Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Временна комисия по правни въпроси
Временна комисия по правни въпроси
11/06/2013 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. № 353-20-18/12.06.2013 г.
    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 354-01-15, внесен от Борис Цветков, Георги Кадиев и Георги Гьоков на 30.05.2013 г.

    На свое заседание, проведено на 11 юни 2013 г. Временната комисия по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 354-01-15, внесен от Борис Цветков, Георги Кадиев и Георги Гьоков на 30.05.2013 г.

    Законопроектът беше представен от един от вносителите – народният представител – Борис Цветков.
    С него се цели гарантира равнопоставеността сред децата чрез създаване на разпоредба, задължаваща общините да осигурят места за всички кандидатствали за детски градини деца.
    Общините в страната имат практиката да дофинансират детските градини със собствени средства от бюджета на общината. Наблюдава се двоен стандарт и дискриминация спрямо родителите на деца, които не са приети в детски градини. С оглед на отстраняването му следва българските общини да бъдат задължени да осигурят място в детските градини за всички деца, които са кандидатствали за тях. Когато общината не разполага с такава възможност, следва родителите на децата, не приети в детска градина да получат компенсация, с която да могат да покрият дневните разходи на детето си.
    В хода на дискусията участие взеха нар. пр. Янаки Стоилов, Четин Казак, Петър Петров, Милена Дамянова и Георги Кадиев.
    Изказаха се становища в подкрепа на законопроекта, като бяха поставени редица въпроси и бележки:
    - Принципът в случаите, в които не е предоставена дадена услуга или не е извършена дадена дейност, то средствата за нея да преминават към потребителя й, трябва да се приема като изключение.
    - Законопроектът ще се прилага само в няколко общини и финансовия стимул към родителите на деца, за които не са били осигурени места в детски градини няма ли да доведе до миграционни процеси към тези общини.
    - Да се стесни обхвата на законопроекта, като финансови компенсации да получават само семействата, които имат право на детски добавки или да бъде определен друг размер на доходите на семействата, които да бъдат стимулирани.
    - Как ще се гарантира работещ механизъм на законопроекта и как ще се проследят всички хипотези при кандидатстване в детските заведения, за да няма различно тълкуване от общините.
    - Необходимо е прецизиране на текстовете.
    Нар. пр. Милена Дамянова изложи доводи, с които обоснова отрицателната си позиция към законопроекта.
    Цитира определение на административен съд - София – град, с което е оставена без разглеждане жалба на родител срещу решение на Столичния общински съвет, с което се отказва изплащане на месечни компенсации на родителите на деца, кандидатствали за общински детски ясли или градини, за които не са осигурени места в тях. В чл. 21, ал. 1, т. 23 от ЗМСМА е предвидено, че Общинският съвет решава въпроси от местно значение, които не са от изключителната компетентност на други органи, а в конкретния случай оспорената процедура е израз на суверенното и свободно право на общината да определя политиките си в различните сфери от обществен интерес.
    Постави въпроси защо не са изискани становища от Министерство на финансите и от Националното сдружение на общините след като със законопроекта се предвиждат финансови задължения; как ще се проведе политиката на социализация на децата, които ще получават предвидените компенсации, но няма да посещават детска градина и държавата ще поеме ли ангажимент за осигуряване учебни помагала за тези деца.
    Г-н Дончо Барбалов – зам.-кмет на Столична община изложи статистика за извършени ремонт и строителство на нови детски градини и ако бъде приета тази промяна този ресурс ще бъде пренасочен за компенсиране на родителите на децата, за които не са били осигурени места в детските градини, а може и да доведе до повишаване на таксата за детските градини.
    От гражданския сектор бяха изказани две становища. Г-жа Златина Станкова, участник в работни групи към Столична община, която не подкрепя законопроекта, защото по този начин няма да бъде решен проблема с недостига на места в детските градини и не е ясно за какво ще бъдат използвани финансовите стимули от семействата.
    Г-жа Евгения Тодорова, член на инициативния комитет на майките, която подкрепя предложените промени и счита, че с него ще бъдат осигурени места в детските гради за всички кандидатствали в тях деца в най-скоро време.
    Нар. пр. Георги Кадиев заяви, че законопроектът има за цел да възстанови справедливостта, тъй като родителите на деца, приети в детските градини получават и субсидии, а в същото време се наблюдава дискриминация спрямо родителите на деца, които не са приети в детски градини и не получават месечни компенсации. Законопроектът има и дисциплинираща цел – решаване на проблема с недостиг на места в детските градини от общините.
    От името на вносителите нар. пр. Борис Цветков заяви, че приема всички конструктивни забележки и пое ангажимент текстовете на законопроекта да бъдат съобразени с тях и прецизирани между първо и второ гласуване.

    След проведената дискусия и обсъждане, Временната комисия по правни въпроси със 7 гласа „за”, без „против” и „въздържал се”, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 354-01-15, внесен от Борис Цветков, Георги Кадиев и Георги Гьоков на 30.05.2013 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВРЕМЕННАТА
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ХРИСТО БИСЕРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума