Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
22/12/2005
проект на Закон за ратифициране на Конвенция № 156 на
Международната организация на труда относно
равенството на възможностите и еднаквото отношение
към работниците и служителите от двата пола: работници
и служители със семейни задължения, № 502-02-27, внесен
от Министерския съвет на 13 декември 2005 г.
На свое редовно заседание, проведено на 22 декември 2005 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за ратифициране на Конвенция № 156 на Международната организация на труда относно равенството на възможностите и еднаквото отношение към работниците и служителите от двата пола: работници и служители със семейни задължения, № 502-02-27, внесен от Министерския съвет.
На заседанието на Комисията законопроектът беше представен от името на вносителя от г-жа Ася Чолашка, директор на Дирекция “Европейска интеграция и международни отношения” в Министерство на труда и социалната политика. На заседанието присъства и г-н Веселин Илков, главен експерт в министерството.
І. Конвенция № 156 на Международната организация на труда относно работници и служители със семейни задължения е подписана в Женева на 23 юни 1981 г. и е в сила от 11 август 1983 г. Конвенцията е открита за ратифициране от държавите-членки на Международната организация на труда (МОТ) и към настоящия момент е ратифицирана от 36 държави, между които 10 държави-членки на Европейския съюз.
ІІ. Конвенцията № 156 доразвива постановките на Конвенция № 100 на МОТ за равенството в заплащането от 1951 г. и Конвенция № 111 на МОТ относно дискриминацията в областта на труда и професиите от 1958 г., ратифицирани от Република България.
Конвенция № 156 признава необходимостта от установяване на равенство във възможностите и еднакво отношение както към работниците и служителите от двата пола, които имат семейни задължения, така и между тях и другите работници и служители. Разпоредбите на Конвенцията се отнасят до всички отрасли на икономиката и до всички категории работници и служители. В нея се предвиждат задължения за предприемане на всички съвместими с националните условия мерки за осигуряване на възможност на работниците и служителите със семейни задължения да упражняват правото си на свободен избор на работа, отчитане на техните потребности по отношение на условията за труд и социалната сигурност, предприемане на мерки за професионално ориентиране и обучение с оглед интегрирането на тази категория работници и служители и запазването им като част от работната сила. В разпоредбата на чл. 8 от конвенцията е посочено, че семейните задължения не могат да бъдат законно основание за прекратяване на трудово правоотношение.
Българското трудово законодателство съдържа редица разпоредби, които отговарят на стандартите, предвидени в конвенцията. Независимо от това, ратифицирането й допринася за подобряване на гаранциите за защита на правата на трудещите се със семейни задължения.
ІІІ. Конвенцията относно работници и служители със семейни задължения не е част от acquis communautaire. Разпоредбите й обаче съответстват на разпоредбите на Европейската социална харта (ревизирана) на Съвета на Европа, по която България е страна и на изискванията на европейското законодателство в областта на защита на работници и служители със семейни задължения, по-конкретно Директива на Съвета 96/34/ЕО относно рамковото споразумение за родителски отпуск и Директива на Съвета 97/81/ЕО относно рамковото споразумение за непълно работно време, сключени между Съюза на Европейските конфедерации на индустриалците и работодателите, Европейския център на предприятията с държавно участие и Европейската конфедерация на профсъюзите. И двете директиви са транспонирани в Кодекса на труда с измененията му от 2004 г. (ДВ бр. 52/2004 г.).
Въз основа на изложеното може да заключи, че предложеният законопроект за ратифициране на Конвенция № 156 на Международната организация на труда относно работници и служители със семейни задължения подобрява защитата на правата на трудещите се със семейни задължения в съответствие с международните и европейските стандарти, поради което следва да бъде подкрепен.
С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (7 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме проект на Закон за ратифициране на Конвенция № 156 на Международната организация на труда относно равенството на възможностите и еднаквото отношение към работниците и служителите от двата пола: работници и служители със семейни задължения, № 502-02-27, внесен от Министерския съвет на 13 декември 2005 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./ АТАНАС ПАПАРИЗОВ