Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
17/07/2008

    проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 802-01-54, внесен от Министерски съвет на 10 юли 2008 г.
    На заседанието, проведено на 17 юли 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, внесен от Министерския съвет.
    От името на вносителя законопроектът беше представен пред членовете на Комисията от г-н Лазар Лазаров – заместник-министър на труда и социалната политика.
    В заседанието взе участие и г-н Емил Мирославов – директор на Дирекция „Трудово право и обществено осигуряване” в Министерство на труда и социалната политика.

    І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда е насочен към хармонизиране на нашето законодателство с правото на общността и по специално с Директива 2006/54/ЕО за прилагането на принципите на равните възможности и равното третиране на жените и мъжете (Директива 2006/54/ЕО); Директива 89/391/ЕИО на Съвета oт 12 юни 1989 г. за въвеждането на мерки за насърчаване на безопасността и здравето на работниците на работното място (Директива 89/391/ЕИО); специалните директиви по чл.16, § 1 на Директива 89/391/ЕИО; Директива 83/477/ЕИО на Съвета от 19 септември 1983 г. относно защитата на работещите от рискове, свързани с експозиция на азбест при работа (Директива 83/477/ЕИО), Директива 91/383/ЕИО на Съвета от 25 юни 1991 г. допълнение на мерките за насърчаване на подобряването на безопасността и здравето на работниците на срочно трудово правоотношение или временно трудово правоотношение (Директива 91/383/ЕИО), Директива 92/29/ЕИО на Съвета от 31 март 1992 г. относно минималните изисквания за безопасност и адраве за подобряване на медицинското обслужване на борда на плавателни съдове (Директива 92/29/ЕИО); Директива 94/33/ЕО на Съвета от 22 юни 1994 г. за закрила на младите хода на работното място (Директива 94/33/ЕО).

    II. В съответствие с общностния принцип за свобода на движението на хора в законопроекта изрично е предвидено, че Кодексът на труда се прилага за трудовите правоотношения на граждани на други държави-членки на Европейския съюз, Швейцария и на страните по Споразумението за Европейско икономическо пространство с работодатели в страната.
    В отговор на някои несъответствия на националното законодателство с Европейската социална харта, констатирани от Европейския комитет за социални права, със законопроекта се предлага допълнение на Кодекса на труда, което урежда правото на работника или служителя на обезщетение от работодателя в случай на отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място (чл.222, ал.1). По същите причини се създава ново правило, което предвижда, че в колективен трудов договор да може да се уговори срокът на предизвестието в някои случаи на уволнение да зависи от продължителността на трудовия стаж на работника или служителя при същия работодател (чл.326, ал.2).
    В съответствие с Директива 2006/54/ЕО с цел прилагането на принципите на равните възможности и равното третиране на жените и мъжете в § 34 от заключителните разпоредби на законопроекта се уреждат изменения и допълнения в Закона за защита от дискриминация (чл.13, ал.3, чл.14, чл.15, ал.2).
    С цел въвеждане у нас на изисканията на Директива 89/391/ЕИО, на нейните специални директиви и на Директива 83/477/ЕИО, Директива 91/383/ЕИО, Директива 92/29/ЕИО и Директива 94/33/ЕО с § 35 от заключителните разпоредби на законопроекта се правят изменения и допълнения в Закона за здравословни и безопасни условия на труд. Въвежда се единен график за внасяне на националните доклади относно практическото прилагане в Комисията. Предвижда се на всеки 5 години министърът на труда и социалните грижи след консултации с работодателите и на работниците и служителите, признати на национално равнище, да представя единен доклад за практическото прилагане на посочените директиви, който се изготвя в съответствие с определени от Европейската комисия структура и съдържание.

    III. Законопроектът съдържа и правила, които поначало нямат пряко отношение към общностното право – предвижда се копията на вписаните в инспекцията по труда колективни трудови договори да се предоставят на Националния институт за помирение и арбитраж, усъвършенства се процедурата по регистрация на трудовите договори, изменят се процедурите за връчване на длъжностни характеристики, въвежда се задължение за работодателя да издава необходими на работниците и служителите документи, усъвършенства се уредбата по отчитане на работното време, урежда се право на бащата на отпуск при раждането на детето, който да му осигури активно присъствие в първите дни след раждането на детето, както и да му даде възможност да ползва вместо майката отпуск след навършване на 6-месечна възраст на детето до изтичане на 315 дни, усъвършенства се уредбата, насочена към повишаване на квалификацията, уреждат се допълнителни контролни механизми по спазването на трудовото законодателство и се повишават санкциите.

    IV. В заключение може да се каже, че с предложения Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда нашето право се хармонизира с правилата на Директива 2006/54/ЕО, Директива 89/391/ЕИО, специалните директиви по чл.16, § 1 на Директива 89/391/ЕИО, Директива 83/477/ЕИО, Директива 91/383/ЕИО, Директива 92/29/ЕИО, Директива 94/33/ЕО. Правилата, които нямат отношение към общностното право, не му противоречат.

    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 14 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда № 802-01-54, внесен от Министерски съвет на 10 юли 2008 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума