Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
18/09/2008
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, № 802-01-70, внесен от Министерския съвет на 5 септември 2009 г.
На заседанието, проведено на 18 септември 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, внесен от Министерския съвет.
От името на вносителя законопроектът беше представен пред членовете на комисията от г-н Георги Георгиев – изпълнителен директор на Контролно-техническата инспекция в Министерство на земеделието и храните.
I. В основата на функционирането на вътрешен пазар на ЕС за селскостопанска и горска техника лежи изработването на единни изискванията към тази техника, приемането на обща нормативна база за доказване на съответствието на техниката с единните изисквания и взаимното признаване между държавите-членки на сертификатите за съответствие. Процесът на уеднаквяване на техническите изисквания и на условията за сертифициране на съответствието започва още през 70-те години на миналия век, по-специално с Директива 74/150ЕИО, която урежда сертифицирането на тракторите. Този процес е продължен и задълбочен с Директива 2003/37/ЕО.
Новата директива има значително по-широк обхват от предишната. Тя регулира сертифицирането на различни типове самопридвижващи се установки, използвани в селското и в горското стопанство, тогава, когато те използвт мотори, със скоростта над 6 км в час. С директивата се урежда и сертифицирането на системите, компонентите и отделните технически възли, предназначени да се използват при експолатацията на моторизирани установки.
ІІ. Действащият у нас в момента Закон за регистрация и контрол на земеделската и горската техника е приет през 1998 г. и оттогава многократно е изменян и допълван, така, че сега той е хармонизиран с европейското право. Предлаганите със законопроекта промени целят да се прецизира използването на вече въведените у нас единни европейски регулативни инструменти.
По-съществените промени в тази насока, които се съдържат в проекта, са следните:
- Закриват се Центровете за изпитване на земеделска, горска техника и резервни части в Русе и Плевен и техните функции по изпитване, сертифициране и удостоверяване на безопасността на техниката преминават към Контролно-техническата инспекция. По този начин се премахва съществуващото дублиране, тъй като Контролно-техническата инспекция разполага и с регионални служби, постига се икономия като се оптимизира числеността на персонала, става възможно по-нататъшното укрепване на административния капацитет на системата.
- Издаването и или отказа за издаване на сертификат за одобрение на типа се утвърждава, съгласно представения проект, от изпълнителния директор на Контролно-техническата инспекция, вместо, както е в момента, от Министъра на земеделието и храните. По този начин се намалява бюрокрацията и се укрепват контролните функции на инспекцията.
ІІІ. Макар, че предлаганите промени нямат хармонизационни функции, те целят подобряване на работата по прилагането у нас на Директива 2003/37/ЕО и затова могат да бъдат подкрепени.
Към проекта може да се направи следната препоръка:
В § 5, предлаганата нова т.7 на ал. 3 на чл. 9 на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника да стане “7. декларация от заявителя, че не са подадени документи за същия тип техника до компетентен орган на друга държава-членка на Европейския съюз или на друга страна от Европейското икономическо пространство.
Обосновка: Директива 2003/37/ЕО е релевантна и за страните от Европейското икономическо пространство, които не са държави-членки на ЕС.
На базата на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 12 гласа "за”) на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, № 602-01-31, внесен от Министерския съвет на 5 септември 2008 г., като направената препоръка бъде взета предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта между първо и второ гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ