Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
11/09/2008
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 802-01-66, внесен от Министерския съвет на 12 август 2008 г.
На заседанието, проведено на 11 септември 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, внесен от Министерския съвет.
От името на вносителя законопроектът беше представен пред членовете на Комисията от г-н Димитър Станчев – заместник-председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения.
І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения цели привеждане на вътрешното ни право в съответствие с промените в Правна рамка 2002 на Европейския съюз за осъществяване на електронни съобщения. Той е насочен към прилагане на изискванията на приетия от Европейския парламент и Съвета на 27 юни 2007 г. Регламент № 717 относно роуминга в обществени мобилни телефонни мрежи в рамките на Общността и за изменение на Директива 2002/21/ЕО (Регламент № 717/2007) и преди всичко тези на чл. 9 от него. Законопроектът въвежда мерки за по-ефективното прилагане на Директива 2002/21/ЕО.
II. В съответствие с изискванията на чл. 9 от Регламент № 717/2007 законопроектът въвежда санкции за нарушенията на правилата за роуминга в обществени мобилни телефонни мрежи. С него се санкционират мобилните оператори, които не са привели цените на роуминг услугите в съответствие с изискванията на регламента и не са изпълнили изискванията за прозрачност на цените на дребно и за осигуряване на ясна и точна информация за правата и задълженията на потребителите на роуминг услуги.
Законопроектът съдържа и правила, насочени към по-ефективното прилагане на Директива 2002/21/ЕО по отношение на независимостта и ефективността на
регулаторния орган във връзка с изготвяне и приемане на подзаконови нормативни актове и осигуряване на финансовото й обезпечаване. С него се въвеждат и разпоредбите на включените в Правна рамка 2002 директиви, касаещи управлението на ограничения ресурс - радиочестотния спектър и номера, предоставянето на универсалната услуга, въвеждането на единен регулаторен подход, налагането на специфични задължения, целящо осигуряване на ефективна конкуренция и взаимодействие на услугите в полза на крайните потребители.
III. Законопроектът съдържа и правила, с които се отстраняват съществуващи противоречия в нормите на Закона за електронните съобщения. Те нямат връзка с общностното право, но не му противоречат.
IV. В заключение може да се приеме, че законопроектът за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения е насочен към прилагане на Регламент № 717/2007, Директива 2002/21/ЕО и останалите актове, включени в Правна рамка 2002 на Европейския съюз за осъществяване на електронни съобщения. Правилата, които нямат отношение към общностното право, не му противоречат.
На базата на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 13 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 802-01-66, внесен от Министерския съвет на 12 август 2008 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ