Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
12/01/2006
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 502-01-67, внесен от Министерски съвет на 13 декември 2005 г.
На свое редовно заседание, проведено на 12 януари 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 502-01-67, внесен от Министерски съвет на 13 декември 2005 г.
На заседанието на Комисията законопроектът бе представен от г-жа Иванка Христова, заместник-министър на труда и социалната политика. На заседанието присъстваха Мария Томова, директор на Дирекция “Социална закрила и социална интеграция” към Министерство на труда и социалната политика и Ивелина Велева, младши експерт в министерството.
I. Целта на Проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето е хармонизиране на режима на предоставяне на социални услуги за деца с разпоредбите на Договора за създаване на Европейската общност, както и създаване на условия за облекчаване на прилагането на Закона за закрила на детето в практиката.
II. С предложените изменения в Закона за закрила на детето се установява общ недискриминационен режим на национално третиране на лицата от държавите-членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство в областта на предоставянето на социални услуги за деца в България.
Освен премахване на разпоредбите с дискриминационен ефект, Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето предвижда изменения, свързани със синхронизирането на закона със Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност и последните изменения на Семейния кодекс в областта на осиновяването. Законопроектът предвижда разширяване на контрола по спазването на правата на деца, упражняван от председателя на Държавната агенция за закрила на детето, както и прецизиране на режима за настаняване на деца извън семейството. С предложените изменения в Закона за закрила на детето е премахнато ограничителното понятие за деца с физически и психически увреждания. Законопроектът предвижда специалните грижи като мярка за закрила на детето да се предоставят на всички деца с увреждания, независимо от характера на увреждането.
III. Регулираната материя попада в обхватa на преговорна глава 3 “Свободно предоставяне на услуги”. Доколкото общата нормативна уредба на социалните услуги, включително на кръга на доставчиците, е в Закона за социалното подпомагане, промените в Закона за закрила на детето следва да се разглеждат паралелно с предложените изменения в Проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за социалното подпомагане.
Необходимостта от тези изменения е наложена във връзка с поетите ангажименти на страната в преговорите за присъединяване. Съгласно преговорна позиция CONF-BG 03/01 България е поела задължение да премахне, към датата на приемането й за пълноправен член в Европейския съюз, всички препятствия пред правото на установяване и свободното предоставяне на услуги спрямо гражданите на държавите-членки на Общността. В цялостния мониторингов доклад на Европейската комисия за 2005 г. е отчетено, че “процесът на премахване на ограниченията продължава и са необходими особени усилия”.
Основополагащ принцип в уредбата на тази глава е забраната за дискриминация и равно третиране. Съгласно чл. 43 от Договора за създаване на ЕО не се допускат ограничения върху свободата на установяване на граждани на държавите-членки на Европейския съюз на територията на друга държава-членка. Според чл. 49 от Договора в рамките на Общността са забранени ограниченията върху свободата на предоставянето на услуги спрямо гражданите на държавите-членки, които са се установили в държава от Общността, различна от тази, в която се намира лицето, на което се предоставя услугата. Ограничения върху свободата на предоставяне на услуги и правото на установяване не се допускат и по отношение на граждани на други държави, страни по Споразумението за Eвропейско икономическо пространство. Съгласно законопроекта тези разпоредби се прилагат “от датата на влизането в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз”.
IV. Въз основа на направения анализ се налага заключението, че проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето съответства на acquis communautaire.
С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (9 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме проект на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 502-01-67, внесен от Министерски съвет на 13 декември 2005 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ