КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
07/11/2013 първо гласуване
Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2014 г., № 302-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.10.2013 г.
На редовно заседание, проведено на 7 ноември 2013 г., Комисията по отбрана обсъди Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2014 г., в частта му за Министерството на отбраната.
На заседанието присъстваха заместник-министърът на отбраната г-н Неджми Али, заместник-директорът на дирекция „Планиране, програмиране и бюджет“ към МО г-н Ангел Маринов, началникът на отдел „Бюджет“ към МО г-н Красимир Кръстев, експертът в дирекция „Стратегическо планиране“ към МО г-н Ганчо Душков и държавният експерт в дирекция „Държавни разходи“ към Министерството на финансите г-жа Маруся Гърбачева.
Законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2014 г., в частта му за Министерството на отбраната бе представен от заместник-министърът на отбраната г-н Неджми Али.
С чл. 11, ал. 1 на проекта са определени приходите, разходите, трансферите и субсидиите от централния бюджет за Министерството на отбраната за 2014 г.
В сравнение с бюджета за 2013 г., основните показатели в проекта за бюджет за 2014 г., в частта му за Министерството на отбраната (МО) са следните:
(хил. лв.)
Бюджет Проект Изменение
2013 г. 2014 спрямо Бюджет
2013 г. (%)
1. Приходи 62 000,0 52 000,0 -16,12
2.Разходи
1 080 465,0 1 021 475,0 -5,45
2.2 Текущи разходи в т.ч. 1 025 465,0 969 081,0 -5,49
2.2 Капиталови разходи 55 000,0 52 394,0 -4,73
С проекта на бюджет на Министерството на отбраната за 2014 г. са разчетени разходи в размер на 1 021 475 000 лв.
Проектът на бюджет на Министерството на отбраната за 2014 г. е разработен в програмна структура от 10 основни програми, включени в съответните политики, които министерството ще провежда. През 2014 г. в системата на МО ще се изпълняват следните политики и програми:
1. Политика „Отбранителни способности”, обхващаща:
• Програма №1 „Подготовка и използване на въоръжените сили”;
• Програма №2 „Управление на човешките ресурси и резерв”;
• Програма №3 „Сигурност”;
• Програма №5 „Медицинско осигуряване”;
• Програма №6 „Военно-патриотично възпитание и военно-почивно дело”;
• Програма №7 „Изследвания и технологии”;
• Програма №8 „Военно образование”;
• Програма №9 „Административно управление и осигуряване”;
2. Политика „Съюзна и международна сигурност”, включваща:
• Програма №4 „Членство в НАТО и ЕС и международно сътрудничество”;
• Програма №10 „Военна информация”.
В обсъждането на законопроекта участие взеха народните представители Цветомир Михов, Венцислав Лаков, Валентин Радев, Пламен Манушев, Спас Панчев, Четин Казак, Доброслав Димитров, председателят на КО Янко Янков и заместник-министърът на отбраната Неджми Али.
Народният представител Цветомир Михов отправи запитване относно подробна разбивка за разходите заложени по програма Военно-патриотично възпитание и военно почивно дело. Беше му отговорено, че това може да стане в рамките на парламентарния контрол и ще получи исканата информация.
Народният представител Венцислав Лаков постави въпроса заложени ли са в бюджета средствата за преградното съоръжение на българо-турската граница. Г-н Неджми Али отговори, че това е ангажимент на МВР и средствата не са заложени в бюджета МО.
Народният представител Валентин Радев постави въпроса колко средства от актуализирания бюджет за 2013 г. за преведени за освобождаване на радиочестотите, на който получи отговор, че с постановление на МС са преведени 30 млн.лв.
Народният представител Спас Панчев заяви, че подкрепя бюджета, но подчерта, че между първо и второ гласуване е необходимо да се направят корекции и трябва да се достигне бюджета от 2013 г.
Народният представител Пламен Манушев изтъкна, че държавата трябва да отдели необходимите средства за армията. Към настоящият момент според него състоянието на техниката е лошо, дори опасно. Спешно е необходимо извършване на ремонтни дейности и закупуване на консумативи. Трябва да се осигури ресурс и за бойната подготовка.
Народният представител Четин Казак изрази своята подкрепа за бюджета, като подчерта, че средствата са недостатъчни, но това е реалното състояние на публичните финанси.
Народният представител Валентин Радев определи бюджет 2014 като бюджет на надеждата и заяви, че не подкрепя бюджета. Той отбеляза, че армията има нужда най-много от увеличение на капиталовите разходи. Според него всичко, което е допълнително поето като ангажимент, но не е записано конкретно в бюджета е само надежда.
Народният представител Доброслав Димитров изтъкна, че като цяло Бюджет 2014 е по-голям от този за 2013 г., но са нарушени балансите и не са определени правилно приоритетите. Според него отбранителния сектор не е приоритет за Бюджет 2014 и той няма да го подкрепи.
Председателят на Комисията по отбрана Янко Янков информира комисията, че между предното и настоящето заседание е проведена среща между него и министъра на финансите, а също така между заместник-министъра на отбраната и заместник-министъра на финансите. На тези срещи са приети конкретни ангажименти за целево финансиране на освобождаване на радиочестотите, бойната подготовка и капиталовите разходи.
От разговорите е станало ясно, че правителството е наясно с неотложните задачи в отбранителния сектор и ще направи всичко да се осигури необходимия минимум средства за тяхното изпълнение. Той заяви, че такъв подход и такава политика трябва да бъде подкрепена.
След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което Комисията по отбрана с 10 гласа „за“, 7 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“ прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2014 г., № 302-01-33, внесен от Министерски съвет на 30.10.2013 г.