България в Европейския съюз.
На 13 декември 2006 г. бе прието становище на Комисията относно проект на решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
На 9 март 2007 бяха обсъдени и приети Вътрешни правила на Комисията по европейските въпроси.
На 5 април 2007 бе обсъден и приет проект за Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз, която съдържа списък на проектите за актове на институциите на Европейския съюз, по които Народното събрание ще осъществява наблюдение и контрол до края на годината.
Международна дейност
През 2005 г. бяха проведени следните срещи и разговори с делегации и видни политици:
През м. декември 2005 г. бе проведена среща с г-н Джефри Ван Орден, докладчик за България в Европейския парламент.
В края на 2005 г. се състоя среща на Комисията по европейска интеграция и на Комисията по външна политика с делегация на Комисията по контрола по европейските въпроси към Камарата на общините на Великобритания.
На среща в Народното събрание г-н Димитрис Куркулас, ръководител на Делегацията на Европейската комисия в Република България, представи Мониторинговия доклад на Европейската комисия за 2005 г.
Делегация на Комисията за европейска интеграция участва в ХХХІV заседание в Лондон на Конференцията на комисиите по европейските въпроси на парламентите на страните-членки на ЕС (COSAC).
През ериода януари 2006 – юни 2006 се проведоха следните международни мероприятия:
От 15 до 17 януари в България бе делегация на Комисията за Европейския съюз към шведския парламент (Риксдаген), начело с нейния председател г-н Томи Вайделих. Целта на посещението бе изработване на становище относно ратификацията в шведския парламент на Договора за присъединяване на република България и Република Румъния към ЕС и запознаване на българските народни представители с опита на шведските им колеги по въпросите на европейската интеграция.
На 19 януари бе проведена среща на Комисията по европейска интеграция с посланика на Република Австрия у нас г-н Карл Дийм, на която бяха представени и дискутирани приоритетите в работата на австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз.
В срещата взеха участие г-н Джеръми Хил, посланик на Великобритания, страна, председателстваща Съвета на Европейския съюз през втората половина на 2005-та година, г-н Кауко Ямсен, посланик на Финландия, страна, която ще председателства Съвета на Европейския съюз през втората половина на 2006-та година и г-н Димитрис Куркулас, Ръководител на Делегацията на Европейската комисия.
Комисията за европейска интеграция бе съорганизатор на международнен семинар на предприсъединителната програма на ЕС – TAIEX по въпросите на облагането с ДДС на вътрешнообщностните доставки и подготовката на новия Закон за ДДС. Семинарът се проведе на 23 и 24 март.
Сътрудниците на комисията участваха активно в организацията на 21-то заседание на СПК България – ЕС, което се проведе в Народно събрание на 30 и 31 март.
През втората половина на 2006 г. международната дейност на комисията включваше:
На 6 и 7 юли Комисията се проведе международен семинар по Програма за обмен и сътрудничество на ЕП. Гост лектори бяха служителите на Дирекция Връзки с националните парламенти на Европейския парламент. Темите на семинара: 1. Европейския парламент - основни правомощия и законодателни процедури. 2. Дирекция "Връзки с националните парламенти" - роля и дейност. Развитие на взаимоотношенията на ЕП с националните парламенти на страните-членки. 3. Бъдещето на Европа - Конституция, бюджет, социален модел.
На 10 и 11 септември Делегация на КЕИ участва в председателска среща на COSAC
На 13 и 14 септември в Европейския парламент се проведе 22-то заключително заседание на СПК България – ЕС. В подготовката активно участваше Комисията по европейска интеграция.
Делегация на Комисията по европейска интеграция посети Турция от 21 до 23 септември. Посещението бе по покана на Ясар Якиш, председател на Комисията по европейска хармонизация на турския парламент
От 28 септември 2006 г. в София се състоя среща на Комисията с Асоциацията на бившите членове на Европейския парламент.
Делегация на КЕИ участва в 36-то редовно заседание на COSAC на 20 и 21 ноември в Хелзинки.
На 24 ноември в София бе на посещение Комисията по икономически и финансови въпроси на ЕП, която се срещна с представители на Комисията по европейска интеграция на Народното събрание.
Не по-малко активна бе международната дейност на Комисията и през 2007 г.:
От 18 до 20 януари Делегация на Комисията по Европейска интеграция посети Парламента на Чехия.
На 12 февруари 2007 представители на Комисията взеха участие в редовното заседание на COSAC в Берлин.
На 8 март 2007 г. се проведе среща на Комисията по европейска интеграция с делегация от Комисията по финанси на парламента на Кралство Дания. Посещението бе с цел запознаване с финансовото, икономическото и социалното положение на Република България като нов член на ЕС.
Общо за отчетния период Комисията е провела 22 срещи с делегации и представители на международни институции в София и e гостувала на парламентите на Румъния, Турция, Македония и Чехия. Участвала е в 7 редовни заседания на COSAC.
Проведени бяха и много други срещи на председателя на Комисията и на неговите заместници с гостуващи в нашата страна политици от европейските институции и от държавите-членки на ЕС.
Обучение
Във връзка с усвояването на новите функции на Комисията след пълноправното ни членство в ЕС нейни служители преминаха следните форми на обучение:
по проект на Народното събрание – стаж в парламентите на Ирландия, Словакия и Дания;
по проект на TAIEX – стаж в парламентите на Австрия и Унгария;
по покана на Финландския парламент – обучение в Големия Комитет на Едускунтата.