Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
22/03/2007

    проект за Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 702-01-13, внесен от Министерски съвет на 6 март 2007 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 22 март 2007г. Комисията по европейските въпроси разгледа проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 702-01-13, внесен от Министерски съвет.
    На заседанието присъстваха г-жа Даниела Никифорова – заместник министър на
    транспорта, г-жа Красимира Стоянова – Директор на Дирекция “Правна” и г-н Петър Киров- държавен експерт в Дирекция “Европейска интеграция и международна дейност”на Министерство на транспорта.

    I. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България има за цел да хармонизира вътрешното законодателство с изискванията на правото на Европейския съюз в областта на защитата на морската околна среда срещу замърсяване от кораби. Със законопроекта се въвеждат изискванията на Директива 2005/35/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 септември 2005 г. относно замърсяване от кораби и налагане на санкции при нарушения и на Рамково решение 2005/667/ПВР на Съвета от 12 юли 2005 г. за укрепване на наказателноправната рамка за прилагане на законите срещу замърсяването от корабите.
    II. Законопроектът предвижда проверката на кораба, за който има основание да се смята, че е извършил нарушение, да се осъществява от компетентната администрация съгласно изискванията на Международната морска организация. Органите, извършили проверката и констатирали нарушение са задължени незабавно да уведомят държавата, под чийто флаг плава корабът, както и другите засегнати държави. В случаите когато е налице престъпление, компетентните органи уведомяват и прокуратурата.
    Със законопроекта се въвежда задължение за оказване на правна помощ за извършване на оглед, вземане на проби и провеждане на разпит на лица, когато такава молба е постъпила от друга държава-членка на Европейския съюз. Задължението възниква, когато е налице обосновано предположение, че съответният кораб е бил източник на замърсяване в морските пространства на трети страни.
    Законопроектът въвежда изискването на Директива 2005/35/ЕО за недискриминационно третиране на чуждестранните кораби, които се намират или преминават през морските пространства на Република България.
    С цел хармонизиране с разпоредбите на директивата на министъра на транспорта се възлага задължението да докладва на Европейската комисия относно използването и опазването на морските пространства на Република България.
    Законопроектът предвижда и изменение в административно-наказателните разпоредби на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България. В съответствие с чл.6 от Рамково решение 2005/667/ПВР се въвеждат имуществени санкции за юридическите лица, които са се облагодетелствали или могат да се облагодетелстват от извършените нарушения на режима за опазване на околната среда от замърсяване от кораби. Размерът на предвидените санкции е съобразен с изискванията на Рамковото решение. Имуществената санкция се определя в размер от 300 000 до 600 000 лв. В случаите, когато замърсяването е извършено умишлено и е причинило значителни вреди на морската среда, размерът на санкцията е от 1 500 000 до 3 000 000 лв.
    В съответствие с чл.2, т.4 от Директива 2005/35/ЕО е изменено определението за “кораб”, съдържащо се в §2, т.30 от Допълнителните разпоредби на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.
    В изпълнение на задължението за позоваване, предлаганият законопроект предвижда в новия §11 от Преходните и заключителни разпоредби на закона да бъдат упоменати Директива 2000/59/ЕО, Директива 2005/35/ЕО и Рамково решение 2005/667/ПВР, чийто изисквания са въведени със закона.
    В съответствие с чл.10 от Директива 2005/35/ЕО се предвижда в §11, ал.2 от Преходните и заключителни разпоредби на закона да бъде регламентирано сътрудничеството на Изпълнителна агенция “Морска администрация” с компетентните органи на другите държави-членки на ЕС и с Европейската агенция за морска безопасност.
    III. Във връзка с транспонирането на Рамково решение 2005/667/ПВР може да се направят следната бележка
    В законопроекта не е предвиден текст, с който да се въвеждат изискванията на чл.8 и чл.9 от Рамково решение 2005/667/ПВР. Член 8 от Рамковото решение регламентира задължението на държавите-членки за взаимно информиране и за уведомяване на Европейската комисия за престъпления или за съществуващ риск от извършване на престъпления, които могат да причинят замърсяване. Член 9 от Рамковото решение задължава държавите-членки да определят институциите (т.нар. контактни точки), отговорни за обмена на тази информация.
    IV. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че предложеният Законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България въвежда разпоредбите на Директива 2005/35/ЕО и Рамково решение 2005/667/ПВР, поради което следва да бъде подкрепен.


    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси с 11 гласа “за”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 702-01-13, внесен от Министерския съвет на 6 март 2007г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума