Комисия по европейските въпроси
22/02/2007
проект на Закон за изменение и допълнение на
Закона за експортното застраховане, № 702-01-10,
внесен от Министерския съвет на 8 февруари 2007 г.
На заседанието, проведено на 22 февруари 2007 г., Комисията по европейска интеграция разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за експортното застраховане, внесен от Министерския съвет.
В заседанието взеха участие г-жа Корнелия Нинова – заместник-министър на икономиката и енергетиката, г-н Дочо Карадочев – изпълнителен директор на Българска агенция за експортно застраховане.
І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за експортното застраховане цели да хармонизира нашето право с изискванията на правото на Европейския съюз в областта на експортното застраховане. Със законопроекта в нашето право се транспонират две директиви: Директива на Съвета 84/568/ЕИО от 27 ноември 1984 г. относно взаимните задължения на органите за застраховане на експортните кредити на държавите членки, опериращи за сметка или с държавно подпомагане, или на държавните служби, опериращи вместо и от името на тези органи, в случай на съвместна гаранция при сделка, включваща един или няколко подизпълнители в една или няколко държави-членки на Европейските общности, както и Директива на Съвета 98/29/ЕО от 7 май 1998 г. относно хармонизирането на основните разпоредби, приложими при застраховане на експортни кредити, за сделки, които се позлват със средносрочно и дългосрочно покритие.
II. В съответствие с разпоредбите на Директива 84/568/ЕИО законопроектът урежда задължение за сключване на типова спогодба между органите по застраховане на експортните кредити, действащи за сметка на нашата страна, заедно с орган или държавна служба на друга държава-членка, относно предоставяне на съвместно застрахователно покритие по сделка, включваща един или няколко подизпълнители в различни държави членки, както и определяне на минималното задължително съдържание на такава спогодба. Типовата спогодба регулира задълженията на експортните застрахователи в случай че предприятие от една държава-членка („главен изпълнител”) наема като подизпълнител едно или няколко предприятия от една или няколко държави-членки („подизпълнители”) за сделка за износ, по която страна е главният изпълнител, като насрещната страна по сделката е или предприятие, което се намира в страна, която не е член на Европейския съюз, или предприятие, което се намира в държава-член на Европейския съюз, различна от държавите на главния изпълнител и подизпълнителите. Тя може да се прилага и когато застрахователите преценят, че застрахователните им системи са достатъчно съвместими и се споразумеят да покрият заедно застраховка за даден купувач за целата негова сделка. Уредена е и арбитражна процедура за разрешаване на спорове. Законопроектът задължава „Българска агенция за експортно застраховане” ЕАД (БАЕЗ) при сключване на съвместни застрахователни договори да следва типовата спогодба. Отклонения от разпоредбите й са допустими само в случай че не се нарушават задължителните й разпоредби.
Законопроектът транспонира и Директива 98/29/ЕО, като създава цялостен режим за застраховането на средносрочни и дългосрочни кредити при износ на стоки и услуги. В съответствие с директивата от обхвата на закона са изключени покритието по тръжните гаранции, гаранциите за връщане на авансови вноски, за добро изпълнение и гаранционните удръжки, както и покритието на рисковете, свързани със съоръжения и материали за строителство, което се извършва в страната в изпълнение на търговски договор. Приложение № 2 към законопроекта урежда подробно общите принципи при застраховане на сделките, свързани с износа на стоки и/или услуги, предназначени за държави, които не членуват в Европейския съюз, срещу средносрочен и дългосрочен риск. Дефинирани са видовете рискове, покритието, начина на определяне на премиите и размера на обезщетението. Уредени са четири вида нотификации, които БАЕЗ следва да предоставя на експортните застрахователи на държавите-членки на Европейския съюз, и на Европейската комисия. В съответствие с директивата са изменени легалните дефиниции за краткосрочен и средносрочен риск. Създава се възможност за сметка на държавата да се застраховат банкови и небанкови кредити, отпускани на малки и средни предприятия.
ІІІ. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че предложеният Законопроект за изменение и допълнение на Закона за експортното застраховане точно възпроизвежда разпоредбите на Директива 84/568/ЕИО и Директива 98/29/ЕО, поради което следва да бъде подкрепен.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция с единодуши (7 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за експортното застраховане 702-01-10, внесен от Министерския съвет на 8 февруари 2007 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ