КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
24/07/2013 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г., № 302-01-8, внесен от Министерския съвет на 22 юли 2013 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г., № 302-01-8, внесен от Министерския съвет на 22 юли 2013 г.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 24 юли 2013 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г., № 302-01-8, внесен от Министерския съвет на 22 юли 2013 г.
В работата на комисията участие взеха от Министерството на земеделието и храните – проф. Димитър Греков - министър, г-жа Валентина Маринова и г-н Бюрхан Абазов – заместник-министри, г-жа Надежда Симеонова - и.д. главен секретар, г-н Асен Сеньов - съветник на министъра, г-жа Десислава Стоянова - директор на Дирекция „Финансово управление, бюджет и счетоводство”, г-н Любомир Смрекар от същата дирекция, г-жа Марияна Николова - директор на Дирекция „Правно-нормативни дейности”. От ДФ „Земеделие“ – г-н Румен Порожанов – изпълнителен директор и г-н Иван Капитанов – заместник-изпълнителен директор. От Министерството на финансите – г-жа Весела Данева - директор на Дирекция ”Финанси на реалния сектор” и г-н Цветомир Миков – началник на отдел в Дирекция „Бюджет”.
От Министерството на финансите представиха предложенията за промени на общите макроикономически и фискални показатели и мотивите към тях.
Министър Греков представи становището на министерството, което е в подкрепа на законопроекта, като изтъкна, че министерството ще настоява в резерва за непредвидени и неотложни разходи, в частта му за структурни реформи и допълнителни фискални мерки, да бъдат предвидени средства за финансиране на производителите на тютюн в размер на 11,5 млн. лв., както и 3,5 млн. лв. за финансиране на производителите на плодове и зеленчуци.
По отношение на тютюнопроизводството мотивите са, че то има изключително голямо социално, демографско и екологично значение за развитието на цели региони на страната. Към момента в България има одобрена, необвързана с произведеното количество тютюн, схема за национални доплащания към директните плащания. Тази схема е съобразена с европейската политика да бъдат подпомагани доходите на земеделските стопани в сектора, вместо да бъде увеличавано самото производство.
За периода от началото на прилагането на схемата броят на заявителите по мярката и заявеното от тях референтно количество по сортови групи нараства ежегодно. В тази връзка, за да се гарантира запазване на нивото на индивидуалното подпомагане на доходите на земеделските производители е необходимо да бъде предвидено и съответстващо увеличение на бюджета по схемата.
Предложението на Министерството на земеделието и храните за механизма на вътрешно разпределение на общата сума за схемата по сортови групи тютюн, е това да става със заповед на министъра.
По отношение на средствата за финансиране на производителите на плодове и зеленчуци мотивите са, че това традиционно за България производство се намира в дълбока криза, предизвикана от ниски и нестабилни изкупни цени, съпътствани от високи производствени разходи, както и от силен конкурентен натиск от внесени или доставени от други държави членки на ЕС продукти. Съществуват проблеми и с пазарната реализация на произведената продукция. Освен това действащите правила на Общата селскостопанска политика на ЕС не позволяват насочването на по-значителни по размер средства за тяхното подпомагане чрез директни плащания. Същевременно поради сравнително малките площи използвани в този сектор, директните плащания на площ подпомагат в по-ниска степен доходите на производителите на плодове и зеленчуци.
В тази връзка, с цел предотвратяване на масови фалити и гарантиране развитието на този приоритетен сектор на земеделието, е необходимо производителите да се подпомогнат чрез прилагане на схеми за държавни помощи.
В последвалата дискусия участие взеха н.п. Пенко Атанасов, Спас Панчев, Добрин Данев, Тунджай Наимов, Десислава Танева, Цвета Караянчева, проф. Теохаров и проф. Бъчварова.
Всички народни представители от „Коалиция за България“ и от „Движение права и свободи“, взели отношение по предложените промени, изказаха съгласие с необходимостта от актуализация на параметрите на бюджета и с изложените в становището на министерството аргументи. Беше подчертано, че тази актуализация е била неизбежна, предвид първоначално заложените параметри, които са били в такава степен рестриктивни, че са направили невъзможно нормалното функциониране на системата като цяло. Те изказаха категорична подкрепа по отношение на предвиденото финансиране на производителите на тютюн и на плодове и зеленчуци, и единодушно призоваха законопроекта да бъде подкрепен.
Народните представители от ГЕРБ също изказаха принципното си одобрение тези производители да бъдат подпомогнати допълнително, но изразиха несъгласие с необходимостта това да става чрез актуализация на бюджета. По техните думи подобна мярка е прибързана и тяхната парламентарна група няма да подкрепят законопроекта.
Бяха поставени множество въпроси във връзка с изключително тежкото финансово състояние на Селскостопанска академия, състоянието на Българската агенция по безопасност на храните и проблема с недостига на средства за изпълнение на основни нейни дейности като имунопрофилактика на животните и екарисажни дейности, и съответно необходимостта за тези звена в структурата на министерството да бъдат осигурени допълнителни средства. Освен това беше напомнено и за състоянието на „Напоителни системи“ ЕАД. В тази връзка от министерството обясниха, че актуализацията се налага поради проблема с изпълнението на заложените макроикономически показатели и съответно предложените промени не касаят бюджетите на отделните структури. Съответно те следва чрез вътрешно преструктуриране на разходите да намерят възможности за покриване на дефицита от средства.
След проведената дискусия Комисията по земеделието и храните с 10 гласа “за”, 0 гласа “против” и 2 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г., № 302-01-8, внесен от Министерския съвет на 22 юли 2013г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА