Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
08/06/2006
проект на Граждански процесуален кодекс
№ 602-01-38, внесен от Министерския съвет
на 11 май 2006 г.
На свое заседание, проведено на 8 юни 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Граждански процесуален кодекс, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на комисията участва г-жа Сабрие Сапунджиева – заместник-министър на правосъдието, която представи проекта.
I. Целта на законопроекта e преодоляване на недостатъците в действащата уредба на гражданския процес, като се ускори и подобри качеството на гражданското правораздаване. Реформата на процеса има за цел да оптимизира работата на съда, като диференцира задачите на различните съдебни инстанции и стимулира страните да упражняват процесуалните си права чрез балансиране на служебното и състезателното начало.
II. Регулираната материя попада в обхвата на глава двадесет и четвърта „Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи”. Приемането на новия Граждански процесуален кодекс е предвидено в приетия през декември 2005 г. от министъра на правосъдието план за действие за изпълнение на Стратегията за реформа на съдебната система за периода 2006-2007 г. В Цялостния мониторингов доклад относно степента на готовност за членството в европейския съюз на България – май 2006 г. е отбелязано, че „новият Граждански процесуален кодекс все още не е приет”.
Законопроектът е изготвен в рамките на Тунинг проект по програма ФАР на Европейската комисия „Реформа на гражданския процес”. Законопроектът съответства на Препоръка No R (86) 12 на Комитета на министрите към страните-членки относно мерките за предотвратяване и намаляване на извънредното натоварване на съдилищата, Препоръка No R (94) 12 на Комитета на министрите към страните-членки за независимостта, ефикасността и ролята на съдиите, Препоръка No R (95) 5 на Комитета на министрите към страните-членки относно въвеждането и подобряването на функциониращи апелативни системи и процедури по граждански и търговски дела.
Проектът за нов Граждански процесуален кодекс е съобразен с изискванията на Регламент на Съвета 44/2001 от 22 декември 2000 за подсъдността, признаването и изпълнението на чуждестранни съдебни решения по граждански и търговски дела, Регламент на Съвета 2201/2003 от 27 ноември 2003 относно подсъдността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела, свързани с родителската отговорност, Регламент на Съвета 1348/2000 от 29 май 2000 за връчване в държавите-членки на съдебни и извънсъдебни документи по граждански и търговски дела, Регламент на Съвета 1206/2001 от 28 май 2001 за сътрудничество между съдилищата на държавите-членки при събиране на доказателства по граждански и търговски дела и Регламент 805/2004 на Европейския парламент и Съвета от 21 април 2004 за въвеждането на Европейски изпълнителен титул, като не се създават пречки за прякото им прилагане от момента на пълноправното членство на България в Европейския съюз. Следва да се отбележи, че приложното поле на тези пет регламента не съвпада с предмета на регулиране на законопроекта. Регламентите уреждат процесуални отношения с международен елемент, които са предмет на Кодекса за международно частно право, докато законопроектът за нов Граждански процесуален кодекс създава уредба на вътрешния граждански процес.
ІІІ. Доколкото цитираните по-горе препоръки нямат задължителен характер, а регламентите уреждат материя, която е различна от предмета на регулиране на законопроекта, предложения за усъвършенстване на неговите разпоредби от гледна точка на изискванията на законодателството на Европейския съюз не могат да бъдат направени.
ІV. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че с предложения законопроект за Граждански процесуален кодекс се изпълняват поетите ангажименти по плана за действие за изпълнение на Стратегията за реформа на съдебната система за периода 2006-2007 г. и се отговаря на препоръката в Цялостния мониторингов доклад на Европейската комисия.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция предлага на Народното събрание да бъде подкрепен на първо гласуване проект на Граждански процесуален кдоекс 602-01-38, внесен от Министерския съвет на 11 май 2006 г. с 13 гласа “за” и 1 глас “против”, като направените препоръки бъдат взети предвид от водещата комисия между първо и второ гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ