Комисия по европейските въпроси
17/07/2008
обсъждане на проект на Директива на Европейския парламент и Съвета относно съхраняването на въглероден двуокис в геоложки обекти и за изменение на Директиви на Съвета 85/337 ЕИО, 96/61 ЕО, Директиви 2000/60 ЕО, 2001/80 ЕО, 2004/35 ЕО, 2006/12 ЕО и Регламент 1013/2006 ЕО – СОМ (2008) 18, № 803-01-35/19.05.2008 г.
І. На своето редовно заседание, проведено на 17 юли 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Директива на Европейския парламент и Съвета относно съхраняването на въглероден двуокис в геоложки обекти и за изменение на Директиви на Съвета 85/337 ЕИО, 96/61 ЕО, Директиви 2000/60 ЕО, 2001/80 ЕО, 2004/35 ЕО, 2006/12 ЕО и Регламент 1013/2006 ЕО – СОМ (2008) 18, включен като т. 3 в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2008 г.).
II. Предложената Директива относно съхранението на въглероден двуокис в геоложки обекти е част от законодателния пакет „Изменение на климата – енергетика” и цели ограничаване на климатичните промени като отстранява съществуващите в действащото законодателство пречки и регулира дългосрочното задържане на въглероден двуокис в геоложки структури. Методът, регламентиран в директивата, се състои в улавяне на въглероден двуокис от промишлени инсталации, преноса му до място за съхранение и инжектирането му в подходящ геоложки обект с цел постоянно съхранение. Основното приложение на съхранението на въглероден двуокис в геоложки структури е предвидено за намаляване на емисиите от производството на енергия от твърдо гориво (въглища) и газ. Този метод може да бъде използван и в индустрии с голямо количество на емисиите на въглероден двуокис, като производството на цимент, нефтопродукти, в рафинериите и стоманодобива. Проектодирективата въвежда два разрешителни режима - за проучване на площадки и за съхранение, както и задължения за мониторинг и докладване. Тя предвижда след влизането й в сила, всички горивни инсталации с капацитет над 300 мегавата да разполагат със съответното пространство на тяхната площадка, на което да бъде разположено оборудването, необходимо за улавянето на СО2.
Важно е да се отбележи, че уловеното, транспортираното и съхраненото количество на въглероден двуокис няма да се разглежда като емитирано в схемата за търговия с емисии и за него операторите няма да имат задължение да предават на компетентния орган квоти за емисии.
III. В предоставената от правителството рамкова позиция по проекта на Директивата е изразена принципна подкрепа на заложените мерки за намаляване на емисиите на въглероден двуокис чрез неговото улавяне. В нея се казва, че Директивата е от съществено значение за Република България, тъй като топлоенергетиката заема 30-40% от общото електропроизводство на страната. Въглищата са основен стратегически местен енергоресурс, като над 74% от емисиите на въглероден двуокис са от източници от енергийния сектор. Същевременно, към настоящия момент на територията на страната ни действат 19 броя горивни инсталации с мощност от 300 мегавата и повече, които няма да бъдат пряко засегнати, тъй като директивата въвежда задължителното изискване за площадките за оборудване само за големи инсталации, за които е предоставено разрешение за строеж или за експлоатация след влизане в сила на директивата. Същевременно се споменава, че България е изразила готовност за участие в демонстрационен проект чрез изграждане на пилотна инсталация. По този повод е необходимо да се отбележи, че през настоящата година Република България, чрез Министерство на околната среда и водите, възнамерява да възложи мащабно изследване върху територията на цялата страна за набелязване на подходящи геоложки обекти, които да бъдат допълнително проучени, с оглед бъдещото прилагане на директивата и във връзка с възможностите за съхранение на CO2. Изразено е и становище, подкрепящо принципа за доброволно прилагане на директивата от страните-членки.
IV. Проектът на Директива е обсъден на заседание на Комисията по околната среда и водите, състояло се на 25 юни 2008 г. Изразена е подкрепа на рамковата позиция на правителството. В доклада на Комисията се изтъква, че усилията за борба с климатичните промени не трябва да изключват възможности за алтернативни начини за постигане на целите за намаляване на парниковите емисии, включително и чрез улавяне и съхраняване на въглероден двуокис.
V. На база на гореизложеното и след състоялата се дискусия Комисията по европейските въпроси, счита, че е необходимо да бъде подкрепен проекта на Директива на Европейския парламент и Съвета относно съхраняването на въглероден двуокис в геоложки обекти. Приемането на Директивата би било полезно за нашата страна не само от екологична гледна точка, но и от икономическа, тъй като Република България е една от страните-членки на Европейския съюз със значителен дял на производство на енергия от въглища .
Докладът бе подкрепен с 14 гласа „за”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ