Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
11/09/2008
проект на Закон за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система, № 802-01-59, внесен от Министерския съвет на 22 юли 2008 г.
На заседанието, проведено на 11 септември 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система, внесен от Министерския съвет.
От името на вносителя законопроектът беше представен пред членовете на Комисията от г-н Лазар Лазаров – заместник-министър на труда и социалната политика. В заседанието взе участие и г-жа Яна Пальова – държавен съкровищник и директор на Дирекция „Държавно съкровище” в Министерство на финансите.
І. Законопроектът урежда статуса и дейността на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система.
Ръководството на фонда ще се осъществява от управителен съвет, състоящ се от девет членове, чийто председател е министърът на финансите, а заместник-председател – министърът на труда и социалната политика.
Средствата на фонда са самостоятелно обособена част от централния бюджет. Те се формират на основата на 50 на сто от отчетените по републиканския бюджет касови постъпления от приватизация, 25 на сто от излишъка на републиканския бюджет за съответната бюджетна година, приходите от концесии и възможност за отчисляване на други приходи въз основа на закон или акт на Министерския съвет.
Тези средства служат само за покриване на недостиг от средства за фонд „Пенсии” в бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година, като конкретните резмери на тези трансфери ще се определят със закона за държавния бюджет за съответната година. Предвидено е 10 години да не се правят трансфери към бюджета на държавното обществено осигуряване с цел натрупване на средства във фонда.
Средствата на фонда се управляват и структурират в инвестиционни портфейли, които ще се възлагат за управление на финансови институции. Законопроектът съдържа подробни правила, ограничения и изисквания за стуктуриране на тези портфейли. Определени са структурата и видовете активи, в които фондът може да инвестира. Пазарите, на които се търгуват финансовите инструменти, в които фондът може да инвестира, са определени в съответствие с правилата на Директива 2004/39/ЕИО на Европейския парламент и на Съвета за пазарите на финансови инструменти (Директива 2004/39/ЕИО). Ограниченията, свързани с рисковите експозиции на инвестиционните портфейли и на фонда като цяло, и ограниченията, свързани с оценката на рисковете – кредитен риск, пазарен риск, валутен риск, риск от контрахента, са уредени в съответствие с Директива 2006/48/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2006 г. относно предприемането и осъществяването на дейност от кредитни институции (Директива 2006/48/ЕС) и Директива 2006/49/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 юни 2006 г. за капиталовата адекватност на инвестиционните посредници и на кредитните институции (Директива 2006/49/ЕС).
Приемането на законопроекта налага изменение и допълване на чл.5 от Закона за устройството на държавния бюджет, за което е изготвен отделен законопроект.
II. Законопроектът няма пряко отношение към общностното право, което не урежда подобни фондове.
Възприемането в него на правила от Директива 2004/39/ЕИО, Директива 2006/48/ЕС и Директива 2006/49/ЕС може да бъде подкрепено. Доколкото обаче законопроектът е насочен към гарантиране устойчивостта на пенсионната система, може да се препоръча въвеждане в него и на правила относно собствените средства и вложенията, съответни на уредените в Директива 2003/41/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 юни 2003 г. относно дейността и надзора на институциите за професионално пенсионно осигуряване.
На базата на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 12 гласа „за” и 1 глас „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система, № 802-01-59, внесен от Министерския съвет на 22 юли 2008 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ