Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
03/07/2013
Законопроект за ратифициране на Споразумението между Република България и Европейската банка за възстановяване и развитие относно предоставянето на подкрепа за изпълнение на проекти, финансирани чрез структурните инструменти на Европейския съюз, № 302-02-2, внесен от Министерски съвет на 27.05.2013 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Споразумението между Република България и Европейската банка за възстановяване и развитие относно предоставянето на подкрепа за изпълнение на проекти, финансирани чрез структурните инструменти на Европейския съюз, № 302-02-2, внесен от Министерски съвет на 27.05.2013 година.
На редовно заседание, проведено на 3 юли 2013 година, Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерския съвет законопроект.
Споразумението между Република България и Европейската банка за възстановяване и развитие беше одобрено като основа за водене на преговори с решението по т.14 от Протокол № 27 от заседанието на МС на 11.07.2012 г. като впоследствие с решението по т.31 от Протокол № 15 от заседанието на МС на 17.04.2013 г. министър-председателят е определен да подпише споразумението след провеждането на съответните преговори.Договорът е подписан за Република България от министър-председателя на 23 април 2013 г. и за Европейската банка за възстановяване и развитие от директора за България на 25 април 2013 г. Така българската администрация във възможно най-кратки срокове ще започне да се възползва от експертизата на Европейската банка за възстановяване и развитие при програмиране и изпълнение на проекти, финансирани чрез структурните инструменти на Европейския съюз. Техническата помощ от Европейската банка за възстановяване и развитие ще спомогне да се използват пълноценно предвидените средства от фондовете за настоящия програмен период преди приключването на периода за договаряне и разплащане.
Република България използва Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз за провеждане на структурни реформи и изграждане на инфраструктурата, необходими за изпълнение на задълженията на членството в Европейския съюз и модернизацията на страната. Независимо от усилията, които полагаме, и постигналия напредък, все още изпитваме съществена потребност за ускоряване усвояването на средствата от Европейския съюз, особено необходими за българската икономика по време на криза, което е реална предпоставка за ускоряване процеса на излизане от нея. От страна на Европейската комисия нееднократно е подчертавано, че за тази цел България трябва да използва финансовия ресурс за техническа помощ, наличен в оперативните програми. Във връзка с това Европейската банка за възстановяване и развитие би могла да подпомогне страната ни в областта на стратегическото планиране, проектирането и управлението на проекти с оглед успешното усвояване на средствата на Кохезионната политика в България. Предвижда се помощта от банката да се предоставя под формата на консултантски услуги, които ще се финансират по линия на финансовия ресурс, наличен в съответните оперативни програми.
След изслушването на мотивите към законопроекта се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по външна политика с единодушие прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание на основание чл.85, ал.1, т.4 и 5 от Конституцията на Република България да приеме внесения от Министерския съвет проект за Закон за ратифициране на Споразумението между Република България и Европейската банка за възстановяване и развитие относно предоставянето на подкрепа за изпълнение на проекти, финансирани чрез структурните инструменти на Европейския съюз.
ЯНАКИ СТОИЛОВ