Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
15/06/2006
проект на Закон за изменение и допълнение на
Закона за пътищата, № 602-01-43, внесен от Министерския съвет на 2 юни 2006 г.
На редовно заседание, проведено на 15 юни 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за пътищата, внесен от Министерския съвет.
От страна на вносителя законопроектът бе представен пред комисията от г-н Асен Гагаузов – министър на регионалното развитие и благоустройството, и от г-н Любомир Дацов – заместник-министър на финансите.
І. Предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за пътищата цели постигането на оптимално планиране и изпълнение на оперативните програми „Транспорт” и „Регионално развитие” към Националната стратегическа реферетна рамка, както и създаването на възможност за усвояване на средства от структурните фондове на Европейския съюз по тези програми.
ІІ. Материята, която се урежда с този законопроект попада в преговорна глава 21 “Регионална политика и координация на структурните инструменти”.
В цялостния мониторингов доклад от октомври 2005 година Европейската комисия посочва, че е от съществено значение при одобряването и изпълнението на проекти финансирани със средства от структурните фондове, държавите-членки изцяло да съблюдават законодателството на Общността и да разполагат с необходимите институционални структури, които да осигурят стабилно и разходно ефективно изпълнение от гледна точка на управлението и финансовия контрол. В доклада се посочва, че е от съществено значение поддържането и по-нататъшното укрепване на ефективната координираща роля на Министерството на финансите, както и осигуряването на координация между министерствата и между различните сектори. В доклада се набляга върху необходимостта от ускоряване подготовката на всички оперативни програми и по-специално на програмата за укрепване на институционалния капацитет и ефективността на държавната администрация.
ІІІ. В изпълнение на преропърките посочени от Европейската комисия в “Пътната карта за изпълнение на ангажимените по глава 21” законопроектът превдижда в §7 държавната политика по планирането и изграждането на пътната инфраструктура да се осъществява от министъра на транспорта, а не както това е в момента от министъра на регионалното развитие и благоустройството ( чл. 20 от Закона за пътищата).
В изпълнение на препоръките на Европейската комисия, които се съдържат в мониторинговия доклад от октомври 2005 година, в §8 от законопроекта се предвижда създаване на Фонд “Републиканска пътна инфраструктура” към министъра на финансите. Новият фонд се създва чрез преобразуване на съществуващата Изпълнителна агенция “Пътища” към министъра на регионалното развитие и благоустройството. В §. 27 от преходните и заключителните разпоредби се посочва, че фонд “Републиканска пътна инфраструктура” се закрива, като наличните средства се прехвърлят по бюджета на новия Фонд “Републиканска пътна инфраструктура ”.
В §. 19 от законопроекта се определят източниците на финансиране на Фонд ”Републиканска пътна инфраструктура” и дейностите, за които се разходват средствата от фонда.
ІV. Въз основа на гореизложеното може да се направи заключението, че проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за пътищата отразява направените препоръки в мониторинговия доклад на Европейската комисия от октомври 2005 година със следните бележка:
С §. 9 се създава чл.21д, който изключва приложението на Закона за администрацията за Фонд “Републиканска пътна инфраструктура”, и се предвижда структурата, дейността и организацията на работа на Фонд “Републиканска пътна инфраструктура” и на неговата администрация да бъде уредена в правилник приет от Министерския съвет. Взаконороектът не е определен срок, в който Министерския съвет трябва да приеме правилника.
Предвид предстоящото присъединяване на Република България към Европейския съюз и възможността за усвояване на средства от Структурните фондове на Европейския съюз по оперативни програми е препоръчително да се предвиди подходящ срок за приемане на правилника по чл. 21г от законопроекта.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция с 8 гласа “за” и 1 глас “въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за пътищата, № 602-01-43, внесен от Министерския съвет, като направените препоръки бъдат взети предвид от водещата комисия между първо и второ гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ