Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
17/08/2006

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати № 602-01-74, внесен от Министерския съвет на 10 август 2006г.
    На своето заседание, проведено на 17 август 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати, внесен от Министерския съвет.
    Законопроектът беше представен пред членовете на комисията от г-н Валери Цеков – заместник-министър на здравеопазването. В обсъждането на законопроекта участва и г-жа Илианна Попова – държавен експерт в Дирекция “Обществено здраве” в Министерство на здравеопазването.

    І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати е изготвен с оглед на предстоящото присъединяване на Република България към Европейския съюз и с необходимостта от хармонизация на българското законодателство с достиженията европейското право в областта на биоцидите.
    Законопроектът цели създаване на необходимата организация за осигуряване прилагането на регламентите на Европейския съюз, които регулират дейностите, свързани с износа и вноса на опасни химикали, с управлението на устойчивите органични замърсители и с пускането на пазара на детергентите. Предвид предстоящото членство на Република България в Европейския съюз в законопроекта не са транспонирани изцяло текстовете от регламентите, а са направени съответните препратки, осигуряващи прилагането на установените процедури на ниво Европейски общности. Отчетен е фактът, че от датата на членство регламентите ще са директно приложими в Република България като държава - членка на Европейския съюз.
    В законопроекта е предвидено създаването на Експертна комисия по биоциди.Определени са основните й функции, към който се отнасят: оценка на пълнотата на внесените от заявителя документи и оценка на риска за човека, животните и околната среда; изготвяне на предложения до министъра на здравеопазването за издаване на разрешения или удостоверения за регистрация, за промяна, отмяна, подновяване на разрешения или удостоверения за регистрация; изготвяне на предложения до Европейската комисия за включване на активни вещества в списъците на активните вещества, разрешени в Европейския съюз.
    В законопроекта е предвидено министърът на здравеопазването да утвърждава със заповед списъци на съществуващите активни вещества по приложенията на Регламент (EО) № 2032/2003, включително за тези, за които през 2006 г. влиза в сила забрана за пускане на пазара.
    ІІ. С проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати се цели въвеждане във вътрешното законодателство на следните актове на ЕС: Регламент (ЕО) № 850/2004 за устойчивите органични замърсители, изменящ Директива 79/117/ЕЕС, Регламент (ЕО) № 304/2003 за износа и вноса на опасни химикали, Регламент (ЕО)
    № 648/2004 на Европейския парламент и на Съвета относно детергентите, Директива 98/8/ЕО за пускане на пазара на биоцидни продукти и Регламент (EО) № 2032/2003 на Европейската комисия относно втората фаза на 10-годишната работна програма, посочена в чл. 16, параграф 2 от Директива 98/8/EО на Европейския парламент и на Съвета относно пускането на пазара на биоциди в българското законодателство.
    ІІІ. От гледна точка на прилагането на европейското право и практиката на страните-членки на ЕС към предлаганият законопроект може да се направи следната препоръка:
    Дефиницията за “пускане на пазара” дадена в чл. 2 от Директива 98/8 не е въведена точно в новата т. 39 на § 23, т.7 от законопроекта.
    Директивата приема, че “пускане на пазара” е налице и когато се извършва последващото съхранение на стоката, с изключение на случаите когато съхранението е последвано от експедиция извън територията на държавата-членка или стоката е унищожена.
    В новата т. 39 не е предвидено, че пускане на пазара е налице и когато се извършва последващо съхранение на стоката. Препоръчително в текста да се хармонизира с изискването на директивата.
    С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (9 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати, № 602-01-74, внесен от Министерския съвет на 10 август 2006г., като направената препоръка бъде взета предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта между първо и второ гласуване.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума