Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
28/11/2013 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, №354-01-79, внесен от Доброслав Димитров и група народни представители на 13.11.2013 г.
    На редовно заседание, проведено на 28 ноември 2013 г., Комисията по отбрана обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

    На заседанието присъстваха г-н Антон Ластарджиев-директор на дирекция „Управление на човешките ресурси“, полковник Ангел Маринов-заместник-директор на дирекция „Планиране, програмиране и бюджет“ и господин Дамян Хараламбиев-главен експерт в дирекция „Финанси“.

    От името на вносителите, законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България бе представен от народния представител Владимир Тошев.

    В мотивите се посочва, че участието на Република България в Организацията на Северноатлантическия договор /НАТО/ постоянно се развива и придобива все по-активни форми. Едно от проявленията на членството ни се изразява в реализацията на възможността международни военни организации на НАТО /International Military Organisations - IMO/, по предложение на страната ни или на алианса и след одобряване от Северноатлантическия съвет на НАТО, да установяват своето седалище на територията на Република България. Предложеният законопроект урежда статута на международните военни организации на НАТО, както и възможностите за изпълнение на военна служба в тях от български военнослужещи и попълването им с цивилен личен състав от граждани на Република България.

    Припомня се, че подобна международна военна организация вече съществува на територията на страната със създадения и очакващ акредитация Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия. Предложеният законопроект не се отразява на изпълняването на военна служба в състава на международна военна организация, създадена на основание на друг международен договор или споразумение, какъвто е случая с Бригада Югоизточна Европа (SEEBRIG).

    Основните положения на предложената нова уредба включват: правото на военнослужещите да изпълняват военна служба в такава организация; определянето на мандат при заемане на длъжностите както от военнослужещите, така и от цивилните служители, а също така и начина за заплащане на възнагражденията от страна на администрацията, която ги изпраща - МО или друго министерство/ведомство/. При тази постановка самата международна военна организация или нейният директор не се явяват орган по назначаване/работодател на тези служители/, а се осъществява особен вид командироване от страна на различни министерства/ведомства/, по подобие на командироването в друга администрация, уредено в Закона за държавния служител. По този начин Република България като страна – домакин ще изпълнява своите задължения за попълване на отредените й позиции с български личен състав.

    Също така се предлага международна военна организация да има възможност, при наличие на отредено финансиране, да наема и сама персонал на място, какъвто наемат различните международни организации, но само по трудов договор и изцяло под разпоредбите на българското трудово законодателство.

    Предложеният законопроект няма финансови параметри и не би се отразил на държавния бюджет.
    В провелото се обсъждане на законопроекта взеха участие народните представители Владимир Тошев, Валентин Радев, Спас Панчев, председателят на Комисията по отбрана Янко Янков и г-н Антон Ластарджиев, директор на дирекция „Управление на човешките ресурси“.

    Директорът на дирекция „Управление на човешките ресурси“ Антон Ластарджиев представи становището на Министерството на отбраната. Съгласно становището, Министерството на отбраната подкрепя „по принцип“ внесения законопроект, но са идентифицирани сериозни забележки към доста от формулировките в конкретните разпоредби:
    • Всички разпоредби, които касаят регламентирането на длъжности и трудовото правоотношения на военнослужещи и цивилни да се отнасят не само за военни, но и за международни организации;
    • Наложително е да се направят промени и в други закони, тъй като съществуват длъжности, които касаят не само Министерството на отбраната, но и други ведомства.

    Народният представител Владимир Тошев заяви, че внесеният законопроект подлежи на прецизиране и призова за приемането му „по принцип“. Той изрази готовност за съвместна работа с Министерството на отбраната и изчистване на законопроекта между първо и второ четене.

    Народният представител Валентин Радев изрази мнение, че трябва да се направи едно общо предложение от страна на вносителите и Министерството на отбраната, като между първо и второ четене се направят корекции в предложението.
    Председателят на Комисията по отбрана Янко Янков постави следните два въпроса:
    • Защо промените в предложението са към чл. 76, който регламентира изпращането на военнослужещи в мисии зад граница, а законопроекта се отнася за служба в територията на Република България?
    • Защо се регламентира срокът на службата и реда за получаване на възнаграждение за граждани привлечени по трудово правоотношение?

    В отговор народният представител Владимир Тошев заяви, че всъщност не става въпрос за служба в българско поделение, а служба в международен щаб и поради тази причина промените са към чл.76. По отношение на втория въпрос, той уточни, че става въпрос за служители с активни функции и затова се предлага същият статут, който е в сила за цивилните служители в чужбина.

    Народният представител Спас Панчев изтъкна, че като цяло не са против предложението, но различните точки от законопроекта трябва да се подготвят и съгласуват с Министерството на отбраната и поради тази причина ще гласуват с „въздържал се“.

    След изслушването на мотивите се проведе обсъждане и гласуване, в резултат на което Комисията по отбрана с 8 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 10 гласа „въздържал се“ прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание да не приеме законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, №354-01-79, внесен от Доброслав Димитров и група народни представители на 13.11.2013 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума