Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
11/12/2008

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 802-01-93, внесен от Министерския съвет на 2 декември 2008г.
    На заседанието, проведено на 11 декември 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, внесен от Министерския съвет.
    В заседанието взе участие д-р Валери Цеков – заместник-министър на здравеопазването.

    І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, №802-01-93, внесен от Министерския съвет на 2.12.2008г. привежда правомощията на органите на държавния здравен контрол по чл. 37, ал. 3 в съответствие с Регламент (ЕИО) № 339 на Съвета от 8 февруари 1993 г. относно проверките за съответствие с правилата за безопасност на продуктите при продукти, внасяни от трети страни (Регламент (ЕИО) № 339/93) и прави терминологични корекции в някои разпоредби в съответствие с Директива 76/768/ЕИО за козметичните продукти.

    II. Съгласно чл. 3 от Регламент (ЕИО) № 339/93 всяка държава-членка уведомява Европейската комисията за националната власт или власти, които осъществяват проверка за съответствието на продуктите, намиращи се на пазара на Общността или на националния пазар, с приложимото към тях общностно или национално законодателство (власти, компетентни във връзка с мониторинга на пазара). С разпоредбата на § 15 от законопроекта се определя, че органите на държавния здравен контрол дават становище за безопасност и/или съответствие със законовите разпоредби за продукти и стоки, имащи значение за здравето на населението, в изпълнение на разпоредбите на Регламент (ЕИО) № 339/93.
    С § 18, 19 и 20 се правят терминологични корекции в разпоредбите на чл. 49, 50 и 52 в съответствие с Директива 76/768/ЕЕС за козметичните продукти като думите „вносителя” или „производителите и вносителите” се заменят с „производителят или негов упълномощен представител, или лицето, по чието искане е произведен продуктът, или лицето, което за първи път пуска на пазара козметичен продукт от внос” съгласно терминологията на чл.6 и чл.7а от Директива 76/768/ЕЕС.
    С § 67 от законопроекта се правят изменения в Закона за признаване на професионални квалификации(ЗППК), като се въвежда изискването документите по чл.77, ал. 2, т. 4 ЗППК, които не са издадени в Република България, да се представят заверени с “апостил” или от българското посолство или консулство в съответната държава, или от Министерството на външните работи заедно с превод на български език, заверен от Министерството на външните работи. В допълнителната разпоредба на ЗППК се създава § 3а, съгласно който доказателство за професионална квалификация, издадено в трета държава на български гражданин или на друг гражданин на държава членка, се приравнява на доказателство за професионална квалификация по смисъла на ЗППК, когато се установи за всеки конкретен случай съответствие при сравняване на специализираните знания, умения и стаж на заявителя със знанията, уменията и съответния стаж, изисквани от българското законодателство за упражняване на съответната професия. С изменения на Преходните и заключителните разпоредби на ЗППК се уреждат случаите, когато лица са получили признаване на доказателствата за професионална квалификация от съответния компетентен орган преди влизането в сила на ЗППК.
    Предложените с § 67 изменения не противоречат на разпоредбите на Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно признаването на професионалните квалификации.
    Със законопроекта се предвиждат и други изменения, които нямат пряко отношение към европейското право и не му противоречат.

    ІІІ. В заключение може да се приеме, че законопроектът е в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕИО) № 339 на Съвета относно проверките за съответствие с правилата за безопасност на продуктите при продукти, внасяни от трети страни, Директива 76/768/ЕЕС за козметичните продукти и Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно признаването на професионалните квалификации и може да бъде подкрепен.

    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 11 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 802-01-93, внесен от Министерския съвет на 2 декември 2008г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума