Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
16/10/2008
проект на Национална здравна стратегия 2008 – 2013 г. и План за действие към нея, № 802-03-19, внесен от Министерския съвет на 7 октомври 2008 г.
На заседанието, проведено на 16 октомври 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Национална здравна стратегия 2008 – 2013 г. и План за действие към нея, внесен от Министерския съвет.
В обсъждането на Националната здравна стратегия и План за действие към нея взе участие д-р Валери Цеков – заместник-министър на здравеопазването.
I. В Европейският съюз общественото здравеопазване е като цяло компетенция на държавите-членки. Ролята на Съюза, така както е формулирана в основните договори, се ограничава до надграждне на усилията на държавите-членки в някои специфични области – борбата с най-опасните и широкоразпространени заболевания, решаването на здравни проблеми, които имат трансграничен характер, създаването на условия за свободно движение на стоки, услуги, капитал и работна сила в сферата на здравеопазването. Същевременно в ЕС се прилага и т. нар. хоризонтален подход при опазването на живота и здравето на гражданите, който изисква при приемането на всяка една законодателна мярка да се преценява нейното отражение върху общественото здраве.
Напоследък ЕС отделя специално внимание на някои общи проблеми на всички държави-членки, свързани с влошената демографска ситуация и застаряването на населението, предотвратяването на пандемии и биотероризъм, подобряването на начина на живот с цел пълноценно участие в трудова и друга обществена дейност. По-нататъшно развитие получиха и принципът на солидарност и на равни възможности за здраве и благополучие. В тези нови условия и за да подобри координацията между държавите-членки и ефективността на мерките на общностно ниво, Европейският парламент и Съветът на ЕС приеха Програма на Общността за здраве и защита на потребителите (2007 – 2013 г.), която разполага с бюджет от 1,2 млрд. евро.
ІІ. Предлаганият проект на Национална здравна стратегия 2008 – 2013 г. цели да актуализира насоките на развитие на нашето здравеопазване в контекста на настъпилите промени в социално-икономическата ситуация у нас, а така също и в съответствие с новите задачи пред здравеопазването ни, произтичащи от развитието на науката и на технологиите и от посочената програма на ЕС и други документи на европейски институции.
От гледна точка на европейската интеграция в предложената за обсъждане национална здравна стратегия специален интерес представлява стратегическа цел ІХ, озаглавена “Ефективно членство в Европейския съюз”. Тя съдържа 4 направления за работа – изграждане на административен капацитет, участие в работата на институциите на ЕС, ефективно усвояване на структурните фондове на ЕС, България в ЕС – запознаване с новите възможности и ангажименти, свързани с Европейския съюз. По тези направления са изброени задачите, които предстои да бъдат реализирани и посочени очакваните резултати.
ІІІ. На базата на анализа на проекта на Национална здравна стратегия 2008 – 2013 година и по-специално на неговата част, свързана с европейската интеграция, може да се направи изводът, че стратегията правилно отразява приоритетите в дейността на ЕС в областта на общественото здравеопазване. Стратегията създава необходимите предпоставки за пълноценното ни участие в европейските мерки и програми в областта на общественото здравеопазване.
Към проекта може да се направи следната препоръка:
В т. 2 на Стратегическа цел ІХ при изброяването на задачите втората от посочените задачи би могла да се измени по следния начин: вместо сегашния текст “Активно участие в изработването на нормативните актове на ЕС и въвеждане на новоприетите в българското законодателство” би могло да се запише “Активно участие в изработването на нормативните актове на ЕС в областта на общественото здравеопазване. Разглеждане на здравният аспект като съставна част при оценката на въздействието на всички по-важни предложения за нормативни актове на ЕС. Навременно въвеждане в българското законодателство на нормативните актове на ЕС в областта на общественото здравеопазване.”
Обосновка: Включването на здравния аспект в оценката на въздействието на всички по-важни предложения за нормативни актове на ЕС би позволило при изработването на рамковите позиции на страната ни да се отчита и отражението на тези актове върху здравеопазването. По този начин ще се приложи съвременния хоризонтален подход при третирането на здравната тематика в законодателната дейност на ЕС.
На базата на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 8 гласа „за”) на Народното събрание, да бъде подкрепен проекта на Национална здравна стратегия 2008 – 2013 г. и План за действие към нея, № 802-03-19, внесен от Министерския съвет на 7 октомври 2008 г., като направената препоръка бъде взета предвид от водещата комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ