КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
14/11/2013 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 354-01-70, внесен от Ивайло Ангелов Московски и група народни представители на 29.10.2013 г.
На редовно заседание, проведено на 14 ноември 2013 г., Комисията по отбрана обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
На заседанието присъствахa господин Ангел Найденов - министър на отбраната, генерал Константин Попов - началник на Военновъздушните сили на Република България, госпожа Георгица Стоянова - директор на дирекция „Правно нормативна дейност“ в министерството на отбраната, господин Антон Гинев - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-жа Красимира Стоянова - директор на дирекция „Правна“ в министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, господин Владимир Димитров - директор на дирекция „Авиационна безопасност“ в Главна дирекция „Гражданско въздухоплаване“.
От името на вносителите, Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България бе представен от народния представител Емануела Спасова.
Предлаганите изменения в законопроекта са свързани с промяна на статута на Авиоотряд 28 и преминаването му от структура, подчинена на Министерски съвет, в структура от състава на въоръжените сили на пряко подчинение на министъра на отбраната като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити. Авиоотряд 28 запазва основната си дейност, а именно – извършване на полети със специално предназначение, която ще осъществява както самостоятелно, така и съвместно с военновъздушните сили.
В мотивите се обръща внимание на факта, че от създаването си през 1946 г. като звено за авиационно обслужване на правителството, преминавайки през различните структури на държавата до 2000 г., Авиоотряд 28 е бил част от въоръжените сили.
Посочва се, че в повечето страни членки на Европейския съюз, като Германия, Франция, Италия, Испания, Португалия, Великобритания, Ирландия, Белгия, Дания, Швеция, Чешката република и Полша, както и в САЩ, Канада, Бразилия, Япония и много други, звената за правителствени полети са част от въоръжените им сили.
Според вносителите, целесъобразността на това предложение се формира от: по-високото ниво на безопасност и сигурност на полетите със специално предназначение; възможността за тясно взаимодействие с военновъздушните сили и единното им ръководство с министъра на отбраната; използване на въздухоплавателните средства на военновъздушните сили за изпълнение на полети със специално предназначение; възможност въздухоплавателните средства на Авиоотряд 28 да се използват за превоз на военни контингенти на въоръжените сили и при операции по търсене, спасяване и пожарогасене; по-добра отчетност, по-висока прозрачност и отговорност за дейността на Авиоотряд 28 и разходите за тяхното осъществяване.
С проектозакона се предвижда финансово осигуряване на дейността на Авиоотряд 28 да се осъществява от държавния бюджет чрез трансфер от бюджета министерството на отбраната и собствени приходи. Собствените приходи се формират по ред и условия, определени с акт на Министерския съвет.
Предвижда се устройството, функциите, състава и организацията на дейността на Авиоотряд 28 да се определят с устройствен правилник , приет от Министерски съвет по предложение на министъра на отбраната, съгласувано с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Отбелязва се, че в устройствения правилник на Авиоотряд 28 след включването му в състава на въоръжените сили ще се даде възможност за възобновяване на подготовка на военни пилоти, натрупали необходимия опит, да получат необходимата квалификация за евентуално попълване на летателния състав на Авиоотряд 28.
Неусвоените бюджетни кредити по бюджета на Авиоотряд 28 към датата на обнародване на закона в „Държавен вестник“ ще бъдат прехвърлени към бюджета на Министерството на отбраната.
В провелото се обсъждане на законопроекта взеха участие народните представители Валентин Радев, Борис Цветков, Пламен Манушев, Атанас Мерджанов и Таню Киряков, председателят на Комисията по отбрана Янко Янков, министърът на отбраната Ангел Найденов и заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Антон Гинев.
Министърът на отбраната Ангел Найденов представи становището на министерството, като наблегна на факта, че в процеса на оценка на предложението са били идентифицирани повече проблеми, отколкото отговори на съществуващи такива в дейността на Авиоотряд 28. Той посочи следните четири групи от проблеми:
1. Това би представлявало увеличаване на числеността на Въоръжените сили, съответно допълнително прехвърляне на числен състав, техника, имущество и съответно потребност от нови изменения в други закони и подзаконови актове. Ще възникнат проблеми по отношение на: финансовото взаимоотношения между Авиоотряда и Министерството на отбраната; в случаите на съвместни полети с ВВС; бъдещите правоотношения на заварените служители в Авиоотряд 28;
2. Проблеми свързани с дейността на Авиоотряд 28, като регистрацията на въздухоплавателните средства като военни, лицензията на Авиоотряд 28 като превозвач, статута на служителите му;
3. Проблеми свързани с първоприемството между досегашната структура подчинена на МС и евентуално новото военно формирование;
4. Проблеми по отношение на целесъобразността на предложението като военномедицинската годност на летателния състав и контролът на летателната подготовка в Авиоотряд 28.
Заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Антон Гинев подчерта, че желаят завръщане на Авиоотряд 28 в структурата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Народният представител Валентин Радев отбеляза, че е изненадан от становището на МО и обърна внимание както на международната, така и на националната практика през годините.
Заместник-председателят на Комисията по отбрана Борис Цветков припомни, че същите тези аргументи на вносителите са важали и преди няколко години, когато с управленско решение Авиоотряд 28 преминава от Министерството транспорта, информационните технологии и съобщенията към Министерски съвет.
Народният представител Пламен Манушев заяви, че предложеният законопроект е голям комплимент за Министерството на отбраната и това е най-сигурното място, където този отряд може да си изпълнява задълженията.
Народният представител Атанас Мерджанов изрази мнение, че прехвърлянето на Авиоотряд 28 към Министерски съвет е било грешка и поради тази причина не трябва да се избързва с вземането на решение.
Народният представител Таню Киряков повдигна въпроса дали служителите на Авиоотряд 28, които веднъж са девоенизирани, биха искали отново да се върнат към армията и какво ще стане ако откажат.
В заключение председателят на Комисията по отбрана Янко Янков изтъкна, че в същността си въпросът е на избор между Министерството на отбраната и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, като и двете министерства в определени моменти изпълняват специализирани функции. Той отбеляза, че становището на МО по отношение на законопроекта поставя сериозни въпросителни и няма смисъл от това да се създадат допълнителни проблеми за министерството. Янко Янков изрази мнение, че философията на законопроекта е приемлива като отговорността, конкретните ангажименти и задачи могат да бъдат поверени на министъра на транспорта.
След изслушването на мотивите се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по отбрана с 3 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 5 „въздържал се“ прие следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание, на основание чл. 87, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 72 от ПОДНС да не приеме законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 354-01-70, внесен от Ивайло Ангелов Московски и група народни представители на 29.10.2013 г.