КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
27/02/2014 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 453-03-22/05.03.2014 г.
Относно: Законопроект за ратифициране на Договора за търговия с оръжие, № 402-02-2, внесен от Министерски съвет на 06.02.2014 г.
На свое заседание, проведено на 27 февруари 2014 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за ратифициране на Договора за търговия с оръжие, № 402-02-2, внесен от Министерски съвет на 06.02.2014 г.
На заседанието присъстваха от Министерство на външните работи: Лъчезара Стоева – началник на отдел „Контрол над въоръженията и неразпространение”, от Министерство на икономиката и енергетиката: Ивелина Бахчеванова –директор Дирекция „Международно контролирана търговия и сигурност” и Христо Атанасов - началник отдел „Международно контролирана търговия“ в Дирекция „Международно контролирана търговия и сигурност“.
Мотивите на законопроекта бяха представени от г-жа Лъчезара Стоева.
Договорът за търговията с оръжие (ДТО) е правно обвързващ инструмент, който цели предотвратяването и пресичането на нелегалната търговия и нерегламентираното отклоняване на конвенционални оръжия. С ДТО се въвеждат норми по отношение на трансфера на конвенционално оръжие и се изисква от държавите - страни по договора, да наложат контрол над целия износ на конвенционално оръжие и боеприпаси, за да гарантират, че те няма да се използват за терористични действия, нарушаване на правата на човека и международното хуманитарно право. Чрез този договор се увеличава прозрачността при търговията с оръжие, като се насърчава воденето на отчетност и представянето на информация.
Същият подлежи на ратификация на основание чл. 85, ал. 1, т. 5 и 8 от Конституцията на Република България, тъй като в него се съдържат клаузи, които предвиждат участието на държавата в арбитражно или съдебно уреждане на спорове (чл. 19, т. 2 от ДТО), и които изрично предвиждат, че ДТО подлежи на ратификация от всяка държава, положила подпис (чл. 21, т. 2 от ДТО).
Предвидено е ДТО да влезе в сила 90 дни от датата на депозиране на петдесетия инструмент за ратификация, а за всяка държава, която депозира такъв след влизането в сила на ДТО, договорът влиза в сила за нея 90 дни след датата на депозиране на инструмента.
Срокът на действие на настоящия договор е неограничен, като са посочени и условията за оттегляне от него. Това става след подаване на нотификация за оттегляне при Генералния секретар на ООН, която влиза в сила 90 дни след получаването на уведомлението за оттегляне, освен когато в самата нотификация е определена по-късна дата. Изрично е упоменато, че никоя държава не се освобождава от задължения, произтичащи от ДТО (включително финансови), възникнали докато тя е била страна по договора, само на основание оттеглянето си.
Член 25 указва моментите, в които всяка държава може да изрази резерва, стига тя да е съвместима с предмета и целите на договора, а имено: при подписване, ратификация, приемане, утвърждаване или присъединяване на съответната държава.
Не се очаква договорът да въведе нови моменти в съществуващата национална система за експортен контрол. Подчертава се, че прилаганите от Република България норми и стандарти в немалка степен надвишават заложените в договора.
След изслушване на мотивите, Комисия по правни въпроси с 11 гласа „за”, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за ратифициране на Договора за търговия с оръжие, № 402-02-2, внесен от Министерски съвет на 06.02.2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ЧЕТИН КАЗАК