Комисия по европейските въпроси
12/01/2007
проект на Закон за ратифициране на чл. 2, ал. 3 от Европейската
социална харта (ревизирана), № 602-02-66, внесен от Министерския съвет на 8 декември 2006 г.
На извънредното заседание, проведено на 12 януари 2007 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за ратифициране на чл. 2, ал. 3 от Европейската социална харта (ревизирана).
От името на вносителя законопроектът бе представен пред членовете на комисията от г-н Димитър Димитров – заместник-министър на труда и социалната политика. В заседанието взе участие и г-жа Ася Чолашка – директор на Дирекция “Европейска интеграция и международни отношения” в Министерство на труда и социалната политика.
І. С настоящия законопроект се предлага ратифициране на чл. 2, ал. 3 от Част ІІ на Европейската социална харта (ревизирана) на основание чл. 85, ал. 1, т. 6 и т. 8 от Конституцията на Република България.
ІІ. Европейската социална харта е международен договор, приет от Съвета на Европа през 1961 г. в Страсбург и ревизиран през 1996 г., който предвижда социална права и свободи и създава механизъм за съблюдаването им от държавите страни по нея. Европейската социална харта (ревизирана) се състои от шест части, приложение относно приложно поле на хартата по отношение на защитените лица и допълнителен протокол относно системата за колективни искове. Част І от Хартата посочва целите, които договарящите страни се задължат да поемат при осъществяване на националната политика в социалната сфера, Част ІІ съдържа социалните права, които договарящите държави се задължават да осигурят, Част ІІІ урежда задълженията на договарящите държави, Част ІV урежда надзора по изпълнение задълженията, съдържащи се в Хартата, Част V съдържа правила за недопускане на дискриминация и правила за освобождаване от изпълнение на задълженията в случай на война или обществена опасност и Част VІ урежда правилата за подписване, ратификация и влизане в сила на Хартата.
Република България е подписала Европейската социална харта (ревизирана) на 21 септември 1998 г. Законът за ратифицирането й е приет от 38-то Народно събрание и е обнародван в Държавен вестник (бр. 30/2000 г.). В Закона за ратифициране на Хартата са изброени разпоредбите от Част ІІ, с които Република България се обвързва да изпълнява. Между тези разпоредби не е посочен чл. 2, ал. 3 от Част ІІ на Хартата. Тази разпоредба предвижда задължение за договарящите държави да осигурят платен годишен отпуск в размер на най-малко 4 седмици.
Съгласно мотивите към законопроекта, предложеното с него присъединяване произтича от доклад на Европейския комитет по социални права, в който се посочва, че българското законодателство е в пълно съответствие с чл. 2, ал. 3 от Част ІІ на Хартата, поради което няма пречки България да се присъедини към тази разпоредба.
ІІІ. Във връзка със заглавието на законопроекта и редакцията на чл. единствен от него може да се направи следната бележка.
Разпоредбите на всяка от частите на Европейската социална харта (ревизирана) следват номерация, която започва от чл. 1. С предложения законопроект Република България се присъединява само към чл. 2, ал. 3 от Част ІІ на Хартата. С оглед на по-голяма яснота и прецизност на законопроекта в заглавието и член единствен от него следва да се посочи, че чл. 2, ал. 3 от Хартата, към които България се присъединява, се отнасят към Част ІІ от Хартата.
ІV. Въз основа на изложеното, може да се направи извод, че предложеният законопроект за ратифициране на чл. 2, ал. 3 от Европейската социална харта допринася за привеждане на българското законодателство в съответствие със социалните стандарти, разработени от Съвета на Европа, поради което следва да бъде подкрепен.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция с единодушие (12 гласа “за”) предлага на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на чл. 2, ал. 3 от Европейската социална харта (ревизирана), № 602-02-66, внесен от Министерския съвет на 8 декември 2006 г..
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ