Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
КОМИСИЯ ПО ОТБРАНА
03/04/2014 първо гласуване

    Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2013 г., внесен от Министерския съвет на 27 март 2014 г.
    На редовно заседание, проведено на 3 април 2014 година, Комисията по отбрана, разгледа внесения от Министерския съвет доклад.

    От Министерство на отбраната в заседанието на комисията взеха участие министър Ангел Найденов, заместник-министър Неджми Али, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и полковник Радостин Илиев, директор на дирекция „Отбранителна политика“.

    Министър Ангел Найденов представи мотивите на като отбеляза, че с Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2013 г. Министерският съвет изпълнява законовото си задължение да информира Народното събрание и обществото за текущото състояние на военните аспекти на националната сигурност и отбраната, както и за резултатите от изпълнението на политиката в областта на отбраната през изтеклата година.

    Съгласно представените от вносителя мотиви, през 2013 г. в условията на системен финансов недостиг и критичното състояние на въоръжението и бойната техника българските въоръжени сили са в състояние да изпълнят конституционните си задължения по гарантиране суверенитета и териториалната цялост на страната в рамките на системата за колективна отбрана на НАТО и механизмите на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.

    Продължава процесът на трансформация на системата за отбрана с акцент върху професионализма, модернизацията и подобряване на отбранителния мениджмънт. През втората половина на 2013 г. са били предприети реални стъпки за усъвършенстване на отбранителния мениджмънт, като и е била прекъсната тенденцията на постепенна ерозия на отбранителните способности и са създадени условия за тяхното поддържане и развитие в перспектива.

    В доклада се посочва, че за да бъдат запазени способностите на формированията за изпълнение на възложените им мисии и задачи, част от планираните до края на 2014 г. реформи по Плана за развитие на въоръжените сили са били отменени или отложени. Подготвени и сертифицирани са били още две батальонни бойни групи от състава на Сухопътни войски, като че вече са изградени три от планираните шест. Изпълнени са и основна част от поетите от правителството ангажименти по линия на социалната политика, както и че е преодоляна негативната тенденция на масово напускане на военнослужещи.

    В доклада са очертани и основните направления за формулиране и прилагане на отбранителната политика на Република България през 2014 г. През настоящата година усилията са фокусирани върху подготовката и сертифицирането на две батальонни бойни групи, поетапно изтегляне от Афганистан на военнослужещите ни до края на 2014 г. съгласно Стратегията за трансформиране на участието ни в операцията на НАТО, подготовка на участието ни в невоенна мисия на НАТО „Решителна подкрепа” за обучение на силите за сигурност от 2015 г., финализиране и въвеждане в практика на поддържащите доктрини и техниките, тактиките и процедурите на въоръжените сили, увеличаване на ученията с международно участие и по-активно ангажиране на съвместните съоръжения и акредитиране в НАТО на създадения в България Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на Алианса за управление на кризи и оказване на помощ при бедствия.

    В провелото се обсъждане на доклада взеха участие народните представители Борис Цветков, Владимир Тошев и Валентин Радев. Многократно беше изразено задоволство от качеството на представения документ. Ръководството на Министерството на отбраната получи признание за усърдието си в изпълнението на поставените задачи, както и за стремежа към откритост и прозрачност в управлението. Същевременно бяха изказани и съжаления и се поставиха въпроси относно проблемите, произтичащи от недостатъчното финансиране на отбранителния сектор. Сред дискутираните теми бяха също проблемите с въоръжението и техниката, освобождаването от недвижими имоти с отпаднала необходимост, както и политиките за хората в отбраната.

    В заключителното изказване, председателят на комисията Янко Янков поздрави ръководството на Министерството на отбраната за обективното и пълно отразяване на състоянието на отбраната в момента, за осъществената политика на прозрачност и отчетност пред Народното събрание и пред обществеността. Изведе шест проблема – отбраната като финансиране, отбраната като сигурност, отбраната като професионализъм и личен състав, отбраната като научно-технически потенциал, отбраната като мениджмънт и отбраната като военнопромишлен комплекс. Изводът, които направи беше, че отбранителният сектор във военнотехническо отношение е в критично състояние, но като политическо управление е на доста добро ниво.

    След приключването на обсъждането се проведе гласуване, в резултат на което с 9 гласа „за“, без гласове „против“ и 7 гласа „въздържал се“, Комисията по отбрана подкрепи внесения от Министерския съвет на 27 март 2014 г. Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2013 г. и предлага на Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 23 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България да приеме следното

    РЕШЕНИЕ:

    Приема Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2013 г.

    Решението е прието от 42-то Народно събрание на … 2014 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.“
    Форма за търсене
    Ключова дума