Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
05/06/2008

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи, № 854-01-54, внесен от Мария Василева Капон на 22 май 2008 г.

    На заседанието, проведено на 5 юни 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи, внесен от Мария Капон.
    Пред членовете на Комисията законопроектът беше представен от вносителя.
    В заседанието взе участие г-жа Нина Стоянова – главен юрист на Българска Народна Банка.

    І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи e насочен към хармонизиране на нашето право с изискванията на Препоръка на Комисията 97/489/ЕО от 30 юли 1997 отнасяща се до транзакциите с електронни платежни инзструменти и в частност за отношението между издателя и държателя (Препоръка 97/489/ЕО).

    II. Законопроектът предвижда изрично включване в такста на чл.30 думата „доказване” (§ 1), като по този начин пояснява, че отношенията, свързани с отговорността за вреди от използване на електронни платежни инструменти, включват и доказването на предпоставките за отговорността и вредите.
    Предлага се от буква „а” на т.2 на чл.32 отпаднат думите „отнемане по друг начин, унищожаване, поправяне на банковата платежна карта, както и неправомерно използване на платежния инструмент от лице, различно от оправомощения държател”. Предложението цели по-пълно съответствие между чл.5 (b) от Препоръка 97/489/ЕО и чл.32.
    Следващото предложение на вносителя цели намаляване отговоростта за вредите при ползване на платежен инструмент за отдалечен достъп от 300 на 150 лева, което е в границите, посочени в чл.6 (1) от Препоръка 97/489/ЕО, но урежда по-благоприятен за държателя режим.
    С последното изменение се предлага да отпадне задължението на издателя по чл.34, ал.2, т.5. Това предложение е в съответствие с чл.9 (2) от Препоръка 97/489/ЕО, която не урежда изрично подобно задължение за издателя. От друга страна, задължението на издателя по чл.32, ал.2, т.2 се поглъща от задължението на издателя по чл.32, ал.2, т.6.

    III. Препоръките нямат задължителна сила за държавите-членки, те само служат като критрий на националния съд при тълкуването и прилагането на закона.
    Първото предложение е излишно и може да отпадне. Задължението за доказване, включено в чл.7 (2) (е) от Препоръка 97/489/ЕО, се съдържа в чл.27 от Наредба № 16 от 29 септември 2005 г., издадена в приложение на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи. От друга страна, едностранното уреждане на правилата за доказването от страна на издателя, може да бъде във вреда на оправомощения държател.
    Второто предложение цели установяването на буквално съответствие между текста на препоръката и разпоредбата на закона. Възприемането му обаче ще освободи държателя от задължение за уведомяване на издателя и в случаи извън изгубване и кражба, което не може да бъде подкрепено. Настоящият текст на закона не противоречи на смисъла на Препоръка 97/489/ЕО, която не ограничава изрично случаите на уведомяване до кражба и изгубване.
    Възприемането на третото предложение е въпрос на законодателна целесъобразност. Както настоящата редакция, така и предложението, са в границите, предвидени в чл.6 (1) на Препоръка 97/489/ЕО.
    Четвъртото предложение, съдържащо се в законопроекта, съответства на буквалния текст на Препоръка 97/489/ЕО, и може да бъде подкрепено.

    IV. В заключение може да се каже, че предложеният законопроект като цяло съответства на буквата на Препоръка 97/489/ЕО, но някои от неговите предложения или се съдържат в подзаконовата уредба, или стесняват неоправдано приложното поле на закона.

    Въз основа на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 12 гласа „за”, 1 глас „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи, № 854-01-54, внесен от Мария Василева Капон на 22 май 2008 г., като направените предложения бъдат взети предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта между първо и второ гласуване.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума