Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
06/11/2013 първо гласуване

    Проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2014 г., № 302-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.10.2013 г., част “Енергетика”
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА


    Д О К Л А Д
    за първо гласуване

    Относно: Проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2014 г., № 302-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.10.2013 г., част “Енергетика”

    На свое редовно заседание, проведено на 6 ноември 2013г. Комисията по енергетика обсъди проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2014г.
    На заседанието в качеството си на вносители от Министерството на икономиката и енергетиката присъстваха министър Драгомир Стойнев, главен секретар Владимир Туджаров, директори на дирекции от МИЕ и от Министерство на финансите, Вергиния Йончева - държавен експерт, дирекция „Държавни разходи” и Мариян Консулов - държавен експерт, дирекция „Финанси на реалния сектор”.
    От името на вносителите Законопроекта за Държавния бюджет за 2014 година под № 302-01-33беше представен от министър Драгомир Стойнев, който представи общата рамка на бюджетната политика на Министерството на икономиката и енергетиката. Бюджетът е насочен към изпълнението на балансирана и прозрачна икономическа, енергийна и туристическа политика, която защитава държавния и обществения интерес и е основана на европейските принципи и политики с оглед постигане на растеж и модернизация на икономиката. В този смисъл, предлаганият бюджет е насочен към намаляване на административните разходи и постигане на по-висока ефективност на администрацията от една страна и по-целенасочени политики за насърчаване на икономиката и предприятията, в това число и в енергетиката. Проектът е разработен в рамките на одобрените от министерството на финансите тавани и в него фокусът е изместен от ведомствените разходи, които са намалени за персонал с 2.302 млн. лв., за издръжка с 5.436 млн. лв и за капиталови трансфери с 1.466 млн. лв. За сметка на това акцент се поставя върху насърчителните мерки за българските предприятия с увеличение от 42.152 млн. лв. на средствата за мерки за подпомагане по Закона за насърчаване на инвестициите, Закона за енергетиката, Закона за енергийната ефективност, Закона за защита на потребителите и др.
    Предлаганите мерки и политики, целят постигането на максимален ефект при комбиниране на средствата от държавния бюджет и другите програми и мерки за финансиране –оперативните програми „Конкурентоспособност на българската икономика“ и „Иновации и конкурентоспособност“, по Международния фонд „Козлодуй“ и останалите оперативни и рамкови програми, финансирани от ЕС.
    По този начин, с крайно ограничените налични ресурси се търси максимум подкрепа за развитието на икономиката и на предприятията, така че през 2014 г. да се премине към значителен икономически растеж и създаване на нови работни места.
    Предвидените приходи на министерството в размер на 157 290 млн.лв. се предвижда да постъпят от различни източници, като от държавни такси са планирани 18.059 млн. лв., от глоби, санкции и наказателни лихви по отделните закони 4.793 млн. лв., от концесии 41.265 млн. лв. и по реда на Наредбите за реда за установяване, събиране, разходване и контрол на средствата и за размера на дължимите вноски във фонд "Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения" и Фонд „Радиоактивни отпадъци” 84.639 млн. лв.
    Планираните по бюджета разходи са в размер на 122 802 млн. лв., като те трябва да осигурят дейността на Централното управление на министерството и на 12-те второстепенни разпоредители с бюджет към министъра на икономиката и енергетиката. Ведомствените разходи са 58.323 млн. лв., а администрираните разходи са 64,479 млн.лв.
    Към администрираните разходи се включват планираните субсидии за нефинансови предприятия за фонд „Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения” и Фонд „Радиоактивни отпадъци” в размер на 16,274 млн.лв., средства за изпълнение на финансови мерки по Закона за енергетиката и Закона за енергийната ефективност;; капиталовите трансфери за фонд „Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения” и Фонд „Радиоактивни отпадъци” в размер на 834 хил. лв.
    Политиката, която касае развитието на отрасъл „Енергетика“ е „Устойчиво и конкурентоспособно енергийно развитие“. Министерството си е поставило за цел да работи приоритетно за ограничаване на външната зависимост от енергиен внос чрез диверсификация на енергийните доставки, енергоспестяване и използване на местни ресурси и ВЕИ, либерализиране на енергийния пазар и овладяване на негативните промени в климата чрез включване на българските енергийни инсталации в европейската Схема за търговия с квоти на емисии на парникови газове.
    Ползите от реализирането на тази политика ще се отразят в намаляване на енергийната интензивност на БВП, което от своя страна ще доведе до намаляване на външната зависимост от внос на енергия и енергийни ресурси, повишаване на конкурентоспособността на националната икономика и разкриване на нови работни места, намаляване на разходите за енергия, както и опазване на околната среда. Осигурени са средства за издръжката на МИЕ.
    За изпълнение на политиката „Устойчиво и конкурентоспособно енергийно развитие” за 2014 г. са предвидени средства в размер на 61 938 000 лв., тоест увеличение с 37 654 000 лв. Стратегическата цел е да се създадат условия за сигурна, ефективна и екологосъобразна енергетика, а реализирането и ще се осъществи чрез изпълнение на оперативни цели и програми към тях.
    Към оперативна цел „Гарантирана сигурност на доставките в конкурентни енергийни пазари” са обособени две програми:
    1. Програма 14 „Ефективно функциониране на енергийните предприятия, инфраструктура и пазари” с бюджет 40 885 100 лв. Целта е да се ускори реализацията на приоритетни енергийни инфраструктурни проекти, свързани с развитието на подходяща национална, регионална и транс-континентална енергийна инфраструктура, създаване на ефективно функциониращ енергиен сектор, ефективна защита на националните енергийни интереси в рамките на европейските ангажименти и законодателство и активно участие в международно енергийно сътрудничество;
    2. Програма 15 „Сигурност при енергоснабдяването и при управление на РАО и ИЕЯС” с бюджет 17 673 600 лв. Целта и е качествено, сигурно и екологосъобразно задоволяване потребностите на обществото от енергия и енергийни ресурси, контрол на енергийната система по отношение на сигурността на доставките, ефективно и сигурно управление и минимализиране количествата радиоактивни отпадъци и управление на процесите по извеждане от експлоатация на 1-4 блок на АЕЦ „Козлодуй“, обезпечаване на енергийния баланс на страната, контрол на експлоатацията и безопасността на енергийните съоръжения.
    Към оперативна цел „Ефективно и екологосъобразно енергийно развитие” е обособена програма 16 „Устойчиво енергийно развитие” с бюджет 1 507 000 лв. Тя има за цел осигуряване на диверсификация на енергийните доставки, изпълнение на приети цели за енергоспестяване, дял на възобновяема енергия в брутното крайно потребление, намаляване на енергийния интензитет на единица БВП и диверсификация на енергийните източници използвани в предприятията.
    Проектите, финансирани по Оперативна програма „Конкурентоспособност” към Политика „Устойчиво и конкурентоспособно енергийно развитие” за 2014 г. са на обща стойност 173 000 000 лв.
    Към оперативна цел „Ефективно управление на природните ресурси” е обособена програма 17 „Подобряване на процесите на концесиониране и управление на природните ресурси” с бюджет 1 872 800 лв. Програмата осигурява предоставяне на разрешения за проучвания и добив на природни ресурси, контрол по действащите концесионни договори, поддържане на единен регистър на операторите на съоръжения на минни отпадъци и издадените разрешителни, отстраняване на щетите нанесени на околната среда от добива и преработката на природни ресурси и др. дейности свързани с проучванията и добива на природни ресурси.
    Министерството има и програма 18 „ Администрация“, чиято основна цел е да се подобрява държавното управление в областта на икономиката и енергетиката е предвиден бюджет от 9 665 000 лв.
    Отношение по проекта на Закон за Държавния бюджет за 2014г. взеха н.п. Диана Йорданова, която коментира, че в проекта на бюджет на министерството липсва проекта „АЕЦ Белене“ и означава ли това, че има отказ от реализирането му. Отговор даде министър Стойнев, който обясни, че никога не е бил поеман ангажимент за пренасочване на пари от държавния бюджет към проекта, но ще се въздържа от коментари заради делото в арбитражния съд. На уточняващ въпрос относно записания проект „Набуко - Запад“ , министър Стойнев коментира, че има административна грешка с изписването му, проекта е отпаднал, за разлика от 7-ми блок на АЕЦ“Козлодуй“, който не е отхвърлен. На въпрос на н.п. Рамадан Аталай относно програма 16 и нейния малък бюджет, беше дадено уточнение, че средствата са за функционирането на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. На въпрос на н.п. Красимир Янков за достатъчност на средствата по бюджета и изпълнение на програмите, министър Стойнев коментира, че средствата са достатъчни.
    В резултат на проведеното обсъждане Комисията по енергетика с 8 гласа “за”, 0 гласа “против” и 4 гласа “въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за Държавния бюджет за 2014г, № 302-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.10.2013 г., част “Енергетика”.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА
    РАМАДАН АТАЛАЙ
    Форма за търсене
    Ключова дума