Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси
Комисия по европейските въпроси
17/04/2008
проект на Директива за качествени екологични стандарти в областта на политиката на водите, изменяща Директива 2000/60 ЕО - СОМ (2006) 397 (Околна среда)
I. На своето редовно заседание, проведено на 17 април 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа прoeкта на Директива за качествени екологични стандарти в областта на политиката на водите, изменяща Директива 2000/60 ЕО - СОМ (2006) 397 (Околна среда) - т. 10 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2007 г.).
II. Проектът за директива се предлага от Европейската комисия в изпълнение на изискванията на Рамковата директива за водите. Съгласно чл. 16 (7) от Директива 2000/60 ЕО за установяване рамка за действията на Общността в областта на политиката на водите, Комисията трябва да представи предложения за качествени стандарти, приложими към концентрациите на приоритетни вещества в повърхностните води, седимента или биота (флората и фауната). Поради това Директивата за качествени екологични стандарти в областта на политиката на водите е „дъщерна" на Рамковата директива.
Проектът на директива въвежда единни европейски екологични стандарти за съдържанието на приоритетни и някои приоритетно опасни вещества в повърхностните води. Подобен подход е необходим, тъй като повърхностните води в по-голямата си част са трансгранични. Затова предотвратяването и намаляването на замърсяването с приоритетни вещества, които представляват сериозен риск за околната среда и човешкото здраве, налага полагане на единни и координирани усилия от страна на всички държави-членки.
Изготвянето на директивата се предпоставя от идентифицирането на причините за замърсяването и редуцирането или неутрализирането на емисиите още при източника на замърсяването. Приемането й е средство за прилагане от държавите-членки на необходимите мерки съгласно Рамковата директива с цел поетапно намаляване на замърсяването, причинено от приоритетни вещества, и пълно или поетапно прекратяване на емисии от приоритетно опасни вещества. Директивата цели хармонизиране прилагането на максимално допустими концентрации, в съответствие с комбинирания подход на Рамковата директива и определянето на мерките за контрол на емисии.
Целите на проекта на директива са цели и по чл.4 от Рамковата директива. Проектодирективата предвижда намаляване на емисиите от приоритетни вещества до 2015 г и прекратяване на зауствания, емисии и изпускания на приоритетно опасни вещества съгласно чл.1, 4 и 16 на Рамковата директива. Държавите-членки са длъжни да наблюдават концентрациите във водата на вещества, изброени в приложение към проекта на директива. При необходимост трябва да се наблюдават концентрациите на тези вещества и в седименти и в живата част на екосистемата. На общностно ниво засега не са предложени стойности и методи за определяне на концентрацията на тези вещества (освен за три вещества). Предвидено е Комисията да следи за научно-техническия напредък относно вещества, които могат да се натрупват в седименти и биота (флора и фауна) и ще изготвя стандарти за качество на околната среда по отношение на тях. В проекта се урежда и възможност за определяне на преходни зони от повърхностните водни тела с превишена концентрация, особено в периоди на намален отток в повърхностните водни обекти, приемник на заустваните отпадъчни води.
Проектодирективата ще измени Рамковата директива, като ще замени Приложение X с Приложение II проектодирективата, ще отмени някои директиви за опасни вещества след 2012 г., като страните-членки трябва да хармонизират законодателството си в 18-месечен срок след влизането й в сила.
III. Проектодирективата е в процес на приемане съгласно процедурата на съвместно вземане на решения. Приета е с изменения от Европейския парламент на първо четене на 22.05.2007 г. Има Политическо споразумение на Съвета от 28.06.2007 г. Очаква се внасяне на проектодирективата за второ четене през юни 2008 г.
От българска страна са представени шест позиции, одобрени съответно от Съвета за координация и мониторинг към Министреския съвет (до 17.04.2007 г.) и Съвета по европейски въпроси към Министерския съвет след тази дата: първоначална обща позиция от октомври 2006 г. и позиции по основни спорни въпроси в рамките на работната група към Съвета от 07.02.2007 г., 16.03.2007 г., 03.04.2007 г. и 20.04.2007 г. За заседанието на Съвета на министрите на околна среда на 28.06.2007 г. в Люксембург България е представила позиция и по общия компромисен пакет, изготвен от председателството, с цел постигане на политическо споразумение по останалите спорни въпроси след заседанието на Комитета на постоянните представители (КОРЕПЕР).
Проектодирективата е обсъдена на редовно заседание на Комисията по околната среда и водите на Народното събрание, проведено на 13 декември 2007 г., която намира за основателна позицията на Министерския съвет и я подкрепя.
IV. Проектодиректива представлява определен интерес за Република България, тъй като третира въпроса за замърсяването на водите с т. нар. приоритетни вещества, които са особено опасни за човешкото здраве. Приемането й е необходимо с оглед изискванията на Рамковата директива за водите (Директива 2000/60 ЕО), която се прилага от всички страни-членки, включително и от нашата страна.
Прилагането на новата директива в голяма степен е свързано с изготвяните у нас планове за управление на речните басейни и програмите от мерки, изисквани от Рамковата директива. Благоприятни за нашата страна са правилата на проектодирективата, уреждащи свобода на страните-членки при определяне необходимостта от допълнителни изследвания, предвидените в проектодирективата срокове за прилагането й, очакваните указания от Европейската комисия, възможността за преходни зони от водните обекти.
Приемането на проекдирективата би наложило промени в Закона за водите, където е транспонирана Рамковата директива за водите.
В заключение може да се каже, че представените позиции на Министерския съвет по прoeкта на Директива за качествени екологични стандарти в областта на политиката на водите, изменяща Директива 2000/60 ЕО, следва да бъдат подкрепени.
Докладът се подкрепя с 9 гласа "за” и 1 глас «въздържал се» .
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ