Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
12/01/2007

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за
    чужденците, № 602-01-109, внесен от Министерския съвет на
    6 декември 2006 г.

    На извънредното заседание, проведено на 12 януари 2007 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България.
    От името на вносителя законопроектът бе представен пред членовете на комисията от г-н Дико Диков – началник отдел в Дирекция “Консулски отношения” на Министерство на външните работи. В заседанието взеха участие г-жа Милена Иванова – началник сектор в Дирекция “Консулски отношения” на Министерство на външните работи, г-жа Бранимира Игнатова – експерт в Дирекция “Международно сътрудничество” и г-жа Росица Грудева – експерт в Дирекция “Миграция” на Министерство на вътрешните работи.

    І. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България цели привеждане в съответствие на националното законодателство с общностното законодателство в областта на визовата политика.

    ІІ. Предложеният законопроект урежда материя, която се отнася до преговорна глава “Правосъдие и вътрешни работи”. Предложените промени са в изпълнение на ангажименти, поети в Националния план за действие за приемане достиженията на правото на Европейската общност.
    Законопроектът въвежда изискванията на следните актове на общностното законодателство:
    - Директива 2003/110/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. за помощ в случаите на транзит за целите на извеждане извън територията на страната по въздух,
    - Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни,
    - Директива на Съвета 2003/86/ЕО от 22 септември 2003 г. за правото на събиране на семейството,
    - Директива 2001/51/ЕО на Съвета от 28 юни 2001 г. за допълнение на разпоредбите на чл. 26 от Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение от 14 юни 1985,
    - Директива на Съвета 2001/40/ЕО от 28 май 2001 г. за взаимното признаване на решения за експулсиране на граждани на трети страни.
    - Регламент 1683/1995 на Съвета, уреждащ единния формат на визи;
    - Регламент 539/2001 на Съвета относно списъка на трети държави, чиито граждани трябва да притежават виза при преминаването на външните граници и на тези държави, чиито граждани са освободени от това изискване;
    - Регламент 333/2002 на Съвета относно единен формат за формите за виза, издавани от държавите членки на лица, притежаващи документи за пътуване, които не се признават от държавата членки, съставяща формата
    - Препоръка 761/2005 на Европейския парламент и Съвета за облекчаване издаването от държавите членки на единна визи за краткотраен престой за изследователи от трети държави, пътуващи в Общността с цел провеждане на научни изследвания.
    Законопроектът въвежда и изискванията за събиране на биометрична информация при издаването на визи, предвидени в проектите за регламенти относно Визовата информационна система за обмен на информация между държавите членки за визите за краткосрочно пътуване и проекта на регламент относно създаването на Визов кодекс на Общността.

    ІІІ. Измененията и допълненията, предложени с настоящия законопроект, са в следните насоки:
    1. Променена е законовата дефиниция за чужденец, като такъв е всяко лице, което не е гражданин на държава членка на ЕС, страна по Европейското икономическо пространство или Конфедерация Швейцария.
    2. Разпоредбите за летищен транзит са приведени в пълно съответствие с Директива 2003/110/ЕО.
    3. Правилата за издаване на визи са съобразени с изискванията на регламенти 1683/1995, 539/2001 и 333/2002, като се предвижда създаването на четири типа визи.
    4. изискванията на Директива 2001/51 относно задълженията и отговорността на превозвача на чужденци до и/или от Република България са въведени изцяло в Закона за чужденците;
    5. Въведени са правилата за дългосрочно пребиваване на чужденци, получили разрешение за пребиваване в друга държава членка на ЕС съгласно Директива 2003/109.
    6. Предвидени са правила за взаимно признаване на решенията за експулсиране на граждани на трети страни, взето от компетентен орган на държави членки в съответствие с Директива 2001/40. Отменена е също така забраната за обжалване на решенията на българските органи за експулсиране, като по този начин се постига съответствие и с изискванията на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи и съдебната практика по нея.
    7. Предвидена е възможност за издаване на виза за дългосрочно пребиваване на граждани на трети държави, които ще извършват научноизследователска дейност по облекчена процедура в съответствие с изискванията на Препоръка 761/2005.

    По отделни текстове на законопроекта могат да се направят следните бележки:
    Във връзка с въвеждането на Директива 2003/109
    1. Не е въведен в законопроекта чл. 22 от Директивата, който предвижда условията и процедурата за отнемане на разрешение за пребиваване от българските компетентни органи и задължението за реадмисия на чужденци, получили разрешение за дългосрочно пребиваване от друга държава членка.
    2. В разпоредбата на чл. 33а, ал. 1 от законопроекта са изброени само два случая, когато чужденец, притежаващ разрешение за дългосрочно пребиваване в друга държава членка може да получи право на пребиваване в България за повече от три месеца. Чл. 14 от Директивата не ограничава възможностите само до тези два случая, а предвижда и възможност за уреждане на други хипотези във вътрешното законодателство, когато е допустимо да се разреши пребиваването в България на тази категория чужденци.

    ІV. Въз основа на изложеното може да се направи извод, че като цяло законопроектът за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България е в съответствие с общностното законодателство, поради което следва да бъде подкрепен.


    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция предлага с единодушие (12 гласа “за”) на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците, № 602-01-109, внесен от Министерския съвет на 6 декември 2006 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума