Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
18/09/2013

    Заседание на Комисията по енергетика, състояло се на 18 септември 2013 г.
    На 18 септември 2013 г., Комисията по енергетика проведе редовно заседание при следния Дневен ред:
    1. Допълнителна информация относно постигане на целите за повишаване нивото на енергийната ефективност в съответствие с енергийната стратегия на Република България и Втория национален план за действие по енергийна ефективност, поискана на заседанието на 10.07.2013 г.
    2. Приемане на програма за работата на Комисията по енергетика до 31.12.2013 г.
    3. Разни
    От Министерство на икономиката и енергетиката(МИЕ) присъстваха г-жа Анна Янева – заместник министър, г-н Николай Налбантов, директор на дирекция в МИЕ, г-жа Валентина Илиева, началник на отдел, г-н Ивайло Алексиев – изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие(АУЕР), г-н Людмил Костадинов – експерт в АУЕР, както и парламентарния секретар – г-жа Тереза Станчева.
    Заседанието беше открито от председателя на Комисията по енергетика г-н Рамадан Аталай, който представи гостите и обяви дневния ред, приет от членовете на Комисията без допълнителни предложения.
    Господин Аталай представи на членовете на комисията по енергетика пристигнало писмо от Сметна палата за резултатите от одитите на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, Топлофикация София и МИЕ по отношение на контролните му функции върху фирмите за дялово разпределение, които одити са извършени в съответствие с решение взето от Народното събрание на 13 февруари 2013 година. Председателят на комисията уточни, че докладите предоставени от Сметната палата ще бъдат представени на народните представители и ще бъдат предмет на заседание на комисията по енергетика.
    По т. 1 от Д.Р. председателстващият покани представителите на МИЕ за представяне на предвидената информация.
    Встъпително изказване, с кратка хронология за представената допълнителна информация относно постигане на целите за повишаване нивото на енергийната ефективност в съответствие с енергийната стратегия на Република България и Втория национален план за действие по енергийна ефективност, поискана на заседанието на 10.07.2013 г. направи заместник министър Анна Янева, която посочи, че от страна на МИЕ е представена исканата информация в писмен вид, която е на разположение на Комисията.
    Г-жа Янева описа накратко по какъв начин е направена оценката икономически достъпния потенциал за спестяване на енергия при крайното потребление. Икономически достъпният потенциал за спестяване е оценен на база на доклад на института Fraunhofer относно потенциала за енергийни спестявания в страните членки на Европейския съюз, изготвен по поръчка на Европейската комисия. В доклада са използвани три сценария при изчисляването на потенциала:
    • Low policy intensity (LPI) - политика с нисък приоритет на енергийната ефективност - при дисконтов процент за инвестициите между 8 - 15% (в зависимост от сектора)
    • High policy intensity scenario (HPI) – политика с висок приоритет на енергийната ефективност при дисконтов процент за инвестициите до 4%
    • Technical potential - това което може да бъде постигнато с най-добрите съществуващи към момента технологии без ограничение на разходи и цени.
    За приложените изчисления е взет предвид сценарият high policy intensity (HPI) - политика с висок приоритет на енергийната ефективност.
    За периода 2012–2020 г. оценката на потенциала за енергийни спестявания чрез повишаване на енергийната ефективност при крайното енергийно потребление в България по сектори е посочен в Таблица 1:

    Таблица 1

    Сектор Енергия
    TWh
    Индустрия 3,2
    Транспорт 1,7
    Услуги 1,9
    Домакинства 3,4
    Общо 10,3

    Направена е също така оценка на необходимите инвестиции при политика с висок приоритет на енергийната ефективност, която се базира на следните предпоставки:
    • Цени на енергията – 2013 г. ( средно претеглени цена за 1 KWh енергия, без ДДС) и
    • Средни срокове на откупуване на инвестициите (на база на обобщаване резултатите от извършените обследвания по ЗЕЕ в АУЕР), съответно:
     Услуги и домакинства - 5,8 години
     Индустрия и транспорт - 3,7 години


    Таблица 2

    Сектор Необходими инвестиции
    млрд. лева
    Индустрия 1,7
    Транспорт 1,2
    Услуги 2,0
    Домакинства 2,3
    Общо (за 8 години) 7,2

    От представената допълнителна информация стана ясно, че изпълнението на дейностите и мерките по енергийна ефективност и постигането на приетите във Втория национален план за енергийна ефективност цели се осъществява от задължените по Закона за енергийната ефективност лица, а именно:
     Търговци с енергия
     Собственици на промишлени системи и
     Собственици на публични сгради.
    Председателят на Комисията по енергетика даде думата на народните преставители. Отношение взе г-жа Магдалена Ташева, която коментира дименсиите на направените изчисления и неяснотата, която те пораждат за хората неспециалисти в тази област. Г-жа Ташева попита защо оценката на икономическия потенциал е направена извън България и не е ли било възможно да бъдат ползвани български специалисти, както и как е изчислена сумата от 7,2 млрд лева необходими инвестиции.
    Разяснения по тези въпроси и обосновка на сумата даде, г-н Алексиев изпълнителен директор на АУЕР. Разяснения по повдигнати от народните представители Рамадан Аталай, Магдалена Ташева и Таско Ерменков направи г-н Налбантов от МИЕ.
    Председателят на Комисията по енергетика прочете становище, което бе подложено на разискване от народните представители и подкрепено от всички членове на комисията.
    Във връзка с изказано със становището съгласие от страна на г-н Кирилов, н.п. от ПГ „ГЕРБ“, г-н Аталай уточни, че при една от поправките на ЗЕЕ е отпаднал текста, който е давал възможност домакинствата да се включват в общата политика за енергийна ефективност. Председателят подчерта, че от името на ПГ „ДПС“ е искал от няколко министър председатели битовите потребители да получат безвъзмездна помощ за извършване на енергийни обследвания, с което да бъдат подпомогнати и ориентирани за ползите от спестяването на енергия и намаляването на сметките им. Господин Аталай предложи в ЗЕЕ да бъде направено изменение и отпадналия чл. 19, ал. 1 да бъде върнат обратно, както и отново да се работи по варианта за подпомагане на домакинствата в усилията им да намалят сметките си за енергия.



    По т. 2 от ДР г-н Рамадан Аталай представи на Комисията, проект на график за работата и до края на 2013 година. Той предложи на неправителствените организации и движения да вземат по-дейно участие в работата на Комисията и да бъдат неин естествен коректив.
    Предложеният график беше приет единодушно.
    Народните представители Таско Ерменков и Петя Аврамова предложиха изготвяните информации да бъдат изпращани по електронна поща до една седмица по-рано. Господин Явор Куюмджиев попита дали графика е съобразен със законодателната програма на Парламента, а г-н Аталай поясни, че са предложени само по една тема именно с оглед графика да бъде по-гъвкав и когато бъдат внесени законопроекти те да бъдат разглеждани.
    Народния представител Петър Дулев предложи да се направи изнесено заседание на площадката на „Белене“, което би могло да се осъществи в подходящо време.
    По т.3 от ДР г-н Явор Куюмджиев предложи заседанията на Комисията да бъдат провеждани всяка сряда от 15.30 часа. Предложението беше прието с корекцията, че заседанията ще се провеждат от 15 часа.
    Постъпи предложение от представител на Национален форум „ Обединение“ и на тях да бъдат предоставяни всички информации за съответното заседание., на което председателя на комисията уточни, че ще се съобрази с реда на Народно събрание и изрази мнение, че ще се намери начин да работят заедно

    Поради изчерпване на дневния ред, г-н Аталай закри заседанието.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА:

    Рамадан Аталай
    Форма за търсене
    Ключова дума