Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
19/03/2009

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 902-01-16, внесен от Министерския съвет на 6 март 2009 г.
    На заседанието, проведено на 19 март 2009 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, внесен от Министерския съвет.
    В заседанието взеха участие г-н Калин Славов – заместник-министър на вътрешните работи, и г-жа Росица Грудева – главен юрисконсулт в Дирекция „Миграция” в Министерство на вътрешните работи.

    І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България е насочен към прилагане на Регламент (ЕО) №1030/2002 на Съвета от 13 юни 2002 г. относно единния формат на разрешенията за пребиваване за гражданите на трети страни (Регламент 1030/2002) и хармонизиране на нашето право с Директива 2008/115/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки, за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни (Директива 2008/115/ЕО) и Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани на трети страни (Директива 2003/109/ЕО).

    II. Законопроектът въвежда изискването на Регламент 1030/2002 за единен образец на документа за пребиваване на граждани от трети страни. Този документ трябва да съдържа необходимите данни за съответното лице и да отговаря на високи технически стандарти, включително срещу подправяне и фалшифициране, което ограничава нелегалната имиграция и пребиваването с нередовни документи на територията на общността.

    Законопроектът е насочен към въвеждане на изискванията на Директива 2008/115/ЕО. Създава се режим за връщане на гражданите на трети страни, който е част от миграционната политика на държавите-членки. Установява се хоризонтален набор от норми, приложими към всички граждани на трети страни, които не отговарят или са престанали да отговарят на условията за влизане, престой или пребиваване в дадена държава членка. Уредена е процедура по доброволно завръщане, която се предпочита пред принудителното връщане. Определя се срок за доброволно напускане, който може да се удължи в зависимост от конкретните обстоятелства на отделния случай. С цел насърчаване доброволното връщане се предвижда предоставянето на засилена помощ и консултиране. Предвижда се използване на съответните възможности за финансиране, с които разполага Европейският фонд за връщане. В съответствие с Директива 2008/115/ЕО в законопроекта се предлага намаляване на срока за налагане на забрана за влизане в Република България от 10 на 5 години. С цел прилагане на предвидените в Директива 2008/115/ЕО процедурни гаранции за правото на защита на засегнатите лица, в законопроекта е уредена нова процедура за съдебно оспорване на заповедите за принудително настаняване в специален дом на чужденец, спрямо когото има наложена мярка за административна принуда.
    Със законопроекта се въвежда изискването на Директива 2003/109/ЕО за отнемането на статута на дългосрочно пребиваващ в случаите на отсъствие от територията на Общността за период от 12 последователни месеца.

    III. Законопроектът съдържа и правила, които нямат отношение към правото на общността, но не му противоречат. Променя се дефиницията на понятието "чужденец" с цел синхронизиране на възприетата от действащото законодателство терминология. Предлага се възстановяване на разпоредбата, отнасяща се до статута на лицата без гражданство, за които към момента липсва правна уредба. Прецизира се кръгът от лицата, които имат правомощия да налагат принудителни административни мерки по реда на Закона за чежденците в Република България (ЗЧРБ). Отменя се изискването за пребиваване на територията на страната за определен период от време на лицата по чл. 25, т. 6, тъй като разрешението за пребиваване на тази категория лица е издадено на правно основание инвестирана сума и не следва да се обвързва с период на пребиваване на територията на страната.

    IV. В заключение може да се приеме, че законопроектът за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България е насочен към синхронизиране на нашето право с правилата на Регламент 1030/2002, Директива 2008/115/ЕО и Директива 2003/109/ЕО. Разпоредбите, които нямат отношение към общностното право, не му противоречат.


    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси единодушно предлага (с 13 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 902-01-16, внесен от Министерския съвет на 6 март 2009 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ

    Форма за търсене
    Ключова дума