Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Съветът за обществени консултации прие годишна програма
20/03/2008
Съветът за обществени консултации прие работната си програма
На своето второ заседание, което се проведе на 19 март 2008 г., Съветът за обществени консултации (СОК) към Комисията по европейските въпроси на Народното събрание, прие своята годишна работна програма за 2008 г. С цел Съветът да е максимално полезен при обсъждането на европейските проекти, бе решено на обществен дебат да бъдат подложени 9 проекта от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС (2008 г.). Подборът бе извършен на база на анкета сред членовете на СОК. С единодушие се реши на трите заседание на Съвета през 2008 г. да бъдат обсъдени точките 1, 4, 6, 10, 14, 17, 20, 25 и 27 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС (2008 г.). Съответните доклади на СОК ще бъдат предоставени на Комисията за да се използват при подготовката на докладите на Народното събрание, които се връчват на Министерския съвет в съответствие с гл. 10 от Правилника за организацията и работата на Народното събрание.
На следващото си заседание, което ще се проведе в края на м. май или началото на м. юни, СОК ще разгледа проектите на следните актове на ЕС:
1. Директива за насърчаване на употребата на енергия от възобновяеми източници - COM (2008)19;
2. Директива за изменение на Директива 2003/87/ЕО, установяваща схема за търговия с емисии на парникови газове - COM (2008)16;
3. Решение за стартиране на Програма за защита на децата, използващи Интернет и новите медии (2009 – 2013) – COM (2008)106.
На заседанието си на 19 март СОК проведе, също така, дискусия на тема: “България и Лисабонската стратегия на ЕС: постижения, проблеми, перспективи”. За основа на дискусията послужи разработка на Центъра за изучаване на демокрацията. Акцентите в дискусията бяха свързани с необходимостта от увеличение на инвестициите в научно-развойна дейност, подобряване на бизнесклимата у нас, чрез намаляване на корумпционните практики и излишните регулации, привеждане на образованието и по-специално на професионалното образование в съответствие с изискванията на пазара на труда, модернизиране на системата за социално осигуряване и т. нат. Докладът за проведената дискусия ще бъде връчен на Комисията по европейските въпроси за да се предприемат необходимите мерки за парламентарен контрол.