КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
05/09/2013
Проект за решение за определяне на военни формирования и структури за допълване на въоръжените сили във военно време и за определяне числеността на запаса за въоръжените сили, № 302-03-9, внесен от Министерски съвет на 23.08.2013 г.
На свое редовно заседание, проведено на 05 септември 2013 година, Комисията по отбрана разгледа внесения от Министерски съвет Проект за решение за определяне на военни формирования и структури за допълване на въоръжените сили във военно време и за определяне числеността на запаса за въоръжените сили, № 302-03-9, внесен от Министерски съвет на 23.08.2013 г.
На заседанието присъстваха господин Неджми Али – заместник-министър на отбраната, генерал Симеон Симеонов – началник на отбраната и бригаден генерал Калин Кузманов – директор на дирекция „Стратегическо планиране“.
От името на вносителя проектът за решение бе представен от началника на отбраната генерал Симеон Симеонов. В представените мотиви се посочва, че в условията на професионална армия и при изграждането на единен комплект въоръжени сили се налага нов подход за формиране, изграждане, ръководство и управление, използване и подготовка на резерва от човешки ресурси и техника на въоръжените сили.
Съгласно мотивите, утвърденият Стратегически план за действие на въоръжените сили определя необходимостта от повече сили и средства в сравнение с наличните от единния комплект сили на въоръжените сили - особено за изпълнение на задачите от Сухопътния компонент. Предвижда се този недостиг да бъде преодолян с допълнителни военни формирования за военно време и определените с Постановление № 54 на Министерския съвет от 2013 г. структури от другите сили от системата за национална сигурност на Република България за включване във въоръжените сили за военно време.
С предложеният проект за решение се цели привеждането на структурата, организацията, подготовката и отчета на резерва, както и на военния отчет на българските граждани в съответствие с изискванията на закона. На основание чл. 15, т. 1 и 2 от Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, Министерският съвет предлага на Народното събрание да определи военните формирования и структури за допълване на въоръжените сили във военно време и числеността на запаса за въоръжените сили, която следва да бъде достигната до 31 декември 2014 г.
В провелото се обсъждане на проекта за решение взеха участие народните представители Венцислав Лаков, Спас Панчев, Атанас Мерджанов, председателят на Комисията по отбрана Янко Янков, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и заместник-министърът на отбраната Неджми Али.
Народният представител Венцислав Лаков, отправи питане към вносителите дали е изпълнимо това, което се предлага в проекта за решение поради завишени цифри и по-специално има ли акумулатори за танкове, гуми за коли и специалисти за обслужване на комуникационните системи.
Генерал Симеон Симеонов заяви, че този въпрос касае бюджета на Министерството на отбраната и изрази надежда най-сетне да има бюджет от порядъка на 1,5% от Брутния вътрешен продукт.
Заместник-министърът на отбраната Неджми Али взе отношение по бюджетната обезпеченост на Министерството на отбраната и отбеляза, че от бюджета на министерството 74% се отделят за заплати, 21% за издръжка и само 5% за капиталови разходи като подчерта, че тези 5% са крайно недостатъчни. Заместник-министърът на отбраната допълни, че се надява на пълен консенсус в Комисията по отбрана по отношение на финансовата обезпеченост на Министерството на отбраната.
Народният представител Спас Панчев изрази мнение, че трябва да се поеме ангажимент относно промяна на процентното отношение на бюджетната обезпеченост от 74:21:5 на 60:30:10.
Народният представител Атанас Мерджанов предложи ръководството на Министерството на отбраната да поеме инициатива пред Народното събрание като постави проблемите на армията на първо място при изготвянето на бюджета за следващата година. Той заяви, че има политическа воля за финансовото осигуряване на армията.
В хода на дискусията председателят на Комисията по отбрана Янко Янков припомни, че настоящият проект е един от неизпълнените ангажименти, които страната ни поема след влизането ни в НАТО и като причина за забавянето посочи липсата на Закон за резерва. По отношение на финансовата обезпеченост той посочи, че трябва да се върви в две основни посоки: увеличаване на бюджетния ресурс на Министерството на отбраната според възможностите на страната и по-ефективното му управление от страна на министерството. В заключение председателят на Комисията по отбрана господин Янко Янков изрази своята подкрепа към настоящия проект за решение.
След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което Комисията по отбрана единодушно прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 15, т. 1 и 2 от Закона за резерва на въоръжените сили на Република България да приеме следното
РЕШЕНИЕ:
Определя военните формирования и структури за допълване на въоръжените сили във военно време и числеността на запаса за въоръжените сили, която следва да бъде достигната до 31 декември 2014 г, съгласно приложението (поверително).