Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
13/12/2007
обсъждане на проект на Рамково решение на Съвета относно борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия посредством наказателното право (COM(2001)664)
I. На своето редовно заседание, проведено на 13 декември 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проекта на Рамково решение на Съвета относно борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия посредством наказателното право (COM(2001)664), който е включен като т. 23 в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз - 2007 г.
В заседанието взеха участие Борислав Димитров - съветник в Дирекция “Координация по въпросите на ЕС и международните финансови институции” в Министерския съвет; Митка Захариева - и.д. директор на Дирекция “Международно сътрудничество и европейска интеграция” в Министерството на правосъдието, Ралица Йотова - старши експерт в Дирекция «Европейски съюз» в Министерството на външните работи и други експерти и представители на държавната администрация.
II. Предложението за приемане на подобен акт идва от Европейския парламент. През 2001 г. Европейската комисия подготвя настоящия проект, който да замени Съвместното действие относно дейността, свързана с борбата с расизма и ксенофобията от 15 юли 1996 г. През 2002 г. Европейският парламент дава свое становище по проекта на Комисията, което съдържа препоръки за някои важни изменения и допълнения. През 2003 г. Съветът “Правосъдие и вътрешни работи” не постига споразумение по проекта на Комисията. През 2005 г. Съветът дава мандат на работна група да възобнови работата по проекта. През 2007 г. Европейският парламент отново обсъжда вече видоизменения проект на Рамково решение и прави предложения до Съвета. На заседание на съвета по “Правосъдие и вътрешни работи” през м. април 2007 г. е постигнато политическо съгласие по текста на документа. Тъй като процедурата на участие на Европейският парламент в процеса на взимане на решение е консултативна, то актът е отнесен към точките от Раздел “А”, т.е. за приемане без по-нататъшно обсъждане. Видоизмененият проект е предоставен на Европейския парламент за повторна консултация.
ІІІ. По проекта на Рамково решение е заявена позиция на Република България на заседание на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи”, състояло се на 15 февруари 2007 г. В позицията на Република България се изтъква, че се приветства постигането на компромис между отделните институции и делегации на държавите-членки. Нашата страна отделя голямо внимание на борбата с расизма и ксенофобията и ще положи усилия, съвместно с другите държави-членки, за приемането на Рамковото решение във възможно най-кратък срок. България е за запазване на сегашното приложимо поле на мерките, като евентуалното му разширяване с други престъпления, например на тоталитарни режими, би могло да става с изготвянето на съответни декларации. Освен това се поддържа желанието за баланс, отчитащ както необходимостта от решителни действия против расизма и ксенофобията, така и конституционно гарантираната свобода на словото.
ІV. Проектът е обсъден на заседание на Комисията по правни въпроси на Народното събрание, състояло се на 22.11.2007 г. В доклада на тази комисия се отбелязва голямото значение на предлаганото Рамково решение и същевременно се прави бележка, че Република България твърде късно се включва в дебата и нейната позиция може да бъде приета само за сведение. Независимо от това, обаче, поради голямото значение на разглеждания акт, Комисията по европейските въпроси счита, че е правилно да се изрази парламентарното отношение по проекта.
V. На базата на гореизложеното и след състоялата се дискусия бе направен изводът, че предлагания за обсъждане проект на Рамково решение на Съвета относно борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия посредством наказателното право има важно значение за засилването на борбата с тези антиобществени явления. По-специално значението на акта се заключава в следното:
1. въвежда се общ наказателен подход на държавите-членки, чрез който се осигурява едно и също деяние навсякъде в ЕС да съставлява престъпление и да подлежи на ефективно, пропорционално и разубеждаващо наказание;
2. установяват се санкции за провинилите се юридически лица, които могат да включват лишаване от публични облаги, помощи, временно или постоянно лишаване от извършване на търговска дейност и др.;
3. наличието на расистка или ксенофобска мотивация се определя като утежняващо вината обстоятелство при извършване на друго престъпление;
4. предвижда се квалифициран състав на престъплението ако то е извършено при изпълнение на професионална дейност;
5. въвежда се общ характер на този вид престъпления.
От гореизложеното личи, че предлаганият проект на Рамково решение на Съвета относно борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия посредством наказателното право е в унисон с духа на нашата конституция и с развитието на българското законодателство. В проекта е постигнат необходимия баланс между наказателното преследване на посочените уродливи явления, от една страна и свободата на словото, от друга. Ето защо може да се заключи, че Република България следва да подкрепи окончателния компромисен проект на разглежданото Рамково решение.
Докладът бе пoдкрепен с единодушие от 9 гласа "за".
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ