Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
05/03/2009
проект на Закон за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, № 902-01-12, внесен от Министерския съвет на 23 февруари 2009 г
На заседанието, проведено на 5 март 2009 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, внесен от Министерския съвет.
В заседанието взеха участие д-р Валери Цеков – заместник-министър на здравеопазването, и г-н Веселин Делчев – директор на Дирекция „Европейски въпроси и международно сътрудничество” в Министерство на здравеопазването.
І. Единният вътрешен пазар на Европейския съюз включва правото на установяване на лицата, независимо от техния произход в една или друга държава-членка. Чл. 43 от Договора за създаване на Европейска общност (ДЕО) гласи, че забраната по отношение на ограниченията върху свободата на установяване включват и забрана по отношение на ограниченията за създаване на представителства, клонове или дъщерни фирми от граждани на която и да е държава-членка, установили се на територията на друга държава-членка. Свободата на установяване включва и правото на граждани и фирми да предприемат самостоятелна стопанска дейност, да създават и ръководят предприятия на територията на друга държава-членка.
Съгласно чл. 226 от ДЕО Европейската комисия следи държавите-членки да изпълняват задълженията си, произтичащи от този договор. В случай на нарушение тя изготвя обосновано становище и го предоставя на провинилата се държава за да бъдат предприети съответните мерки. През м. юни 2008 г. Европейската комисия е започнала производство по указания член 226 от ДЕО срещу нашата страна, считайки, че сме нарушили посочения по-горе чл. 43 от ДЕО. Нарушението, съгласно Европейската комисия, е било свързано с разпоредбата на чл. 222, ал. 1 от тогавашния текст на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Като противоречащо на ДЕО Европейската комисия изтъква неправомерното ограничавате на кръга от субекти, които имат право да получат разрешения за търговия на дребно с лекарствени продукти на територията на Република България и съответно да отварят аптеки.
ІІ. На база на цитираното становище на Европейската комисия, както и след съответното решение на Конституционния съд и на Комисията за защита на потребителите, е направено изменение на чл. 222, ал. 1, което е в сила от 12 август 2008 г. и което отмененя неправомерното ограничение само магистър-фармацевти да имат право да извършват търговия на дребно с лекарствени продукти и да откриват аптеки. Въвежда се, обаче, едно ново ограничение – търговецът, който е получил разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти да не може да притежава повече от 4 аптеки. Това ограничение отново е необосновано и по мнението на Европейската комисия също не съответства на изискванията на свободното установяване.
ІІІ. Анализът показва, че разглежданият законопроект не противоречи на европейските правни норми и отговаря на задълженията ни като държава-членка на ЕС.
На базата на гореизложеното Комисията по европейските въпроси предлага (със 16 гласа "за") на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, № 902-01-12, внесен от Министерския съвет на 23 февруари 2009 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ