Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
06/07/2006

    проект на Закон за изменение и допълнение на
    Наказателния кодекс, № 654-01-86,
    внесен от Мая Манолова на 23 юни 2006 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 6 юли 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-86, внесен от Мая Манолова на 23 юни 2006 г.
    В обсъждането на законопроекта взеха участие г-жа Кети Бозукова и г-н Николай Станчев от Министерство на правосъдието.

    І. Законът за изменение и допълнение на Наказателния кодекс цели да отговори на препоръките направени в редовните мониторингови доклади на Европейската комисия от октомври 2005 и и май 2006 година и да приведе в съответствие разпоредбите на Наказателния кодекс с приетите нови Наказателно-процесуален кодекс и Закон за Министерство на вътрешните работи.

    II. Предложените изменения и допълнения в Наказателния кодекс, които имат отношение към ангажиментите, поети от Република България в процеса на присъединяване към Европейския съюз, са свързани с усъвършенстване на нормативната уредба относно престъпленията срещу интелектуалната собственост и защитата на финансовите интереси на Европейския съюз.
    Във връзка със закрилата на правата върху интелектуалната собственост, Мониторинговият доклад на Европейската комисия от 16 май 2006 година отбелязва положително развитие, особено в областта на “институциите, коордонароното прилагане и законодателната рамка, което е в резултат на Националния план за действие за 2005 – 2006 г. в тази сфера”. Въпреки отчетения напредък, Комисията подчертава необходимостта от допълнителни усилия, с оглед “повишаване на ефективността по отношение на престъпленията, свързани с интелектуалната собственост”, както и постигане на “по-конкретни и осезаеми резултати”.
    В изпълнение на препоръките на Европейската комисия с § 29 и § 30 от законопроекта са създадени нови текстове на чл.172а и чл.172б от Наказателния кодекс с цел предотвратяване на съществуващи възможности за заобикаляне на закона.
    Защитата на финансовите интереси на Европейския съюз попада в предметния обхват на глава 28 “Финансов контрол” от преговорите за присъединяване. Мониторинговият доклад на Европейската комисия от май 2006 г. акцентира върху постигнатия прогрес в тази област въз основа на приетите “план за действие и стратегия за борба с измамите, отнасящи се до финансовите интереси на Европейските общности”. В същото време Комисията подчертава необходимостта от засилване на контрола върху средствата, получени от фондовете на Европейския съюз. В тази връзка, следва да бъдат положени усилия с цел “добро финансово управление, прозрачност и контрол върху използването на фондове на ЕС, както и защитата на финансовите интереси на ЕС” (CONF-BG 49/02).
    С предложените измения в Раздел IV, “Престъпления против паричната и кредитната система” на Наказателния кодекс се повишават гаранциите за защита на финансовите интереси на Общността, като се създава нов престъпен състав за предоставяне на неверни сведения или затаяване на сведения с цел получаване на средства от фондовете на Европейския съюз.

    ІІІ. Освен изпълнение на препоръките на Европейската комисия, с внесения законопроект се правят редица изменения на Наказателния кодекс, свързани с влизането в сила на Наказателно-процесуалния кодекс, както и със съгласуване на разпоредбите на Закона за изпълнение на наказанията, Закона за Министерство на вътрешните работи и Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.

    С § 1 от внесения законопроект се предвижда отмяна на обявените за противоконституционни текстове на чл. 12, ал. 3 от НК относно неизбежната отбрана, в съответствие с решение № 19 от 1997 г. на Конституционния съд на Република България.
    Действията при задържане на лице, заподозряно в извършване или извършило престъпление, са регламентирани в чл. 2, ал. 2, б. “б” от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи. Съгласно чл.2, ал.2, б.”б” на конвенцията лишаването от живот не се разглежда като противоречащо на разпоредбите на конвенцията, когато то е резултат от употреба на сила, призната за абсолютно необходима при осъществяването на законен арест или при предотвратяване на бягството на лице, законно лишено от свобода. С §.2 от законопроекта се предвижда отмяна на разборедбата на чл. 12а от НК, тъй като е разширен обхвата на изключване на обществената опасност при задържане на лице.
    В изпълнение на Националния план за действие срещу сексуалната експлоатация на деца с търговска цел законопроетът предвижда завишаване на санкциите за сексуални престъпления срещу непълнолетни по глава втора, раздел осми от Наказателния кодекс еднакво при всички пострадали – момичета и момчета.
    В съответствие с чл. 5 на Конвенцията на ООН за борба с транснационалната престъпност § 27 на законопроекта създава квалифициран състав на изпълнителното деяние по чл. 156 от НК, когато то е осъществено от организирана престъпна група.
    С оглед защитата на държавните интереси от общественоопасни деяния, свързани с данъчната система с § 43 - § 45 на законопроекта се изменят чл. 255 и чл.256 и се създава чл. 255а, с които се предвижда наказателна отговорност за укриването на данъчни задължения по ДДС, източването на ДДС от държавния бюджет и неплащането на данъчни задължения.
    С § 51 се правят измения в чл. 354а от Наказателния кодекс, с които се разграничава дейността на лицата, които употребяват наркотични вещества, от дейността на лицата, които произвеждат и разпространяват наркотични вещества.

    ІV. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че предложеният законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс отговаря на препоръките, направени в мониторинговия доклад на Европейската комисия за България от 16 май 2006 г.

    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция предлага на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-86, внесен от Мая Манолова на 23 юни 2006 г., със 7 гласа “за” и 1 глас “въздържал се”, като направените бележки бъдат взети предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта между първо и второ гласуване.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума