Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
07/11/2013
    Стенограма от заседание на комисия
    П Р О Т О К О Л
    № 17



    Днес, 07.11.2013 г., четвъртък, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по правни въпроси.
    На заседанието присъстват: от Министерския съвет – Радомир Чолаков, съветник в политическия кабинет на вицепремиера Даниела Бобева, Георги Йончев и Мариана Славкова, държавни експерти в дирекция „Икономическа и социална политика” в МС; от Министерството на правосъдието – Сабрие Сапунджиева, заместник-министър; от Посолството на Германия в София – Томас Пфане, ръководител на Икономическия отдел на посолството; от Американската търговска камара – Златина Русева-Савова, съпредседател на Комитета за обществени поръчки и евро финансиране към АмЧам, Ива Тодорова, ръководител на работна група за законодателни промени към Комитета за обществени поръчки и евро финансиране към АмЧам и Надя Лазарова, съветник по политики и законодателни въпроси към АмЧам; от Института за пазарна икономика – Борислав Тончев; от Германо-българската индустриално-търговска камара – Димитър Стоименов, председател на Консултативен съвет „Обществени поръчки, търгове, конкурси” към Германо-българската индустриално-търговска камара и старши юрист в Адвокатско дружество „Петерка &Партньори”.
    Към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията.
    Заседанието се ръководи от Хамид Хамид, заместник-председател на Комисията по правни въпроси.
    Председателстващ Хамид Хамид:
    Добре дошли на заседанието на Комисията по правни въпроси, което по правомощия ще ръководя аз. Налице е кворум и заседанието може да започне. Имаме единствена точка в дневния ред:
    Единствена точка - Обсъждане за второ гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, № 302-01-14, внесен от Министерски съвет, на 29.08.2013 г.
    Има ли други предложения за дневен ред? Който е съгласен с така прочетения дневен ред, моля да гласува. Единодушно се приема. Благодаря ви. Всички имате доклада за второ четене. Ще започнем с гласуване на заглавието на законопроекта.
    „Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки.”
    Има ли предложения по наименованието на закона. Няма. Подлагам на гласуване наименованието на закона така както беше прочетено. Който е „за”, моля да гласува. Единодушно се приема. Против и въздържали се няма.
    § 1. Чета редакцията на § 1 по вносител.
    „§ 1. В чл. 2, ал. 1 думите „по процедурите, предвидени в” се заменят с „при условията и по реда на” и запетаята след думите „този закон” се заличава.”
    Има ли други предложения? Становища по § 1 има ли? От колегите? От вносителите? Няма. Подлагам на гласуване § 1 по редакцията на вносителя. Който е „за”, моля да гласува. Против? Няма. Въздържали се? Няма. Приема се единодушно.
    § 2. По § 2 са постъпили предложения от н.пр. Хамид Хамид, Йордан Цонев и Христо Бисеров и от н.пр. Е. Костадинов, Й. Стойков, А Башев и М. Ташева.
    Имате думата. Някои от вносителите на предложенията желаят ли да представят предложенията си? Няма.
    Първо подлагам на гласуване предложението по § 2 на н.пр. Хамид Хамид, Йордан Цонев и Христо Бисеров. Който е „за”, моля да гласува.
    Преди гласуването г-жа Манолова поиска думата. Заповядайте.
    Мaя Манолова:
    Г-н Хамид, аз ще подкрепя вашето предложение. Но ми се струва, а чувам и реплика от г-жа Цачева и мисля, че тя е права, че как да изглеждат тези предложения в окончателния текст, би следвало да има някаква редакция. Тъй като комисията няма такова правомощие, това, което е било досега обичайна практика е при такива сложни закони с много параграфи да се създава работна група измежду народни представители от всички парламентарни групи, която най-малкото да представи окончателния вариант в зависимост от това, ако бъдат приети едни или други предложения. А също така да отстрани и някои правно-технически проблеми, които неизменно ще възникнат. Защото, например, предложението на г-н Хамид, както и предложението на г-н Костадинов са предложения за промени в промените, предложени от вносител. Те се наслагват едно върху друго и би трябвало да ги видим в окончателен текст.
    Тук вече има представител на вносителите и аз искам да попитам, ако това се приеме и вие нямате нищо против, за да се осигури повече прецизност на процеса да направим една работна група, която в оперативен порядък да обсъди заедно с експерти какъв да бъде крайният вид на текстовете и тогава да ги предложи в Комисията по правни въпроси. Тогава не че ще бъдат по-малко бурни дебатите, но със сигурност ще бъдат по-точни и по-полезни за крайния резултат.
    Предс. Хамид Хамид:
    Благодаря Ви, г-жо Манолова. Съгласявам се с Вашите аргументи и приемам вашето изказване като процедурно предложение за прекратяване на дебатите днес и за създаване на работна група, която да усъвършенства текстовете.
    Други мнения? Заповядайте, г-жо Цачева.
    Цецка Цачева:
    Аз лично ще подкрепя така направеното процедурно предложение най-вече по едно основно съображение.
    Когато по този начин в проекта за доклад за второ гласуване са предложени текстовете, всяко едно отделно предложение на група народни представители, които са вносители би могло да бъде подкрепено в резултат на гласуването, което ще проведем тук. Въпросът, обаче, е когато започне да се прави общият текст на съответния параграф така, както той е по вносител с подкрепените ad hoc от нас текстове, дали той ще бъде прецизен най-малкото от правна гледна точка за прецизност на съответната норма. Затова считам, че е коректно предложението за една работна група. Може би в нея да влизат по двама души от парламентарна група. Ние сме готови с предложенията за членове на тази работна група.
    Ще си позволя да предложа г-н Томислав Дончев и г-жа Снежина Маджарова.
    Предс. Хамид Хамид:
    Благодаря. Г-н Стоилов поиска думата.
    Янаки Стоилов:
    Аз се надявам, че представителите на вносителите няма да възразят на това предложение. Но в същото време времето за работа на тази работна група наистина трябва да бъде много интензивно. Предлагам работната група до към 20 ноември да приключи своята работа. В работната група да участват и представители на вносителите.
    Съгласен съм и с предложението в тази работна група да влязат до двама представители от парламентарните групи. Смятам, че е целесъобразно, въпреки че тя ще работи към Комисията по правни въпроси, в нея да могат да участват евентуално и представители на Икономическата комисия, така че да не ограничаваме възможността на групите. Дори призовавам при формирането на тази работна група, което може да стане и в неформален план – до утре най-късно всяка една от групите да подаде своите предложения. и мисля, че е добре в работната група да има представители на Комисията по правни въпроси и на Икономическата комисия и те да подготвят предложенията за доклада за второ четене. Благодаря.
    Предс. Хамид Хамид:
    Благодаря, г-н Стоилов. Г-н Дончев поиска думата. Заповядайте.
    Томислав Дончев:
    Аз приемам всички аргументи, свързани със срочност на работата и колкото се може по-бързо да бъде свършена, но наред с това аз прегледах повечето от постъпилите предложения. Те са няколко, а на всичкото отгоре касаят сложна материя. Приемете изказването ми като подкрепа за създаването на работна група, като надеждата тук е въпреки спора, сблъсъка и противопоставянето, бих бил щастлив, ако от всички предложения може да се вземе най-доброто по една проста причина. Ако сте гледали предложенията, ще видите, че те частично се застъпват. Най-добрият вариант е, ако от всички тези предложения се постигне един частичен консенсус по отношение на това, което би следвало да остане в този вид, най-малкото общо кратно.
    По отношение на срока за работа. Дали да бъде една седмица или десет дни, мисля, че в рамките до 20 ноември е напълно възможно да се случи.
    Предс. Хамид Хамид:
    Г-н Явор Нотев, заповядайте.
    Явор Нотев:
    Взимам думата, за да изкажа подкрепата си за едно такова предложение. Нашето виждане е също, че в този вид предложеният материал е суров за формата на обсъждане в комисия и евентуално гласуване на тези текстове. Ще участваме в работната група.
    Предс. Хамид Хамид:
    Благодаря Ви.
    Уважаеми представители на Министерския съвет, виждате, че в Правна комисия има косенсус на всички парламентарни групи за съставяне на работна група, която в кратки срокове – от порядъка на две седмици – до 20 или до 25 ноември, да изготвим съвършени текстове. Искам да чуя вашето мнение?
    Мариана Славкова:
    Изцяло се солидаризираме с консенсусното становище на представителите на всички парламентарни групи в комисията. Изразяваме нашата готовност да участваме и по всякакъв начин да помагаме. Действително има текстове, които са много близки като предложения, близки като съдържание и може да се вземе най-доброто от тях. А също така да се прецени от тези, които са противопоставящи се, кое е най-удачно да се предложи за гласуване в комисията.
    Предс. Хамид Хамид:
    Г-жа Манолова, заповядайте.
    Мая Манолова:
    Ако има консенсус по това да бъде направена работна група, но сроковете все пак би следвало да бъдат разумно кратки предвид очакването, и на бизнеса, и на гражданите този закон да бъде своевременно променен. Още повече, имаме и мониторинг от Европейската комисия. До тук сигналите са изключително лоши. Аз не искам да влизам в политически дебат. Но така или иначе има сериозни забележки. Ще има мониторинг, ще има посещение на представители на еврокомисията именно по темата „обществени поръчки”. Всичко е абсолютно готово. Предложенията са факт. Нови предложения не могат да се правят. Срокът от две седмици е много. Тук е чисто правно-техническа работа. Да се наложат тези предложения върху текстовете, да се види как ще изглеждат. Тази работна група трудно може да прави нови предложения. Разбира се, че може, но няма да е това основната й задача.
    Предлагам в срок до следващата сряда да са готови или докъдето са готови и след това ще продължат по доклада.
    Така че предлагам в работната група да влязат колеги народни представители, които в момента нямат особени други ангажименти, за да могат да отделят няколко дни от времето си на този важен закон.
    Предс. Хамид Хамид:
    Благодаря, г-жо Манолова. Мисля, че една седмица за работната група ще бъде достатъчна, като ще има още няколко дни до заседание на комисията, така че ще разполагат с десетина дни.
    Искам да чуя вашето мнение по идеята да има по един представител от Комисията по правни въпроси и от Икономическата комисия от всяка парламентарна група. Няма противоположно мнение. Приема се идеята.
    Сега ще подложа на гласуване процедурното предложение на г-жа Манолова за прекратяване на разискванията по доклада за второ гласуването на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, № 302-01-14, внесен от Министерски съвет.
    Който е съгласен, моля да гласува. Против? Няма. Въздържали се? Няма. Единодушно се приема. Благодаря ви.
    С това приключваме за днес.
    Закривам заседанието.




    Председател:
    Хамид Хамид
    Форма за търсене
    Ключова дума