КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
12/04/2014 първо гласуване
общ законопроект на приетите на първо гласуване на 4 април 2014 г. законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 354-01-57/20.09.2013 г., внесен от Явор Куюмджиев и група народни представители и законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 454-01-23/19.02.2014 г., внесен от Явор Куюмджиев и Таско Ерменков, изготвен на основание чл. 77, ал. 2 от ПОДНС
Д О К Л А Д
Относно: общ законопроект на приетите на първо гласуване на 4 април 2014 г. законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 354-01-57/20.09.2013 г., внесен от Явор Куюмджиев и група народни представители и законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 454-01-23/19.02.2014 г., внесен от Явор Куюмджиев и Таско Ерменков, изготвен на основание чл. 77, ал. 2 от ПОДНС
Общ проект!
ЗАКОН
за изменение и допълнение на Закона за енергетиката
(обн., ДВ, бр. 107 от 2003 г.; изм., бр. 18 от 2004 г., бр. 18 и 95 от 2005 г., бр. 30, 65 и 74 от 2006 г., бр. 49, 55 и 59 от 2007 г., бр. 36, 43 и 98 от 2008 г., бр. 35, 41, 42, 82 и 103 от 2009 г., бр. 54 и 97 от 2010 г., бр. 35 и 47 от 2011 г., бр. 38, 54 и 82 от 2012 г., бр. 15, 20, 23, 59 и 66 от 2013 г.)
§ 1. В чл. 1 думите „природен газ, пренос на нефт“ се заменят с „природен газ, транспортиране през морски газопровод, съхранение на природен газ, пренос на нефт“.
§ 2. В чл. 31а, ал. 1, в текста преди т. 1 след думата „право“ се добавя „най-много по един път на всеки три месеца“.
§ 3. В чл. 64, ал. 3, т. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В буква „а“ думите „или трайни насаждения“ се заличават.
2. Създава се буква „в“:
„в) трайни насаждения в сервитутната ивица, с изключение на случаите, когато това е допустимо с нормативен акт, при спазване на съответните технически изисквания;".
§ 4. Създават се чл. 67а и 67б:
„Чл. 67а. В случай, че поземленият имот, за който е учредено ограничено вещно право, представлява морски плаж, експлоатацията на тръбопровода не може да възпрепятства нормативно установените дейности и предоставяните права, свързани с концесионирането, отдаването на плажа под наем или ползването му съгласно Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Чл. 67б. (1) По изключение, при липса на друга техническа възможност, при извършване на дейности за прокарване и скачване на подземни електропроводи, газопроводи, топлопроводи, водопроводи за енергийни цели, нефтопроводи и нефтопродуктопроводи, лицата по чл. 62, ал. 1 и чл. 64, ал. 1 имат право да ползват имоти, представляващи морски плаж, само за времето и целите на прокарването и скачването.
(2) Правата по ал. 1 на лицата по чл. 62, ал. 1 и чл. 64, ал. 1 за прокарване и скачване са безвъзмездни, но не изключват задълженията за заплащане на сервитута, възникнал по реда на чл. 64, ал. 4.
(3) Собствениците на имотите по ал. 1 имат право на обезщетение за нанесени щети. ”
§ 5. В чл. 98а се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 3 и 4:
„(3) В случаи, в които отчетените показания на клиента на електрическа енергия за всеки един измервателен период са по-високи с над 50 на сто от средната сметка за електрическа енергия на клиента, за период от шест месеца назад, крайният снабдител е задължен да информира клиента за това, като клиента има право да подаде възражение срещу сметката, което го освобождава от задължението да заплати дължимата сума по тази сметка до разглеждане на възражението му.
(4) Крайният снабдител с електрическа енергия е задължен, по подходящ начин, да уведоми клиента лично, в случаите, в които по негова инициатива ще бъде прекратено или прекъснато снабдяването на клиента, и то не по-късно от три дни преди датата на прекратяване или прекъсване на снабдяването.“
2. Досегашните ал. 3, 4 и 5 стават съответно ал. 5, 6 и 7.
§ 6. В чл. 104а се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 3 и 4 и ал. 5 и 6:
„(3) В случай на прекратяване или прекъсване на снабдяването на клиент по искане на крайния снабдител, поради неизпълнение на задължения за плащане по договора за продажба на електрическа енергия, операторът на разпределителната мрежа възстановява снабдяването, след извършване на плащането и без допълнително заплащане на цена за възстановяването, в срок до 8 часа от подаване на искане за това, но не по-късно от 12 часа на следващия ден.
(4) В случай на заявяване на метрологична експертиза на средство за търговско измерване от клиент на крайния снабдител на електрическа енергия, при настъпване на събитие по чл. 98а, ал. 3, същата се извършва по реда и условията на действащото законодателство, като средствата за търговско измерване се демонтират и съхраняват от електроразпределителното предприятие, като същото осигурява изпращането им на компетентния орган за метрологичен надзор, запечатано с пломбите и стикерите, записани в констативния протокол, съставен при демонтажа. Разходите за метрологична експертиза на средство за търговско измерване са за сметка на електроразпределителното предприятие, в случаите по чл. 98а, ал. 4, като проверката се извършва от оправомощено лице посочено от клиента.
(5) В случаи на нарушаване на условията за качество и надеждност на снабдяването с електрическа енергия, за период по-дълъг от 1/3 от един календарен месец, доказано по съответния ред, клиентът не дължи заплащане на сумите за консумирана електрическа енергия за същия месец. Разпределителното предприятие дължи обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които клиента е претърпял от некачествено снабдяване с електрическа енергия. Обезщетенията по този ред могат да бъдат претендирани в срок до 60 дни от настъпване на събитието.
(6) Операторът на разпределителната мрежа няма право да съставя протоколи за коригиране на количествата измерена електрическа енергия без присъствието на клиента.“
2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 7 и 8.
§ 7. В чл. 123, ал. 1 се създават изречения второ и трето: „Правото на доставчиците от последна инстанция, общественият доставчик, крайните снабдители и търговците на електрическа енергия да преустановявят временното снабдяване с електрическа енергия на крайните клиенти, които ползват електроенергията за битови нужди, възниква при неплащане на потребената електрическа енергия за срок повече от два месеца или в случай, че дължимата потребна сума надвишава размера на половината от минималната работна заплата за страната. Правото за временно преустановяване на снабдяването с електрическа енергия не може да се реализира в ден предшестващ почивен ден или официално обявен за такъв ден.“
§ 8. В глава дванадесета наименованието на раздел II се изменя така: „Транспортиране през морски газопровод, пренос, съхранение и разпределение на природен газ, втечнен природен газ“.
§ 9. В глава дванадесета, раздел II се създава чл. 172ж:
„Чл. 172ж. (1) При разширение на съществуващи и/или изграждане на нови и/или експлоатацията на морски газопроводи за транспортиране на природен газ от трети държави, разпоредбите на раздел IV от глава трета, глава четвърта, глава осма „а“, чл. 170, чл. 172 - 172е и чл. 197 не се прилагат.
(2) При експлоатацията на газопроводи по ал. 1 се осигурява тяхното надеждно и безопасно функциониране, отчитане на транспортирания газ и оперативна съвместимост с газотранспортната система. "
§ 10. В чл. 183а се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 3 и 4:
„(3) В случаи, в които отчетените показания на клиента на природен газ за всеки един измервателен период са по-високи с над 50 на сто от средната сметка за електрическа енергия на клиента, за период от шест месеца назад, крайният снабдител е задължен да информира клиента за това, като клиента има право да подаде възражение срещу сметката, което го освобождава от задължението да заплати дължимата сума по тази сметка до разглеждане на възражението му.
(4) Крайният снабдител с природен газ е задължен, по подходящ начин, да уведоми клиента лично, в случаите, в които по негова инициатива ще бъде прекратено или прекъснато снабдяването на клиента, и то не по-късно от три дни преди датата на прекратяване или прекъсване на снабдяването.“
2. Досегашните ал. 3, 4 и 5 стават съответно ал. 5, 6 и 7.
§ 11. В чл. 183б се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 3 и 4 и ал. 5 и 6:
„(3) В случай на прекратяване или прекъсване на снабдяването с природен газ на клиента по искане на крайния снабдител на природен газ, поради неизпълнение на задължения за плащане по договора за продажба на природен газ, операторът на разпределителната мрежа възстановява снабдяването, след извършване на плащането и без допълнително заплащане на цена за възстановяването, в срок до 8 часа от подаване на искане за това, но не по-късно от 12 часа на следващия ден.
(4) В случай на заявяване на метрологична експертиза на средство за търговско измерване от клиент на крайния снабдител на природен газ, при настъпване на събитие по чл. 183а, ал. 3, същата се извършва по реда и условията на действащото законодателство, като средствата за търговско измерване се демонтират и съхраняват от газоразпределителното предприятие, като същото осигурява изпращането им на компетентния орган за метрологичен надзор, запечатано с пломбите и стикерите, записани в констативния протокол, съставен при демонтажа. Разходите за метрологична експертиза на средство за търговско измерване са за сметка на газоразпределителното предприятие, в случаите по чл. 183а, ал. 3, като проверката се извършва от оправомощено лице посочено от клиента.
(5) В случаи на нарушаване на условията за качество и надеждност на снабдяването с природен газ, за период по дълъг от 10 дена през един календарен месец, доказано по съответният ред, клиентът не дължи заплащане на сумите за консумиран природен газ, за същия месец. Операторът на газоразпределителната мрежа дължи обезщетение на всички имуществени вреди, които клиента е претърпял от некачествено снабдяване. Обезщетенията по този ред могат да бъдат претендирани в срок до 60 дни от настъпване на събитието.
(6) Газоразпределителното предприятие няма право да съставя протоколи за коригиране на количества доставен природен газ без присъствието на клиента.“
2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 7 и 8.
§ 12. В чл. 200 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 след думите „безопасната експлоатация“ се добавя „на морските газопроводи за транспортиране на природен газ“ и се поставя запетая.
2. В ал. 2 след думите „съоръженията за“ се добавя „транспортиране през морски газопровод“ и се поставя запетая.
§ 13. В чл. 206 се създава ал. 4:
„(4) На оператор на електроразпределителна мрежа и оператор на газоразпределителна мрежа, за които се установи, в условията на повторност, че предоставят услуги в нарушение на условията за непрекъснатост на електроснабдяването и доставката на природен газ, както и качество на доставяната електрическа енергия и природен газ, се налага имуществена санкция е в трикратен размер, определен по максималния размер на санкцията по ал. 1, както и се започва процедура по отнемане на Лицензията за извършване на дейността.“
§ 14. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 23 след думите "нефт или природен газ" се добавя "транспортиране на природен газ през морски газопровод" и се поставя запетая.
2. Създава се т. 31 б:
„31б. „Лично уведомяване на клиента“ е:
а) изпращането на кратко текстово съобщение с обратна разписка, получено по мобилен телефон или електронна поща;
б) телефонен разговор, записан със съгласието на клиента;
в) лично уведомяване срещу подпис;
г) получаване на писмо, изпратено с обратна разписка.
д) всички други предвидени в Гражданския процесуален кодекс начини за уведомяване.“
3. Точка 32б се изменя така:
„32б. „Междусистемен газопровод“ е преносен газопровод, който пресича или се разпростира върху границата между две държави-членки с единствената цел да свърже националните газопреносни системи на тези държави-членки.“
4. Създава се т. 32в:
„32в. „Морски газопровод” е линеен енергиен обект на техническата инфраструктура, разположен върху дъното на водния басейн или в недрата му в границите на вътрешните морски води и/или териториалното море, както и на част от сушата и включва газопровод или газопроводи и съоръжения и инсталации към тях за транспортиране на природен газ до последното изолационно съединение след последния спирателен вентил по посока на движение на газа, което представлява точката на свързване с друга газова инфраструктура в сухоземните граници на страната.”
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 15. (1) Крайните снабдители на електрическа енергия, крайните снабдители на природен газ, оператори на електроразпределителни мрежи и операторите на газоразпределителни мрежи привеждат общите условия по чл.98а, чл.104а, чл.183а и чл.183б в съответствие с този закон, в едномесечен срок от влизането му в сила.
(2) До привеждането на общите условия по ал. 1 в съответствие с този закон се прилагат действащите общи условия, доколкото не противоречат на този закон.
§ 16. В Закона за енергията от възобновяеми източници (обн., ДВ, бр. 35 от 2011 г., изм., бр. 29 и 54 от 2012 г., бр. 15, 59, 68 и 109 от 2013 г.) в чл. 29, ал. 2 думите „когато неизпълнението е по причина, за която производителят отговаря“ се заменят с „и при условие, че са били направени разходи за изграждане на съоръженията за присъединяване“ и се създава изречение второ: „В случай, че тези разходи са направени, но техния размер нe надвишава сумата на аванса по ал. 1, енергийното предприятие - собственик на преносната или на разпределителната електрическа мрежа връща на производителя остатъка от аванса.”
§ 17. В Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (обн., ДВ, бр. 48 от 2007 г., изм., бр. 36 и 67 от 2008 г., бр. 19, 82 и 92 от 2009 г., бр. 45 и 82 от 2012 г., бр. 27, 28 и 66 от 2013 г.; Решение № 12 на Конституционния съд от 2013 г. – бр. 105 от 2013 г.) чл. 10, ал. 4, т. 8 след думата "изграждането" се добавя "и експлоатацията".
§ 18. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в Държавен вестник.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА:
Рамадан Аталай