Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
05/11/2008
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 802-01-81, внесен от Министерския съвет на 30 октомври 2008 г.
На извънредното заседание, проведено на 5 ноември 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие г-н Кирил Желев – заместник-министър на финансите, г-жа Людмила Елкова – директор на Дирекция „Данъчна политика”, и експерти от Министерство на финансите.
І. Проектът на Закон за защита на изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане е насочен към отстраняване на някои несъответствия на нашето право с правото на Европейския съюз.
С цел уеднаквяване на данъчното третиране на местни лица с лицата от държавите-членки в съответствие с чл. 56 от Договора за създаване на Европейската общност в законопроекта се предлага освобождаване от облагане на печалбите и непризнаване за данъчни цели на загубите от сделки на регулиран пазар на ценни книжа (борса) в държава-членка на Европейския съюз, като по този начин данъчното им третиране ще се изравни с това на печалбите/загубите, реализирани на българска борса.
Друго предложение, насочено към уеднаквяване на данъчния режим на местните лица и на лицата от държавите-членки на Европейския съюз, предвижда промяна в данъчните облекчения за дарения с оглед недопускане дискриминация на лицата, в полза на които са направени даренията. Данъчното третиране на направените дарения не трябва да зависи от мястото на установяване на лицето, в полза на което е направено дарението (Република България или друга държава - членка на Европейския съюз, или друга държава — страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство). Предлага се данъчното облекчение за дарения да се ползва и за дарения, направени в полза на идентични или сходни лица, установени в друга държава членка, когато дарителят притежава официален документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението.
В законопроекта се предлага отмяна на данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за заетост (за новоразкрити работни места - чл. 192 от ЗКПО), което представляваше допустима държавна помощ за заетост съгласно правото на Европейския съюз до 31 декември 2008 г. След влизането в сила на Регламент (ЕО) № 800/2008 на Комисията от 6 август 2008 г. действащото облекчение следва да бъде отменено, тъй като не отговаря на изискванията за допустима държавна помощ за заетост.
II. Законопроектът съдържа и правила, които нямат отношение към правото на общността, но не му противоречат. Предлага се увеличение на прага на данъчното облекчение за ваучерите за храна от 40 на 60 лв., което се дължи на настъпилите промени в икономическите условия спрямо годината на въвеждане на облекчението (инфлационни процеси и др.). Друго предложение е насочено към изравняване на данъчното третиране при отписване на вземане като несъбираемо с това при обезценяване на вземането, което цели признаването за данъчни цели на разходите, отчетени в резултат на отписване на вземания като несъбираеми, да се извършва при настъпване на същите обстоятелства, при които се признават разходите от обезценки на вземания.
III. В заключение може да се приеме, че законопроектът за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане е насочен към отстраняване на някои несъответствия на нашето право с правото на Общността. Разпоредбите, които нямат отношение към общностното право, не му противоречат.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с гласа 9„за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 802-01-81, внесен от Министерския съвет на 30 октомври 2008 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ВЪПРОСИ
/п./ФАТМЕ ИЛИЯЗ