Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
28/02/2008

    проект на директива за изменение на Директива 92/84/ЕИО относно сближаване на акцизните ставки на алкохола и алкохолните напитки – СОМ (2006) 486

    I. На своето заседание, проведено на 28 февруари 2008 г., Комисията по европейски въпроси разгледа Проект на директива за изменение на Директива 92/84/ЕИО относно сближаване на акцизните ставки на алкохола и алкохолните напитки – СОМ (2006) 486, включен като т.56 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2007 г.

    II. Европейската комисия предлага да се увеличат минималните ставки на акциза на алкохол и алкохолни напитки, договорени през 1992 г. Предложението е изготвено с оглед на инфлационния процент след 1992 г., който е 31%. Голяма част от държавите-членки не са засегнати от промените, тъй като националните им ставки надхвърлят тези нови минимуми. Новите ставки съгласно предложението на Европейската комисия трябва да влязат в сила от 1 януари 2008 година. За държавите-членки, които ще срещнат трудности при увеличаване на ставките, е предвиден преходен период до 2010 година:
    - държавите-членки, които трябва да увеличат ставките си с повече от 10% и по-малко от 20%, ще имат преходен период от една година – до 1 януари 2009г;
    - държавите-членки, които трябва да увеличат ставките си с повече от 20%, ще имат преходен период до 1 януари 2010г.

    III. Към настоящия момент проектът за директива за изменение на Директива 92/84/ЕИО относно сближаване на акцизните ставки на алкохола и алкохолните напитки е в процес на консулатция между Европейския парламент и Съвета. Проектът трябва да се приеме с единодушие.
    Европейският парламент е отхвърлил с резолюция от 10 юли 2007 г. предложението и е поканил Европейската комисия да го оттегли. Ако след обсъждане Европейската комисия прецени, че поддържа предложението си, тя трябва да обясни причините за това в изявление пред Европейския парламент.
    В Съвета разглеждането на изменението на Директива 92/84/ЕИО е блокирано от Германия, Люксембург, Чехия и Литва.
    EКОФИН на този етап е взел решение досието на тази директива да не се разглежда.

    IV. По предложението за директива за изменение на Директива 92/84/ЕИО относно сближаване на акцизните ставки на алкохола и алкохолните напитки е изготвена позиция на Министерския съвет, която е внесена на заседание на ЕКОФИН, състояло се на 7 ноември 2006 г. В позицията на България се посочва, че повишаването на акцизните ставки на алкохола и алкохолните продукти е чувствителен въпрос за нашата страна и се поддържа, че България би подкрепила всяко консенсусно решение за по-дълги преходни периоди за въвеждане на нови акцизни ставки.
    Проектът за директива е обсъден на заседание на Комисията по бюджет и финанси, състояло се на 31 януари 2008 г. Комисията по бюджет и финанси изразява становище, че повишаването на минималните акцизни ставки е неприемливо за България.

    V. Позицията на Република България е, че на изменението на Директива 92/84/ЕИО относно сближаване на акцизните ставки на алкохола и алкохолните напитки ще доведе до повишаване на акцизната ставка на алкохолните напитки и следователно и на тяхната цена, което ще има негативен ефект за потребителите. При изготвянето на предложението за изменение на директивата Европейската комисия не е взела под внимание факта, че след като между равнищата на доходите в двадесет и седемте държави на Европейския съюз съществува съществено различие, всяко увеличаване на минималните ставки на акциза е несправедлива мярка, която засяга лицата с по-ниски доходи. За голям брой домакинства в нашата страна, чиито месечни доходи не са по-високи от 150 евро, и които вече са засегнати от увеличаването на акцизите за алкохола, наложено от присъдиняването на България към Европейския съюз, едно допълнително повишаване с 31 % ще има негативно значение.
    Подобно увеличаване на акцизите ще доведе и до повишаване на инфлационния процент.
    От друга страна, поради сравнително ниските цени на българските спиртни напитки и абсолютните стойности (в евро за литър алкохолно съдържание) на минималните акцизни ставки, акцизът у нас заема много по-голяма част от цената за потребителя, отколкото при сравними напитки от старите държави-членки. Така цената не отразява точно разликите в конкурентните качества на тези напитки. Увеличаването на минималната акцизна ставка ще доведе до деформация на конкуренцията, неблагоприятна за българските производители.
    Комисията по европейските въпроси изразява становище, че правителството би следвало да отстоява по-категорично позицията на България, че предложението за изменение на Директива 92/84/ЕИО относно сближаване на акцизните ставки на алкохола и алкохолните напитки е неприемливо за България.




    Приемането на директива за изменение на Директива 92/84/ЕИО ще наложи промени в Закона за акцизите и данъчните складове.

    Докладът бе подкрепен с 15 гласа "за” и 1 глас „против”.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ:

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума