Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
26/01/2006

    проект на Закон за вътрешния одит в публичния сектор,
    № 502-01-56, внесен от Министерския съвет на 8 ноември 2005 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 26 януари 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за вътрешния одит в публичния сектор, внесен от Министерския съвет.
    На заседанието на Комисията законопроектът бе представен от името на вносителя от г-н Нахит Зия, заместник-министър на финансите.

    I. Проектът на Закон за вътрешния одит в публичния сектор е изготвен във връзка с поетите в хода на преговорите за присъединяване на Република България към ЕС ангажименти по глава 28 "Финансов контрол". Съгласно преговорната позиция по глава 28 (CONF-BG 04/01), Република България следва да приеме и прилага международно общопризнати и съгласувани с Европейския съюз принципи за държавен финансов контрол, които трябва да бъдат транспонирани в системи за контрол и одит на целия обществен сектор.
    Българското законодателството следва да се развие в посока структурното разделяне на функциите по вътрешен одит и финансова инспекция чрез децентрализация на вътрешния одит и развитие на управленската отговорност. Това произтича от препоръките на Европейската комисия в Редовния доклад за напредъка на Република България в процеса на присъединяване от 2004г. и от доклада на програмата на Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие "Помощ за подобряване на ръководство и управление" (SIGMA) от 26 април 2005 г., за разделяне на функцията по вътрешен одит от функцията по инспекция. Приетата от Министерския съвет Стратегия за развитието на държавния вътрешен финансов контрол в Република България през юни 2005г., отразява ангажимента на правителството за изпълнението на горепосочените препоръки. За целта са разработени три нови закона, които ще заместят сега действащия Закон за държавен вътрешен финансов контрол. Това са законите, които уреждат финансовата инспекция, вътрешния одит и финансовото управление и контрол.

    Проектът на Закон за вътрешния одит в публичния сектор е разработен с експертната помощ на SIGMA и е съгласуван с Главна дирекция "Бюджет" на Европейската комисия. Законопроектът възприема принципите на Регламент 1605/2002 относно общия бюджет на Европейските общности за ефективни и прозрачни системи на финансово управление и контрол и функционално независими системи за вътрешен одит. Предложеният законопроект е съобразен с изискванията за подходящ механизъм за финансов контрол на фондовете на ЕС и административен капацитет за ефективна и еквивалентна защита на финансовите интереси на ЕС, които произтичат от поетите в хода на преговорния процес ангажименти.

    II. Законопроектът предвижда децентрализиран модел на вътрешния одит в публичния сектор, който се осъществява и организира от ръководителите на организациите от публичния сектор. С него се приема международно признатото определение за вътрешен одит и се регламентира прилагането на Международните стандарти за вътрешен одит (чл. 4 от законопроекта). Вътрешния одит се въвежда по отношение на всички структури, дейности и процеси, включително по отношение на средства от ЕС (чл. 9 от законопроекта). Определена е същността на вътрешния одит като дейност за предоставяне на увереност и консултации, която се осъществява при спазване на принципите за независимост и обективност, компетентност и професионална грижа, почтеност и поверителност. Чл. 15, ал. 2 от законопроекта регламентира същността на вътрешния одит като средство за оценка на ефективността на системите за финансово управление и контрол по отношение на ефективността, ефикасността и икономичността на операциите. Тази разпоредба съотвества напълно на чл. 27, ал.1 от Регламента 1605/2002 относно общия бюджет на Европейските общности.
    В Раздел II на глава четвърта от законопроекта са уредени задълженията на ръководителя на вътрешния одит и на вътрешните одитори като в чл. 22 се посочва, че те са длъжни да спазват Международните стандарти за вътрешен одит, Етичния кодекс на вътрешните одитори, Статут на звеното за вътрешен одит и утвърдената от министъра на финансите методология за вътрешен одит в публичния сектор. Предвижда се разработената от Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол методология по вътрешен одит да се актуализира и усъвършенства от дирекция "Вътрешен контрол" на Министерство на финансите, която ще изпълнява функцията на Централното хармонизиращо звено по вътрешен одит (чл. 47 от законопроекта).
    В глава седма на проектозакона са регламентирани специфичните одитни дейности по фондове и програми на Европейския Съюз. В чл. 41 се съдържат основните насоки за осъществяване на дейностите, свързани с извършване на проверки, сертификация на средствата от фондове и програми на Европейския съюз и издаване на финална декларация при приключване на проект или програма. Предвижда се извършването на тези дейности да е в съответствие с международно приетите одитни стандарти, с международните споразумения за предоставяне на средства от Европейския съюз и с регламентите на Европейския съюз относно Структурните фондове и Кохезионния фонд, както и по предприсъединителните фондове на Европейския съюз.

    III. В заключенията по глава 28 от Цялостния мониторингов доклад на Европейската комисия от 2005г. се посочва, че като цяло Република България спазва ангажиментите и изискванията, които произтичат от преговорите по присъединяване във връзка със системите на държавния вътрешен контрол и на външния одит. Проектозаконът за вътрешния одит в публичния сектор е изработен в изпълнение на част от тези ангажименти, като въвежда европейските принципи за финансов контрол в областта на бюджетната дисциплина и защитата на публичните финансови интереси, съгласно препоръките на Европейската комисия за добро финансово управление, поради което следва да бъде подкрепен.


    С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (10 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за вътрешния одит в публичния сектор, № 502-01-56, внесен от Министерския съвет на 8 ноември 2005 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума