Подкомисия по усвояването на средствата от Европейския съюз към Комисията по европейските въпроси
Подкомисия по усвояването на средствата от Европейския съюз към Комисията по европейските въпроси
17/05/2008
ДОКЛАД ЗА УСВОЯВАНЕТО НА СРЕДСТВАТА ОТ ЕС ЗА ПЕРИОПДА 01.2007 - 06.2008 Г.
XL НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по европейските въпроси
Подкомисия по усвояването на средствата от Европейския съюз
ДОКЛАД ЗА УСВОЯВАНЕТО НА СРЕДСТВАТА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА ПЕРИОДА
01.01.2007 – 01.06.2008 г.
Главната цел на стратегическите интервенции, които ще бъдат финансирани от Европейския съюз в България, е да се подкрепят инвестициите, необходими за икономическото развитие, като се инвестира в необходимите инфраструктури, човешкия потенциал и в поддържане на благоприятна бизнес среда и социално включване. Тази цел акцентира силно върху необходимостта да се даде приоритет на инвестициите, насочени към развитие на икономика, основана на знанието, за да се поддържа устойчив ръст на Европа на един по-конкурентен световен пазар.
България е изправена пред предизвикателството да постигне устойчив процес на реално сближаване чрез висок икономически растеж, основан върху инвестициите, значително повишаване на производителността и подобряване на конкурентоспособността. За да се справи с рисковете, които могат да попречат на поддържането на висок и устойчив темп на растеж, икономическата политика трябва да се фокусира върху подобряване на качеството на физическата инфраструктура (като се засили свързаността и достъпността), инвестиране в човешки капитал и повишаване на стандартите в образованието и здравеопазването, поддържане на качеството на работната сила, отстраняване на неефективността във функционирането на администрацията и пазара, стимулиране на предприемачеството и инвестирането, подпомагане на едно балансирано териториално развитие.
Финансовата помощ по Структурните и Кохезионния фондове (СКФ), Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и Европейския фонд за рибарство (ЕФР), са организирани, представени и формулирани в 7 Оперативни програми и 2 Национални стратегически плана и програми:
1. Транспорт
2. Околна среда
3. Развитие на човешките ресурси
4. Развитие на конкурентоспособността на българската икономика
5. Административен капацитет
6. Регионално развитие
7. Техническа помощ
8. Национален стратегически план за развитие на селските райони
и Програма за развитие на селските райони
9. Национален стратегически план за рибарството и ОП Рибарство
България е бенефициент на помощта по три предприсъединителни инструмента – програмите ФАР, ИСПА и САПАРД.
България бе една от първите страни членки, които в кратки срокове успешно финализираха подготовката и преговорите по основните стратегически документи, определящи визията, целите и начините на реализация на общоевропейската политика на сближаване. Националната стратегическа референтна рамка (НСРР) през март 2007 г. бе одобрена от Министерски съвет и на 22 юни 2007 г. бе одобрена с решение на ЕК. Българският документ бе 11-ти по ред на одобрение сред документите на 27-те страни членки на ЕС.
На 26 септември 2007 г. бе одобрена първата ОП - „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”. Двете програми по Европейския социален фонд – ОП ”Развитие на човешките ресурси” и ОП „Административен капацитет” бяха одобрени с решение на ЕК в началото на м.октомври 2007 г., последвани от одобрението на ОП „Регионално развитие” и „Техническа помощ”. На 07 ноември 2007 г. с решение на ЕК са одобрени и двете програми по Кохезионния фонд – ОП „Транспорт” и „Околна среда”. Така българските оперативни програми бяха сред първите 150 одобрени от ЕК от общо около 350 за периода 2007-2013 г.
В периода между март и септември 2007 година бяха подготвени и приети от Правителството и редица нормативни документи от първостепенна важност за управлението на финансовата помощ от ЕК, като:
• ПМС № 55/12.03.07 за условията и реда за определяне на изпълнител от страна на бенефициенти по договорена безвъзмездна финансова помощ от ЕС;
• ПМС № 62/21.03.07 за приемане на общи национални правила за допустимост на разходите по Оперативните програми (ОП);
• ПМС № 121/31.05.07 за определяне на реда за предоставяне на финансова помощ по Оперативните програми;
• ПМС № 194/13.08.07 за управление на изпълнението на инфраструктурни проекти, финансирани със средства от ЕС;
• ПМС № 199/29.08.07 за приемане на национални правила относно Европейските обединения за териториално сътрудничество и др.
• В периода между юли и октомври с отделни постановления на МС бяха одобрени и детайлни правила за допустимост на разходите по седемте ОП.
Структурите за управление на програмите бяха институционално укрепени, подготвени бяха процедурни наръчници, указания и насоки за кандидатстване за бенефициентите и редица други документи.
Проведена бе широка информационна кампания „Бъдете активни”, както и редица обучения за всички потенциални бенефициенти.
Финансово изпълнение и усвояване. Тук следва да се има предвид, че усвояването на средствата от структурните и Кохезионния фондове на ЕС се извършва в съответствие с правилото N+3, т. е. Средствата, договорени през 2007 г. ще се усвояват до 2010 г., за 2008 – съответно до 2011 г. и т.н. Предприсъединителните инструменти ще се прилагат до 2011 г., когато ще завърши тяхното усвояване.
I. КОХЕЗИОНЕН И СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ, ЕЗФРСР И ЕФР
1. Оперативна програма “Транспорт”
Оперативна програма “Транспорт” включва интервенции, съгласно Приоритет 1 от НСРР „Подобряване на базисната инфраструктура”. Той цели изграждането на балансирана и устойчива транспортна система чрез развитие и модернизация на ключовата транспортна инфраструктура за връзки от национално, трансгранично и европейско значение. Програмата също фокусира върху пълното интегриране на националната транспортна система в европейската транспортна мрежа и подобряване на качеството и сигурността на транспортните услуги. Завършването на транс- европейската транспортна мрежа е важно за подобряване на териториалното сближаване и подобряване на конкурентоспособността и потенциала на растеж на България и на разширения Европейски съюз. Оперативна програма “Транспорт” концентрира определените средства в четири приоритета извън техническата помощ. Повече от 80% от средствата покриват нуждите за развитие на пътната и железопътната инфраструктура по основните национални и транс-европейски транспортни оси, както е показано на диаграмата по-горе. Третият приоритет на ОП се отнася към подобряването на интер-модалността за пътници и товари. Четвъртият приоритет на ОП допълва развитието на сектора чрез осигуряване на подкрепа за морските и вътрешно-водните пътища.
Една от важните цели на правителството е да изгради модерна и достъпна пътна инфраструктура, като предприеме активна инвестиционна програма за нейното изграждане. За периода на управление на правителството са въведени в експлоатация 105 км автомагистрали от републиканската пътна мрежа, включващи отсечки от автомагистралите „Тракия”, „Струма” и „Марица”, като започна строителството на автомагистрала „Люлин”. Продължава изграждането на значимите инфраструктурни проекти, най-важните от които са: проект „Реконструкция, развитие и разширение на летище София”, проект „Строителство на Дунав мост при Видин – Калафат”, проект „Електрификация и модернизация на жп линия Пловдив-Свиленград”.
I. Представяне на Оперативна програма „Транспорт”
Въведение:
Развитието и модернизирането на националната транспортна инфраструктура е една от основните приоритетни дейности на Министерството на транспорта. Усвояването на предвидените за програмния период 2007 - 2013 г. средства от Кохезионния и Структурните фондове на Европейския съюз ще бъде реализирано чрез изпълнението на Оперативна програма “Транспорт”, която е програмата с най-голям бюджет от седемте оперативни програми на Р България. Водещото й място показва приоритетността на транспортната политика и значителната роля на транспортния сектор за интеграцията на страната ни в Европейския съюз.
Управление:
С Постановление на Министерски съвет № 965/16.12.2005, Дирекция „Координация на програми и проекти” в Министерството на транспорта е определена за Управляващ орган (УО) на Оперативна програма „Транспорт”. УО е отговорен за осигуряване на ефективност, ефикасност и коректност при управлението и изпълнението на операции по програмата, съфинансирана от Кохезионния и Европейския фонд за регионално развитие, в съответствие с изискванията на Регламентите на Европейския съюз за Кохезионния и Структурните фондове.
Програмиране:
Разработването на стратегическия документ Оперативна програма „Транспорт” се базира на заложените в Националния план за развитие и Националната стратегическа референтна рамка приоритети. Със заповед на министъра на транспорта, през месец октомври 2004 г. беше създадена Работна група за изготвянето на програмата, която спази принципите на партньорство и осигури широко представяне на всички заинтересовани страни - ведомства, агенции, общини, неправителствени и работодателски организации, социално-икономически партньори и университети.
Координация:
Междуведомствената координация при разработването на Оперативна програма „Транспорт” беше осъществена на няколко нива:
• Хоризонтална координация: на ниво работна група;
• Вертикална координация: ежеседмични срещи на ниво заместник-министри; Координационен съвет по националния план за развитие на ниво заместник-министри; Съвет за европейска интеграция на ниво министри; Обществен форум за постигане на консенсус между приоритетите на оперативните програми; мисии на ЕК.
Основни акценти на програмата:
Главната стратегическа цел на Оперативна програма “Транспорт” е:
Развитие на устойчива транспортна система
Устойчивата транспортна политика цели да постигне балансирано и устойчиво развитие на националната транспортна система чрез развитието и модернизацията на основните транспортни инфраструктурни връзки от национално и Транс-европейско значение.
Специфичните цели на програмата са:
Интегриране на националната транспортна система в транспортната мрежа на Европейския съюз
Завършването на Транс-европейската транспортна мрежа е един от най-съществените аспекти на националната транспортна политика и тази на Европейския съюз. Изпълнението на проектите по протежение на Транс-европейските приоритетни проекти на територията на България са основните резултати, които се целят с реализирането на програмата.
Постигане на баланс между отделните видове транспорт
Дългогодишният дисбаланс в транспортния сектор създаде предпоставки за неравномерен растеж на различните видове транспорт и възпрепятства развитието на алтернативни начини на транспорт. Съживяването на железопътния сектор, насърчаването на морския и вътрешен воден транспорт, развитието на метрополитен в столицата цели да предостави средство намиране на оптималния баланс между отделните видове транспорт.
Приоритетни оси:
Изборът на изброените приоритетни оси беше извършен от Работната група на базата на основните заключения, идентифицирани в SWOT анализа на програмата, несъответствията в развитието на националната транспортна система и тези на страните от ЕС, стратегическите цели и приоритети на Националната стратегическа референтна рамка за 2007-2013 г., основните приоритети, изброени в Бялата книга, насоките на Общността за развитие на Транс-европейската транспортна мрежа, целите на Кохезионната политика на ЕС за периода 2007-2013 г, националните приоритети за развитието на националната транспортна система.
Приоритетна ос 1 - Развитие на железопътната инфраструктура по протежение на Транс-европейските и основните национални транспортни оси
Целта на тази приоритетна ос е да установи и развие главната железопътна инфраструктура от национално, Транс-гранично и европейско значение и да подобри оперативната съвместимост по главните железопътни маршрути, чрез:
- Модернизиране, рехабилитиране и електрифициране на железопътни участъци по Транс-европейските транспортни оси от национално и европейско значение
- Изграждане, модернизиране, рехабилитиране и електрифициране на железопътни участъци, свързващи главната железопътна мрежа на Р България с главните железопътни мрежи на съседните страни
Приоритетна ос 2 - Развитие на пътната инфраструктура по протежение на Транс-европейските и основните национални транспортни оси
Целта на този приоритет е да се изгради и развие главната пътна инфраструктура от национално, Транс-гранично и европейско значение и да се подобри оперативната съвместимост по главните пътни маршрути, чрез:
- Изграждане на нови, рехабилитация и модернизация на съществуващите автомагистрали от национално и европейско значение по Транс-европейската транспортна мрежа
- Изграждане на нови, рехабилитация и модернизация на съществуващи първокласни пътища от национално и европейско значение по Транс-европейската транспортна мрежа
- Изграждане, модернизация и рехабилитация на съществуващи второкласни пътища по TEN-T от национално и европейско значение по Транс-европейската транспортна мрежа
- Изграждане, модернизация, рехабилитация и модернизация на пътни участъци, свързващи главната пътна мрежа на Р България с главните пътни мрежи на съседните страни.
Приоритетна ос 3 – Подобряване на интермодалността при превозите на пътници и товари
Целта на този приоритет е да направи условията на пътуване по-лесни и да улесни модалните трансфери на пътници и товари към по-екологични видове транспорт, чрез:
- Развитие на мрежата от терминали за комбиниран транспорт
- Развитие на мултимодалната мобилност на пътниците
Приоритетна ос 4 – Подобряване на условията за корабоплаване по морските и вътрешните водни пътища
Целта на тази приоритетна ос е подобряването на корабоплаването по река Дунав и морските пространства, чрез:
- Подобряване на корабоплаването по река Дунав
- Изграждане и модернизиране на навигационните информационни системи
Приоритетна ос 5 – Техническа помощ
Основната цел на тази приоритетна ос е постигането на ефективно и ефикасно управление и реализиране на Оперативна програма „Транспорт”, което включва подобряване на административния капацитет, техническа помощ, свързана с подготовката и изпълнението на проекти и мерки за публичност.
Бюджет на Оперативна програма „Транспорт”:
Индикативният бюджет на програмата е 2 003 481 166 € и е разпределен по приоритетни оси, както следва:
№ Приоритетна ос % от бюджета на програмата
1. Развитие на железопътна инфраструктура по Транс-европейските и основните национални транспортни оси 28,95%
2. Развитие на пътната инфраструктура по Транс-европейските и основните национални транспортни оси 49,39%
3. Подобряване на интермодалността при превозите на пътници и товари 10,54%
4. Подобряване на условията за корабоплаване по морските и вътрешно-водни пътища 7,83%
5. Техническа помощ 3,29%
Индикативен бюджет на програмата: 2 003 481 166 € 100%
Бенефициенти на програмата:
• Национална компания “Железопътна инфраструктура”
• Фонд “Републиканска пътна инфраструктура”
• Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав”
• Изпълнителна агенция “Морска администрация”
• „Метрополитен” ЕАД
Стратегическа и екологична оценка на програмата:
С Решение № ЕО-3/2006 на Министерство на околната среда и водите е взето решение за извършване на екологична оценка на програмата. Разработен е доклад за екологична оценка на Оперативна програма „Транспорт”, който е одобрен от МОСВ.
Комитет за наблюдение изпълнението на програмата:
Важно звено в системата за управление и контрол на проектите и европейските средства е Комитетът за наблюдение на Оперативна програма „Транспорт”, сформиран на 28 ноември 2006 г. със заповед на Министъра на транспорта. Той е органът, отговорен за одобрение на критериите за избор на проекти, вземането на решения по проблеми, свързани с прилагането на помощта от ЕС, приемането на годишните доклади до ЕК и при необходимост приемане на предложения за преразпределение на средствата по приоритетните оси на програмата. Комитетът за наблюдение на програмата има разработени процедурни правила за работа и кодекс на поведение. Проведени са четири заседания.
Преговори с ЕК, Одобрение от ЕК, Подписване на ОПТ:
Преговорите по одобрението на Оперативна програма “Транспорт” приключиха на 22.10.2007 г.
На 07.11.2007 г. еврокомисарят по регионална политика Данута Хюбнер одобри Оперативна програма “Транспорт”, с което се даде ход на нейното изпълнение.
Оперативна програма “Транспорт” е подписана на официална церемония в Брюксел на 27.11.2007 г.
II. Информация относно проектите, предвидени за финансиране от Оперативна програма „Транспорт” по Приоритетни оси
Въведение:
Дирекция „Координация на програми и проекти” в Министерството на транспорта, в качеството й на Управляващ орган /УО/ на Оперативна програма „Транспорт”, е отговорна за коректността и правилното функциониране на системите за управление, наблюдение и контрол на проектите, предвидени за финансиране от програмата.
В тази връзка, бе разработен Процедурният наръчник за управление и изпълнение на Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г. на УО, който регламентира отговорностите и задълженията при изпълнение на процедурите за подготовка, възлагане, изпълнение, наблюдение и финансов контрол на проектите по програмата. Съгласно Процедурния наръчник, който бе утвърден на 05.03.2008 г., УО е предвидил и прилага мерки за наблюдение и контрол поети като ангажимент към Европейската комисия в ОП „Транспорт” по отношение на бенефициентите. Основните дейности включват непрекъснат контрол на всички етапи в процеса на подготовка и изпълнение на проектите, предвидени за финансиране от ОП „Транспорт”.
В допълнение, за да се гарантира качеството на тръжната документация за избор на изпълнители на съответните договори по проектите, предвидени за финансиране от програмата, УО извършва преглед и съответно одобрява всички проекти на тръжна документация, изготвени от бенефициентите.
В правилата за работа на УО по предложение на Европейската Комисия е заложен следният принцип по отношение на вземане на решение за финансиране на всеки проект:
Оценката на Формуляра за кандидатстване от УО стартира след изпълнение на следните изисквания:
1.Приключена тръжна процедура и избран изпълнител;
2.Получаване на официално становище от страна на инициативата на ЕК и ЕИБ JASPERS по Формуляра за кандидатстване за всеки конкретен проект.
Горните изисквания са наложени с цел навременно планиране и осигуряване, при необходимост, на допълнителни средства от страна на държавата, в случаите когато има финансова необвързаност и съществена разлика между стойността на Формуляра за кандидатстване и стойността на избраната оферта след приключване на съответния търг.
Подкомисията ще следи Управляващият орган на ОП „Транспорт” да продължи да прилага стриктно всички изисквания на българското и европейско законодателство по отношение на ефективното и ефикасно усвояване на средствата от ЕС.
Приоритетна ос 1: Развитие на железопътната инфраструктура по протежение на Транс-европейските и основните национални транспортни оси:
Бенефициент по тази приоритетна ос е Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ).
Към настоящия момент все още няма проведени тръжни процедури и одобрени Формуляри за кандидатстване за финансиране на жп инфраструктурни проекти. Това се дължи на факта, че почти всички проекти, предвидени за финансиране от Приоритетна ос 1 са големи и сложни за изпълнение и е необходимо по-продължително време за тяхната подготовка, включваща прединвестиционни проучвания, ОВОС, изготвяне на идейни/технически/работни проекти, отчуждения на земи, анализ за разходите и ползите и т.н. Подготовката на тръжните книжа и всички необходими анализи се извършва в момента чрез договори, сключени по програма ИСПА/КФ 1164/94.
По-голямата част от жп инфраструктурни проекти се очаква да стартират през 2010 г. Проект „Реконструкция и електрификация на железопътната линия Свиленград–турска граница е предвиден да стартира в края на 2008 г.
УО на ОПТ постигна договореност с Министерство на финансите и инициативата на ЕК и ЕИБ JASPERS всички формуляри за кандидатстване за финансиране на приоритетните жп проекти да бъдат преглеждани и консултирани от експерти на JASPERS. Целта е да се гарантира коректността на попълнените Формуляри за кандидатстване и техните приложения.
Напредъкът по проектите до момента е както следва:
Проект „Модернизация на железопътната линия Видин-София”
Сключването на договорите за строителство и строителен надзор се планира за 2010 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 320 млн. евро.
Проект „Модернизация на железопътната линия София – Перник – Радомир”
Сключването на договорите за строителство и строителен надзор се планира за 2010 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 100 млн. евро.
Проект „Модернизация на железопътната линия София-Пловдив”
Сключването на договорите за строителство и строителен надзор се планира за 2010 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 125 млн. евро.
Проект „Реконструкция и електрификация на железопътната линия Свиленград – Турска граница”
До края на 2008 г. се предвижда сключване на договорите за строителство и строителен надзор. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 35 млн. евро.
Приоритетна ос 2: Развитие на пътната инфраструктура по протежение на Транс-европейските и основните национални транспортни оси:
Бенефициент по тази приоритетна ос е Фонд „Републиканска пътна инфраструктура” (ФРПИ).
Към настоящия момент все още няма одобрени формуляри за кандидатстване за финансиране на пътните инфраструктурни проекти. Причините за това са идентични с тези за жп проектите. В момента се финализират формулярите за кандидатстване за два от проектите: „Връзка на Магистрала Хемус – с околовръстен път София” и „Кърджали-Подкова”.
УО на ОПТ постигна договореност с Министерство на финансите и инициативата на ЕК и ЕИБ JASPERS всички формуляри за кандидатстване за финансиране на приоритетните пътни проекти да бъдат преглеждани и консултирани от експерти на JASPERS. Целта е да се гарантира коректността на попълнените Формуляри за кандидатстване и техните приложения.
Министерството на транспорта предприе мерки за засилване на контролните функции и минимизиране на рисковете по отношение на усвояването на средства от ОПТ по отношение на ФРПИ. В тази връзка, на 30.01.2008 г. министърът на транспорта е издал заповед за проверка на стартиралите две тръжни процедури за пътни проекти, предвидени за финансиране от ОП „Транспорт”. Съгласно разпореждането, на 01.02.2008 г. служители на дирекция „Звено за вътрешен одит” към Министерството на транспорта започнаха проверка на следните тръжни процедури с възложител фонд „Републиканска пътна инфраструктура”:
- Избор на изпълнител на строителство за обект: „Доизграждане на АМ „Хемус”, с участък: СОП-пътен възел „Яна” от км.0+000 до км. 8+460”;
- Избор на консултант по строителство за обект: „Доизграждане на АМ „Хемус”, с участък: СОП-пътен възел „Яна” от км.0+000 до км. 8+460”;
- Избор на изпълнител на строителство за обект: „Път Е – 85 (І-5) „Кърджали – Маказа”;
- Избор на консултант по строителство за обект: „Път Е – 85 (І-5) „Кърджали – Маказа”.
Проверката приключи и резултатите от докладите бяха разгледани и анализирани от Управляващия орган на Оперативна програма „Транспорт”. На база на направения анализ на окончателния доклад от проверката, Управляващият орган на Оперативна програма „Транспорт” определи за нецелесъобразно финансирането на приключилите процедури заради констатирани пропуски и нарушения при провеждането им, за което ФРПИ бе информиран официално. УО е разработил План за действие в съответствие с препоръките на Одитния доклад със срокове и отговорници, който е предоставен на ФРПИ за изпълнение.
Фонд „Републиканска пътна инфраструктура”, в качеството си на възложител, следва да предприеме по-нататъшни спешни действия за подобряване качеството на тръжната документация и преодоляване на допуснатите пропуски с цел издаването на положително решение и препоръка за финансирането на двата проекта от Оперативна програма „Транспорт” от страна на Управляващия орган. В случаите, в които по някоя от процедурите има стартирана процедура по обжалване (избор на изпълнител на строителство за обект: „Път Е – 85 (І-5) „Кърджали – Маказа”), ФРПИ следва да изчака произнасянето на компетентния орган.
Управляващият орган е на разположение на бенефициента ФРПИ за оказване на методическа подкрепа за преодоляване на настоящи и бъдещи проблеми, свързани с подготовката и изпълнението на пътни инфраструктурни проекти, предвидени за финансиране от Оперативна програма „Транспорт”.
Автомагистрала „Струма” е един от ключовите инфраструктурни проекти, включени в приоритетния списък в ОПТ, Министерството на транспорта подготвя Решение на Министерския съвет за поетапно изпълнение на проект „Строителство на автомагистрала „Струма”, с цел правителството да декларира своето уверение пред Европейската комисия, неправителствените организации и обществеността в решителността си да изпълни проекта за строителство на АМ „Струма”.
Предвид факта, че трасето на АМ „Струма” преминава през Кресненското дефиле (Лот 3), което е най-чувствителния участък от екологична и социална гледна точка, решението по ОВОС на МОСВ No 1-1/15.01.2008, включва изграждане на мостове и 6 тунела с дължина между 3, 45 и 4, 45 км именно за тази част от трасето на автомагистралата.
По предварителна оценка индикативната стойност за строителството на Лот 3 възлиза на около 400 млн. евро. За този участък е необходимо извършването на допълнителни и подробни проучвания на терена, тъй като района е една от най-сеизмичните зони на територията на страната. УО и ФРПИ са постигнали съгласие тези проучвания да се финансират от техническата помощ на ОПТ.
По мнение на ФРПИ, с планираните средства в ОПТ (600 млн. евро), до 2013 г. могат да бъдат изградени Лотове 1, 2 и 4. Следователно изграждането на Лот 3 може да бъде заложено за финансиране в следващия програмен период 2014-2020 г.
По време на координационна среща за финализиране на проектните предложения по Плана за действие на инициативата JASPERS, състояла се на 12.03.2008 г. в Брюксел, в която взеха участие представители на звено I/2 „България” на ГД „Регионална политика” на Европейската комисия (ЕК), JASPERS, дирекция „Управление на средствата от ЕС” в МФ, Управляващия орган (УО) на ОПТ, УО на ОП „Околна среда” и ФРПИ, бе изразена готовност от страна на ЕК за гъвкав подход при разглеждане и планиране на проекта, имайки предвид факта, че за програмния период 2007-2013 г. за изграждането на автомагистралата са предвидени 600 млн. евро.
Напредъкът по проектите до момента е както следва:
Проект „(E 79) Видин - Монтана”
Сключването на договорите за строителство и строителен надзор се планира за 2009 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект ОП „Транспорт” възлиза на 32 млн. евро.
Проект „Кърджали - Подкова”
Сключването на договорите за строителство и строителен надзор се предвижда за третото тримесечие на 2008 г.. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 32 млн. евро.
Проект „Модернизация на участък от път I-1 (E 79) Враца – Ботевград”
Сключването на договорите за строителство и строителен надзор се планира за 2009 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 85 млн. евро.
Проект „АМ „Струма”
До края на 2008 г. се очаква сключване на договори за строителство и строителен надзор за Лот 1 (Долна Диканя – Дупница) и Лот 4 (Сандански – Кулата). Планира се договорите за Лот 2 (Дупница – Симитли) да бъдат сключени до края на 2009 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 600 млн. евро, като по предварителни изчисления на ФРПИ тази сума ще покрие Лотове 1, 2 и 4. За Лот 3 (Симитли – Сандански) е необходима допълнително сумата от около 400 млн. евро.
Проект „Връзка на автомагистрала Хемус – с околовръстен път София”
Сключването на договорите за строителство и строителен надзор се предвижда за третото тримесечие на 2008 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 32 млн. евро.
.Проект „Доизграждане на АМ Марица от км 5 до км 72”
Сключването на договорите за строителство и строителен надзор се планира за 2008 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 208, 6 млн. евро.
Приоритетна ос 3: Подобряване на интермодалността при превозите на пътници и товари:
Бенефициенти по тази приоритетна ос са Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) и „Метрополитен” ЕАД.
Към настоящия момент все още няма одобрени формуляри за кандидатстване за финансиране на инфраструктурни проекти по тази приоритетна ос. В момента се финализира формуляра за кандидатстване за проект „Разширение на метрото в гр. София по отсечката пътен възел Надежда - Централна ж.п. гара – пл. “Св. Неделя” – бул. “Черни връх”. Започна подготовката на формуляра за кандидатстване и за проект „Строителство на Интермодален терминал в София”. И двата проекта са включени в плана на JASPERS.
За проект „Разширение на метрото в гр. София по отсечката пътен възел Надежда - Централна ж.п. гара – пл. “Св. Неделя” – бул. “Черни връх” се наложи преработка на идейния проект поради свързването на отсечката със съществуващите/изграждащи се участъци на метрото - изграждане и пускане в експлоатация на централния участък от ІІ-ия диаметър и изграждане на крайни участъци за промяна посоката на движение. Наложи се удължаване в южна посока на предварително планирания участък. Идейният проект бе окончателно приет и внесен за одобрение и издаване на разрешение за строеж.
Експерти на JASPERS започнаха преглед на Формуляра за кандидатстване през м. юни 2007 г. Бяха разгледани няколко варианта на анализа за разходите и ползите. На 20.11.2007 г. бе внесен за разглеждане последният вариант на формуляра за кандидатстване, по който на 14.01.2008 г. беше получено положително становище от експертите на JASPERS.
На основание чл. 39, ал. 1, т.3 от ЗОП с Решение от 6 март 2008 г. на общинската фирма „Метрополитен” ЕАД обявеният търг за избор на строителна фирма бе прекратен, тъй като предложените оферти надвишаваха лимита на предвидените финансови ресурси по проекта. В края на месец март е публикувана повторно обявата за открит търг за проектиране и строителство. Срокът за подаване на оферти е 27.05.2008 г.
Напредъкът по проектите до момента е както следва:
Проект „Етап 1: Разширение на метрото в София по отсечката пътен възел Надежда - Централна ж.п. гара – пл. “Св. Неделя” – бул. “Черни връх”
До края на 2008 г. се очаква сключване на договорите за строителство и строителен надзор. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 185,2 млн. евро.
Проект „Строителство на Интермодален терминал в София”
До края на 2008 г. се очаква сключването на договорите за строителство и строителен надзор. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 25, 9 млн. евро.
Приоритетна ос 4: Подобряване на условията за корабоплаване по морските и вътрешните водни пътища:
Бенефициенти по тази приоритетна ос са Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав” и Изпълнителна агенция “Морска администрация”. Към настоящия момент все още няма одобрени формуляри за кандидатстване за финансиране на инфраструктурни проекти по тази приоритетна ос. Формулярът за кандидатстване за проект „Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав” е попълнен от бенефициента ИА „Морска администрация” и в момента се подготвят коментари и препоръки от УО за преработката му.
През 2007 г. стартира проект за техническа помощ за подобряване условията за корабоплаване в общия българо-румънски участък на р. Дунав, финансиран по програма ИСПА в Румъния. След съгласуване с ЕК, беше решено резултатите от тези предпроектни проучвания да бъдат използвани от двете страни за следващия етап при реализацията на проекти за подобряване условията за корабоплаване, съответно проект “Подобряване на корабоплаването в българо-румънския участък на р. Дунав Батин-Белене”, предвиден в българската ОПТ, който се очаква да стартира през 2010 г. Към настоящия момент румънският проект за техническа помощ има значително закъснение и се очаква съгласуване на нов времеви график. Напредъкът по проектите до момента е както следва:
Проект „Подобряване на корабоплаването в българо-румънския участък на река Дунав от км 530 до км 520 – Батин и от км 576 до км 560 – Белене”
През 2010 г. се очаква сключването на договори за строителство и строителен надзор. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 138 млн. евро.
Проект „Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав”
До края на 2008 г. се очаква сключването на договорите за доставка, строителство и строителен надзор. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 15 млн. евро.
Проект „Информационна система за управление на трафика на плавателни съдове – фаза 3”(проектът обхваща българските териториални води в Черно море)
Сключване на договори за строителство и доставка се очаква в начало на 2009 г. Предвидената индикативна стойност на инвестиционния проект в ОП „Транспорт” възлиза на 3,85млн. евро.
Приоритетна ос 5: Техническа помощ:
Бенефициенти по тази приоритетна ос могат да бъдат всички бенефициенти по предходните приоритетни оси и УО.
През 2007 г. УО стартира подготовката на Комуникационния план на ОПТ /КП/ с помощта на външна консултантска агенция, специализирана в областта на връзките с обществеността. Планът бе разработван в съответствие с изискванията на Глава ІІ на Регламент 1828/2006 на ЕК и изводите от националното представително изследване за степента на информираност. Комуникационният план на ОПТ бе одобрен от Комитета за наблюдение на ОПТ на 4 март 2008 г. и на 8 март 2008 г. бе изпратен за съгласуване до ЕК чрез информационната система за обмен на данни ESF 2007.
Форумът за официалното представяне на ОПТ се проведе на 9.12.2007 г. гр. София, в изпълнение на изискванията на буква „а” , т.2 от чл.7 на Регламент 1828/2006.
Планираните дейности за осъществяване на кампанията за избор на лого и слоган, включваща и награден фонд от 10 000 лв. за най-добрите разработки, се проведоха в периода 12 ноември 2007 – 12 февруари 2008 г. Сключеният договор с фирмата изпълнител е на стойност 86 000 лева без ДДС.
През месец декември 2007 г. бе сключен договор за разработване и поддръжка на интернет страница на ОП „Транспорт” на стойност 74 000 лева без ДДС.
През месец февруари 2008 г. бе сключен договор за разработване на методика за мониторинг и оценка и изпълнение на дейностите по мониторинг и оценка на Комуникационния план на ОП „Транспорт” 2007 -2013 г. на стойност 85 900 лева без ДДС.
През месец март 2008 г. бе сключен договор за разработване на Общ генерален план за транспорта на стойност 5 856 000 лева без ДДС.
Тръжната документация за проект „Изработване на Стратегически бизнес план за развитието на железопътния транспорт” е в процес на финализиране и до края на май 2008 г. ще бъде обявена открита процедура за избор на изпълнител.
На свое заседание, проведено на 17 април 2008 г. Подкомисията по усвояването на средствата по ЕС към Комисията по европейските въпроси проведе изслушване и анализ на състоянието на Оперативна програма Транспорт.
Изхождайки от проведеното изслушване на Управляващия орган и анализ на състоянието на Оперативна програма Транспорт, следва да се направи извода, че към настоящия момент все още няма одобрени формуляри за кандидатстване за финансиране на проекти по основните четири оси и респективно усвоени средства по тях от ОП Транспорт. По приоритетна ос 5 – Техническа помощ са сключени договори по пет проекта на обща стойност 7 394 430 лв. Като цяло програмата е стартирана и всички дейности по прилагането й са в ход, въпреки това следва да се обърне особено внимание на ускоряване на предпроектните процедури, както при Управляващия орган, така и при другите включени в процеса ведомства и европейските партньори по инициативата на ЕК и ЕИБ JASPERS за проектите, включени в плана за действие на JASPERS.
Подкомисията е готова да подпомогне всяка законодателна инициатива, насочена към улесняване на усвояването на средствата по ОП Транспорт.
Мониторингът на Оперативна програма Транспорт ще продължи на месечна база. С оглед изготвянето на шестмесечния Доклад за дейността по Оперативна програма Транспорт, като част от цялостния доклад за всички европейски фондове, чрез Управляващия орган на Министерство на транспорта, да бъдат предоставяни на Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС информация относно напредъка по стартирането на мерки и усвояването на средства по оперативната програма, както и същата в табличен вид по мерки и договорени средства.
На база на гореизложеното и след проведеното изслушване, Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС счита, че стартирането на всички мерки по ОП Транспорт ще гарантира постигaнето на балансирано и устойчиво развитие на националната транспортна система чрез развитието и модернизацията на основните транспортни инфраструктурни връзки от национално и Транс-европейско значение.
2. Оперативна програма “Околна среда”
Приносът на ОП Околна среда към НСРР е двустранен: развитие на екологичната инфраструктура в подкрепа на Приоритет 1 на НСРР “Подобряване на базисната инфраструктура”; и подобряване, опазване и възстановяване на природната среда и
био-разнообразието с цел принос към Приоритет 4 на НСРР “Балансирано териториално развитие”. При формулирането на конкретните цели на програмата са взети предвид Стратегическите насоки на Общността за Кохезионната политика, както и главните приоритети на ЕС във връзка с трудовата заетост, ръста и устойчивостта (Лисабон, Гьотеборг). За да се осигури допълняемост с други политики на ЕС и въз основа на анализа на сектора, политиката е фокусирана върху опазване и подобряване на състоянието на водните ресурси; подобряване на управлението на отпадъците и опазване на почвите; запазване на био-разнообразието и защита на природата.
Оперативна програма “Околна среда 2007-2013 г.” (ОПОС) е разработена от специално създадена за целта работна група (РГ) в периода 2005-2006 г. Членове на РГ са представители на всички заинтересовани страни – централна, местна и областна администрация, бизнеса, неправителствени екологични организации, научни организации, организации на синдикатите и др. Финансовият план на ОПОС е разработен въз основа на финансовия план, заложен в Националната стратегическа референтна рамка на Република България за периода 2007-2013 г.
ОПОС е подписана на 27 ноември 2007 г. След официалното одобрение на ОПОС са проведени две официални заседания на Комитета за наблюдение (КН) на Програмата – през месец януари 2008 г. и февруари 2008 г. На двете заседания са приети Вътрешните правила за работа на комитета, Кодекса за поведение на членовете на комитета, Критерии за избор на проекти по ОПОС, Комуникационния план на програмата, както и Стратегически план за техническа помощ за периода 2007 - 2013 г.
Първа процедура за набиране на проектни предложения
На 20 март 2008 г., непосредствено след одобрение на Критериите за избор на проекти, е обявена първата процедура за набиране на проектни предложения - BG161PO005/08/1.30/01/01 Техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти по приоритетна ос 1 на Оперативна програма “Околна среда 2007-2013 г.”. Целта на процедурата е да подпомогне общините да подготвят качествени и пълни инвестиционни проекти за изграждане/реконструкция/модернизация на канализационни мрежи и/или Пречиствателни станции за отпадъчни води и в допълнение, където е необходимо водоснабдителни мрежи и/или Пречиствателни станции за питейни води, с които впоследствие могат да кандидатстват за финансиране по приоритетна ос 1 на ОП “Околна среда 2007–2013 г.” за инфраструктурни проекти.
Първоначално определените средства по процедурата бяха 74 034 219 лева (седемдесет и четири милиона тридесет и четири хиляди двеста и деветнадесет лева), предвидени от Кохезионния фонд на ЕС. С оглед на големия брой подадени проектни предложения и волята на Министерство на околната среда и водите да не останат нефинансирани проекти със Заповед от 08.05.2008 г. на министърът на околната среда и водите бяха увеличени средствата по процедурата на 200 милиона лева.
Крайният срок за приемане на проектните предложения беше 8 май 2008 г, като по процедурата бяха подадени 191 проектни предложения от 134 общини от 27 области.
Втора процедура за набиране на проектни предложения, с краен срок за приемане на проектните предложения е 30 май 2008 г.
На 27 март 2008 г. е открита втората процедура за набиране на проектни предложения - BG161PO005/08/1.10/01/02 Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води. Целта на процедурата е да се подпомогне намаляването на несъответствията по отношение на дела от населението, включено към канализационна система, както и постигането на съответствие с Директива 91/271/ЕИО посредством осигуряване на (екологосъобразно) заустване на битовите отпадъчни води от агломерации с над 2 000 е.ж. и в допълнение, в населени места с под 2 000 е.ж., попадащи в градски агломерационни ареали.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 723 890 138 лева (седемстотин двадесет и три милиона осемстотин и деветдесет хиляди и сто тридесет и осем лева), предвидени от Кохезионния фонд на ЕС.
Трета процедура за набиране на проектни предложения, с краен срок за приемане на проектните предложения е 6 юни 2008 г.
На 9 април 2008 г. е открита третата процедура за набиране на проектни предложения - BG161PO005/08/2.30/01/03 Техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти по приоритетна ос 2 на оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”. Целта на процедурата е да подпомогне бенефициентите да подготвят качествени и пълни инвестиционни проекти, с които в последствие могат кандидатстват за финансиране по приоритетна ос 2 на ОП “Околна среда 2007–2013 г.” и по този начин да допринесе за постигането на главната цел на приоритетна ос 2 „Подобряване и развитие на инфраструктурата за третиране на отпадъци”.
По процедурата възможност да кандидатстват имат общините на територията на Република България и сдружения на общини, учредени по реда на глава осма от ЗМСМА(Закон за местното самоуправление и местната администрация).
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 41 343 424 лева (четиридесет и един милиона триста четиридесет и три хиляди и четиристотин двадесет и четири лева) и ще бъде предоставена от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС.
Директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПОС
Разработени и одобрени от министъра на околната среда и водите са Вътрешни правила за директно предоставяне по приоритетна ос 4 „Техническа помощ” на ОПОС. Комитетът за наблюдение прие и Стратегическия план за техническа помощ за периода 2007 - 2013 г. В процес на разработване са проекти за финансиране по приоритетна ос 4 „Техническа помощ”.
В процес на разработване са Правила за провеждане на процедури за директно предоставяне по останалите три приоритетни оси на ОПОС, както и проекти по тези процедури.
Информационна кампания по ОПОС
На 5 декември 2007 г. се проведе официална Конференция по повод стартирането на ОП “Околна среда 2007 – 2013 г.”, на която министърът на околната среда и водите представи официално пред българската общественост оперативна програма “Околна среда 2007 – 2013 г.”, подписана от комисаря по регионална политика г-жа Данута Хюбнер на 27 ноември 2007 г. в Брюксел.
На 23 април 2008 г. се проведе конференция във връзка със стартиралите три процедури за набиране на проектни предложения като представена беше информация за възможностите и изискванията за кандидатстване по откритите три процедури. В конференцията взеха участие областни управители, кметове на общини, представители на ръководството на Националното сдружение на общините в България /НСОРБ/, експерти от Министерството на финансите, представители на медиите.
Разяснителна кампания по ОПОС
В края на ноември и началото на декември 2007 г. се проведе специализирано обучение в поредица от семинари, насочени към потенциални бенефициенти по ОПОС – РИОСВ, еколози и експерти в областта на управлението на проекти и програми от общинските администрации.
Проведени са множество работни срещи с общински и областни администрации в Министерство на околната среда и водите, а също така и в Черноморския регион и в област Пловдив.
На 24, 25 и 26 март 2008 г. са проведени информационни дни по първата процедура за набиране на проектни предложения - BG161PO005/08/1.30/01/01 Техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти по приоритетна ос 1 на Оперативна програма “Околна среда 2007-2013 г.”. По време на информационните дни експерти от Управляващия орган, Междинното звено и специализираните дирекции в Министерство на околната среда и водите даваха разяснения във връзка с възможностите за финансиране по тази процедура. Участие взеха представители на 88 общини - кметове и заместник-кметове, както и еколози и експерти, които отговарят за европейските проекти и програми в общинските администрации.
В периода 22 – 25 април 2008 г. са проведени информационни дни и по втората процедура за набиране на проектни предложения - BG161PO005/08/1.10/01/02 Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води. Участие взеха представители на 65 общини.
Преди 21 май 2008 г. се планира провеждането на информационни дни и по третата процедура BG161PO005/08/2.30/01/03 Техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти по приоритетна ос 2 на оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”
СРЕДСТВА, ПРЕДВИДЕНИ ЗА ДОГОВАРЯНЕ ПРЕЗ 2008 – 2009 г.
През месец януари 2008 г. на интернет страницата на МОСВ е публикувана Индикативната годишна работна програма за 2008 г., която съдържа планираните за периода процедури по приоритетните оси на ОПОС и съответния размер на финансовата помощ по тях. Предвидени са достатъчно на брой процедури по трите приоритетни оси на програмата с цел привличане на всички проекти с висока степен на готовност. До края на 2008 г. регулярно ще бъдат откривани процедури с такава продължителност и в такъв порядък, че потенциалните получатели на безвъзмездна финансова помощ да имат възможност за подготовка и подаване на проектни предложения по всички приоритетни оси на ОПОС.
До края на 2008 г. се планира още обявяването на следния брой процедури, като част от тези процедури са в допълнение на Индикативната годишна работна програма:
• по приоритетна ос 1: четири процедури;
• по приоритетна ос 2: три процедури;
• по приоритетна ос 3: четири процедури;
За 2009 г. към момента са планирани четири процедури по приоритетна ос 1 и две процедури по приоритетна ос 2, като последните се предвиждат за периода януари – март 2009 г.
В тази връзка и с оглед голямата активност от страна на потенциалните бенефициенти по ОПОС, Управляващият орган е предприел стъпки за реалокация на средствата, заложени във Финансовия план на програмата.
Изградена е система за управление и контрол на ОПОС, описанието на която е утвърдено на 4.03.2008 г. от Министерството на финансите.
В периода 7.04 – 31.07.2008 г. в Управляващия орган и Междинното звено на ОПОС се извършва одит за оценка на съответствието на системите за управление и контрол с изискванията на регламентите за Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС.
ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРОЗРАЧНОСТ ПРИ ИЗБОРА НА ПРОЕКТИ ПО ОПОС
Същинската оценка се осъществява от Оценителна комисия. Всички проектни предложения се оценяват в съгласно с критериите, посочени в Насоките за кандидатстване по съответната процедура. Оценката на проектните предложения включва три етапа: оценка на административното съответствие, оценка на допустимост, техническа и финансова оценка.
Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” е единствената програма, при която специален координационен орган, който гарантира липсата на двойно финансиране на одобрените проектни предложения. Този орган е Комитетът за избор и координация на проекти (КИКП) по ОПОС, в състава на който могат да влизат представители на МОСВ (Управляващ орган, Междинно звено и дирекции „Води”, „Управление на отпадъците” и „Национална служба за защита на природата”), представители на управляващи органи на оперативните програми и на други институции, които имат отношение към разпределянето и разходването на средства от ЕС.
След приключване на работата на КИКП по съответната процедура Управляващият орган публикува списъка на одобрените за финансиране проекти на интернет страницата на МОСВ.
Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС към Комисията по европейските въпроси ще следи внимателно развитието по ОПОС, както и започващия от 23 май одит от „Грант Торнтън”, България за оценка на съответствие на системите за управление и контрол. Максимално бързото стартиране на мерки по всички всички оси на Оперативна програма Околна среда ще спомогне за цялостното подобряване на базисната инфраструктура и опазването и възстановяване на природната среда и био-разнообразието на Р България.
3. Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”
Общата цел на ОП „Развитие на Човешките ресурси” е повишаване качеството на живот чрез подпомагане на заетостта, достъпа да образование с високо качество, обучаване през целия живот и социално включване. Тази цел отговаря на Приоритет 2 на НСРР. Приоритетите на ОП са в съответствие с приоритетите на Европейската стратегия за заетостта, Съвместната оценка на приоритетите за заетостта в България (СОП), Съвместния меморандум за включване (СМВ) и Стратегическите насоки на Общността за програмния период 2007-2013 г. за силна, конкурентоспособна, адаптивна и все по-мобилна работна сила. ОП „Развитие на Човешките ресурси” включва здравеопазване, образование и социални услуги, като ги допълва с активно развитие на пазара на труда и дейности ориентирани към конкурентоспособност, гъвкавост и адаптивност. По този начин ОП РЧР се фокусира върху следните седем приоритетни области:
- Подкрепа на устойчивата заетост и развитие на отворен пазар на труда;
- Повишаване на адаптивността и конкурентно-способността на работната сила;
- Подобряване качеството на образованието и обучението;
- Подобряване на условията за достъп до образование и обучение;
- Социално включване и заетост чрез развитие на социална икономика;
- Подобряване на ефективността на институции на пазара на труда, на социалните
и здравните услуги;
- Насърчаване на транс-националното сътрудничество в сферата на заетостта.
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП „РЧР”) е стратегически документ, който ще бъде рамка за усвояване на финансовите средства в размер на 1 213 869 575 евро, съфинансирани от ЕСФ (85%) и националния бюджет (15%) в рамките на програмния период 2007 – 2013 г. и ще обхване територията на цялата страна под цел “Сближаване”.
Целта на тази Оперативна програма е да се подобри качеството на живот на хората в България чрез подобряване на човешкия капитал, постигане на високи нива на заетост, повишаване на производителността, достъп до качествено образование и учене през целия живот, и засилване на социалното включване.
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” е оперативната програма, която е насочена към човека. Това е програмата с най-широк кръг потенциални бенефициенти, включително социално-икономическите партньори, общините, НПО, държавни институции, социални предприятия, общностни центрове, представители на различни общности, образователни, обучителни и научни институции, научни организации, работодатели, браншови и секторни организации, и др. Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” е също така програмата, чието изпълнение предполага най-голяма гъвкавост по отношение на обхвата и продължителността на финансираните проекти, на броя и степента на ангажиране на различните заинтересовани страни и т.н. Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” е и програмата с най-голям брой Междинни звена и програмата, по която се очаква да бъдат изпълнени най-голям брой проекти.
В рамките на ОП „РЧР” са обхванати три основни политики, имащи отношение съответно към образованието, пазара на труда и социалното включване, и са идентифицирани осем Приоритетни оси са разделени на основни области на интервенция, включващи индикативни дейности които следва да бъдат финансирани.
Общият обем на средствата предвидени по ОП „РЧР” за този програмен период е 1 213 869 575 евро. 39 % от бюджета на Оперативната програма е насочен към интервенции на пазара на труда, 36 % за образование и 14 % за социална интеграция и развитие на социалната икономика. Други 5 % от средствата са предназначени за подобряване на работата на институциите на пазара на труда, доставчиците на социални и здравни услуги, а 2 % за развитие на транснационалното и междурегионално сътрудничество в областите, в които са насочени интервенциите на ОП „РЧР”.
Управляващ орган на Оперативната програма е Министерство на труда и социалната политика чрез Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти”, а междинни звена са Министерството на образованието и науката, Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане към министъра на труда и социалната политика.
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” беше официално одобрена с Решение на Европейската комисия от 3 октомври 2007 г..
След полученото на 18 юни 2007 г. предварително одобрение от страна на Комитета за наблюдение на ОП „РЧР”, в състава на който са представени заинтересованите държавни институции, местната власт, национално-представените организации на работодателите, и на работниците и служителите и неправителствения сектор, изпълнението на Оперативната програма стартира на 30 юли 2007 г. с шест схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в общ размер на 87 718 976 лева с краен срок за подаване на проектни предложения между 1-ви и 8-ми октомври 2007 г. Подадените проектни предложения по първите шест схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са общо 1879 в рамките на сроковете за кандидатстване.
По схема „Квалификационни услуги и обучения за заети лица” с бюджет 35 204 940 лева, изпълнявана от Агенция по заетостта са получени 650 проекта в рамките на срока за кандидатстване. С проекти по схемата кандидатстват образователни и обучаващи институции и организации, работодатели, социално-икономически партньори. Очакваните резултати от нейното изпълнение са над 38 000 лица да бъдат включени в обучение, от които минимум 30 % включени в обучения за придобиване на ключови компетенции.
По схема „Грижа в семейна среда за независимост и достоен живот на хора с различни видове увреждания и самотно живеещи хора – дейности „Социален асистент” и „Домашен помощник” с бюджет 29 337 450 лева, изпълнявана от Агенция за социално подпомагане са получени 174 проекта в рамките на срока за кандидатстване. Кръгът на кандидатите по тази схема включва общини и неправителствени организации – регистрирани доставчици на социални услуги. Очакваните резултати от нейното изпълнение са намаление с 25 % на постъпващите в специализирани институции, над 10 000 души, получили услугата „Социален асистент” и „Домашен помощник” и осигуряване на заетост на над 600 души годишно в социалната сфера.
По схема „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени” с бюджет 3 911 660 лева, изпълнявана от Министерство на образованието и науката са получени 84 проекта в рамките на срока за кандидатстване. Със свои предложения за проекти по тази програма кандидатстват български висши училища, признати от националното законодателство, и институти на БАН. Очакваните резултати от нейното изпълнение са безвъзмездно финансиране на най-малко 30 висши училища и институции и 50 млади учени, докторанти, постдокторанти и специализанти.
По схема „Да направим училището привлекателно за младите хора” с бюджет 9 779 150 лева, изпълнявана от Министерство на образованието и науката са получени 699 проекта в рамките на срока за кандидатстване. Кандидати са училища, общини, извънучилищни педагогически учреждения, неправителствени организации (вкл. читалища, спортни клубове, младежки организации). Очакваните резултати от нейното изпълнение са над 30 000 деца и ученици да бъдат включени н програми за извънучилищни дейности.
По схема „Разработване на механизми за училищни и студентски практики” с бюджет 3 911 660 лева, изпълнявана от Министерство на образованието и науката са получени 117 проекта в рамките на срока за кандидатстване. Предложения за проекти са представили професионални училища, средни общообразователни училища с профилирани паралелки, висши училища и др. Очакваните резултати от нейното изпълнение са 2000 ученици и студенти да завършат успешно различни практики.
По схема „Създаване на благоприятна мултикултурна среда за практическо прилагане на интеркултурно образование и възпитание” с бюджет 5 574 116 лева, изпълнявана от Министерство на образованието и науката са получени 155 проекта в рамките на срока за кандидатстване. С проекти по тази схема кандидатстват общини, училища, неправителствени организации, извънучилищни педагогически учреждения и др. Очакваните резултати от нейното изпълнение са 3000 деца да бъдат включени в приемни училища извън ромските махали и поне 300 преподаватели да получат квалификация за работа в интеркултурна среда.
Оценката на получените проектни предложения приключи и през месец март 2008 г. ще бъдат сключени първите договори с избраните изпълнители на проекти. От общо 1879 проектни предложения 712 са предложени за финансиране в общ размер на 50 681 350 лв. Предложените за финансиране проекти представляват близо 38 % от общи брой получени предложения, което само по себе си е значителна предпоставка за развитието на сферите, обхванати от оперативната програма.
Настоящата 2008 г. е ключова за успеха на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, защото реално ще започне изпълнението на проектите, финансирани по първите шест схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Тъй като и за бенефициентите и за ангажираните институции в управлението на програмата, това представлява първи практически опит в процеса на усвояване на средства от Европейския социален фонд, е от съществена важност всички заинтересовани страни да работят заедно за постигането на заложените в програмата цели.
На 20 ноември 2007 г. беше проведено първото официално заседание на Комитета за наблюдение на ОП „РЧР”. На него бяха разгледани и одобрени документите регламентиращи организацията и работата на самия Комитет и предложения вариант на Комуникационен план на Оперативната програма. Комитетът за наблюдение одобри и новите предложения за критерии за избор на операции предложени от УО и МЗ.
На 24 април 2008 г. Комитетът по наблюдение проведе своето второ редовно заседание на което одобри изпълнението на две нови операции с обща стойност 85 680 000 лв. Одобрен е и Процедурния наръчник на Управляващия орган и Комуникационния план на оперативната програма. Управляващият орган цели да предостави възможности за финансиране в цялостния обхват на Оперативната програма и да осигури максимално всички предпоставки за своевременно договаряне на средствата съобразно финансовия план на програмата. Комитетът по наблюдение одобри и първия Годишен доклад за напредъка по изпълнението на програмата.
Агенцията по заетостта ще реализира три схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
По схема „Осигуряване на условия за активен трудов живот за хора над 50 годишна възраст и на продължително безработни лица” с бюджет 50 000 000 лева очакваните резултати от изпълнението са 18 000 лица да бъдат включени в обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация, като минимум 5 400 лица бъдат включени в заетост след обучение.
Схема „Подпомагане и насърчаване на заетостта в браншове с недостиг на работна ръка” e с бюджет 20 000 000 лева. В рамките на схемата ще се извърши обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация по професии свързани с туризма, строителството, металообработването и машиностроенето и производството на облекло и галантерия, на лица приоритетно от уязвимите групи на пазара на труда с цел тяхното последващо включване в заетост. Очакваните резултати от изпълнението са 18 000 лица да бъдат включени в обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация, като минимум 7 200 лица да бъдат включени в заетост след обучение.
По схема „Квалификационни услуги и обучения за заети лица – фаза 2” с бюджет 50 000 000 лева очакваните резултати от изпълнението са над 54 000 лица да бъдат включени в обучение, от които минимум 30 % включени в обучения за придобиване на ключови компетенции.
И по трите схеми със свои проекти могат да кандидатстват работодатели, образователни и обучаващи институции и организации и социално-икономическите партньори.
Агенция по заетостта е отговорна и за изпълнението на две схеми за конкретни бенефициенти. Първата от тях „Повишаване заетостта на младежите чрез трайното им включване на пазара на труда в България” е с бюджет от 15 000 000 лева и има за цел да се повиши конкурентноспособността на младежите за заемане на обявени работни места чрез обучение по ИКТ и чуждоезиково обучение. Очаква се 10 400 лица да бъдат включени в обучение и да получат посреднически услуги за осигуряване на заетост, като минимум 50 % от тях бъдат включени в заетост след обучение. Бенефициент по тази операция е Агенция по заетостта.
Втората операция „Превенция за безопасност и здраве при работа” е с бюджет от 16 000 000 лева и има за цел подобряване на условията на труд в предприятията и професионалния и здравен статус на работната сила. Очаква се над 2 300 души да преминат обучения за здравословни и безопасни условия на труд. Бенефициент по тази операция е Главна инспекция по труда.Агенцията за социално подпомагане ще реализира една схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „За по-добро бъдеще на децата” с бюджет от 19 558 300 лева, която има за цел подобряване качеството на грижа в специализираните институции за деца, преструктуриране и реформиране на специализираните институции за деца и младежи, с цел трансформирането им в различни форми на социални услуги в общността, както и подкрепа за развитие на умения на децата, настанени в специализирани институции да водят самостоятелен живот, след напускане на специализираната институция. Потенциални бенефициенти по тази схема са доставчици на социални услуги, вписани в Регистъра на Агенцията за социално подпомагане и съответно лицензирани от ДАЗД за предоставяне на социални услуги за деца и общините. Сред очакваните резултати от изпълнението са намаление на броя на децата постъпващи в специализирани институции и повишаване на броя на услугите предоставяни на деца и младежи, лишени от родителска грижа.В рамките на три операции с конкретни бенефициенти Министерство на здравеопазването и Държавната агенция за младежта и спорта ще бъде финансирана реализацията на здравно-информационни кампании, както и на кампании за превенция на онкологични заболявания, а над 10 000 души в трудоспособна възраст ще получат възможност да се включат в редовни занимания със спорт и видовете туризъм, практикуван в природна среда. За операция „Здравни информационни кампании” са предвидени 3 911 660 лева, за операция „Национална кампания за ранна диагностика на онкологични заболявания” – 19 558 300 лева и за операция „Подобряване на общественото здраве, утвърждаване здравословния начин и качество на живот чрез физическа активност – спорт” – 5 867 490 лева.
Агенцията за социално подпомагане ще продължи и през 2008 г. изпълнението на операция „Грижа в семейна среда за независимост и достоен живот на хора с различни видове увреждания и самотно живеещи хора – дейности „Социален асистент” и „Домашен помощник”, по която могат да кандидатстват общини и доставчици на социални услуги.
Министерство на образованието и науката ще реализира три схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
По схема „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени” с бюджет 9 779 150 лева очакваните резултати от изпълнението са минимум 580 докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени да бъдат включени в научни програми. Със свои предложения за проекти по тази схема могат да кандидатстват български висши училища, признати от националното законодателство, БАН и нейните институти, Национален център за аграрни науки, научноизследователски институти и центрове, научни организации.
Схема „Да направим училището привлекателно за младите хора” е с бюджет 16 624 555 лева. Кръгът от потенциални кандидати включва училища, общини, извънучилищни педагогически учреждения, неправителствени организации (включително читалища, спортни клубове, младежки организации и др.). Очакваните резултати от изпълнението на схемата са 80 000 деца и ученици, обхванати в извънкласни и извънучилищни дейности.
Третата схема, която ще бъде изпълнявана от Министерството на науката и образованието - „Разработване на механизми за училищни и студентски практики”, е с общ бюджет 3 911 660 лева и се очаква в резултат от нейното изпълнение 2000 ученици и 2000 студенти да завършат успешно различни практики. Предложения за проекти ще бъдат поканени да представят професионалните училища, средни общообразователни училища с профилирани паралелки и висши училища. Министерство на образованието и науката със средства от ОП „РЧР” в размер на 7 823 320 лева ще подпомогне подготовката и ефективното въвеждане на делегирани бюджети в общинските и държавните училища, и общинските детски градини. Други 4 889 575 лева ще бъдат разходвани с цел да се намали отпадането от училище и повтарянето на клас от учениците чрез създаване на условия за превенция на отпадането, а от друга страна и за подкрепа и мотивация на децата с изявени дарби. За осигуряване на средства за студентски стипендии и награди за студенти са предвидени 19 558 300 лева, а за повишаване на квалификацията и създаване на условия за кариерно развитие на учителите, преподавателите във висшите училища и директорите - 9 779 150 лева. В тези рамки ще бъде осигурена подкрепа за развитието на над 3 000 изоставащи и даровити деца в контекста на ученето на повече от една скорост. Предвижда се над 4 300 учители, директори на училища и преподаватели във ВУЗ, да преминат различни обучения, а 219 общини да въведат системата на делегирани бюджети в училищата на своята територия. Осигурено е финансиране за над 15 000 стипендии и над 25 000 награди на студенти.Не на последно място подкрепата от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” ще способства за подобряване на работата на институциите на пазара на труда и в сферата на социалните и здравни грижи с фокус към подобряване обслужването на гражданите и качеството на предоставяните услуги.Съгласно индикативната годишна работна програма на Управляващия орган и трите Междинни звена, по одобрени от Комитета за наблюдение на ОП „РЧР” операции, отговорните институции следва да договорят средства в размер на 420 907 110 лева, от които 199 211 115 лева в рамките на процедури за реализация на схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ чрез подбор на проекти и 221 695 995 лева за проекти на конкретни бенефициенти изрично посочени в самата оперативна програма.
Стартира и изпълнението на приоритетна ос 8, Техническа помощ. Министърът на труда и социалната политика одобри план за действие за стартирането на приоритената ос, чиято реализация започна през месец март.
Към настоящия момент в критериите за избор на операции са отразени коментарите, получени от членовете на Комитета за наблюдение и представителите на Европейската комисия. Съгласно установения ред след внасянето на тези промени критериите за избор на операции следва отново да бъдат предложени за одобрение пред Комитета за наблюдение.
Веднага след публикуването на покани за набиране на проектни предложения, УО и МЗ ще стартират широка информационна кампания насочена към съответния кръг потенциални бенефициенти. В рамките на тази кампания ще бъдат отчетени пропуските и проблемите, идентифицирани както от страна на самите кандидати, така и в процеса на оценка на получените проектни предложения по първите шест схеми.
На свое заседание, проведено на 13 март 2008 г. Подкомисията по усвояването на средствата по ЕС към Комисията по европейските въпроси проведе изслушване и анализ на състоянието на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
От проведения анализ става ясно, Оперативната програма стартира на 30 юли 2007 г. с шест схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в общ размер на близо 88 млн. лева. Подадените проектни предложения по първите шест схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са общо 1879, като 712 са предложени за финансиране и ще бъдат договорени през месец март. През 2008 г. Агенцията по заетостта предстои да стартира три схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и две схеми за конкретни бенефициенти. Агенцията за социално подпомагане ще реализира две схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и три операции с конкретни бенефициенти - Министерство на здравеопазването и Държавната агенция за младежта и спорта. Министерство на образованието и науката ще реализира три схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и 4 програми с конкретни бенефициенти. Отделно предстои стартирането на операции на Управляващия орган.
Предвид гореизложеното, след състоялото се изслушване на Управляващия орган и извършения анализ на състоянието на Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси”, Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС счита, че програмата е стартирана успешно и всички дейности по прилагането й са в ход. Ефективното усвояване на средствата от Европейския Социален Фонд би спомогнало да се подобри нивото на образование, заетостта и качеството на живот на хората в България.
4. Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”
Главната цел на Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” е развитието на динамична икономика, конкурентноспособни предприятия на европейския и световния пазар, в изпълнение на дейностите,предвидени в Приоритет 3 на НСРР “Стимулиране на предприемачеството, благоприятна бизнес среда и добро управление”, съвместно с ОП “Административен капацитет”. Двете специфични цели на ОП – насърчаване на иновациите и увеличаване ефективността на предприятията, както и подобряване на бизнес средата, в която те работят, ще допринесе за подобряване на общата конкурентоспособност на икономиката. Насърчаването на икономика базирана на знанието и иновационните дейности е отделен приоритет в ОП, който ще засили връзката между науката и бизнеса и ще увеличи разходите на предприятията за научни изследвания и ще увеличи добавената стойност на произведените стоки и услуги. Намаляването на потреблението на енергия и ресурси, модернизирането на оборудването, технологиите и производствения процес ще спомогне за увеличаването продуктивността на труда и ефикасността на производството като цяло. Повишаването на ефективността на предприятията и насърчаването на благоприятна бизнес среда е ОП приоритетът, който концентрира най-високия дял от финансирането и се очаква да постигне необходимия “ефект на лоста” за изпълнението на общите и специфичните цели на Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”. Другите два приоритета на ОП са организирани около достъпа до финансиране за развиващи се предприятия и цялостното засилване на международните пазарни позиции на българската икономика.
Правителството поддържа разумна и стабилна фискална политика. Тя напълно отговаря на поставените цели за гарантиране стабилността на макроикономическата среда и повишена социална насоченост. През последните две години българската икономика продължи да регистрира висок и стабилен растеж. Годишният ръст на брутния вътрешен продукт в реално изражение надхвърли 6%, като през 2005 г. бе 6,2%, през 2006 г. - 6.1%, а по прогнозни данни растежът за 2007 г. ще възлезе на над 6%. Основен фактор на растежа е вътрешното търсене. Негов най-динамичен компонент са инвестициите. Добрият инвестиционен климат, присъединяването ни към Европейския съюз, динамично развиващата се икономика и проведените реформи са основните фактори, допринесли за привличането на чужди инвеститори. От началото на мандата на правителството в страната са привлечени повече от 70% от инвестициите от началото на прехода до момента. През 2005 г. бяха привлечени преки чуждестранни инвестиции на стойност 3103,3 млн. евро, а през 2006 г. - рекордните 4364 млн. евро. Очакванията са инвестиционната активност да се запази висока, като за 2007 г. преките чуждестранни инвестиции надхвърлиха 5 млрд. евро. През последните две години най-динамично се развива индустрията, което намалява чувствителността на сектора към външни влияния. Растежът на индустриалното производство в страната е около 3 пъти по-висок спрямо този в ЕС-27.
През двете години на управление на правителството бяха предприети редица мерки за подобряване на бизнес климата в страната. В началото на миналата година показателят за състоянието на бизнес климата достигна най-високата си стойност, като в сравнение с 2005 г. се е повишил с над 20 процентни пункта. През 2007г. бяха приети и промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които да стимулират производствата с възобновяеми енергийни източници, високите технологии и насърчаване на бизнеса в региони с висока безработица. България e на първо място сред 178 страни в класацията по успешни данъчни реформи през 2006-2007 г., според доклада на Световната банка. Данъчните реформи, насочени към намаляване на данъчната тежест за фирмите, се очаква да увеличат постъпленията в държавния бюджет в резултат на разширяването на данъчната база. Основен принос за това ще имат: успешното функциониране на създадената през 2006 г. Национална агенция за приходите, намаляването на корпоративния данък от 15% на 10%; намаляването на осигурителната вноска с 9 процентни пункта и активното популяризиране на подаването на данъчни и осигурителни документи по интернет. С цел продължаване на реформите в данъчната политика през 2008 г. правителството въведе единна данъчна ставка от 10% за облагане доходите на физическите лица при гарантирана защита на интересите на хората с ниски доходи. Въведената единна данъчна ставка ще подпомогне привличането на чужди инвестиции и ще съдейства за ограничаване на “сивата икономика”. Относно подобряването на бизнес климата и потенциала за растеж на първо време се предвиждат мерки за: прилагане на реформата в системата за бизнес регистрация; развитие на частния сектор; насърчаване на преките чуждестранни инвестиции; изграждане и модернизиране на инфраструктурата и ефективното управление на средствата от фондове на ЕС.
Сериозен принос се очаква и от възходящото развитие на капиталовия пазар и все по-важната му роля за финансиране дейността на фирмите и за по-голяма увереност на местните и чуждестранните инвеститори. Очаква се през периода 2008-2013 г. да продължи динамичното и възходящо развитие на българската икономика, като правителството създаде предпоставки за:
• реализиране на реален годишен икономически растеж, който да позволи България да бъде сред 3-те най-бързо развиващи се страни в ЕС;
• поддържане нива на преки чуждестранни инвестиции, които да позволят на България да бъде сред водещите 5 страни в света, съгласно Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD);
• създаване на условия България да бъде сред 3-те най-напредващи страни в ЕС по състояние на бизнес климата по критериите на Асоциацията на европейските стопански камари;
повишаване конкурентоспособността на българската икономика и подобряване позициите на страната в международно признатите класации за конкурентоспособност.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Оперативната програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика” е една от седемте оперативни програми, за които България ще получи финансиране от Структурните фондове на Европейския съюз за периода 2007-2013 г.
Програмата ще бъде финансирана от Европейския фонд за регионално развитие и от националния бюджет. Общият размер на публичните финансови средства по програмата е 1,162 млрд.евро.
Общата цел на ОП „Конкурентноспособност” е развитие на динамична икономика, конкурентоспособна на европейския и световен пазар. За изпълнението на тази цел ще бъдат стимулирани икономиката на знанието и иновациите, развитието на конкурентоспособни предприятия, увеличаването на инвестициите и експорта и създаването на благоприятна бизнес среда.
Програмата е структурирана в четири тематични приоритетни области. Всяка една от тях ще бъде реализирани чрез схеми за безвъзмездна помощ и проекти. Общо се предвижда реализацията на около 25 типа схеми за безвъзмездна помощ за целия седемгодишен период на изпълнение на ОП.
Приоритетните области на ОП „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика”, и основните дейности, включени в тях са:
Приоритетна област 1: “Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационни дейности” е насочена към развитието на основните елементи от системата за създаване, разпространение и приложение в икономиката на резултатите от научноизследователската и развойна дейност и иновации. Ще бъдат подкрепяни стартиращи и вече съществуващи иновативни предприятия за разработване и внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги. Предвиждат се и инвестиции за развитието на иновативни посредници като високоиновативни бизнес инкубатори, офиси за трансфер на технологии и др. За този приоритет са отделени близо 250 млн. евро за целия седемгодишен период.
Приоритетна област 2: “Повишаване ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес средата” е насочена към подкрепа на българските предприятия за въвеждане на нови продукти и услуги, модернизиране на оборудването и технологиите и използване на модерни управленски методи за придобиване на конкурентно предимство. Предприятията ще получат подкрепа за повишаване на енергийната ефективност и използване на ВЕИ за собствените нужди, коопериране и участие в клъстери и подобряване достъпа до качествени консултантски и информационни услуги. Приоритетът заема най-голям финансов ресурс от Програмата в размер на почти 600 млн. евро
Чрез Приоритетна област 3: ”Финансови ресурси за развитие на предприятията” се предвижда създаването на специализирани финансови инструменти като гаранционни фондове, фондове за рисков капитал и фондове за микрофинансиране, подпомагащи достъпа на МСП до капитал за развитие при достъпни и благоприятни условия. Те ще бъдат особено полезни за групите предприятия, които имат затруднен достъп до традиционното банково финансиране - микро предприятия, стартиращи фирми, включително иновативни, предприятия с недостатъчна бизнес и/или кредитна история и без подходящо като размер и качество обезпечение. За целта, ОП предвижда да финансира приоритета с 200 млн. евро. В момента се водят преговори за включване в съвместната инициатива JEREMIE на Европейската Комисия и Европейския Инвестиционен Фонд.
Дейностите по Приоритетна област 4: ”Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика” са насочени към подобряване на условията за инвестиране, чрез популяризиране на страната като инвестиционна дестинация, и интегриране на българската икономика към Общия и световните пазари, като се разширят възможностите за експортни дейности на предприятията. За този тип дейности са отделени около 81 млн. евро от бюджета на Програмата.
I. ОТВОРЕНИ И ПРИКЛЮЧИЛИ ПРОЦЕДУРИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО ОП
Оперативна програма „Конкурентоспособност” беше официално одобрена на 26.09.2007 г., а официалното начало на изпълнението й беше дадено на 17.10.2007 г. с обявяването на три процедури за набиране на проектни предложения:
• Схема за безвъзмездна помощ „Подкрепа за създаване и развитие на стартиращи иновативни предприятия" – Приоритетна ос 1;
• Схема за безвъзмездна помощ „Покриване на международно признати стандарти" – Приоритетна ос 2;
• Схема за безвъзмездна помощ „Технологична модернизация в предприятията" – Приоритетна ос 2;
Процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: 2007BG161PO003/1.1.1-01/2007 „Подкрепа за създаване и развитие на стартиращи иновативни предприятия” по Приоритетна ос 1
• Бюджет на схемата (публично финансиране) - 4 000 000 евро (7 823 320 лева) от бюджета на ОП за 2007 г.
• Минимален размер на индивидуална помощ - 40 000 лева
• Максимален размер на помощта - 391 166 лева (200 000 евро) (Максималния размер на безвъзмездната помощ за предприятия, осъществяващи дейност в отрасъл „сухопътен транспорт” не може да надхвърля 195 583 лева)
• Минималното задължително съ-финансиране от страна на бенефициента е в размер на 10 % от общата сума на проекта.
• Процедурата е обявена без краен срок за кандидатстване до изчерпване на средствата.
• Към момента има подадени 21 проектни предложения. Предстои сформиране на комисия за оценка.
• По Годишната индикативна програма за предстоящи процедури през 2008 г е предвидено схемата да се удължи, като се добавят допълнителни 1.4 млн. евро от бюджета за схемата за 2008 г.
Процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: 2007BG161PO003/2.1.1-01/2007 „Технологична модернизация в предприятията” по Приоритетна ос 2 “Повишаване ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда”.
• Бюджет по схемата (публично финансиране) - 48 895 750 лева (25 000 000 евро) от бюджета на ОП за 2007 г.
• Минимален размер на индивидуалната безвъзмездна помощ – 50 000 лева
• Максимален размер на индивидуалната безвъзмездна помощ – 2 000 000 лева
• Размерът на съфинансиране от ОП се определя в зависимост от големината и ефективността на кандидата (вид предприятие спрямо приходи от продажби за 2006 г).
• Крайният срок за подаване на проектни предложения изтече на 22.01.2008 г. Получени са общ 306 проектни предложения от цялата страна. Предстои сформиране на оценителна комисия.
Процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: 2007BG161PO003/2.1.2-01/2007 „Покриване на международно признати стандарти” цели да насърчи въвеждането на системи за управление на качеството и международно признати стандарти в българските предприятия като основен фактор за тяхното конкурентноспособно развитие.
• Бюджет по схемата (публично финансиране) - 9 779 150 лева (5 000 000 евро) от бюджета на ОП за 2007 г.
• Минимален размер на индивидуалната безвъзмездна помощ – 10 000 лева
• Максимален размер на индивидуалната безвъзмездна помощ – 100 000 лева
• Минималното задължително съфинансиране от страна на бенефициента е 50 % от общите допустими разходи по проекта
• Крайният срок за подаване на проектни предложения изтече на 15.01.2008 г в 16.00 ч.
• Получени са 291 предложения от цялата страна, като най-голям е броят им в София – 157, следвани от Варна – 34 и Пловдив – 28. Предстои сформиране на комисия за оценка.
II. ПРЕДСТОЯЩИ СХЕМИ ЗА 2008 Г.
Годишната индикативна работна програма за предстоящи процедури по ОП „Конкурентоспособност” през 2008 г. предвиждат включването на следните схеми по:
Приоритетна ос 1:
Схема за безвъзмездна помощ „Подкрепа за внедряване в производство на иновативни продукти, процеси и предоставяне на иновативни услуги"
Схема за безвъзмездна помощ „Подкрепа за обновяване на оборудването за приложни цели"
Схема за безвъзмездна помощ „Подготовка за създаване технологични паркове”
Приоритетна ос 2:
Създаване на мрежа от организации, предоставящи консултантски и информационни услуги за предприятията
Схема за безвъзмездна помощ „Технологична модернизация в предприятията” за големи предприятия
Схема за безвъзмездна помощ „Технологична модернизация в предприятията” за МСП – фаза 2
Схема за безвъзмездна помощ „Въвеждане на енергоспестяващи технологии в предприятията”
Схема за безвъзмездна помощ „Въвеждане на възобновяеми енергийни източници в предприятията”
III. Приоритетна ос 3 „Финансови ресурси за развитие на предприятията”
През новия програмен период 2007-2013 г. Европейската комисия отделя много по-сериозно внимание на използването на структурните фондове в подкрепа на инструменти за финансов инженеринг. Чрез инвестирането на структурните фондове във фондове за рисков капитал, гаранционни фондове, фондове за кредитиране (включително микрокредитиране), броят на подпомогнатите малки и средни предприятия се увеличава многократно, а пазарните принципи се нарушават далеч по-малко в сравнение с предоставянето на безвъзмездна помощ (грантове). Инициативата JEREMIE (Обединени европейски източници за микро до средни предприятия) е нова съвместна програма на Европейския съюз (ЕС) и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). JEREMIE предоставя финансиране за заеми, гаранции, рисков капитал и други финансови ресурси за МСП. JEREMIE функционира чрез холдингов фонд. Холдинговият фонд поема отговорности и предоставя финансиране на финансови посредници, в това число банки, институции предоставящи гаранции и фондове за рисков капитал в съответствие с инвестиционен план одобрен от Управляващия орган на ОП.
Поради липса на национална институция с натрупан опит и знания по финансовите инструменти допълващи банковото финансиране, която да поеме функциите на Холдингов фонд в България, МИЕ се ориентира към предоставянето на ЕИФ на правото да управлява средствата по Приоритет 3 на ОП „Конкурентоспособност”. Преговори между МИЕ и ЕИФ се водят от 2006 г. На 21.06.2007 г. МИЕ и ЕИФ подписаха Меморандум за разбирателство за изпълнение на Приоритет 3 на ОП „Конкурентоспособност” в рамките на Инициативата JEREMIE на ЕК. До средата на февруари 2008 г. ЕИФ се консултира с ЕК възможните опции за регистриране на Холдингов фонд в България като SPV (дружество със специална цел), което да отговаря както на изискванията на националното законодателство, така и на изискванията на европейските регламенти.
Допустими бенефициенти – Холдингов фонд, организации (обществени и търговски или неправителствени организации), опериращи като гаранционни фондове, организации (обществени и търговски или неправителствени организации), опериращи като микро-кредитни фондове, банки предоставящи микрокредити, фондове за рисков капитал, инвестиращи в МСП
Максимален процент на съфинансиране, осигурен от договарящия орган – 100% от общите допустими разходи по проекта
Период от годината, през който се планира да бъде публикувана обявата за откриване на процедура за подбор – трето тримесечие 2008 г.
Максимален размер на безвъзмездното финансиране – 152 554 740 лева (от бюджета на ОП за 2007 и 2008 г.)
IV. Приоритетна ос 4 ”Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика” В рамките на Приоритет 4 е предвидено финансирането на многогодишни проекти на Българската агенция за инвестиции, на ИАНМСП в сферата на насърчаване на износа и на институциите от националната инфраструктура по качеството (БИС, БИМ, ДАМТН, и др.)
Проект „Увеличаване обема и качеството на инвестициите” на Българската агенция за инвестиции; Проект „Насърчаване на интернационализацията на малките и средните предприятия в България” на ИАНМСП; Проект „Усъвършенстване на системата за стандартизация в България” на Българския институт за стандартизация
На свое заседание, проведено на 20 февруари 2008 г. Подкомисията по усвояването на средствата по ЕС към Комисията по европейските въпроси проведе изслушване и анализ на състоянието на Оперативна програма по Конкурентноспособност.
Изхождайки от проведеното изслушване на Управляващия орган и анализ на състоянието на Оперативната програма по Конкурентноспособност, следва да се направи извода, че програмата е стартирана и всички дейности по прилагането й са в ход. Стартирани са първите три мерки, а именно „Подкрепа за стартиращи иновативни предприятия”, „Подкрепа за внедряване в производство на иновативни продукти, процеси и предоставяне на иновативни услуги” и „Подкрепа за обновяване на оборудването за приложни цели”. Индикативният график за стартиране на процедури през 2008 г. е посочен по-долу.
На база на гореизложеното, след състоялото се заседание, Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС счита, че бързото стартиране на мерките за финансиране по Европейския фонд за регионално развитие ще създаде предпоставки за цялостна техническа модернизация и увеличаване на ефективността на българските предприятия, както и чувствителното подобряване на бизнес климата у нас.
В допълнение беше предоставена от Управляващият орган информация за напредъка по изпълнението на ОП „Конкурентоспособност” и към май 2008г. състоянието е следното:
Към месец май 2008 г., по ОП „Конкурентоспособност” има отворена една процедура за набиране на проектни предложения. Обявената на 17 октомври миналата година, схема за безвъзмездна помощ за „Подкрепа за създаване и развитие на стартиращи иновативни предприятия" по Приоритетна ос 1 е без краен срок за кандидатстване. По нея към момента са получени над 70 предложения, като Комисията за оценка на предложенията е стартирала работата си през април 2008 г. Останалите две схеми, набирането на предложения по които приключи през януари т.г., са в процес на оценка. Предвижданията на Междинното звено (МЗ), което е отговорно за извършване на оценката, са че към началото на месец юни към Управляващия орган ще бъдат подадени оценителните доклади със списък с предложения на проекти, които да бъдат финансирани.
На 20 май 2008 г. е насрочен за провеждане Комитет за наблюдение по ОП. На заседанието се очаква да бъдат предложени за обсъждане и одобрение критерии за избор на проекти по следните схеми:
Приоритетна ос Схема Цел на схемата Бюджет на схемата (в млн. лв. ) Предстоящо обявяване на процедура за набиране на предложения (период)
Приоритетна ос 1 “Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационни дейности” „Подкрепа за разработване на иновации от предприятия и внедряването им в икономиката” Внедряване в производството на иновативни продукти, процеси или предоставяне на услуги 28, 4 Юни 2008 г.
Приоритетна ос 1 “Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационни дейности” „Подкрепа за обновяване на оборудването за приложни цели” Подкрепа за за придобиване и/или обновяване на съществуващо приложно оборудване 19,5
Октомври – ноември 2008 (схемата подлежи на нотификация пред ЕК)
Приоритетна ос 1 “Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационни дейности” „Създаване на нова и укрепване на съществуваща про-иновативна инфраструктура – технологични паркове” Подготвителни дейности за създаването на технологични паркове 2, 9 Декември 2008 – януари 2009 (схемата подлежи на нотификация пред ЕК)
Приоритетна ос 2 „Подобряване на ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда” „Технологично обновление в големи предприятия” Модернизация на технологичното оборудване, свързано с разширяване дейността на предприятието и повишаване на конкурентноспособността му 68, 5 Юли 2008 г.
Приоритетна ос 2 „Подобряване на ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда” „Технологично обновление в МСП” – фаза 2 модернизация на технологичното оборудване, свързано с разширяване дейността на предприятието и повишаване на конкурентноспособността му 68,5 Септември 2008 г.
Приоритетна ос 2 „Подобряване на ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда” Създаване на мрежа от организации, предоставящи консултантски и информационни услуги за предприятията Предоставяне на лесно достъпни и качествени консултантски и информационни услуги на бизнеса 9,8 I фаза – юли 2008;
II фаза – октомври 2008
Приоритетна ос 2 „Подобряване на ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда” Въвеждане на енергоспестяващи технологии в предприятията Инвестиции за въвеждане на енергоспестяващи технологии в предприятията и увеличаване на енергийната им ефективност 44, 9 Юли 2008 – декември 2008 (схемата подлежи на нотификация пред ЕК)
Приоритетна ос 2 „Подобряване на ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда” Въвеждане на възобновяеми енергийни източници Въвеждане на ВЕИ, за собствени нужди на предприятията, и включващи производството на енергия от вятър и слънце, както и от когенерации от индустриални съоръжения. 15, 6
Август 2008 г.
Приоритетна ос 3 „Финансови ресурси за развитие на предприятията” Подобряване на достъпа до финансиране на микро-, малки и средни предприятия чрез използване на инструментите на финансовия инженеринг Подобряване на условията за достъп до финансиране на микро-, малки и средни предприятия чрез създаването на Холдингов фонд, съгласно чл. 44 от Регламент 1083/2006, управляван от ЕИФ 250
В момента текат преговори с Европейския Инвестиционен Фонд
Приоритетна ос 4 „Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика” Проект „Увеличаване обема и качеството на инвестициите”
Подобряване на условията за инвестиции и популяризиране на страната като инвестиционна дестинация 26,4 Август 2008 г.
5. Оперативна програма “Административен капацитет”
Оперативна програма “Административен капацитет” съдържа интервенции, както е предвидено в Приоритет 3 на НСРР “Стимулиране на предприемачеството, благоприятна бизнес среда и добро управление”. По този начин ОП има за цел основно гарантирането на една ефективна, целенасочена, професионална и насочена към гражданите и бизнеса държавна администрация. Специфичните цели на програмата са: прилагането на принципа на добро управление и повишаване доверието на гражданите и бизнеса в администрацията; модерно управление на човешките ресурси в държавната администрация; подобряване качеството на услугите и широкото използване на ИТ. ОП “Административен капацитет” включва също компонент за човешките ресурси в гражданското общество, особено изграждане на партньорства с администрацията и допринасяне към ефективен процес на формулиране на политики. Въз основа на специфичните цели са идентифицирани следните приоритетни оси на ОП АК:
Приоритетна ос “Добро управление ” ще въведе практиките на добро управление в дейността на държавната администрация и съдебна система. Тя ще повиши ефективността на работа функциите и процедурите на работа в администрацията и съдебна система и ще оптимизира организационната им структура. Ефективната координация и партньорство между заинтересованите лица в процеса на разработки и прилагане на политики ще бъде подобрена. Приоритетна ос “Управление на човешки ресурси в държавната администрация, съдебната система и гражданското общество” покрива дейности за подобряване управлението на човешките в ресурси администрация и съдебна система. Обученията в администрацията ще се провеждат като се отчитат хоризонталните въпроси. се вземат в предвид. Чрез повишаване квалификацията на магистратите и заетите в съдебната система ще се подобри функционирането на съдебната система Една от идентифицираните операции в тази приоритетна ос, се отнася до обучения на граждански структури, участващи процеса на изготвяне на политики съвместно с държавната администрация. Приоритетна ос “Качествени административни услуги и развитие на E- правителство” цели въвеждането на интегрирани административни услуги, развитие на информационни услуги и е-правителство с което да се осигури подходяща информационна и комуникационна среда. По този начин ще се осигури по-добро административно обслужване за гражданите и бизнеса. Ще се постигне по-голяма прозрачност и ефективно функциониране на съдебната система. Приоритетна ос “Teхническа помощ” е предназначена за ефективното и ефикасно управление на ОПАК.
По този начин ще се гарантира публичността на ОП и информираността на обществеността бенефициентите за възможностите и резултатите от ОПАК. Всички посочени приоритетни оси са насочени към транснационално коопериране в областта на държавната администрация,съдебната система гражданското общество.
ХРОНОЛОГИЯ НА ПОДГОТОВКАТА И РАЗРАБОТВАНЕТО НА ОПАК И ПРОЦЕСА НА ПРЕГОВОРИ С ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ
През 2004 г. започна разработването на Националната стратегическа референтна рамка и на останалите оперативни програми, a през май 2005 г. Европейската комисия препоръча създаването на оперативна програма за укрепване на капацитета на държавната администрация в България. През октомври 2005 г. дирекция “Управление на проекти и програми” в Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР) е определена за Управляващ орган на програмата и през следващия месец е свикана работна група за изработване на Оперативна програма “Административен капацитет” (ОПАК). На 27 декември 2005 г. Министерският съвет одобрява първия работен вариант.
През март 2007 г. ОПАК е официално изпратена на ЕК. Преговорите за нейното одобрение приключиха официално на 13 септември 2007 г.
ОПАК е една от първите три подписани оперативни програми, подписана от комисаря по заетостта, социалните въпроси и равните възможности Владимир Шпидла на 3 октомври 2007 г. – едва 3 месеца и половина след приемането на Националната стратегическа референтна рамка.
До официалното одобрение на ОПАК са проведени две предварителни неофициални заседания на Комитета за наблюдение (КН) на Програмата – през октомври 2006 г. и юли 2007 г. Първото официално заседание на КН се състоя на 10 октомври 2007 г., а второто – в началото на настоящата година на 22 януари 2008 г. Проведено е и обучение на членовете на Комитета за наблюдение във връзка с техните правомощия и задължения.
ПЪРВИ ОБЯВЕНИ ПРОЦЕДУРИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ОПАК
През периода октомври – декември 2007 г. са проведени първите девет процедури за набиране на проектни предложения по Програмата. Одобрените проекти са на обща стойност 35 082 519 лв., като това включва всички средства, заложени в ОПАК за 2007 г. (26 402 819 лв.), както и част от средствата за 2008 г. (8 679 700 лв.).
Първа открита процедура за набиране на проектни предложения
На 16 октомври 2007 г., две седмици след официалното подписване на Програмата, беше обявена първата открита процедура за набиране на проектни предложения “Развитие на структурите на гражданското общество (СГО) – ефективност и професионализъм за постигане на партньорство с администрацията и съдебната система”.
По тази процедура възможност да кандидатстват имаха структурите на гражданското общество: неправителствени организации (юридически лица с нестопанска цел) и социално-икономическите партньори (представителните организации на национално равнище на работодателите и на работниците и служителите).
Средствата, предвидени по процедурата, бяха 12 млн. лв. Първоначално тя е обявена за 3 млн. лв. и вследствие на големия интерес от страна на потенциалните бенефициенти, отбелязан по време на проведените информационни дни, Комитетът за наблюдение на ОПАК взе решение за увеличаване на средствата за договаряне – на 7 млн. лв. и след това на 12 млн. лв.
От подадените 329 проектни предложения 64 достигнаха до последния етап на оценка на качеството (19.5% от всички подадени проекти), а 48 проекта са финансирани. Три проекта отпадат от списъка поради двойно финансиране.
Договорите с бенефициентите от неправителствения сектор възлизат общо на 11 998 396.49 лв. и бяха официално връчени на бенефициентите на 11 февруари 2008 г. Отделните проекти са на стойност между 100 000 лв. и 390 000 лв. (в съответствие с тавана за допустими минимални помощи, който е левовата равностойност на 200 000 евро). Продължителността на изпълнение на проектите е до 18 месеца.
Процедури за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПАК
Освен откритата процедура за набиране на проектни предложения, през ноември 2007 г. бяха стартирани и осем процедури за конкретните бенефициенти на Програмата. Такива са изрично посочените в ОПАК администрации: Администрацията на Министерския съвет, Министерството на държавната администрация и административната реформа, Министерството на финансите, Министерството на правосъдието, Агенцията по вписванията, Агенцията по обществени поръчки, Комисията за защита на конкуренцията, Институтът по публична администрация и европейска интеграция, Националният институт на правосъдието, Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, Институтът по психология – Министерство на вътрешните работи, Българската академия на науките, Центърът за преводи и редакции, Омбудсманът, Висшият съдебен съвет, Инспекторатът към ВСС, Върховният касационен съд, Върховният административен съд, Прокуратурата на Република България, Националната следствена служба.
Подадени са 13 проектни предложения, от които за финансиране са одобрени 7 проекта на Министерството на държавната администрация и административната реформа.
Проектите стартираха в началото на януари 2008 г. и вече са обявени обществени поръчки за изпълнението им.
Наименование на проекта Стойност
на проекта
в лева
“Разработване и прилагане на Единна методология за функционален анализ на административните структури” 2 200 000
“Ефективният контрол – залог за “умна”, компетентна и професионална администрация” 1 500 000
“Подобряване на политиката по управление на човешките ресурси в държавната администрация” 1 959 015
“Подготовка на служителите от българската държавна администрация за ефективна работа с институциите на ЕС” 8 679 700
“Промотиране на системи, инструменти и добри практики за управление на качеството в администрациите” 4 832 135.86
“Създаване на модерна и унифицирана визия на българската държавна администрация в контекста на членството на страната в Европейския съюз” 1 212 000
“Разработване на среда, осигуряваща електронни разплащания в процеса за предоставяне на административни услуги по електронен път” 1 515 000
Общо средства: 21 897 850.86
Управляващият орган на ОПАК предостави на Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС следната информация:
• За първите процедури по ОПАК са проведени информационни дни в 7 града в страната – Варна, Враца, Благоевград, Русе, Бургас, Пловдив и София. На тях потенциалните бенефициенти са подробно запознати с начините за кандидатстване по Програмата и критериите за оценка на проектите.
• Освен мащабната информационна кампания в страната, организирана от Управляващия орган за потенциалните бенефициенти и за представителите на медиите, за улеснение на кандидатите и за да се гарантира максимална прозрачност при изразходването на средствата от Структурните фондове на сайта на ОПАК предварително са публикувани:
Насоки за кандидатстване
Формуляр за кандидатстване
критерии за оценка
специално създадените от Управляващия орган на ОПАК сравнителни таблици, чрез които потенциалните бенефициенти предварително могат да проверят административното съответствие и допустимостта на своите проектни предложения
Вътрешни правила за работа на оценителните комисии
Методика за оценка на проектите.
Предварителното оповестяване на тези документи дава възможност на кандидатите да си гарантират успешно преминаване на първите два етапа от конкурсната процедура (за административно съответствие и за допустимост на проекта).
• Комитетът за наблюдение на ОПАК прие Комуникационен план на оперативна програма, публикуван на сайта на Програмата. След проведена обществена поръчка за неговото изпълнение за 2008 г. е подписан договор с изпълнител. Предстои стартирането на информационна кампания за отварянето на новите процедури.
Тези добри практики следва да продължат да бъдат прилагани и при следващите процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПАК.
В помощ на бенефициентите Управляващият орган на ОПАК е изготвил и Ръководство за бенефициентите, което беше предоставено на одобрените кандидати на 11 февруари 2008 г. То е предназначено за тези, които имат желания за кандидатстват по ОПАК (потенциалните бенефициенти), за тези, които вече са одобрени за финансиране (бенефициентите по ОПАК), и за медиите. Целта му е да съдейства при изготвянето и изпълнението на техните проекти: от оформянето на проектната идея, през подготовката на проектното предложение и изпълнението на проекта, до неговото приключване и оценка. Документът е публикуван на страницата на Програмата и ще бъде раздаван на всички предстоящи информационни кампании.
От страна на Управляващия орган бяха отчетени и следните трудности при кандидатстването и множество слабости при подадената документация. По наблюдения на членовете на сформираните оценителни комисии основните затруднения за кандидатите са:
• Подписването на декларации по чл. 10, ал. 1 от ПМС №121/31.05.2007 г. от всички членове на управителните органи на кандидати – юридически лица и техни партньори.
Очаква се това условие да отпадне с предстоящите промени в ПМС № 121/31.05.2007 г. Това би облекчило значително кандидатстващите за финансиране юридически лица с колективни управителни органи.
• Трудности от гледна точка на административното съответствие на проектното предложение, например при окомплектоването на документите или при самото попълване на формулярите за кандидатстване. 52% от проектите отпадат още на първия етап на оценка – административно съответствие.
• Затруднения при дефиниране на целевите групи на проекта.
• Неразбиране на условията за допустимост на разходите.
• Неразбиране на целите на Програмата и в частност на конкретната процедура.
• Неразбиране на изискването за недопускане на двойно финансиране на дейности. Получени са проекти, вече подавани по други оперативни програми или по програма ФАР.
• Несъответствия в бюджета или липса на бюджетна информация.
Установените недостатъци на проектите налагат извода, че е необходимо провеждането на повече информационни и разяснителни кампании в помощ на бенефициентите, прецизиране на Насоките/Указанията за кандидатстване и формулярите за кандидатстване, както и опростяване на изискванията към кандидатите.
Ето защо от УО предвиждат през май и октомври 2008 г. да бъдат проведени информационни дни из цялата страна за потенциалните бенефициенти на ОПАК във връзка с предвидените процедури за представяне на безвъзмездна финансова помощ.
СРЕДСТВА, ПРЕДВИДЕНИ ЗА ДОГОВАРЯНЕ ПРЕЗ 2008 г.
На 22 януари 2008 г. на второто официално заседание на Комитета за наблюдение на ОПАК беше представена и приета Индикативната годишна работна програма (ИГРП). Това е документът, който съдържа планираните за годината процедури и свързаните с тях срокове и условия за кандидатстване.
Според ИГРП, която е публикувана на интернет сайта на ОПАК и представена пред медиите още в деня на нейното одобрение от Комитета за наблюдение, през 2008 г. Управляващият орган ще проведе общо 19 процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Техният общ бюджет възлиза на 134 млн. лв. (без средствата за управление на Програмата по Приоритетна ос IV “Техническа помощ”). Това включва всички предвидени за разходване средства за 2008 г. (29 млн. лв.), всички средства за 2009 г. (51 млн. лв.), както и част от средствата за 2010 г. (54 млн. лв.).
Средствата, предвидени за договаряне по ОПАК за 2008 г., се разпределят по приоритетни оси, както следва:
• Приоритетна ос I “Добро управление” – 52 млн. лв.
• Приоритетна ос II “Управление на човешките ресурси” – 38 млн. лв.
• Приоритет III “Качествено административно обслужване и развитие на електронното управление” – 44 млн. лв.
Процедурите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ през 2008 г. стартират и се провеждат в три сесии:
• март 2008 г. – 8 процедури; бенефициенти: конкретните бенефициенти на Програмата и структурите на гражданското общество
• май 2008 г. – 5 процедури; бенефициенти: централна, областни и общински администрации, конкретните бенефициенти, съдилищата
• октомври 2008 г. – 6 процедури; бенефициенти: централна, областни и общински администрации, конкретните бенефициенти, съдилищата.
Разпределение по групи бенефициенти на средствата за договаряне за 2008 г. – общо 134 млн. лв.:
• СГО – 25 млн. лв.
• Конкретни бенефициенти – 64 млн. лв.
• Централна, областни и общински администрации – 30 млн. лв.
• Съдилища – 15 млн. лв. (ВАС, ВКС, ВСС, МП, НСлС, ВКП са конкретни бенефициенти по Програмата и техните проекти ще се финансират по процедурите за конкретните бенефициенти).
От 15 януари 2008 г. в Управляващия орган на ОПАК се извършва одит за оценка на съответствието на системите за управление и контрол с изискванията на регламентите за Структурните фондове и Кохезионния фонд. Одитът ще се проведе до 31 май 2008 г. и успешното му приключване ще бъде гаранция за готовността на Управляващия орган да изпълнява законосъобразно и ефективно своите задължения – процес, който внимателно ще бъде следен от Подкомисията за усвояването на средствата от ЕС и за в бъдеще.
С цел повече прозрачност в състава на оценителните комисии по процедурите на ОПАК бяха включени представители не само на МДААР, но и на други институции като Министерството на финансите, Министерския съвет, Министерството на правосъдието, Министерството на икономиката и енергетиката, Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по обществени поръчки, Комисията за защита на конкуренцията, Националния институт на правосъдието, Държавна агенция за информационни технологии и съобщения.
Комисиите заседават и вземат решения в пълния си състав, а оценката на всяко проектно предложение минава през три етапа:
• Оценка на административното съответствие
• Оценка на допустимостта
• Оценка на качеството (техническа и финансова)
Всички кандидати, чиито проектни предложения не са били одобрени за финансиране по първите процедури, получават писмено становище за причините, поради които проектът им е бил отхвърлен.
На сайта на ОПАК вече могат да се прочетат резюметата на всички одобрени проекти, както и ИГРП за 2008 г.
В бъдеще Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС ще следи и пълната статистика на изразходването на средствата по Програмата, списъка на бенефициентите, на одобрените проекти и на отпуснатите средства и процеса на реализация на отделните проекти, както и на резултатите от тях.
На свое заседание, проведено на 6 март 2008 г. Подкомисията по усвояването на средствата по ЕС към Комисията по европейските въпроси проведе изслушване и анализ на състоянието на Оперативна програма „Административен капацитет”.
От проведения анализ става ясно, че е приключила първата открита процедура за набиране на проектни предложения “Развитие на структурите на гражданското общество (СГО) – ефективност и професионализъм за постигане на партньорство с администрацията и съдебната система”, като са финансирани 48 проекта за обща стойност 12 млн. лв. Одобрени са и 7 проекта на конкретните бенефициенти за близо 22 млн. лв. Предвидените за 2007 г. и част от предвидените за 2008 г. финансирания от европейските фондове са вече договорени. Планира се през 2008 г. да бъдат отворени процедури за 19 мерки по приоритетни оси 1, 2 и 3, като това включва всички предвидени за разходване средства за 2008 г. (29 млн. лв.), 2009 г. (51 млн. лв.), както и част от средствата за 2010 г. (54 млн. лв.).
На база на гореизложеното, след състоялото се изслушване на Управляващия орган и анализ на състоянието на Оперативната програма „Административен капацитет”, Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС счита, че програмата е стартирана успешно и всички дейности по прилагането й са в ход. Ефективното усвояване на средствата от Европейския Социален Фонд би спомогнало за доброто управление, прозрачността и ефективността на работата на администрацията в качествено новите европейски условия.
В допълнение беше предоставена от Управляващият орган информация за напредъка по изпълнението на ОПАК и към май 2008г. състоянието е следното:
Съгласно Индикативната годишна работна програма на ОПАК за 2008 г. на 11 март 2008 г. Управляващият орган стартира осем нови процедури на обща стойност 55 млн. лв., предоставени от Европейския социален фонд и от националния бюджет. Така заедно с деветте конкурса от 2007 г по ОПАК са проведени общо 17 процедури.
Процедури за структурите на гражданското общество
Две от процедурите са за структурите на гражданското общество – социално-икономическите партньори и неправителствените организации. За тях са предвидени 25 млн. лв. И при двете процедури за структурите на гражданското общество минималният праг на проекта е 100 000 лв., максималният – 390 000 лв. Срокът за изпълнение на проектите е 12 месеца.
До крайния срок – 25 април 2008 г. са подадени 591 проектни предложения.
• По процедурата “Укрепване на капацитета на структурите на гражданското общество” (подприоритет 2.3.: Укрепване на капацитета на структурите на гражданското общество) са подадени 461 проектни предложения. Тя е на обща стойност 14 млн. лв.
• По процедурата “Гражданското общество – повече идеи за прозрачност и достъпност на държавната администрация” (подприоритет 1.2.: Прозрачна и почтена държавна администрация), за която са предвидени 11 млн. лв., са подадени 130 проекта.
Процедури за конкретни бенефициенти
Освен откритите процедури за СГО, през март 2008 г. бяха стартирани и шест процедури за конкретните бенефициенти на обща стойност 30 млн. лв.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за всеки проект по процедурите за конкретни бенефициенти е 500 000 лв., максимален праг – няма. Продължителността на изпълнение на проектите е 12 месеца.
Подадени са 17 проектни предложения, както следва: Министерски съвет (7), от Българска академия на науките (3), от Министерство на финансите (1), от Държавната агенция по информационни технологии и съобщения (2), от администрацията на Омбудсмана (1), от Комисията за защита на конкуренцията (1), от Центъра за преводи и редакции (1), от Агенцията за обществени поръчки (1).
6. Оперативна програма “Регионално развитие”
ОП “Регионално развитие” е насочена към практическо изпълнение на Приоритет 4 на НСРР “Балансирано териториално развитие”. Цялостната логика на интервенциите взема под внимание значението на градските центрове, определянето на тяхната необходимост от развитие, както и развитието на техните съседни и периферни райони. Този набор от дейности ще се допълва от други проекти, насочени към подобряване на териториалната, вътрешна и външна свързаност, както и към подпомагане на малките общини с по-малък технически и институционален капацитет чрез насърчаване на сътрудничество между общините за интегрирано развитие. Подкрепата ще се предоставя на група територии с потенциал за туризъм, благоприятни за икономическа диверсификация. По този начин ще бъдат оценени културните и природните ресурси, и ще се подпомогне маркетинга на туристическите дестинации.
В допълнение ОП „Регионално развитие”, поради своя териториален характер, съдържа:
• два приоритета, устойчиво и интегрирано градско развитие и устойчиво развитие на туризма, които пряко допринасят за Приоритет 2 на НСРР “Повишаване качеството на човешкия капитал с фокус върху заетостта” чрез повишаване нивата на трудова заетост на местно равнище;
• един приоритет, регионална и местна достъпност, и особено развитието на ИКТ инфраструктурата, допълващ Приоритет 1 на НСРР “Подобряване на базисната инфраструктура” и обезпечава предпоставки за по-широко използване на е-правителство (насърчавано в рамките на Приоритет 3 на НСРР “Стимулиране на предприемачеството, благоприятна бизнес среда и добро управление”).
Състояние на системите за управление и контрол на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. Постигната към момента готовност на системите да функционират съгласно правилата на европейското и национално законодателство.
Изградени са и функционират структурите на Управляващия орган на ОПРР:
o 6 Регионални отдела в центровете на Районите за планиране – София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе и Видин, с разделение на функциите на експертите в рамките на всеки отдел, съответно на експерт комуникация и публичност, експерти изпълнение, финансови експерти, експерти мониторинг;
o На централно ниво - Отдел „Програмиране и оценка”, Отдел „Мониторинг”, Отдел „Изпълнение на програмните приоритети”, Отдел „Финансово управление и контрол”, Отдел „Законодателство, Управление на риска и нередности” и Отдел „Организационно развитие и публичност”
Разписани са процедурите, описващи функционирането на системата, разделението във функциите и отговорностите, както и взаимовръзките между отделите на Управляващия орган.
След стартиране на Оперативната програма, отделите на Управляващия орган изпълняват дейностите по разработване на пакети документи за кандидатстване, публикуване на покани по схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, провеждане на информационни дни, приемане и оценка на проектни предложени, съгласно разписаните процедури. До този момент не са установени отклонения от процедурите.
Създадени правила за работа на органите по управление и контрол на средствата от фондовете на ЕС: Изготвен е „Наръчник за управление и изпълнение на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., описващ детайлно:
o Институционална организация;
o Развитие на човешки ресурси;
o Програмиране;
o Хоризонтални политики, включително Държавни помощи;
o Вътрешна система за контрол и одитна пътека;
o Допустимост на разходите;
o Финансов контрол;
o Счетоводство;
o Процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и договаряне;
o Проекти генериращи приходи;
o Годишни и окончателни доклади;
o Оценка;
o Нередности;
o Унифицирана система за управление на информацията;
o Техническа помощ.
o Осъществяване на вътрешен контрол върху дейността на регионалните отдели;
o Правила за допустимост на разходите по ОПРР, приети с ПМС 245/09.10.2007 г. за приемане на детайлни правила за допустимост на разходите по ОП „Регионално развитие”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие, за финансовата рамка 2007-2013 г.
Етичен кодекс и Вътрешни правила за работа на Комитета за наблюдение по ОПРР;
Методология за оценка и управление на риска в ГД „Програмиране на регионалното развитие” и извършена оценка на риска на дирекцията за 2008 г.
План за управление на риска, включващ конкретни мерки за ограничаване на идентифицираните рискове;
Вътрешни правила за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на конкретен бенефициент по ОПРР;
Вътрешни правила за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритетна ос „Техническа помощ на ОПРР”;
Вътрешни детайлни правила за работата на оценителни комисии по ОПРР;
Методология за избор на външни оценители на проектни предложения п ОПРР;
Описание на системите за Управление и контрол:
Описанието на системите за Управление и контрол на Управляващия орган на ОПРР е изпратено на 06.03.2008 г. до Министерство на финансите, като на 07 април 2008 г. започна оценка на съответствието на Управляващия орган, която се извършена от дирекция „Одит на средствата от ЕС” при Министерство на финансите.
Изпълнение на Оперативна програма „Регионално развитие”:
При подбора на проектни предложения по ОПРР се спазват следните процедури, съгласно ПМС 121/31.05.2007 г. за определяне на реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от Оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, и по Програма ФАР на ЕС:
o Процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на конкретен бенефициент по ОПРР;
o Открита процедура, без определен срок за кандидатстване за подбор на проекти, покриващи определени изисквания за качество.
Изпълнението на оперативната програма започна на 01.11.2007г. с обявяването на покана за набиране на проектни предложения по първата схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ;
До момента са обявени 9 схеми, както следва:
o BG161PO001/1.1-01/2007 “Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална и културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”- общ размер на финансовите средства по Схемата – 245 260 750 лева;
o BG161PO001/1.1-02/2008 „Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна държавна образователна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”- общ размер на финансовите средства по Схемата – 11 509 442 лева;
o BG161PO001/1.1-03/2008 „Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна държавна социална инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали - общ размер на финансовите средства по Схемата – 5 480 687 лева;
o BG161PO001/1.1-04/2008 „Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна инфраструктура на бюрата по труда, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”- общ размер на финансовите средства по Схемата – 5 480 687 лева;
o BG161PO001/1.4-01/2007 "Подкрепа за ограничаване и предотвратяване на рисковете и щетите при пожари в градските агломерационни ареали"- общ размер на финансовите средства по Схемата – 13 690 810 лева;
o BG161PO001/2.1-01/2007 “Подкрепа за рехабилитация и реконструкция на второкласни и третокласни пътища”- общ размер на финансовите средства по Схемата - 501 091 393 лева;
o BG161PO001/2.1-02/2007 “Подкрепа за устойчиво и интегрирано местно развитие, чрез рехабилитация и реконструкция на общинска пътна мрежа”- общ размер на финансовите средства по Схемата – 125 272 850 лева;
o BG161PO001/4.1-01/2007 "Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, допринасяща за устойчиво местно развитие"- общ размер на финансовите средства по Схемата- 48 856 413 лева;
o BG161PO001/5-01/2008 “Техническа помощ за подготовка, управление, наблюдение, оценка, информация, контрол и укрепване на административния капацитет за изпълнение на ОП “Регионално развитие” 2007-2013 г.” - общ размер на финансовите средства по схемата- 105 855 557 лева
Към момента, са подадени 156 проектни предложения, а в началото на месец март 2008 г. започнаха работа първите три оценителни комисии по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. – по схеми "Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, допринасяща за устойчиво местно развитие" и “Подкрепа за устойчиво и интегрирано местно развитие, чрез рехабилитация и реконструкция на общинска пътна мрежа” и „Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална и културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”
Проблеми, представени от Управляващия орган пред Подкомисията от усвояването на средствата от ЕС, които могат да доведат до забавяне на усвояването на средствата от ЕС и други въпроси, подлежащи на разискване:
Неосигуреност на Управляващия орган с компютърна система за наблюдение и изпълнение на Оперативната програма;
Недостатъчно на брой помещения за провеждане на оценителни комисии и архивиране на документация;
Недостатъчно кадрово обезпечаване на Управляващия орган;
Текучество на служителите на Управляващия орган.
На свое заседание, проведено на 20 март 2008 г. Подкомисията по усвояването на средствата по ЕС към Комисията по европейските въпроси проведе изслушване и анализ на състоянието на Оперативна програма Регионално Развитие.
Изхождайки от проведеното изслушване на Управляващия орган и анализ на състоянието на Оперативна програма по Регионално Развитие, следва да се направи извода, че въпреки установените констатации при извършения институционален одит от страна на Сметната палата, програмата е стартирана и всички дейности по прилагането й са в ход. Независимо от това следва да се обърне особено внимание на адекватни контролни процедури за изпълнението на програмните приоритети по оперативната програма и липсата на достатъчно квалифициран административен капацитет, както в Управляващия орган, така и в Междинните звена.
Стартирани са първите девет мерки, а именно “Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална и културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”, „Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна държавна образователна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”, „Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна държавна социална инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”, „Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна инфраструктура на бюрата по труда, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали”, "Подкрепа за ограничаване и предотвратяване на рисковете и щетите при пожари в градските агломерационни ареали", “Подкрепа за рехабилитация и реконструкция на второкласни и третокласни пътища”, “Подкрепа за устойчиво и интегрирано местно развитие, чрез рехабилитация и реконструкция на общинска пътна мрежа”, "Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, допринасяща за устойчиво местно развитие" Техническа помощ за подготовка, управление, наблюдение, оценка, информация, контрол и укрепване на административния капацитет за изпълнение на ОП “Регионално развитие” 2007-2013 г. на стойност 1 062 407 196 лева. Към момента, са подадени 156 проектни предложения.
Подкомисията отправя и следните препоръки – по отношение на мярка “Подкрепа за устойчиво и интегрирано местно развитие, чрез рехабилитация и реконструкция на общинска пътна мрежа” при възможност за алокиране на средства да се финансират проекти за рехабилитация на четвъртокласната пътна мрежа, и по отношение на „Подкрепа за осигуряване на подходяща и ефективна държавна социална инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали” чрез нормативната уредба да се стимулират публично – частните партньорства в общините за реализация на социални проекти.
На база на гореизложеното и след проведеното изслушване, Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС счита, че бързото решаване на горепосочените проблеми от страна на Управляващия орган, изпълнението на заложената комуникационна стратегия и стартирането на всички мерки по ОПРР ще гарантира развитието на инфраструктурата в градските центрове, териториалната свързаност и устойчивия растеж на туризма.
9. Оперативна програма “Техническа помощ”
Оперативна програма „Техническа помощ” подпомага успешното изпълнение на НСРР чрез осигуряване на необходимата логистична и материална подкрепа на Централното координационно звено, Сертифициращия орган и Одитния орган. Тя е създадена да обезпечи координацията и изпълнението на кохезионната политика, необходимото надеждно управление, както и въвеждането на единна Информационна система за управление (ИСУ) за всички ОП, предоставянето на съответната информация на широката общественост по отношение интервенциите на ЕС, както и да повиши качеството на финансовия контрол и одитните системи. Като потребител на ИСУ, Управляващите органи също ще имат полза от тази Оперативните програми.
Оперативна програма „Техническа помощ” следователно идентифицира три приоритетни оси:
- Подкрепа за изпълнението на дейностите, извършвани от Централното координационно звено, Сертифициращия орган Одитния орган и Комитета за наблюдение на НСРР, Комитета за наблюдение на ОПТП и Управляващия орган
на ОПТП;
- По-нататъшно развитие и подкрепа за функционирането на единната Информационна система за управление и наблюдение; и
- Популяризиране на Кохезионната политика на ЕС и осигуряване на обща и
статистическа информация
Изготвянето на ОПТП започна през август 2006 г. след препоръките на ЕК
Първият драфт на програмния документ бе изпратен за предварително съгласуване в ЕК през октомври 2006 г.
Програмният документ бе одобрен от Министерския съвет на 05.03.2007 г.
Процесът на преговори приключи на програмата е официално одобрена на 07.11.07.
Общата цел на ОПТП е по-нататъшно подобряване на координацията, контрола, прилагането и оценката на Структурните фондове и Кохезионния фонд (СКФ) в България за периода 2007 - 2013 г.
Специфични цели
Укрепване на административния и институционалния капацитет на структурите на централната и местната администрация, участващи в усвояването на СКФ
Подобряване на осведомеността и разбирането на обществото относно ефективното и ефикасно използване на СКФ в България.
Приоритетни оси на ОПТП
• Подпомагане реализирането на дейностите на структурите на централно ниво: Централното координационно звено, Сертифициращия орган, Одитиращия орган, КН на НСРР, Управляващия орган на ОПТП и КН на ОПТП. Осигуряване на обучения и други мерки за укрепване капацитета на структурите, отговорни за прилагането на Структурните фондове, и по-специално на местните власти
• Допълнително разработване и подпомагане на функционирането на информационна система за управление и наблюдение (ИСУН)
• Популяризиране на европейската кохезионна политика и нейните цели в България и осигуряване на обща и статистическа информация
Програмата се съфинансира от Европейският фонд за регионално развитие (ЕФРР). Очакваният принос на ЕФРР към ОПТП за периода 2007-2013 г. е 48 296 513 евро
Националното финансиране е в размер на 8 522 914 евро за същия период
Общият размер на помощта за ОПТП е 56 819 427 евро
Приоритетна ос Финансиране от общността
ЕФРР (в евро) Национално финансиране Общо
ПО1 25 000 000 4 411 765 29 411 765
ПО2 9 659 303 1 704 583 11 363 886
ПО3 13 637 210 2 406 566 16 043 776
ОБЩО 48 296 513 8 522 914 56 819 427
Приносът на ЕФРР към програмата представлява 85% от общото финансиране на ОПТП.
Индикативни дейности по ПО1
Технически консултации, оценки, анализи,експертизи
Тясно насочени и планирани обучения
Организиране на работата и доброто функциониране на КН на НСРР, КН на ОПТП; осигуряване на обучение за техните членове
Осигуряване на статистическа информация и аналитични данни
Извършване на одитни проверки и проверки на място
Осигуряване на подкрепа за местните власти
Индикативни дейности по ПО2
Стартиране, прилагане, развитие и адаптиране на Информационна система за управление и наблюдение
Обучение и постоянна подкрепа за потребителите на ИСУН
Доставка на необходимото оборудване
Изграждане и подкрепа за помощната система (Help Desk)
Създаване на интерфейси с външни системи
Индикативни дейности по ПО3
Информационни кампании и дейности за информиране на обществеността
Осигуряване на данни и анализи на настоящата икономическа ситуация и на модел за оценка на въздействието на финансирането от ЕС
Разработване на единен информационен портал за СКФ в България
Създаване и развиване на 28 областни информационни центъра
Бенефициенти
Структурите на централно ниво, отговарящи за изпълнението на СКФ:
Централното координационно звено ( + Комитет за наблюдение на НСРР)
Сертифициращ орган
Одитиращ орган
Управляващ орган ( + Комитет за наблюдение на ОП)
Централен информационен офис
ОПТП осигурява:
Подкрепа за структурите на централно ниво, отговорни за управлението на СКФ;
Функциониране на надеждна информационна система за управление и наблюдение на СКФ.
Комуникация и публичност за целите и изпълнението на българската НСРР и европейската кохезионна политика;
Резултатите от проектите по ОПТП са в подкрепа на всички, които участват в усвояването на средствата от СКФ:
Регионалните и местните власти
Управляващите органи на ОП и междинните звена
Потребителите на ИСУН;
Широката общественост и потенциалните бенефициенти;
Одобрени проекти към момента на изслушване са на стойност 8 664 966 лева:
- Подпомагане изпълнението на функциите на Сертифициращия орган по СКФ 2007 г. - 110 250 лв.
- Повишаване ефикасността на работата на Централното координационно звено и на КН на НСРР - 3 077 895 лв.
- Доразвиване на Унифицираната информационна система за управление и наблюдение на средствата от структурните инструменти на ЕС в България - 6 315 789 лв.
- Разработване на единен портал за обща и специализирана информация за управлението на СКФ в България - 216 200 лв.
- Повишаване ефикасността на работата на Одитния орган - 1 369 577 лв.
- Повишаване ефективността на работата на Управляващия орган на ОПТП и подпомагане изпълнението и наблюдението на ОПТП - 763 400 лв.
- Повишаване на обществената информираност относно НСРР на България 2007 – 2013 г. - 577 847 лв.
- Повишаване информираността относно перспективите и възможностите, предлагани от ЕС по линия на СКФ - 1 032 916 лв.
На свое заседание, проведено на 16 април 2008 г. Подкомисията по усвояването на средствата по ЕС към Комисията по европейските въпроси проведе изслушване и анализ на състоянието на Оперативна програма Техническа помощ.
Изхождайки от проведеното изслушване на Управляващия орган и анализ на състоянието на Оперативна програма Техническа помощ на база на предоставената информация, следва да се направи извода, че програмата е стартирана и всички дейности по прилагането й са в ход. Общият размер на помощта за ОПТП е 56 819 427 евро. По данни на Министерство на финансите към момента са одобрени проекти на обща стойност 15 649 435 лева, а именно:
• Подпомагане изпълнението на функциите на Сертифициращия орган по СКФ 2007 г.;
• Повишаване ефикасността на работата на Централното координационно звено и на КН на НСРР;
• Доразвиване на Унифицираната информационна система за управление и наблюдение на средствата от структурните инструменти на ЕС в България;
• Разработване на единен портал за обща и специализирана информация за управлението на СКФ в България;
• Повишаване ефикасността на работата на Одитния орган;
• Повишаване ефективността на работата на Управляващия орган на ОПТП и подпомагане изпълнението и наблюдението на ОПТП;
• Повишаване на обществената информираност относно НСРР на България 2007 – 2013 г.;
• Повишаване информираността относно перспективите и възможностите, предлагани от ЕС по линия на СКФ.
• Подпомагане на Одитния орган за ефективно изпълнениена одитните ангажименти по Структурните фондове и Кохезионния фонд;
• Повишаване капацитета на бенефициентите по ОПТП за изпълнение на проекти и подобряване на средата за ефективното и ефикасното им отчитане;
• Оценяване изпълнението на оперативна програма „Техническа помощ в периода 2009 – 2010 г.;
• Развиване на информационни системи във връзка с управлението и наблюдението на средствата от структурните инструменти на ЕС в България
Сумите на одобрените проекти представляват 100% от определените суми за 2007г. и част от сумите за 2008 г.
Мониторингът на Оперативна програма Техническа помощ ще продължи на месечна база. С оглед изготвянето на шестмесечния Доклад за дейността по Оперативна програма Техническа помощ, като част от цялостния доклад за всички европейски фондове, чрез Управляващия орган в Министерство на финансите, да бъдат предоставяни на Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС информация относно напредъка по стартирането на мерки и усвояването на средства по оперативната програма, както и същата в табличен вид по мерки и договорени средства.
На база на гореизложеното и след проведеното изслушване, Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС счита, че успешното усвояване на средствата по ОП Техническа помощ ще спомогне за бързото укрепване на административния и институционалния капацитет на структурите на централната и местната администрация, участващи в усвояването на средствата от Структурните и Кохезионния Фондове.
Национален стратегически план за развитие на селските райони и Национален стратегически план за рибарство и аквакултури
Инвестициите, предвиждани по Националния стратегически план за развитие на селските райони и Националния стратегически план за рибарство и аквакултури, са координирани с инвестициите в човешкия и физически капитал, които ще бъдат финансирани от Структурните фондове на ЕС. Този раздел представя стратегиите за развитие на селските райони и рибарството и аквакултурите. Основната цел е да се демонстрира логична последователност и съответствие между НСРР и двата стратегически плана.
Националния стратегически план за развитие на селските райони дефинира следните стратегически цели за програмния период 2007-2013 г.:
1. Развитие на конкурентоспособни и основани на иновации земеделие, горско стопанство и хранително-вкусова промишленост.
2. Опазване на природните ресурси и околната среда в селските райони.
3. Подобряване на качеството на живот и разнообразяване на възможностите за заетост в селските райони.
Целите на Националния стратегически план са насочени към подобряването на икономическите и социални условия в селските райони и се допълват взаимно, а Националния стратегически план допринася за постигането на стратегическите цели на Националната стратегическа референтна рамка за периода 2007-2013.
Първата цел на НСП следва да бъде постигната чрез мерки за подкрепа на модернизирането и преструктурирането на производството и преработка на земеделски продукти, горското стопанство и първичната преработка на горски продукти. Стратегическият подход включва повишаване на производителността и конкурентоспособността на земеделието, ХВП и горското стопанство чрез подкрепа за:
– Модернизиране на технологиите и въвеждане на модерни практики за управление на земите и водите;
– Насърчаване на иновациите в производството и преработката на земеделски продукти с цел производство на нови продукти с висока добавена стойност;
– Разнообразяване в земеделието;
– Подобряване на уменията и знанията на работната сила;
– Модернизиране на фермите и горското стопанство по отношение на въздействието им върху околната среда;
– Адаптиране на структурата на стопанствата и на собствеността върху земята;
Втората цел е насочена към опазване на природните ресурси и подобряването на околната среда. По-доброто управление на земята и опазването на околната среда ще осигури устойчиво и интегрирано развитие на селските райони и съхраняване на биоразнообразието и местните породи. Тя ще спомогне и за запазването на традиционни земеделски практики, както и ще допринесе за разнообразяване на икономиката в селските райони чрез създаването на алтернативни източници на доход.
Втората ще бъде фокусирана върху:
• Опазване и поддържане на ценни местообитания и природни системи в съответствие с националните цели и целите ЕС за предотвратяване загубата на биоразнообразие до 2010г.
• Подобряване качеството на водата и предотвратяване на замърсявания, предизвикани от земеделски дейности в съответствие с поетите ангажиментите от страната в областта на опазване на околната среда, включително Нитратната Директива
• Предотвратяване на деградационните процеси на почвата
• Устойчиво управление на горите
• Развитие на възобновяеми енергийни източници с оглед да се постигнат, заложените цели от ЕС, както и на национално ниво.
Третата стратегическа цел е насочена към увеличаване на възможностите за заетост в селските райони и подобряване на качество на живот в селските райони. Стратегията цели развитие на селските райони чрез създаването на по-добри условия за живот и нови възможности за заетост. Значителни инвестиционна подкрепа ще бъде насочена към подобряване на инфраструктурата и достъпа до основни на услуги на населението в селските райони. Развитието на бизнеса и предприемачеството в селските райони ще се осъществи чрез инвестиционна подкрепа за земеделски производители, както и за цялото населението в селските райони за развитието на дейности извън земеделието.Помощ ще бъде оказвана за създаването на бизнес начинания, използващи местни ресурси – селски туризъм, културни дейности и занаяти. Съществена подкрепа ще бъде оказвана за създаването на бизнес начинания, които да експлоатират нови пазарни ниши, свързани с информационните технологии, използването на възобновяеми източници на енергия и по-добро управление на биомасата.
Дейността на отдел „ПМРСР” от създаването му до момента бе съсредоточена върху:
1. Разработване на вътрешни процедури за работа и контролни механизми, свързани с прилагането на мерките от ПРСР
Изготвен бе подробен Правилник за работа на отдела (1000 стр.), който предстои да бъде утвърден от изпълнителния директор на ДФ „Земеделие”. Той е в съответствие с утвърдените по стандарт ISO9001:2000 наръчник и процедури по качество. Съобразени са и всички изисквания на европейското законодателство в областта.
Разработени бяха подробни контролни листа за всяка от мерките от ПРСР.
2. Настройка на информационната система, свързана с прилагането на мерките от ПРСР
За автоматизиране процеса на обработка на заявления и с цел по-голяма точност, надеждност и сигурност на постъпващата информация се разработва информационна система. Разработен е типов модел на една от мерките от ПРСР и се адаптира към останалите инвестиционни мерки,
3. Одитни проверки и акредитация
Съгласно ангажимента си по договор № РД51 – 176/21.09.2006 с предмет „Сертификация на разплащателната агенция”, „Грант Торнтън” ООД извърши одит на Разплащателната агенция съгласно критериите за акредитация, описани в Анекс 1 на регламент №885/2006 на Европейската Комисия. Съгласно изискванията на Глава 5 от Регламент 885/2006 Разплащателната агенция беше проверена за изпълнение на препоръките от предакредитационния одитен доклад, както и от междинния одитен доклад от 31.07.2007 г. Като резултат, заключението на „Грант Торнтън” ООД, България по следните критерии:
Критерий 1 – Организационна структура;
Критерий 2 – Изисквания към служителите;
Критерий 3 – Делегиране на функции;
Критерий 4 – Процедури по одобрение на молбите;
Критерий 5 – Процедури за плащане;
Критерий 6 – Счетоводни процедури и записи;
Критерий 7 – Процедури по аванси и гаранции;
Критерий 8 – Процедури по вземанията;
Критерий 9 – Одиторска следа;
Критерий 10 – Комуникация;
Критерий 12 – Текущ мониторинг на системите за вътрешен
контрол и
Критерий 14 – Физическа сигурност
е, че „няма установени слабости” и „отделът има готовност за работа” съгласно посочените изисквания.
На 20 декември 2007 г. министърът на земеделието и продоволствието Нихат Кабил издаде заповед за безусловна акредитация на Държавен фонд „Земеделие” като единствена за България Разплащателна агенция, която ще може да извършва плащания, свързани с Общата селскостопанска политика и Общата рибарска политика на ЕС.
• II. Решения на Управителния съвет към Управляващия орган на Програмата за
развитие на селските райони от 24.03.2008 год.
На 21 март, 2008 г. Управителния съвет към Управляващият орган на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) взе решение за поетапно стартиране на мерките от ПРСР:
• 01 март 2008:
Мярка 211 “Плащания на земеделски стопани за природни ограничения в планинските райони”;
Мярка 212 “Плащания на земеделски стопани в райони с ограничения, различни от планинските райони”;
Мярка 214 “Агроекологични плащания”.
• 17 април 2008:
Мярка 112 “Създаване на стопанства на млади фермери”;
Мярка 121 “Модернизиране на земеделските стопанства”;
под-Мярка 431-2 “Придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответната територия за потенциални местни инициативни групи”.
• 18-та седмица на 2008 (28.04-04.05):
Мярка 122 “Подобряване на икономическата стойност на горите”;
Мярка 223 “Първоначално залесяване на неземеделски земи”;
Мярка 226 “Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности”;
• 20-та седмица на 2008 (12.05-18.05):
Мярка 111 “Професионално обучение, информационни дейности и разпространение на научни знания”;
Мярка 123 “Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти”;
Мярка 142 “Създаване на организации от производители”.
• 24-та седмица на 2008 (09.06-15.06):
Мярка 141 “Подпомагане на полу-пазарни стопанства в процес на преструктуриране”.
• 28-та седмица на 2008 (07.07-11.07):
Мярка 311 “Разнообразяване на неземеделски дейности”;
Мярка 312 “Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия”;
Мярка 313 “Насърчаване на туристически дейности”;
Мярка 321 “Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”;
Мярка 322 “Обновяване и развитие на населените места”.
Към 24.04.2008 г. са приети 41 заявления за подпомагане по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” и 38 заявления за подпомагане по Мярка 121 “Модернизиране на земеделските стопанства”.
Очаква се следващия комитет по наблюдение по ПРСР да се проведе през месец юни 2008 г. „Директни плащания на площ” и прилагането на схемата за единно плащане на площ в България.
Кампанията стартира на 01 Март 2007 година. В рамките на близо четири месеца бяха подадени 79 106 заявления за обща площ 3 384 375,24 хектара. Показател за обема на извършената работа е и броят на очертаните в системата земеделски парцели – над 700 000. От тях 35 заявления са с грешки от административни проверки на служителите от ОРА и не са разглеждани в процеса занапред. Други 18 заявления са оттеглени напълно по молби на земеделските стопани и те също не са разглеждани. За последваща обработка останаха 79 053 заявления.
Стартира се процес на кръстосани проверки на всички заявления на 29.06.2007г., като в резултат на тях се получиха следните резултати:
1. Заявления, в които има декларирани площи, които излизат извън рамките на физически блок – проверка за допустимост за подпомагане на декларираните площи. Заявления с площи извън физически блок са 368, като засегнатите парцели са 799 (246 от тях изцяло извън физически блок) за площ от 420,70 ха.
2. Заявления, в които има площи, които се припокриват с площи от друго/и заявление/я – проверка за застъпване на площи. Заявления със застъпвания са 4 685, като засегнатите парцели са 12 799 за площ от 38 552,96 ха, което представлява 1,14% от общо декларираната площ за 2007 г. Всички кандидати, които имат застъпвания бяха уведомени писмено от РА. В рамките на определеният срок, те трябваше да докажат правото си на ползване върху застъпената земя. В резултат на процедурата за решаване на споровете при застъпвания, за 711 заявления не е установен ползвателя на застъпените площи. Общата площ на останалите застъпвания е 6 920,40 ха, което е около 0,20% от декларираните площи. За застъпванията, които не са разрешени, земеделските стопани няма да получат субсидии. Приблизителната сума на плащанията по общата площ на останалите застъпвания е между 700 000 и 1 000 000 лева, без да се отчитат допълнителните санкции за наддеклариране.
В резултат от извършените административни проверки – кръстосани проверки към момента по 74 074 броя заявления не са открити грешки. На част от тези заявления е направена проверка на място.
Така 73 792 стопани получиха субсидия в размер на 321 287 548,31 лева по СЕПП и 61 458 стопани 109 382 745,51 лева по НД чрез електронната банкова система СЕБРА, като общата изплатена сума възлиза на 430 670 293,82 лева.
Тези, които няма да получат субсидии по СЕПП за кампания 2007 са 5 097 земеделски стопани, а по НД са 5838, като в повечето случаи стопаните по СЕПП и НД са едни и същи.
Важно е да се отбележи, от тези над 5 000 земеделски стопани, които няма да получат средства за кампания 2007, 2700 са санкционирани и за бъдещ период.
Общата сума на санкциите за наддеклариране и други опити за измама и закъсняло подаване на заявление за земеделските стопани за кампания 2007 са в размер на 37 318 781,42 лева. Допълнително към това са наложени редукции за неподдържане на земята в добро земеделско и екологично състояние в размер на 1 092 938,15 лева.
Всички земеделски стопани ще получат и уведомителни писма, в които е указан размера на субсидията и начина, по който е изчислена тя.
Установената използвана площ за кампания 2007 г. по СЕПП е 32 549 537,90 декара, а за НД е 2 750 214,40
От 1 март тази година започна новата кампания по подаването на заявления за подпомагане по СЕПП за настоящата 2008 г. Към 24.04.2008 г. подадените заявления на база информация от Разплащателна агенция са 16 500. Тъй като са констатирани закономерно значителен брой и висок процент на нередности през първата финансова кампания 2007, свързани с наддеклариране на площи от страна на кандидатите Подкомисията подкрепя увеличаване на процента на земеделските производители, които трябва да бъдат проверени през 2008 от 5% на 25% от общия брой на подадените заявления, по реда на Чл.26 ал.3 на Регламент № 796/2004 на ЕС.
Своеобразна картина е наложена в сектор земеделие след получено на 17 април писмо от еврокомисаря по земеделието и развитието на селските райони Мариан Фишер-Бойл, и последващата заповед на МЗХ като компетентен орган №РД09-232, с което се поставя Разплащателната агенция в изпитателна фаза до 30 ноември по искане на Европейската комисия. Ако до 30 ноември изпитателният срок не бъде вдигнат има опасност България да загуби правото да участва с проекти за финансиране по програмата за развитие на селските райони. Въвеждането на изпитателна фаза, за което Подкомисията зададе въпрос до длъжностните лица още на 28.03.2008 г. е сигнална лампа по повод процеса на усвояване на средствата от европейските земеделски фондове. До края на май звената отговорни за управлението на тези средства следва да изготвят в спешен порядък "екшън план", за мерки за решаването на посочените от ЕК въпроси- изоставането с административния капацитет, сградния фонд на регионалните офиси и информационната система. Със същата заповед на министъра на земеделието и храните се нарежда и ДФ „Земеделие” – Разплащателна агенция да спазва плана за действие за изпълнение на препоръките от Годишния доклад на Сертифициращия орган, „Грант Торнтън” – България.
Министерство на земеделието и храните, както и ДФЗ-РА, в качествата им на Управляващ и Компетентен орган, и акредитирана институция по ЕЗФРСР (Програма за развитие на селските райони), трябва да положат всички усилия за да няма последствия от въведения 8-месечен изпитателен срок – било то спиране на остатъчния ресурс по САПАРД, или средствата по ключовата Програма за развитие на селските райони, което би било рефлектирало върху потенциалните бенефициенти и процеса на разглеждане и финансиране на проектите им в Разплащателната агенция.
Предизвикателствата пред ДФЗ-РА са още по–големи, имайки предвид и предстоящите одитни мисии на ЕК, започващи в края на отчетния период на този Доклад и продължаващи във второто полугодие на 2008г.: - специални одитни мисии от ЕК и ОЛАФ за спрените средства по програма САПАРД (мярка 1.2), - за преките плащания, - за Програмата за развитие на селските райони.
От резултатите на така проведените одити ще зависи и оценката за дейността на ДФЗ-РА относно администрираните от институцията програми.
Националния стратегически план за рибарство и аквакултури
дефинира следните цели за програмния период 2007-2013 г.
Приспособяване капацитета на риболовния флот
Оптимизирането на риболова в съответствие с принципите Общата политика на ЕС в областта на рибарството и с Плана за приспособяване на капацитета на черноморския риболовен флот, подготвен от ИАРА, е практическа мярка за прилагане на националната политика за опазване на морските ресурси.и създаване на адекватни условия за развитието на устойчив риболов в съответствие със състоянието на природните ресурси. Подцелите са: модернизиране на черноморския риболовен флот, внедряване на риболовни методи и уреди, отговарящи на изискванията за опазване на околната среда, социално-икономически мерки и дейности свързани с професионалното обучение.
Развитие на аквакултурата, преработка и маркетинг
Мерките под тази цел са свързани с увеличаване на производството на аквакултури от сладководни басейни за снабдяване на пазара и компенсиране на намалените улови. Целта е насочена към подобряване на качеството на продукцията, технологичното ниво, прилагане на добри производствени практики, системи за мониторинг на качеството и на санитарните и хигиенни изисквания.
Насърчаване на дейности от колективен интерес
Мерките, свързани с насърчаването на дейности от колективен интерес могат да включат инициативи за защита и развитие на водните ресурси, инициативи за изграждане на обща инфраструктура, пилотни проекти, промоция и развитие на нови пазари и други дейности от колективен интерес. Основно интервенциите ще бъдат насочени към модернизация на риболовните пристанища, развитие на нови пазари и рекламни кампании, изграждане на капацитет и подкрепа на действия от общ интерес за устойчиво развитие на рибарството и аквакултурите и управление на ресурсите.
Устойчивото развитие на крайбрежните зони за риболов
Целта е насочена към развитието на зони, характеризиращи се с високо ниво на заетост в сектор “Рибарство”, чрез осъществяването на дейности свързани с развитието на рибарството, базирани на подхода “отдолу – нагоре.
1. Информация за изготвяне и подготовката по стартиране прилагането на Оперативната програма за развитие на сектор «Рибарство» на Република България за програмен период 2007 – 2013 г.
През месец май 2007 г. официално беше изпратен през Информационната система на Европейската комисия SFC 2007 Националния стратегически план за развитие на сектор “Рибарство и аквакултури” за периода на програмиране 2007 – 2013 г. и изнесена презентация на Националния стратегически план за развитие на рибарството и аквакултурите в Генерална дирекция “Рибарство и морски въпроси”, Европейска комисия, Брюксел – 21.05. 2007 г.
През периода юли-септември, 2007 г. протече процеса на вътрешноведомствено и междуведомствено съгласуване на проекта на Оперативната програма за развитие на сектор “Рибарство” 2007 - 2013, както и проекти на Предварителната оценка /Eх Ante/ и Стратегическата екологична оценка.
На 1 октомври 2007 г. България представи на Комисията предложение за оперативна програма. По искане на Комисията България предостави допълнителна информация на 31 октомври 2007 г. и адаптира съответно предложената програма.
Комисията даде оценка, че предложението за оперативна програма, така преработено от България на 6 декември 2007 г. е в съответствие с кореспондиращата част от Националния стратегически план.
Максималната сума на финансовата помощ от Европейския фонд по рибарство е определена на 80 009 708 евро и максималният процент на съфинасиране, изчислено спрямо общите публични допустими за финансиране разходи възлиза на 75 %. Действително извършени разходи по оперативната програма след 1 януари 2007 г. са допустими за финансиране.
Максималната сума на финансовата помощ от Европейския фонд по рибарство и максималният процент на съфинансиране за всяка приоритетна ос, така както е изчислен спрямо общите публични допустими за финансиране разходи, са следните:
Приоритетна ос № 1 „Мерки за приспособяване капацитета на риболовния флот” – максималната сума на финансовата помощ от Европейския фонд по рибарство се определя на 8 000 970.8 евро и максималният процент на съфинансиране възлиза на 75 %;
Приоритетна ос № 2 „Аквакултура, риболов във вътрешни водоеми, преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултурно производство” – максималната сума на финансовата помощ от Европейския фонд по рибарство се определя на 36 004 368.6 евро и максималният процент на съфинансиране възлиза на 75 %;
Приоритетна ос № 3 „Мерки от общ интерес” – максималната сума на финансовата помощ от Европейския фонд по рибарство се определя на 20 002 427 евро и максималният процент на съфинансиране възлиза на 75 %;
Приоритетна ос № 4 „Устойчиво развитие на рибарските области” – максималната сума на финансовата помощ от Европейския фонд по рибарство се определя на 12 001 456.2 евро и максималният процент на съфинансиране възлиза на 75 %;
Приоритетна ос № 5 „Техническа помощ” – максималната сума на финансовата помощ от Европейския фонд по рибарство се определя на 4 000 485.4 евро и максималният процент на съфинансиране възлиза на 75 %;
Към финансовата помощ от Общността като част от публичните разходи се прибавят 25 % национално съфинансиране, гарантирани от Правителството на Република България за периода 2007 – 2009 г. с Решение на Министерския съвет № 476 от 26.07.2006 г.
С цел транспониране европейското законодателство в областта на „Рибарството” по отношение прилагането на структурната политика и усвояването на средства от Европейския фонд по рибарство, през 2007 г. бяха изготвени 19 проекта на наредби за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по всички мерки от Оперативната програма. Като приоритетни за организацията и развитието на сектор „Рибарство” са следните осем мерки, с които ще стартира усвояването на средства от Европейския фонд по рибарство: Мярка 1.3. Инвестиции на борда на риболовните кораби и селективност; Мярка 2.1. Производствени инвестиции в аквакултурата; Мярка 2.5. Риболов във вътрешни водоеми; Мярка 2.6. Инвестиции в преработката и маркетинга на продукти от риболов и аквакултура; Мярка 3.3.Инвестиции за реконструкция и модернизация на рибарски пристанища, места за разтоварване и закрити лодкостоянки; Мярка 3.4. Развитие на нови пазари и промоционални кампании
Мярка 4. Развитие на рибарските области; Мярка 5. Техническа помощ. Състояха се заключителни срещи с представителите на Неправителствените организации в сектор „Рибарство” с цел окончателно обсъждане на проектите на наредби, уреждащи условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по първите осем мерки, с които ще стартира прилагането на Оперативната програма /26.03.2008 г. и 2.04.2008 г./ и определяне критериите за избор на проекти по мярка 2.1. Производствени инвестиции в аквакултурата. Актуализирани бяха проектите на първите осем наредби, уреждащи условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от Оперативната програма за развитие на сектор “Рибарство” на Република България, финансирана от Европейския фонд по рибарство за периода 2007 – 2013 г. и бе стартирана процедурата по вътрешноведомствено съгласуване на наредбите с цел тяхното приемане от Колегиум на МЗХ и последващо обнародване в Държавен вестник.
На свое заседание, проведено на 14 февруари 2008 г. Подкомисията по усвояването на средствата по ЕС към Комисията по европейските въпроси проведе изслушване и анализ на състоянието на Оперативна програма по Рибарство и Аквакултури.
Изхождайки от проведеното изслушване и анализ на акредитираната агенция по Европейския фонд за рибарство – Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури за състоянието на Оперативна програма по Рибарство и Аквакултури, следва да се направи извода, че към момента на изслушване съществува реална опасност Република България да не усвои пълния размер на предвидените средства за 2007 г.
В тази връзка е необходимо в спешен порядък да се извършат всички дейности за финализиране на процеса по подготовка за стартиране на мерките по Оперативна програма Рибарство и Аквакултури. Мониторингът на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури ще продължи на месечна база.
С оглед изготвянето на шестмесечния Доклад за дейността на агенцията, като част от цялостния доклад за всички европейски фондове, чрез Министерството на земеделието и продоволствието, да бъдат предоставяни на Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС информация относно напредъка по усвояването на средства по Оперативна програма “Рибарство и аквакултури”, както и същата в табличен вид по мерки и договорени средства.
За бързото стартиране на мерките за финансиране по Европейския фонд за рибарство е необходимо да бъде предоставена възможност от ИАРА - съответните наредби да бъдат цялостно изготвени за одобрение от Министъра на земеделието и храните и последващо обнародвани в Държавен вестник.
В допълнение беше предоставена от Управляващият орган информация за напредъка по изпълнението на Националния план за развитие на рибарството и аквакултурите и към май 2008г. състоянието е следното:
Първата среща на Комитета за наблюдение изпълнението на Оперативната програма за развитие на сектор „Рибарство” на Република България за Програмен период 2007 – 2013 г. се проведе на 12.03.2008 г.
Представени бяха следните документи и изнесени презентации:
• Вътрешните правила на КН и Етичен кодекс;
• Степен на готовност за прилагане на Оперативната програма;
• Предложение за създаване на тематични работни групи (риболов, аквакултура, преработка и маркетинг);
• Документ за критерии за избор на проекти;
• Документ за определяне нивото на премиите по съответните мерки;
• Заявления за кандидатстване и структура на проектите на наредби, регламентиращи условията и реда за кандидатстване;
• Презентация на Комуникационната стратегия на Оперативната програма;
• Презентация на Системата за обработка на проектите по Оперативната програма.
Проведе се Техническа среща /11.03.2008 г./, както и Заключителна среща /13.03.2008 г./ при министър на земеделието и продоволствието Нихат Кабил с представителите на ЕК, ГД „Рибарство и морски въпроси” – господата Стефанос Самарас и Антонио Гутиерес.
Разработва се окончателен вариант на софтуер с функциониращи модули на Интегрираната информационна система за обработка на проекти, свързана с усвояването на средства от Европейския фонд по рибарство.
Разработени са заявления за кандидатстване /апликационни форми/ за първите осем мерки, с които ще стартира прилагането на Оперативната програма за развитие на сектор „Рибарство”.
Изготвена е Комуникационна стратегия за популяризиране Оперативната програма за развитие на сектор „Рибарство” на Република България за програмен период 2007 – 2013 г.
Изготвен е на български и на английски език Документа за критерии за избор на проекти по всички мерките от Оперативната програма, вариант разширен с точки за приоритизиране в условията на ограничен бюджет.
Отразени са становищата по документите, представени на първата среща на Комитета за наблюдение, проведен на 12.03.2008 г. Изготвени са длъжностни характеристики на експертите от Дирекция „Европейски фонд по рибарство” и стартира подготовката по провеждане на конкурси за назначаване на експерти в дирекцията, съгласно приетият от МС на Република България нов Устройствен правилник на ИАРА;
Разработва се документа за Системата за управление и контрол.
Изготвят се окончателни варианти на Процедурен наръчник за работата на Дирекция „Европейски фонд за рибарство” и Контролни листа за прилагане на Оперативната програма.
2. План-график за изпълнение на дейностите, свързани със стартиране прилагането на Оперативната програма за развитие на сектор «Рибарство»:
Дейност Срок за изпълнение
1. Подписване на Споразумение с Одитиращия орган и Разплащателната агенция за уреждане на взаимоотношенията между органите по управление на Оперативната програма за развитие на сектор «Рибарство». 16 май, 2008 г.
2. Съгласуване на Документа с критериите за избор на проект с Европейската комисия, ГД «Морски въпроси и рибарство». 29 – 30 април, 2008 г.
3. Назначаване на експерти в Дирекция «Европейски фонд по рибарство» съгласно нов Устройствен правилник на ИАРА Поетапно
Април – юли, 2008 г.
4. Изготвяне на окончателен вариант на Документа за критерии за избор на проекти. 9 май, 2008 г.
5. Представяне окончателен вариант на софтуер и функциониращи модули на Интегрираната информационна система за обработка на проекти, свързана с усвояването на средства от Европейския фонд по рибарство. 31 май, 2008 г.
6. Изготвяне на Процедурен правилник за дейността на Дирекция «Европейски фонд по рибарство» и контролни листа за прилагане на първите осем мерки от Оперативната програма. 31 май, 2008 г.
7. Приемане на Колегиум на МЗХ на първите наредби, с които стартира прилагането на Оперативната програма и тяхното обнародване в Държавен вестник. 31 май, 2008 г.
8. Обучение на служители на ИАРА по отношение прилагането на ОП за развитие на сектор „Рибарство”; Поетапно
Май – юли, 2008 г.
9. Провеждане втората среща на Комитета за наблюдение на Оперативната програма. Началото на месец юни 9 - 11, 2008 г.
10. Отваряне на мерките от Оперативната програма. Края на месец юни, 2008 г.
Във връзка с оптимизиране на процеса за усвояване на ЕФР:
1. Необходимо е назначаването на служители в ДФЗ, за да се гарантира изпълнението на сроковете, заложени в проекто-наредбите за оценка на допустимостта на разходите и последваща обработка на постъпилите заявки за плащане. След извършен анализ за необходимия брой служители в отдела е одобрено назначаването на един главен експерт и двама експерти в сектор „Договориране”, така както и един главен експерт и четирима експерти в сектор „Оторизация на плащанията”. По този начин ще бъде спазен и принципа на „четирите очи” при извършване на всички контролни процедури, които са предвидени и акредитирани.
2. Съгласно Глава VIII от Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013, функциите на Сертифициращ орган ще се изпълняват от Разплащателна агенция, създадена в рамките на ДФ „Земеделие”. Предстои да бъде създаден отдел, който ще бъде отговорен за издаването и изпращането към Европейската комисия на сертифицирани удостоверения за плащания и заявки за възстановяване на разходите, съгласно разпоредбите на Член 60 от регламент на Съвета на ЕС № 1198/2006. На база на тези изисквания, е необходимо да бъдат назначени следния брой служители на длъжности, както следва: началник отдел – 1бр, главен експерт – 2бр, експерт – 2бр.
Това гарантира функционално независим от всички органи и звена, които одобряват заявките за плащане, извършват плащане и одити съгласно чл. 9 от Регламент 438/2001 на Комисията. Изискване към Сертифициращия орган е той да бъде от друга страна, съгласно изискванията за акредитация на Разплащателна агенция, следва да се спазва принципа на „четири очи” при извършване на проверките в процеса на сертифициране на разходите.
3. Във връзка с т. 1 и т. 2 е необходимо осигуряването на работни места за новоназначените служители със съответното оборудване.
4. Необходимо е да се финализират и съгласуват наредбите по мерките от Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013г.
5. Модулът за информационната система, предназначен за отдела е разработен. След окончателното приемане на нормативната уредба следва да бъдат преразгледани, тествани и одобрени направените настройки.
Подкомисията очаква да получи и резултатите от предстоящата проверка на всички контролни процедури от отдел „Вътрешен одит” на ДФ Земеделие, след което следва да се отстранят забележките и да се актуализират контролните листа по мерки.
II. ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНИ ПРОГРАМИ
България е бенефициент по три предприсъединителни инструмента – ФАР, ИСПА и САПАРД, както и по повечето програми и инициативи на Общността.
Към момента с кореспонденция на Европейската комисия временно са преустановени част от плащанията по програми ФАР и САПАРД. По програма ИСПА, ЕК е поискала допълнителна информация по изпълнението на три проекта, с което временно е отложила процеса на възстановяване на разходите от нейна страна за тези конкретни мерки. Европейската комисия предприема това действие като част от провежданата в момента политика на засилване на контрола върху използваните средства от европейския бюджет, в това число върху прилагането на предприсъединителните и структурните фондове.
Европейската комисия с писмо на господин Майкъл Лий от 28.02.2008 г. се е обърнала към МФ за констатирани от тях пропуски в две от изпълнителните агенции по ФАР, а именно Изпълнителната агенция в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Изпълнителната агенция – централно звено за финансиране и договаряне, което работи в Министерството на финансите.
В тази връзка на 21 март 2008 г. Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС проведе изслушване на Министерство на финансите, в качеството му на национален ръководител и национален координатор по предприсъединителните фондове, относно констатирани пропуски при изпълнението на програма ФАР.
На 29 юни 2007 г. Европейската комисия акредитира системите в България, работещи по програма ФАР в условията на разширена децентрализация. Системите по програма ФАР, които работят в рамките на системата за разширена децентрализация, са обособени звена в няколко министерства. Изпълнителните агенции по ФАР са: Изпълнителна агенция по програма ФАР към Министерството на труда и социалната политика, Дирекция ЦЗФД в Министерството на финансите, Изпълнителна агенция по програма ФАР в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Изпълнителна агенция по програма ФАР в Министерството на икономиката и енергетиката.
В рамките на повдигнатите въпроси от господин Майкъл Лий към българската администрация, трябва да се разгледа елементът на това, че към настоящия момент казусът с такова превантивно спиране на програма ФАР в рамките на оперирането на страните – членки на Европейския съюз, присъединили се към 1 май 2004 година, също така е било наблюдавано явление – има спиране на средства в Полша, в Словакия, в Словения, в Естония.
Още в края на миналата година Европейската комисия със свой доклад, представен от комисарите Хюбнер и Шпидла, обърна внимание за едно цялостно засилване на контролните механизми по усвояване на средствата от структурните и Кохезионния фонд в рамките на всичките 27 страни – членки на Европейския съюз като една следваща стъпка на укрепването на отделните администрации в отделните страни, които работят.
В резултат на тези мерки и препоръки, и, разбира се, на основата на препоръките, които господин Майкъл Лий посочва с писмото си от 28.02.2008 г., Министерството на финансите, съвместно с звеното национални координатори, подготвиха за Министерския съвет първата реакция от пакета мерки, които всъщност таргетират не само тези визирани проблеми в програма ФАР в двете изпълнителни агенции, но които биха укрепили капацитета на всичките звена и структури, които работят в цялата българска администрация (виж Приложение 1).
Една от ключовите мерки, която е предложена в рамките на доклада на министъра на финансите пред Министерския съвет, е цялостно засилване на контролните системи във всички институции, както предварителния, така и последващия контрол; извеждане на одитната функция.
Друг сериозен въпрос, който се отнася до цялостната операция на системите и разследването на нередности и измами, които са свързани с усвояването на предприсъединителните и структурни инструменти, е оптимизиране дейността на Съвета за борба с измамите и нередностите в рамките на българската администрация АФКОС и обособяването му като звено, директно подчинено на вицепремиера координиращ европейските фондове е стъпка в тази насока. Също така в рамките на укрепването на системите за контрол и управление Министерството на финансите е подготвило постановление, в което много ясно и императивно са разписани функциите, отговорностите и механизмите, по които трябва да се осъществяват прихващанията на различните етапи на движението на парите от европейските фондове и предстои внасянето му в МС.
Министерският съвет предвижда да разработи в много ускорени темпове и въпросът за уреждане на законодателство, свързано с конфликта на интереси. Нещо, което е изключително важен елемент от изграждането на допълнителните степени на доверие и увереност с нашите партньори от Европейския съюз. Към настоящия момент тези деликатни въпроси са уредени само с документи, които имат по-скоро етичен характер, а цялостното уреждане на тази материя със съответното съвсем легално преследване, когато не се спазват процедурите по конфликт на интереси.
Една от мерките в следствие на констатираните от ЕК проблеми при усвояването на парите по програма ФАР, доведе до промяна в разширената децентрализация (EDIS) при управлението на програма ФАР в България от гледна точка на програмните ръководители:
Преди Сега*
МФ Гергана Беремска Кирил Ананиев
МРРБ Димчо Михалевски в момента тече процедура по консултация с ЕК относно назначаването на нов РАО*
Сменен бе и директора на Дирекция „Централно звено за финансиране и договаряне” в Министерство на финансите.
Процесът на усвояване на фондовете чрез предприсъединителните инструменти очерта няколко основни извода. Въпреки, че е постигнат сериозен напредък в изграждането на административен капацитет, договарянето на значими суми в края на периода за контрактуване, все още е факт.
Усилията на отговорните звена по предприсъединителната програма ФАР, на новите програмни ръководители (РАО) в спешен порядък трябва да бъдат насочени към адресиране и изпълнение на поставените в писмата на г-н Майкъл Лий от 27.02.2008 г. и 08.05.2008 г. въпроси, както и към преодоляване на слабости в следните области:
• Подобряване на проектните предложения
• Избягване на случаи, в които предварителните изисквания на проекта, свързани с изграждане на административни структури или приемане на закон, не могат да бъдат изпълнени до началото на проекта.
• Повишаване капацитета на бенефициентите да разработват добри технически спецификации и тръжни документи, както и да осигуряват съфинансиране.
Опитът по ИСПА
Най-често срещаните проблеми, констатирани от Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС, се дължат от една страна на недостатъчно брой специалисти, а от друга страна на липса на достатъчен опит и умения на работещите в изпълнителните агенции и другите свързани с тях институции. Нивото и компетентностите на работещите специалисти са от голямо значение за изпълнението на проектите. Във фазата на програмирането, опита и компетентностите на специалистите, подготвящи основната документация, е от съществено значение и важен рисков фактор за изпълнението на ИСПА проектите. Придобитият опит в Националния координатор на помощта и Националния фонд трябва да бъде приложен докато тези звена изпълняват функциите на ЦКЗ и Сертифициращ орган, въпреки, че се изискват специфични знания и стратегически финансов подход за управлението на ключовите европейски Кохезионен и структурни фондове.
Добре е да бъдат разработени по-малко проекти, но концентриращи по-голям ресурс, така че всички предвидени дейности да бъдат осъществени с най-високо качество и на време. В допълнение тази практика трябва да се комбинира с прилагане принципите за управление на качеството на всички етапи на проекта - от подготовката до изпълнението.
Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС наблюдава въз основа на предоставената информация забавяне при доставките, дължащи се на проблеми с подготовката на тръжната документация, избирането на доставчик и проблеми, свързани с придобиване на земя. Като забавянето се е усложнило поради проблеми свързани с финансови отчети и проблеми свързани с мониторинга.
Избягване на закъснения по програма ИСПА може да се постигне като се концентрират усилията върху ключови проекти и се подобри планирането на дейности и ефективното им изпълнение, ефективното и ефикасно наблюдение и отчитане по проектите може да се постигне само, ако има успешно функционираща управленска информационна система.
Бе проведен и одит на програма ИСПА за Фонд Републиканска пътна инфраструктура, възложен на KPMG – резултатите, от който ще бъдат последващо предоставени на ЕК след оповестяването им в края на май.
Опитът по програма САПАРД
Началото на Програма САПАРД беше на 01.06.2001 година и приключи успешно с подписването на последните проекти на 30.10.2007 г. Към този момент са одобрени всички годишни финансови споразумения, както и е използвано правилото за свръх-договаряне по конкретни мерки, съобразно решенията на УС. Одобрените инвестиции са на стойност 2 781 626 377,74 лева (два милиарда седемстотин осемдесет и един милиона лева) и се осъществява чрез 3509 проекта. От тази стойност 1 385 287 547,00 лева е субсидия (един милиард триста осемдесет и пет милиона лева). Към днешна дата са изпълнени проекти на инвестиционна стойност 1 391 598 013,61 лева (един милиард триста деветдесет и един милиона) и е изплатена субсидия в размер на 642 010 491,17 лева (шестстотин четиридесет и два милиона). Останалите неизплатени проекти са в процес на изпълнение, който трябва да завърши с изплащане на полагащата се субсидия до края на 2008 година. Благодарение на инвестициите по Програма САПАРД са постигнати целите на Националния план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2000-2006 година. Дефинираните глобални цели са намерили своята конкретна дефиниция в Националния план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2000 – 2006 г. и чрез определянето на конкретни мерки в плана са постигнати:
1. Подобряване на ефективността на земеделското производство и насърчаване на конкурентноспособен хранително-преработвателен сектор, чрез по-добра пазарна и технологична инфраструктура и стратегическа инвестиционна политика, насочени към достигане на Европейските стандарти;
2. Устойчиво развитие на селските райони, в съответствие с най-добрите екологични практики, чрез създаване на алтернативна заетост, диверсификация на икономическите дейности и изграждане на необходимата инфраструктура. Това ще доведе до подобряване условията на живот и стандарта на селските общности, до повишаване на доходите и създаване на нови възможности за заетост.
Резултатите по първата цел за изминалия седемгодишен период е повишената ефективност на земеделското производство и изградените конкурентоспособни структури в областта на преработката и маркетинга на селскостопански продукти. Формирането на условията за живот и труд в България в бъдеще е поставено на добра основа и зависи от бъдещото развитие на конкурентно селско и горско стопанство на добрата основа поставена от САПАРД. По време на 14-тото заседание на Комитета по наблюдение на Програма САПАРД в присъствието на участниците на мониторинговия комитет и представителите на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони” на Европейската комисия Кай Мортенсен и Стелианос Ваянос се отчете успешното приключване на програма САПАРД към 31.12.2007 г. с резултат 103%. Благодарение на Програма САПАРД се създаде култура в общинските администрации за управлението на проекти финансирани от ЕС. Създадоха се условия за вземането на решения за изпълнение на инфраструктурни проекти, съобразени с нуждите на населението и за решаване на наболели социални проблеми. По програмата се следи и дейността на бенефициентите по вече изплатени проекти. Констатирани са 87 случая на нередности по програмата, не всички тези случаи са с финансови последици разбира се, част от тях са констатирани при кандидатстване за изплащане на субсидии и по тях няма изплащане на средства. По 53 случаи имаме финансови претенции към кандидатите за 19 861 426,72 лева дължима главница, към което се начислява лихва дължима към датата на плащане. От тази стойност е възстановена вече 1 229 928,77 лева. KPMG България ООД е организацията, назначена с решение на Министерство на Финансите от 27 март 2008 г., да извърши независим одит за съответствие на вътрешните контролни процедури прилагани от Агенция САПАРД през годината приключваща на 31 декември 2007 г. В частност са одитирани контролните процедури прилагани при проверки преди договаряне, проверки преди плащане, и проверки по регистриране и докладване на нередности. Резултатите от одита ще бъдат последващо предоставени на Генерална Дирекция Земеделие на Европейската Комисия. Същевременно ДФЗ, която е акредитирана институция и по програма САПАРД трябва в спешен порядък да изчисти въпросите, свързани с прилагането на мярка 1.2, както и кръга въпроси, поставени на стр.49.
Към 30 април 2008 г. състоянието е както следва (по данни на МФ): Програма ФАР: ФАР 2002 - от 164,395 млн. евро са сключени договори на стойност 152,784 млн. евро (или 92,9%)*, и са разплатени 90,28% от договорените средства; ФАР 2003 - от 169,489 млн. евро са сключени договори на стойност 139,643 млн. евро (или 82,4%)*, и са разплатени 89,6% от договорените средства; ФАР 2004 - от 256,623 млн. евро са сключени договори на стойност 237,029 млн. евро (или 92,3%)*, и са разплатени 89,5% от договорените средства; *- следва да се има предвид, че разликата не е „загубени” средства, а има спестени средства, тъй като се избира офертата с най-ниска цена!!! И въз основа на нея се сключва договор По другите финансови споразумения договарянето и разплащането на са приключили, тъй като има проекти с удължен срок. ФАР 2005 г. - от 231,125 млн. евро са сключени договори на стойност 160,735 млн. евро (или 70%) и са разплатени 30,6% от договорените средства. Така традиционно програма ФАР има договаряне и усвояване над 90%, което е сред най-добрите показатели сред страните, прилагали този инструмент. Програма ИСПА Към 30 април 2008 г. от общо 1 529,3 млн. евро за одобрените проекти са сключени договори на стойност 1 091 239 898,11 млн. евро или 71%. От тях са разплатени 364 735 847,60 млн. евро или 33%. Изпълнението продължава! Програма САПАРД От началото на програмата до 31 март 2008 г. общият размер на плащанията възлиза на 656 689 934,12 лева или 56,62%. Сключени договори с крайни бенефициенти възлиза общо на 1 124 419 652,00 или 96,95%.
III. АНАЛИЗ НА КОНСТАТИРАНИТЕ ПРОБЛЕМИ ПРИ УСВОЯВАНЕ НА ФИНАНСОВАТА РАМКА, ПРЕПОРЪКИ ЗА ОПТИМИЗИРАНЕ НА ПРОЦЕСА
НА БАЗА ПРОВЕДЕНИТЕ ИЗСЛУШВАНИЯ И АНАЛИЗА НА ОПЕРАТИВНИТЕ ПРОГРАМИ БЯХА КОНСТАТИРАНИ СЛЕДНИТЕ ОБЩИ СЛАБОСТИ НА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕСА НА УСВОЯВАНЕТО НА КОХЕЗИОННИЯ И СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ, ЕФЗРСР И ЕФР
1. Значително забавяне при подготовката и приемането на съпътстващите всяка оперативна програма наредби, указания, насоки за бенефициентите и формуляри за кандидатстване;
2. Липса на достатъчно административен капацитет, както на централно ниво, така и, но в по-значителна степен на местно ниво;
3. Необходимост от административни промени: създаване на нови административни структури на централно, регионално и местно ниво; цялостно включване в управлението на фондовете от ЕС;
4. Текучество на квалифицираните кадри;
5. Необходимост от развиване политиката за управление на човешките ресурси и осигуряване на съответното обучение за държавни служители чрез Института за публична администрация и европейска интеграция
6. Необходимост от по-засилено организиране и провеждане на широки публични информационни кампании за възможностите и за резултатите от проектите, финансирани от ЕС.
7. Проблеми с въвеждането и експлоатирането на Информационните системи за управление и наблюдение на оперативните програми;
8. Комуникационните стратегии на оперативните програми не изпълняват достатъчно ефективно своята функция. Следва да се обърне повече внимание на начините за по-добро информиране на обществото като цяло и конкретно на потенциалните бенефициенти по всяка оперативна програма;
9. Като част от Комуникационната стратегия, следва да се обърне и повече внимание на обучението на управляващите органи, на централно и местно ниво
10. Закъснение при изготвянето на адекватни контролни процедури за изпълнението на програмните приоритети по оперативните програми.
Констатирано бе забавяне на процеса на изграждане на системите за управление и контрол от страна на Управляващите Органи и Междинните Звена. В тази връзка Министерство на финансите възложи на база обществена поръчка на „Грант Торнтън”, България, съвместно с Дирекция ОСЕС в Министерство на финансите, да провери дали системите за управление и контрол по оперативните програми (ОП) на Европейския съюз за България съответстват на изискванията на Брюксел за оценката за съответствие. Проверките започват последователно от 19 май както следва: Министерството на финансите - ОП "Техническа помощ", Министерството на държавната администрация - ОП "Административен капацитет", Министерството на транспорта – за ОП Транспорт, и МРРБ - ОП "Регионално развитие", и са със срок 20 дни. Проверките по ОП "Развитие на човешките ресурси" на МТСП и "Околна среда" на МОСВ започват на 23 май и са със срок 25 работни дни. Финализирането на този процес до 31 юли 2008 г. е необходимо за да се даде възможност за извършване на първите междинни плащания по съответните оперативни програми.
В хода на проведените изслушвания и извършения задълбочен анализ като специализирана Подкомисия по еврофондовете се сблъскахме с редица проблеми. Част от проблемите при проведените изслушвания по отделните оперативни програми бяха вътрешната ни комуникация с ресорните министерства, които или не предоставяха информация, включително сигнали от ЕК във връзка с временно спиране на предприсъединителните фондове, или предоставяха ирелевентна такава. По-обезпокояващо е, че такова влошено ниво беше нивото на комуникация на ресорните министерства с европейските институции, което е повече от притеснително. Анализът, който направихме във връзка с усвояването показва, че има празнини в самата конструкция - слаб административен капацитет, както и наличието на «китайски стени» между политическите лица и управляващите органи по отделни оперативни програми, на база «квотното чувство за принадлежност» . Очерталата се картина след изслушванията, изисква една много по-силна координация и работа в областта на европейските фондове между всички управленски звена по веригата- изпълнителните агенции по програмите ФАР, ИСПА и САПАРД, управляващите органи по усвояване на седемте оперативни програми, както и акредитираните структури за средствата от ЕС в рамките на ЕЗФРСР и ЕРФ - ДФЗ, РА и ИАРА. Това няма как да бъде извършено от един или друг ресорен министър в съответната зона на отговорност. Предложеното и гласувано от НС решение за структурна промяна в Правителството - Вицепремиер, отговарящ за координацията между отделните управляващи органи и изпълнителни агенции по оперативните програми и за диалога с Европейската комисия и съответните генерални дирекции, е креативна стъпка, добре възприета както във външнополитически план, така и от ЕК, от гледна точка на управленската целесъобразност. Това и е една подходяща форма, показваща ясната отговорност и ангажимент на изпълнителната власт за прозрачното, ефективно и пълноценно използване на европейските фондове за ускорено икономическо и социално развитие на страната. Реалното функциониране на създадената постоянно действаща подкомисия към Комисията по европейските въпроси, следяща за правилното и навременното усвояване на средствата от фондовете и програмите на ЕС, е необходим, но недостатъчен гарант по мониторинга на процеса. Постоянно действаща подкомисия към Комисията по европейските въпроси, както и Комисията по европейските въпроси не може да преструктурира целия механизъм за работа по фондовете, защото управляващите органи по Финансовата рамка са политически решени и уточнени с ЕК и не бива сега при започнало реално усвояване да се променя самата архитектура, алгоритъма на процеса. Ние, като Парламентарен орган «в тясната си институционална дрешка» осъществяваме законодателен мониторинг. Но ние – постоянно действаща подкомисия към Комисията по европейските въпроси, както и Комисията по европейските въпроси като цяло можем да зададем препоръки за оптимизиране на процеса, които да допринесат за ефективното и ефикасно усвояване на средствата от Европейския съюз. По този начин няма да остане и съмнение, че всички държавни институции носят цялата отговорност за прозрачното усвояване на европейските структурни инструменти в интерес на обществото, установявайки нови културни практики и навици и Народното събрание е неразделна част от този процес. Добра управленска практика, въз основа на констатираните досегашни слабости в процеса при усвояване на средства от еврофондовете показва възможно най-бързото въвеждане и заработване на фигурата -„Министър по управлението на европейските фондове”, носеща пряката оперативна отговорност пред министър-председателя на Република България, както и законодателно към Народното събрание. По този начин се показва недвусмислено на европейските ни партньори, че няма неправомерно управление и процесът на контрол и усвояването на средствата от ЕС ще става при пълна прозрачност и спазване на регламентите. Така без да се преструктурира целия механизъм за работа по фондовете, се подобрява цялостно и системата за контрол над използването на европейските средства, за което многократно призовава и Европейската комисия. Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС приветства ясното разписване на ролята, функциите и правомощията на вицепремиера по управлението на средствата от ЕС с Постановление на Министерски съвет от 15.05.2008г. Своевременното започване работа на зам. министър-председател, следящ за правилното и навременното усвояване на средствата от фондовете и програмите на ЕС надраства досегашната формула за комуникация на ресорните министерства с Брюксел, която в повечето случаи излишно се политизираше и партизираше. Подкомисията очаква в работно сътрудничество новия заместник министър-председател да запознае народните представители от Комисията по европейските въпроси със своите функции и правомощия, разписани в приетото ПМС от 15.05.2008г. Акцентирането на оперативното решаване на проблемите, на действията в посока превенция на бъдещи негативни сигнали от европейските ни партньори трябва да бъде един от приоритетите на изпълнителната власт в следващия период, юни-декември 2008г., който да генерира реални плюсове от усвояването на европейските фондове за българските граждани. Хомогенността между различните звена в процеса, усещането за общност и субординация към министър-председателя е един от ключовите фактори, гарантиращ функционирането на държавната ни администрация при усвояването на европейски публични финанси, съфинансирани и с значителен ресурс от национални средства. Подкомисията ще следи много внимателно процеса по усвояване на средствата от ЕС и през следващия отчетен период юни-декември 2008 г., като при констатирането на лаг в този процес си запазва правото да инициира законодателни промени и да направи цялостен преглед на нормативната база, касаеща различните органи /управляващи, компетентни, одитиращи и др./ по отделните оперативни програми по управлението на европейските структурни инструменти. По същия начин Постоянно действаща подкомисия към Комисията по европейските въпроси, както и Комисията по европейските въпроси си запазват правото съгласно чл.37 от Закона за Сметната палата да изисква и възлага на Сметната Палата да провежда до пет одита годишно със специални решения на Народното събрание. Подкомисията ще положи максимални усилия в рамките на своята правомощия да подпомага процеса на прозрачна, ефективна и ефикасна усвояемост на еврофондовете при отчитане на цялостната логика на процеса – средствата във Финансовата рамка за България са за целия рамков период 2007-2013, така че разглеждането им в случая няколко месеца след одобрението на всички оперативни програми, за периода януари– юни 2008 г., не може да претендира за пълна представителност. Използването на договорената от Правителството финансова парадигма на усвояване n+3 за усвояване на средствата от Кохезионния и структурните фондове на ЕС, т.е. средствата договорени по отделните оперативни програми за 2007 г. и 2008г. ще се разходват, усвояват до 2010г., респективно до 2011 г. трябва обаче да бъде основен приоритет за самата изпълнителна власт през следващия период юни-декември 2008 г.
Тогава ще имаме и пълната картина за процеса на усвояване на средствата през ключовата 2008г.
Гарантирането на финансовите интереси на Р България като държава - членка на Европейския съюз е национална кауза, и в този дух постоянно действаща подкомисия към Комисията по европейските въпроси, ще следи и занапред за правилното и навременното усвояване на средствата от фондовете и програмите на ЕС и започването при необходимата прозрачност пълноценното усвояване на оперативните програми, както и средствата, администрирани от ДФЗ, РА и ИАРА. Успехът в дейността по усвояване на европейските фондове няма да е на изпълнителната или законодателната власт, а успех за България.
Приложение 1
Пакет от мерки, предложени от Министерство на финансите и приети на 26.03.2008 г. от Министерски съвет
1. Рязко засилване на първото ниво на контрол - предварителен и текущ контрол от страна на Изпълнителните агенции (ИА) и на Управляващите органи (УО) на Оперативни програми:
• Да се увеличи броят на контрольорите в съответните звена
• Да се привлекат външни експерти и техническа помощ за реализация на проверки на документи и проверки на място
2. Разширяване на системния контрол и системата за верификация, чрез активно участие на Сертифициращия орган:
• Сертифициращият орган да изготви допълнителни указания за процеса на контрол и верификация
• Сертифициращият орган да организира проверки на място на идентифицирани рискови проекти
3. Укрепване на одитните функции:
• По-активно привличане на външни одиторски фирми в проверките на извършени дейности по проектите чрез прилагане на рамкови договори
• Разширяване на състава и интензивно обучение на служителите от Одитния орган
• Координация на работата на звената за вътрешен одит с дейността на Одитния орган. Провеждане на целенасочено обучение на вътрешните одитори
4. Деклариране от страна на всички служители от УО и ИА, че са надлежно запознати с правилата и принципите за работа по предприсъединителните и структурните фондове на ЕК и притежават необходимата техническа и управленска компетентност за изпълнение на вменените им задължения по съответния проект и програма.
5. Стриктно спазване на системата за докладване на нередностите и предприемане на превантивни мерки от ИА и УО.
6. Укрепване ролята на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности (АФКОС) при противодействието срещу измамите, засягащи европейските фондове:
• АФКОС да предложи нормативни промени за създаване на механизъм на национално ниво, в който да се регламентират проверките и инспекциите на място, като се разпишат функциите на различните проверяващи и техните действия на място
• Да бъдат разписани детайлни правила, които да регламентират действията на УО, ИА и другите членове на АФКОС, в случаите на проверка на проекти, както и подаване на обратна информация за резултатите от проверките
7. Изпълнителните агенции да подобрят системите си за управление на архивите с досиета по проекти.
8. Министърът на икономиката и енергетиката да създаде Работна група за преглед на процедурите и Закона за обществените поръчки, която да обобщи всички предложения на УО и ИА и да предложи нормативни промени с оглед на ускорена реализация на проекти, финансирани от европейските фондове.
9. Министърът на финансите да изработи и предложи механизъм за възстановяване на средства от звената, които не изпълняват отговорностите и задълженията си във връзка с проектите и програмите.
10. По-нататъшно укрепване на административния капацитет:
• Спешно завършване на процедурите за запълване на незаетите места в отговорните звена във всички ведомства
• Създаване на работна група, която да предложи промени в нормативната база и Закона за държавния служител, позволяващи използване на средствата, предоставени от ЕС за техническа помощ за временно и постоянно наемане на допълнителен експертен, консултантски и технически персонал
• Провеждане на обучение за всички новоназначени служители
• Представяне на отчет за изпълнението на плановете за обучение на всички звена, в т. ч и вътрешните одитори
• Актуализиране на плановете за обучение за 2008 г. и 2009 г.
• Разработване на програми за обучение за новите крайни бенефициенти- подготовка на проекти, допустимост на разходите, управление на проекти и договори, докладване и обработване на плащанията, докладване на нередности и др.
11. Подобряване на комуникацията - секторна, хоризонтална и вертикална вътре във ведомствата и между тях.
• Министърът на финансите да организира периодични срещи на ниво министри и на ниво УО, на които да се дискутират секторните планове за усвояване на ЕФ, актуални проблеми и необходими корективни действия. Управляващите органи и Изпълнителните агенции да провеждат редовни работни срещи.
12. ИА и УО да публикуват списъци с всички бенефициенти на средства по пред присъединителните фондове и Оперативните програми с цел гарантиране на публичност, прозрачност и обществен контрол.
13. Министърът на транспорта и Министърът на околната среда да обезпечат разработването на нови проекти в съответните сектори, включително и чрез използване на ресурси от техническата помощ.
14. Секторните министри да преразгледат и предложат ясни и реалистични срокове за изпълнението на проектите по ИСПА и Кохезионния фонд.
15. Министърът на финансите, Министърът на регионалното развитие и Министърът на околната среда да предложат механизъм за гарантиране на допълняемостта между националните инвестиционни програми и оперативните програми с цел приоритетно ускорено изпълнение на проектите, финансирани от ЕС.
16. Министърът на финансите, след съгласуване със секторните министри, да направи преглед на нормативните актове на МС, регулиращи процедурите и да предложи съответни изменения за тяхното рационализиране.
Въпросния пакет бе представен от Министъра на финансите и на еврокомисар Данута Хюбнер. Целта на плана за действие за предприемане на корективни действия в хода на прилагането на предприсъединителни програми и структурните инструменти на Европейския съюз е да се приложат категорични мерки за преодоляване на идентифицираните слабости при изпълнение на предприсъединителните програми, които биха могли да се мултиплицират при проектите, финансирани от структурните и Кохезионния фонд на ЕС.
Някои от по-важните мерки, предприети и изпълнени от Приложение 1 до този момент са:
- Дирекция „Управление на средствата от ЕС” в МФ организира събирането и публикуването на Единния информационен портал eufunds.bg на списъците с всички одобрени до този момент проекти и бенефициенти по оперативните програми, както и грантополучателите по Програма ФАР за периода 2002-2005 г. (мярка 12);
- Изготвен е проект на постановление на МС за осигуряване на условия, ред и механизъм за прихващане на недължимо платени и надплатени суми, както и неправомерно получени или неправомерно усвоени средства от фондовете на ЕС и предстои неговото внасяне в МС. Изготвени са допълнителни указания относно осъществяването на процеса на контрол и верификация на разходите по СКФ на ЕС (мярка 9);
- Създадена е работна група за преглед на нормативните актове на Министерския съвет за изпълнение на предприсъединителните програми и Структурните инструменти на Европейския съюз за програмния период 2007 – 2013 г., която е подготвила доклад с конкретни предложения за тяхното оптимизиране (мярка 16);
- Във връзка с изпълнението на мерките за укрепването на административния капацитет са предприети спешни мерки за попълване на незаетите 124 щатни бройки в УО, МЗ и ИА.
Въпросът за цялостната имплементация обаче остава – процес, който ще бъде следен от Подкомисията по усвояването на средствата от ЕС и за в бъдеще.
Съдържание
Въведение стр. 1
I. Кохезионен и структурни фондове – Оперативни програми
1. Транспорт стр. 3
2. Околна среда стр. 13
3. Развитие на човешките ресурси стр. 17
4. Развитие на конкурентоспособността на българската икономика стр. 23
5. Административен капацитет стр. 30
6. Регионално развитие стр. 37
7. Техническа помощ стр. 41
8. Национален стратегически план за развитие на селските райони
и Програма за развитие на селските райони стр. 45
9. Национален стратегически план за рибарството и ОП Рибарство стр. 50
II. Предприсъединителни програми
2. ФАР стр. 55
3. ИСПА стр. 56
4. САПАРД стр. 57
III. Анализ на констатирани проблеми при усвояване на Финансовата
рамка, и препоръки за оптимизиране на процеса стр. 59
Приложение 1 стр. 62