Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
28/06/2007

    законопроект за ратифициране на Конвенцията, приета от
    Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския
    съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между
    държавите-членки на Европейския съюз, и на Протокола,
    съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за
    Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по
    наказателноправни въпроси между държавите-членки на
    Европейския съюз, № 702-02-29, внесен от Министерския съвет
    на 18 юни 2007 г.

    На заседанието, проведено на 28 юни 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за ратифициране на Конвенцията, приета от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, и на Протокола, съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, внесен от Министерския съвет.
    Законопроектът беше представен пред членовете на комисията от г-жа Сабрие Сапунджиева – заместник-министър на правосъдието, и г-н Борислав Петков – главен експерт в отдел «Международна правна помощ» в Министерство на правосъдието.

    I. С настоящия законопроект се предлага ратифициране от Народното събрание на Конвенцията, приета от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, и на Протокола, съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на европейския съюз.

    II. Kонвенцията цели усъвършенстване на правилата за взаимопомощ по наказателни дела между страните-членки на Европейския съюз, които са съвместими с основните начала на националните законодателства държавите-членки и принципите за правата на личността, регламентирани от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи от 1950 г.
    Конвенцията допълва Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси от 1959 г. и допълнителния Протокол към нея от 1979 г., както и Шенгенското споразумение, без да засяга по-благоприятния режим, съдържащ се в двустранните споразумения.
    Конвенцията се прилага и за производствата, образувани пред административни органи във връзка с деяния, които могат да се преследват по наказателноправен път, както и по повод на наказателни производства, за които може да бъде подведено под отговорност юридическо лице.
    Процедурата по изпълнението се извършва съгласно законодателството на молещата държава. Изпълнението може да се иска да стане в определен срок. Уредено е пряко изпращане и получаване на процесуални документи, както и пряко подаване на молби за правна помощ и свободен обмен на информация между съдебни органи.
    Уредени са специфични форми на взаимопомощ като: връщане на имущество на собствениците му; временно прехвърляне на задържани лица за целите на разследването; разпит чрез видеоконферентна и телефонна връзка; контролирани доставки; съвместни екипи за разследване и разследване под прикритие. Създаден е подробен режим за прихващане и защита на данни.
    Протоколът, съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, урежда мерките, необходими, за да се установи, в отговор на искане, изпратено от друга държава-членка, дали дадено физическо или юридическо лице, за което е образувано наказателно разследване, притежава или контролира банкови сметки, както и какво е съдъражнието на тези сметки.

    III. Наказателнопроцесуалният кодекс урежда всички форми на международна правна помощ, предвидени в конвенцията. Регламентирано е и използването на специалните способи – видеоконференция и телефонна конференция при разпит на свидетели, експерти и обвиняеми; съвместни разследващи екипи, трансгранично наблюдение; контролирани доставки и разследване под прикритие. Уредени са и някои специфични условия за прилагането на отделните способи.
    В съответствие с чл.9, параграф 6; чл.24, параграф 1; чл.24, параграф 1, буква „б”; чл.24, параграф 1, буква „д” от конвенцията вносителят предлага Република България да направи съответните декларации.

    IV. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че тъй като със законопроекта българското наказателнопроцесуално право се привежда в съответствие със стандартите на конвенцията, a и доколкото то е хармонизирано с нея, законопроектът следва да бъде подкрепен, като бъдат направени и предлаганите от Министерския съвет декларации.





    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 8 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на Конвенцията, приета от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, и на Протокола, съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, № 702-02-29, внесен от Министерски съвет на 18 юни 2007 г.





    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МАРИЯ АНГЕЛИЕВА-КОЛЕВА

    Форма за търсене
    Ключова дума