КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
26/06/2013 първо гласуване
Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2012 г., № 302-03-1, внесен от Министерския съвет на 28.05.2013 г.
На извънредно заседание, проведено на 26 юни 2013 година, Комисията по отбрана разгледа внесения от Министерския съвет доклад.
С Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2012 г. Министерският съвет изпълнява законовото си задължение да информира Народното събрание и обществото за текущото състояние на военните аспекти на националната сигурност и отбраната, както и за резултатите от изпълнението на политиката в областта на отбраната през изтеклата година.
Съгласно представените от вносителя мотиви, през 2012 г. са постигнати реални резултати в изграждането на способности и поддържането им в необходимата готовност по трите мисии на въоръжените сили.
Изпълнявани са заложените в Бялата книга, Стратегията за национална сигурност и Националната отбранителна стратегия цели и приоритети и задачите, предвидени в Плана за развитие на въоръжените сили - бойна подготовка, участие в мисии и операции.
Продължило е формирането и подготовката на батальонните бойни групи и плановото им сертифициране, като през ноември 2012 г. е сертифицирана първата от тях. Предизвикани са затруднения от недостатъчното финансиране под нивото от предвидените в Бялата книга 1,5 на сто от брутния вътрешен продукт на бюджета за отбрана. Това довело до занижени нива на капиталовите разходи и породило затруднения в осигуряването на подготовката на батальонната бойна група.
Подготовката на войските и силите, съобразена с отпуснатите ресурси, е позволила поддържането им в състояние, осигуряващо изпълнението на конституционните задължения в системата за сигурност на страната. Усилията са насочени към поддържане на постигнатите стандарти от декларираните формирования за НАТО и ЕС и изпълнение на задачите по транфсормацията за достигане на необходимите способности.
В доклада са очертани и основните направления за формулиране и прилагане на отбранителната политика на Република България през 2013 г. През настоящата година усилията са фокусирани върху:
- изграждане и сертифициране на следващата батальонна бойна група. На базата на анализа на проблемите и на опита от сертифицирането на първата батальонна бойна група ще се търсят възможности и ресурси за осигуряване подготовката и сертифицирането на следващите батальонни бойни групи с приоритет;
- увеличаване на ученията с международно участие и по-активно ангажиране на съвместните съоръжения;
- съгласуването на новите цели от пакета „Цели за способностите 2013” на НАТО. Поради това, че разчетите за изпълнението на пакета цели до 2028 г. са на база 1,5 на сто от БВП, а бюджетът за отбрана и през 2013 г. е по-малък (1,36 на сто от БВП) се налага приоритизиране на разходите, като са осигурени напълно само тези за личния състав и текущата издръжка на военните формирования;
- акредитиране в НАТО на създадения в България Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на Алианса за управление на кризи и оказване на помощ при бедствия (NATO Crisis Management for Disaster Response Center of Excellence - CMDR COE).
По време на провелото се обсъждане се изказаха народните представители Спас Панчев, Венцислав Лаков, Борис Цветков и Янко Янков. Дадена беше висока оценка на експертната част на доклада. Като цяло народните представители изразиха становища, че експертизата на отбранителния сектор е на високо ниво, но наред с това, бяха зададени въпроси и отправени критични бележки по редица от данните и политическите изводи в доклада.
Сред основните теми на дискусията бяха неизпълнението на предвидения ангажимент за размера на средствата за отбрана като дял от Брутния вътрешен продукт на страната, определени недостатъци на Плана за развитие на въоръжените сили, промените в условията за пенсиониране и отражението им върху състоянието на българската армия, логистичното осигуряване, състоянието на техниката, въоръженията, екипировката на военнослужещите.
Народните представители се обединиха около мнението, че докладът не отразява обективното състояние на отбранителния сектор. Недостатъчно са отразени следните важни въпроси: прозрачно изразходване на финансовия ресурс, причините за високото текучество в армията, проблемите свързани с утилизацията, управлението на военните имоти, състоянието на научно-техническия сектор, офсетните програми, възможностите за взаимодействие с натовските партньори.
Участвалите в заседанието парламентарни групи заявиха че няма да подкрепят решението за приемане на доклада.
След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което с единодушие Комисията по отбрана прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да отхвърли внесения от Министерския съвет проект за решение за приемане на Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2012 г.