Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
03/07/2008

    проект на Директива относно условията за влизане и пребиваване на висококвалифицирани работници
    I. На своето редовно заседание, проведено на 3 юли 2008 г., Комисията по европейски въпроси разгледа прoeкта на Директива относно условията за влизане и пребиваване на висококвалифицирани работници. Предложението е включено като т. 25 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2007 г.).


    II. Проектът за директива цели да уреди специална процедура за влизане и пребиваване на граждани от трети държави, кандидатстващи да пребивават в Европейския съюз с цел работа като висококвалифицирани специалисти, за период, по-дълъг от три месеца, както и да определи условията, при които граждани на трети държави, законово пребиваващи в една държава-членка, могат да пребивават с членовете на своето семейство в други държави-членки.
    Проектодирективата дефинира понятието „висококвалифицирана трудова заетост". Дефиницията съдържа две предпоставки: необходимо е упражняване на икономическа дейност в качеството на наето лице (изключват се граждани на трети страни, които желаят да извършват дейност като самостоятелно заети лица); необходимо е притежаване на висока професионална квалификация. Наличието на висока професионална квалификация изисква най-
    малко тригодишен професионален опит в съответната професия.
    Предложението няма действие спрямо граждани на Европейския съюз и членове на техните семейства; относно лица, които ползват режим на преходни периоди и спрямо граждани на трети страни, които са дългосрочно пребиваващи в Европейския съюз или имат статут на бежанци.
    Всяко лице, за когото е взето положително решение за прием от държавата-членка, получава разрешение за пребиваване, наречено „Европейска синя карта". За да се получи подобно разрешение, е необходимо да се сключи трудов договор или да се получи обвързваща оферта, издадена от работодател, със срок на валидност най-малко от една година. Когато лицето попада в категорията на регулираните професии, то за получаване на разрешението е необходимо спазването и на други условия, отнасящи се и до гражданите на приемащата държава-членка.
    Размерът на заплащането трябва да бъде най-малко три пъти по-голям от установената/обичайната в приемащата страна минимална работна заплата.
    Проектодирективата диференцира вида и обема на правата на лицата с „Европейска синя карта” в зависимост от продължителността на престоя им в приемащата държава.
    „Европейската синя карта" се издава за период от 2 години и може да бъде подновявана за минимум същия перидо от време. В случай, че трудовият договор на лицето е за по-кратък срок, продължението на „Европейската синя карта" следва да бъде съобразено с този срок.
    Уредена е бърза процедура за издаване на „Европейската синя карта" в рамките на 30 дни. От това право могат да се ползват легално пребиваващи граждани на трети страни, които искат да притежават „Европейската синя карта" и са получили положително решение за това.
    Всяка държава може сама да определя кой има право да кандидатства за „Европейската синя карта" - работодателят или чужденецът. Чужденецът трябва да пребивава извън територията на държавата-членка, за която кандидатства, освен в случая, когато е легално пребиваващ на нейна територия. Позволен е и тримесечен период на безработица, като през този период
    лицето може да си търси работа.
    Всяка промяна в позицията на притежателите на „Европейска синя карта” на пазара на труда изисква всяка промяна в тяхната позиция на трудовия пазар се одобрява от съответните власти през първите две години. След изтичане на този период лицето не трябва да доказва, че са налице съответни изисквания за заемане на работно място.


    III. Проектодирективата е приета от Европейската комисия на 23 октомври 2007 г. и е представена на Съвета и Европейския парламент на 26 октомври 2007 г. Процедурата, предвидена в процеса по приемането на акта, е „Процедура на консултация" с Европейския парламент. Проведено е обсъждане в Съвета на 8 ноември 2007 г.
    Министерският съвет е изготвил позиция по проектодирективата, в която се приема, че улесняването приема на висококвалифицирани специалисти от трети страни ще подпомогне икономиката на държавите-членки. Същевременно в позицията се посочва, че системата за издаване на единно разрешение за работа и пребиваване е различна от прилаганата в България, при която се издават два акта от два различни държавни органа – МВР (разрешенеи за пребиваване) и МТСП (разрешение за работа). Затова е необходимо обстойно анализиране на проектодирективата, определяне на подхода и набелязване на конкретните стъпки, които трябва да се предприемат в законодателен и административен план. При условие, че квалифицираните работници бъдат изцяло обхванати от предложението за директива, прието в пакет с останалите проекти в областта на легалната миграция, ще се покрие основния спектър от необходимата работна сила в държавите-членки.
    Позицията на правителството е обсъдена на заседание на Комисията по труда и социалната политика, проведено на 11.06.2008 г., и е единодушно подкрепена.


    IV. Приемането на проекдирективата ще наложи законодателни промени с оглед издаването на един общ документ за пребиваване и работа. Необходимо е уреждане на оптимален механизъм за взаимодействие, който да гарантира спазването на така предложения срок за издаване на „Европейска синя карта" от 30 дни.
    В заключение може да се каже, че представената позиция на Министерския съвет по прoeкта на Директива относно условията за влизане и пребиваване на висококвалифицирани работници съответства на интересите на страната и следва да бъде подкрепена.

    Докладът бе пoдкрепен с 11 гласа "за"и 1 глас „въздържал се”.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ

    Форма за търсене
    Ключова дума