Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
17/07/2008

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация, № 854-01-79, внесен от Бойко Великов и група народни представители на 4 юли 2008 г.
    На заседанието, проведено на 17 юли 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация, внесен от Бойко Великов и група народни представители.
    Законопроектът беше представен пред членовете на Комисията от вносителя.
    В заседанието взеха участиег-жа Радостина Захариева – директор на Дирекция „Организационно развитие на административните структури” в Министерство на държавната администрация и административната реформа, и г-н Александър Кашъмов – от Програма „Доспът до информация”.

    I. С настоящия законопроект се предлага приемането на разпоредби, гарантиращи синхронизирането на българското законодателство с европейските и международните актове относно достъпа до обществена информация. Законопроектът има за цел да допълни и конкретизира разпоредбите в тази област.

    II. Законопроектът предвижда допълнение на чл. 3, ал. 2, т. 2 от закона, съгласно което задължените субекти по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) са физически и юридически лица, чиято дейност е финансирана със средства от фондове на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз по проекти и програми, с цел осигуряване на необходимата прозрачност.

    Законопроектът въвежда принципа за „надделяващ обществен интерес”, който фигурира в актове на Европейския съюз (например Регламент 1049/2001, Регламент 1367/2006 и Директива 2003/4/ЕО), както и в актове на международни организации като Съвета на Европа (Препоръка 2002 (2) на Комитета на министрите относно достъпа до официални документи). Със създаването на нова ал. 3 в чл. 13 от ЗДОИ, достъпът до служебна обществена информация не може да бъде ограничен при наличие на надделяващ обществен интерес. В чл. 17 ал.2 се създава и нова допълнителна разпоредба, според която информацията, която представлява търговска тайна и чието предоставяне или разпространяване би довело до нелоялна конкуренция между търговци не подлежи на предоставяне, освен в случаите на надделяващ обществен интерес. Законопроектът предвижда също така и създаване на нова т. 4 в § 1 от допълнителните разпоредби на закона, съдържаща уточнението, че надделяващ обществен интерес е налице, когато чрез исканата информация се цели разкриване на злоупотреба с власт и корупция и повишаване на прозрачността и отчетността на задължените субекти.
    В законопроекта е предвидено и изменение на § 1, т. 2 от допълнителните разпоредби на закона по отношение на определението на понятието „публичноправна организация”, в съответствие с чл. 2 на Директива 2003/98/ЕО, както и с дефиницията, посочена в допълнителните разпоредби на Закона за обществените поръчки.

    III. Като цяло към законопроекта би могло да бъде направено уточнението, че принципът за „надделяващ обществен интерес” фигурира в актове на Европейския съюз, но въвеждането му в националното законодателство не е задължително за държавите - членки.

    IV. В заключение може да се каже, че предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация съответства на изискванията на правото на Европейския съюз.

    Въз основа на гореизложеното Комисията по европейските въпроси предлага (с 14 гласа «за») на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация, № 854-01-79, внесен от Бойко Великов и група народни представители на 4 юли 2008 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ

    Форма за търсене
    Ключова дума