Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
25/02/2014 първо гласуване

    Законопроект за Министерството на вътрешните работи, № 302-01-39, внесен от Министерския съвет на 11.11.2013 г.
    На свое заседание, проведено на 29 януари 2014 г. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред обсъди Законопроект за Министерството на вътрешните работи, № 302-01-39, внесен от Министерския съвет на 11.11.2013 г.

    На заседанието присъстваха министърът на вътрешните работи г-н Цветлин Йовчев, заместник-министърът на МВР Васил Маринов, Надежда Генова, началник отдел в дирекция „Държавни разходи“ в Министерството на финансите, както и представители на националния синдикат на пожарникарите и спасителите „Огнеборец“, на синдикалната федерация на служителите в МВР, на националния синдикат на гражданската администрация в МВР, на синдикалния алианс „Сигурност“, на националния полицейски синдикат и на синдиката на служителите в МВР.
    Законопроектът бе представен от министър Йовчев, който открои основните цели на предложения нов закон за МВР. На първо място ясно се разграничават функциите на политическото и на професионалното ръководство на ведомството, като министърът и неговият кабинет ще отговарят за изграждането, провеждането и осъществяването на политики, а процесите, свързани с прякото ръководство и управление на структурите ще са от компетенциите на главния секретар. Проектът променя структурата и функционалните характеристики на отделните звена в министерството с цел по-точно дефиниране на тяхното място и задачи. Друга важна цел на законопроекта е промяна на сегашния модел за кариерно развитие, който е обект на дългогодишни критики. Подобряват се и условията на труд и се гарантират в много по-голяма степен основните права на служителите на МВР.
    Министър Йовчев се възползва от предоставената му възможност да отговори на някои от критиките, лансирани в публичното пространство по отношение на проекта за нов закон за МВР. Необходимостта от нова правна уредба на материята той аргументира с многобройните промени на сегашния закон. Само през последните години, той е допълван и изменян 12 пъти, което според него доказва наличието на системна грешка, която налага честите му промени. Относно предложението главния секретар да бъде назначаван от Министерския съвет, министър Йовчев изтъкна, че причината висшата професионална фигура на МВР да се назначава с указ на държавния глава е била тогавашната конюнктура, както и фактът, че служителите на МВР са били военизирани, а висшите генералски звания се дават от президента. Девоенизацията на служителите и настъпилите промени обезсмислят изключението от принципа главните секретари на различните ведомства да се назначават от изпълнителната власт.
    Министър Йовчев обърна специално внимание и на факта, че предвиденото разделение на Главна дирекция „Национална полиция“ на две няма да се отрази на работата на областните дирекции и на СДВР. Разделението касае единствено методическите и контролните функции, вменени на главната дирекция.
    Г-жа Надежда Генова заяви, че Министерството на финансите е предоставило бележките си по време на междуведомственото съгласуване на законопроекта и че в основната си част те са били взети предвид и отразени.
    Синдикалните представители изразиха подкрепата си за законопроекта и заявиха готовност да участват с конкретни предложения в предстоящата работа по него.
    В последвалата дискусия участие взеха народните представители Младен Червеняков, Веселин Вучков, Красимир Янков, Димитър Дъбов и Атанас Мерджанов.
    От името на парламентарната група на Коалиция за България народният представител Младен Червеняков заяви подкрепа за законопроекта. Той изтъкна съществените реформи, които се реализират с предложения текст и които оправдават съставянето на нов закон за МВР, като същевременно отправи критични бележки към предвидената възможност служители на МВР да извършват и друга професионална дейност.
    Народният представител Веселин Вучков изрази становището на парламентарната група на ГЕРБ срещу приемането на законопроекта на първо четене. Според него нов закон за МВР е ненужен, тъй като целените резултати могат да бъдат постигнати с промени в сега действащото законодателство. Във връзка със завишените нива на заплащане на служителите и предвидените допълнителни плащания за извънреден труд г-н Вучков потърси уверение, че бюджетът на МВР за 2014г. няма да бъде допълнително увеличаван. По-конкретно той възрази срещу разделянето на Главна дирекция „Национална полиция“ и възможността за втора работа на служителите.
    Димитър Дъбов изрази мнение, че законопроектът е сериозна крачка напред по отношение на управлението, устройството на органите, правомощията на служителите и държавната служба в МВР.
    От своя страна, председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред обърна внимание на високата степен на социална защита и правата, които законопроектът гарантира на служителите в МВР и апелира към отговорно отношение в по-нататъшната работа по законопроекта, което да е съобразено с възможностите на българската икономика и необходимостта от гарантиране на качествена социална и синдикална защита на всички професионални слоеве от обществото.

    След проведената дискусия Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 10 гласа „за“ и 6 гласа „против“ предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за Министерството на вътрешните работи, № 302-01-39, внесен от Министерския съвет на 11.11.2013 г.







    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД:


    АТАНАС МЕРДЖАНОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума