Комисия по европейските въпроси
11/05/2006
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за
здравето, № 602-01-25, внесен от Министерския съвет на 20
април 2006 г.
На свое редовно заседание, проведено на 11 май 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, внесен от Министерския съвет.
На заседанието на Комисията, законопроектът бе представен от страна на вносителя от г-н Матей Матеев, заместник-министър на здравеопазването. На заседанието присъстваха също г-жа Снежана Алтънкова, директор на Дирекция “Опазване и контрол на общественото здраве”, д-рАнгел Москов, началник отдел в Дирекция “Национална здравна политика”, г-жа Людмила Василева, главен юрисконсулт в Дирекция “Правна” в Министерството на здравеопазването.
І. Предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето има за цел изпълнение на ангажименти, поети в рамките на преговорите за присъединяване на България към ЕС в областите на взаимно признаване на професионални квалификации (преговорна глава 2 “Свободно движение на хора”) и безопасност и здраве при работа (преговорна глава 13 “Социална политика заетост”).
ІІ. С § 1, § 2 и § 10 от законопроекта се въвеждат част от изискванията на Директива 2003/18/ЕО, изменяща Директива 83/477/ЕИО за защита на работещите от рискове, свързани с експозицията на азбест при работа, изменена с Директива 91/382/ ЕЕС за промяна на Директива 83/477/ ЕЕС и Директива 98/24/ЕС за защита на работещите от рискове, свързани с експозицията на химични вещества при работа. Останалата част от разпоредбите на Директивата предстои да бъдат въведени в подзаконови нормативни актове. Предложените изменения и допълнения на Закона за здравето се приемат в отговор на констатацията в Мониторинговия доклад на Европейската комисия от 2005 г., че последните достижения на правото на ЕС относно азбеста не са транспонирани.
С предлаганите със законопроекта изменения изискванията към документите за издаване на разрешение за извършване на дейности по разрушаване и/или отстраняване на азбест или азбестосъдържащи материали по чл. 73 от Закона за здравето се привеждат в съответствие с Директива 2003/18/ЕО, изменяща Директива 83/477/ЕИО. Въвежда се и изискване за предварително обучение за работниците, които ще бъдат ангажирани при извършване на дейностите с азбест или азбестосъдържащи материали. Прецизирана е и разпоредбата на чл. 214, ал. 1 от Закона за здравето, който предвижда санкция при извършване на дейности по разрушаване и/или отстраняване на азбест или азбестосъдържащи материали без разрешение.
По измененията, предложени във връзка с Директива 83/477/ЕИО може да се направи следната бележка:
Съгласно ал. 2 на чл. 73 от закона (§ 1 от законопроекта) за издаване на разрешение за извършване на дейности по разрушаване и/или отстраняване на азбест или азбестосъдържащи материали заинтересуваното лице трябва да представи удостоверение за обучение на работниците и служителите, а ал. 5 на същата разпоредба предвижда, че изискванията по отношение на обучението ще бъдат уредени с наредба по чл. 36, т. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд. С оглед прецизиране и на двете норми би могло да се уточни, че обучението е именно за работа, свързана с разрушаване и/или отстраняване на азбест или азбестосъдържащи материали.
В хода на дискусията по законопроекта народният представител г-н Четин Казак постави въпроса за предвиждане на правни гаранции за реално провеждане на обучение на работниците и служителите за работа с азбест или азбестосъдържащи материали като декларация, подписана на работниците и служителите, че са участвали в такова обучение.
ІІІ. Измененията и допълненията на Закона за здравето, свързани с взаимното признаване на професионални квалификации предвиждат въвеждане в Глава Седма от Закона на понятието „професионална квалификация по медицинска професия” вместо „медицинско образование”. По този начин се отразява новата терминология, възприета в Директива 2005/36/ЕО от 7 септември 2005 г. относно признаването на професионални квалификации.
Друга част от предложените изменения са свързани с по-прецизно и пълно въвеждане на разпоредбите на общностното законодателство в областта на взаимно признаване на професионални квалификации по медицинска професия по повод на конкретни бележки, направени от Европейската комисия.
По-съществените промени в тази връзка са:
- изменение на разпоредбата на чл. 191, ал. 1 от закона, съгласно която правото за упражняване на медицинска професия отпада, ако лицето не е практикувало повече от 5 години. С оглед съобразяване с общностното законодателство е предвидено разпоредбата да се прилага само по отношение на български медицински специалисти, специалисти от трети държави или граждани на държавите-членки на ЕС и на другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария, които пребивават постоянно в България (§ 5, т. 1 от законопроекта);
- признаване на професионална квалификация по медицинска професия на граждани на държава-членка на ЕС, другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария, придобита в трета държави. По този начин вътрешното законодателство се привежда в съответствие с практиката на Съда на ЕО (дело С-238/98 по жалба на Хоксман) (§ 8 от законопроекта).
ІV. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето прецизира транспонирането на общностното законодателство в областите на взаимно признаване на професионални квалификации и на безопасност и здраве при работа, поради което следва да бъде подкрепен.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция с единодушие ( 10 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 602-01-25, внесен от Министерския съвет на 20 април 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ