Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
06/04/2006
проект на Закон за потребителския кредит, № 602-01-16,
внесен от Министерския съвет на 27 март 2006 г.
На свое редовно заседание, проведено на 6 април 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за потребителския кредит, внесен от Министерския съвет.
На заседанието на Комисията законопроектът бе представен от страна на вносителя от г-н Лъчезар Борисов, заместник-министър на икономиката и енергетиката. На заседанието присъстваха и г-жа Камелия Стоянов, директор на Дирекция “Нормативно-правна” и г-н Емил Алексиев, началник-отдел в Дирекция “Защита на потребителите” в Министерство на икономиката и енергетиката.
I. Предложеният проект на Закон за потребителския кредит цели въвеждането на ефективни законодателни и административни мерки за защита на икономическите интереси на потребителите при предоставянето на потребителски кредити, както и привеждането на българското законодателство в съответствие с изискванията на правото на Европейския съюз в областта на потребителската защита.
II. Приемането на проект на Закон за потребителския кредит е в изпълнение на поетите ангажименти по глава 23 “Защита на потребителите и тяхното здраве” от преговорите за присъединяване на Република България към Европейския съюз. Директива 87/102/ЕИО относно сближаването на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки в областта на потребителския кредит е основният общностен акт, регламентиращ отношенията между потребителя и кредитодателя, които възникват въз основа на договора за потребителски кредит. Директивата е изменяна и допълвана два пъти, съответно с Директива 90/88/ЕИО и с Директива 98/7/ЕО. С приемането на Директивата и нейните изменения и допълнения се цели създаването на единен европейски пазар на потребителските кредити, установяващ минимален стандарт на защита на потребителите по договорите за кредит, включително и еднакви условия за получаване на кредит.
С оглед предстоящото членство в Европейския съюз Република България следва да хармонизира националното си законодателство с правото на Общността, като въведе изискванията на посочените директиви.
III. По отношение на действащото законодателство в областта на защитата на потребителите Европейската комисия препоръчва в Цялостния мониторингов доклад за България за 2005 г. “да се обърне особено внимание на завършването на привеждането в съответствие на законодателството с достиженията на правото на Европейския съюз”. Комисията констатира необходимостта от допълнителни законодателни усилия с оглед въвеждането на директивите относно потребителския кредит.
Предложеният проект на Закон за потребителския кредит предвижда въвеждането на редица задължения за кредитодателите, свързани със сключването и изпълнението на договора за кредит. Кредитодателят е длъжен да уведомява потребителя за всички клаузи на договора за кредит и да му предостави необходимата информация преди неговото сключване. Кредитодателят не може да изисква от потребителя да извършва плащания, покриващи лихви, такси и комисионни и всякакви други разходи, които не са предвидени в условията по договора за кредит.
Законопроектът предвижда, че договорът за кредит се сключва в писмена форма, като изрично са очертани реквизитите, включени в неговото необходимо съдържание.
Разпоредбите на законопроекта предвиждат разнообразни механизми за гарантиране на правата на потребителите и тяхната защита, включително и чрез въвеждането на забрана за ограничаващи и неравноправни клаузи по отношение на потребителите, предвиждането на възможност за предявяване на колективни искове за преустановяване на нарушения на разпоредбите на законопроекта, и гарантиране на правото на предсрочно погасяване на кредита от потребителя.
В хода на дискусията по законопроекта бяха поставени въпросите за уредбата в разглеждания закон на задължение на банките да предоставят на потребителите информация за годишния процент за разходите по кредита, както и за правилата при предсрочно погасяване на кредита. От страна на вносителите бе разяснено, че размерът на компенсацията за банките при предсрочно погасяване, предвидена в чл. 18, ал. 3 от законопроекта, е въпрос от национална компетентност. Директива 87/102/ЕИО предвижда само, че потребителят има право да погаси предсрочно кредита си, като в такъв случай има право на справедливо приспадане от общата стойност на кредита. В тази връзка, е целесъобразно във водещата комисия да се обсъди, дали предложеното със законопроекта заплащане от потребителя на кредитодателя на разходи до тримесечния еквивалент на годишния процент на разходите по кредита върху неговия остатък не надвишава загубите на последния в резултат на предсрочното погасяване.
IV. Въз основа на гореизложеното, може да се направи заключението, че проектът на Закон за потребителския кредит съответства на acquis communautaire.
С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (11 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за потребителския кредит, № 602-01-16, внесен от Министерския съвет на 27 март 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ