Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
15/09/2006
проект на Закон за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за създаване на Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации, № 602-02-40, внесен от Министерския съвет на 29 август 2006 г.
На извънредното заседание, проведено на 15 септември 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за създаване на Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации, внесен от Министерския съвет.
Пред членовете на комисията законопроектът беше представен от г-н Георги Григоров- заместник-директор на Агенция “Митници”.
І. Европейското митническо сътрудничество е част от сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи, уредено в Глава VІ, член К от Договора за създаване на Европейския съюз.
Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за създаване на Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации урежда сътрудничеството между държавите-членки с цел предотвратяване и разкриване на нарушения на националното митническо законодателство и разследване и наказване на нарушения на митническите разборедби на общностно и национално ниво. С Конвенцията се уреждат следните видове взаимопомощ - помощ по искане, непосредствена помощ и специални форми на сътрудничество. По отношение на специалните форми на сътрудничество държавите-членки могат да декларират, че не се обвързват с част от тях. С оглед изпълнение на целите на Конвенцията държавите-членки следва да определят централно координационно звено в митническите си органи, което да отговаря за исканията за помощ.
Конвенцията е подписана на 18 декември 1997 г. в Брюксел. Тя е наречена Конвенция Неапол ІІ по подобие на предишното споразумение в тази област – Конвенция Неапол І. Приемането на новата конвенция произтича от необходимостта да се регламентират някои нови форми на сътрудничество при трансгранични действия за предотвратяване и разследване на нарушения на националното и общностното митническо законодателство, както и от необходимостта от засилване на сътрудничеството, свързано с незаконния трафик. Съгласно чл. 32, параграф 3 от Конвенцията, тя влиза в сила 90 дни след уведомлението за приключване на конституционните процедури за приемане на последната държава-членка, която е член на съюза към датата на приемане на Акта за съставяне на Конвенцията. Всяка държава-членка може да декларира при ратифицирането й, че до влизането в сила на Конвенцията ще я прилага предварително. С влизане в сила на Конвенция Неапол II ще се отмени Конвенция Неапол I.
ІІ. С проекта се предлага Република България да ратифицира Конвенцията с декларации съответно:
- по чл. 20 параграф 8 относно действащо преследване на територията на друга държава-членка;
- по чл. 21 параграф 5 относно трансгранично наблюдение
- по чл. 23 параграф 5 относно разследване под прикритие на територията на друга държава-членка.
С декларациите Република България не се обвързва с цитираните разпоредби от специалните форми на сътрудничество.
Законопроектът предвижда Република България с декларация по чл.26, параграф 4 от Конвенцията, да приеме юрисдикцията на Съда на Европейските общности в съответствие с процедурите в чл. 26, параграф 5, буква “б” и с декларация по чл. 32, параграф 4 да прилага Конвенцията до влизането и в сила в отношенията си с държавите-членки направили същата декларация.
ІІІ. Проектът на Закон за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за създаване на Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации има отношение към преговорна глава 24 “Правосъдие и вътрешни работи” в частта “Митническо сътрудничество”. Конвенцията е част от Общностното право и е включена в списъка на конвенциите и протоколите по Приложение I на Акта относно условията за присъединяване към Договора за присъединяване на Република България и Румъния към Европейския съюз, към които България следва да се присъедини към датата на присъединяването си към ЕС.
ІV. Въз основа на изложеното се налага заключението, че предложените проект на Закон за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за създаване на Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации ще подобри митническото сътрудничество в областта на борбата с измамата и формите на транснационалния трафик в нарушение на националните и общностни митнически разборедби между Република България и държавите-членки на Европейския съюз.
С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция предлага (с 9 гласа “за”) на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за създаване на Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации, № 602-02-40, внесен от Министерския съвет на 29 август 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ